O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Başarılı Sosyal Internet Planına Giden Yol @Promoqube

5.578 visualizações

Publicada em

Webrazzi Summit 2010'da sosyal medya konulu sunumum.

Başarılı Sosyal Internet Planına Giden Yol @Promoqube

 1. 1. Başarılı Sosyal Medya Planına Giden Yol
 2. 2. Başarılı Sosyal Medya Planına Giden Yol
 3. 3. Başarılı Sosyal Internet Planına Giden Yol
 4. 4. HAKKINDA
 5. 5. Promoqube, sosyal internet çağının pazarlama ajansıdır. Sosyal ağlarda markaların sonuç alması için tam hizmet sunar. Promoqube Hakkında
 6. 6. Promoqube, Facebook’un dünya çapında önerdiği 49 geliştirici ajans (Facebook Preffered Developer Consultant) listesine Türkiye’den dahil olan ilk ve halen tek ajanstır. Promoqube Hakkında
 7. 7. Promoqube Hakkında
 8. 8. SOSYAL INTERNET PLANI
 9. 9. Organizasyon Dinlemek Amaçlar ve Ölçümleme Strateji Taktikler/ Araçlar
 10. 10. ORGANİZASYON Şirket organizasyonunun sosyal internet dönemine hazırlanması
 11. 11. 1. Sosyal Medya Takımının Belirlenmesi Sosyal medya takım ve süreç işidir. Müşteri hizmetleri, araştırma, kurumsal iletişim, dijital pazarlama ürün vb. herbir takımın sosyal medya projesinden beklentileri ve sorumlulukları ortaya konulmalıdır. İş akışları belirlenmelidir.
 12. 12. 2. Kurum İçi Sosyal Medya Politika Dökümanının Hazırlanması Sosyal medyada, çalışanlar veya bayiler (iyi niyetle olsa da) markaya en çok zarar veren kişiler olabilir. Çalışanların paylaşımları markayı temsil eder. Çalışanlara, sosyal medyada kurum adına nasıl konuşabilecekleri hakkında bir bilgilendirme yapılmalıdır.
 13. 13. 3. Kurumiçi Değişim Aracı Sosyal medya şirketin iş sürecini ve markaya şeffaflık katar. Sosyal medya sayesinde yanlış tasarlanmış süreçler ve kötü müşteri deneyimi uzun süre yaşayamaz. Sosyal medyayı, üst yönetim desteğiyle, bir değişim aracı olarak görün.
 14. 14. 4. Sosyal Medyanın Şirket İçi Kullanımı Sosyal internet çağında düşünebilmek için bu çağı bilen ve yaşayan işgücüne ihtiyaç var. Workshoplar, eğitimler, teşvikler ile çalışanlar, sosyal medya mekaniklerini yakından tanımalıdır.
 15. 15. DİNLEMEK Sosyal medyayı nasıl dinleyeceğiz ve nasıl sonuç alacağız?
 16. 16. 5. Dinleyin ve Sosyal Medya Bilgi Akışını Kurun Sosyal interneti, markamız, ürünlerimizi, ürününüzün gerisindeki ihtiyacı, ürününüzün kullanım biçimini, rakipleri takip edin. Datanın şirket içinde nasıl bir akış izleyeceğini belirleyin.
 17. 17. 6. Data ile Bilgiyi Karıştırmayın Ne amaçla sosyal medya takibi yapacağınızı baştan belirleyin. Fazla data aslında hiç datadır. Ör: Rakiplerimin zayıflıklarını öğrenmek, olası satış fırsatları çıkarmak, yükselen temaları öngörmek, müşteri deneyimini ölçmek...
 18. 18. 7. Marka Dostlarını Bulun Sosyal medya takip sayesinde, markanızla ilgili en fazla olumlu konuşan kişileri ve markanızla ilgili olumlu deneyim yaşamış kişileri bulabilirsiniz. Marka dostlarını belirleyip, onlara özel iletişim yapmanın getirisi çok büyüktür.
 19. 19. 8. Olumlu Deneyimler Birer Hediyedir. Sosyal medya takip sayesinde markalar kendileri hakkında konuşulan olumlu yazıları ayırmalı ve onların özel olarak tanıtımını yapmalıdır.
 20. 20. AMAÇLAR ve ÖLÇÜMLEME Sosyal interneti kullanarak ne elde edeceğiz? İş sonuçlarına nasıl katkısı olacak?
 21. 21. 9. Doğru KPI’ların Belirlenmesi KPI olarak tek başına “büyüklük/takipçi sayısı” odaklanılmamalı. Hangi hedef kitleye hangi mesajı verdiğimiz ve nasıl geridönüş aldığımız sayıdan daha önemlidir.
 22. 22. 10. İnsanları Tanımak Sosyal ağlar üzerinde yaptığımız kampanyalarda, insanları tanımak için değerli insightlar edinebiliriz. Kampanya sonunda, insanlar, bizim için excel tablosu üzerindeki rakamlardan öteye geçerek somutlaşırlar.
 23. 23. 11. Etki Gücünü Yorumlayın. Sosyal medyada her kişinin etki gücü birbirinden farklıdır. Bu etki gücünü sınıflayabilmek bize avantaj sağlıyor. İletişim çabalarımızı kimlere odaklayacağımız konusunda yol göstericidir.
 24. 24. 12. Datanızı Zenginleştirin. Şirket veritabanımızı sosyal medyadaki kişilerin paylaştığı bilgilerle zenginleştirebiliriz.
 25. 25. STRATEJİ Planın dökümante edilmesi ve stratejinin belirlenmesi.
 26. 26. 13. İnsanlar Nerede? İnsanlara nerede, hangi mecralarda içerik üretiyor ve hangi mecralarda zaman geçiriyor?
 27. 27. 14. Sosyal Medya Dilini Kullanmak Nasıl bir iletişim dili kullanılacağı belirlenmelidir? Sosyal medyada marka ilginç olmak zorundadır.
 28. 28. 15. İçerik Stratejisi İçerik stratejisi dökümanı çıkarılmalıdır. Hangi sıklıkla, hangi zamanlarda iletişim kurulacak. İnsanlarla nasıl etkileşime geçilecek, olası cevaplar ne olacak? İçerikler zenginleştirilmeli ve bir takvime yerleştirilmelidir.
 29. 29. 16. İçerik Üretmek Marka olarak bir yayıncı gibi düşünmeye başlamalıyız. Etkinlikler, reklam çekimleri, vb. herbirisi birer paylaşılacak içerik fırsatı olarak görülmelidir. Türkiye’de video tüketiminin çok yoğun olduğu unutulmamalıdır.
 30. 30. TAKTİK ve ARAÇLAR Sosyal medya araçlarının verimli şekilde kullanılması.
 31. 31. 17. Sosyal Entegrasyon Facebook özelliklerini sitemize taşıyarak kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi yaratabiliriz.
 32. 32. Örnekler: 17. Sosyal Entegrasyon
 33. 33. Katılım büyük oranda arkadaş daveti ile gerçekleştiğinden viral etkisi büyüktür. Sayfa takipçilerini artırdığı için uzun vadede iletişim kanalı yaratır. Profillerde yer alarak insanların markanızdan ve kampanyanızdan haberdar olmasını sağlar. Fikir liderlerinin bulunmasına ve marka için en değerli geri bildirimlerin alınmasını sağlar. 17. Sosyal Entegrasyon
 34. 34. 18. İletişim Mecrası olarak Facebook Reklamları Facebook reklamları ile kişi hedeflemesi yapılabiliyor. Doğru hedefleme ile tek birkişinin bile görebileceği reklamlar hazırlanabiliyor. Facebook reklamları ile insanlarla sohbet eder gibi onlarla iletişim kurabiliriz.
 35. 35. Konum Yaş / Doğumgünü Cinsiyet Eğitim Meslek İlişki Durumu Cinsel Tercih Dil Sosyal Aktiviteler İlgi Alanları Müzik TV Filmler Kitaplar Gruplar Uygulamalar Kişisel iletiler Filtreleme Kriterleri: Flyer Reklamlar
 36. 36. 19. Müşteri ilişkileri yeni pazarlamadır. Müşteri şikayetlerinin çoğu markaya ulaşmıyor.
 37. 37. 19. Müşteri ilişkileri yeni pazarlamadır.
 38. 38. 20. Entegrasyon en ucuz kaynaktır Sosyal medya girişimleri diğer mecralar ile nasıl entegre edilebilir. Süregelen sponsorluk anlaşmasına nasıl destek olabilir, farklı projeler arasında trafik yönlendirmesi nasıl yapılabilir?
 39. 39. 20. Entegrasyon en ucuz kaynaktır
 40. 40. 20. Entegrasyon en ucuz kaynaktır
 41. 41. promoqube.com

×