Projekt Matemaik - Matjet e Paarritshme

Projekt Matemaik - Matjet e Paarritshme
Nje tank rrotullon pjesen e siperme te tij per te qelluar
me top shenjestrat e ndryshme. Me sa grade duhet te
rrotullohet tanku ne menyre qe te qelloje shenjestren e tij
e cila ndodhet 78.5 m larg pozicionit fillestar B dhe 100 m
larg tankut ( C ) dhe cfare lloj municioni duhet te perdore
ne menyre qe shperthimi I shenjestres te mos
shkaterroje nje objekt 20 m aty afer.
A
B
C
Zgjidhje:
Një satelit i rrotullohet Tokës në një lartësi
prej 375.000 metra mbi ekuator. Pas një
ore,ai bëri një të katërtën e një revolucioni.
Një tjetër satelit i rrotullohet Tokës në një
lartësi prej 455.000 metra mbi ekuator. Pas
një ore,ai udhëtoi një të dymbëdhjetën për
një revolucion të plotë. Sa do të jetë
diferenca në distancë mes dy satelitëve pas
një ore?
(Rrezja e Tokës Ekuatoriale = 6 378,14 km)
Sateliti i parë:
375 000 m = 375 Km
Në rajon => 375 + 6 378,14 = 6 753,14
 ¼ e rrotullimit tregon π/2 në rrethin
trigonometrik
Gjatësia e harkut do të gjendet sipas formulës:
L = θ x r
L = π/2 x 6 753,14 = 10 607,807 Km
Sateliti i dytë:
455 000 m = 455 Km
Në rajon => 455 + 6 378,14 = 6 833,14
1/12 e rrotullimit tregon π/6 në rrethin
trigonometrik
Gjatësia e harkut do të gjendet sipas
formulës:
L = θ x r
L = π/6x6 833,14 = 3 577,82 Km
Diferenca do të jetë:
10 607,807 - 3 577,82 = 7 029,98 Km
1 de 6

Recomendados

MATEMATIKE AVANC: "Matja e objekteve te paarritshme ndermjet funksioneve trig... por
MATEMATIKE AVANC: "Matja e objekteve te paarritshme ndermjet funksioneve trig...MATEMATIKE AVANC: "Matja e objekteve te paarritshme ndermjet funksioneve trig...
MATEMATIKE AVANC: "Matja e objekteve te paarritshme ndermjet funksioneve trig...Oksana Kamberi
17.9K visualizações17 slides
poezia alfabeti i gjuhes-shqipe-22 nentori por
poezia alfabeti i gjuhes-shqipe-22 nentoripoezia alfabeti i gjuhes-shqipe-22 nentori
poezia alfabeti i gjuhes-shqipe-22 nentoriZekirja Latifi
2.3K visualizações1 slide
Sportet Futboll Hendboll PingPong Voleyboll Skijim por
Sportet Futboll Hendboll PingPong Voleyboll SkijimSportet Futboll Hendboll PingPong Voleyboll Skijim
Sportet Futboll Hendboll PingPong Voleyboll SkijimKreshnik Shahini
28.9K visualizações27 slides
Mendimi filozofik ne Antikitet por
Mendimi filozofik ne AntikitetMendimi filozofik ne Antikitet
Mendimi filozofik ne Antikitetolinuhi
2.4K visualizações45 slides
Sistemi diellor por
Sistemi diellorSistemi diellor
Sistemi diellor#MesueseAurela Elezaj
22.3K visualizações17 slides
Analizë e veprës por
Analizë e veprësAnalizë e veprës
Analizë e veprësina_ in
2.8K visualizações3 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

MUZIKA DHE KOMPOZITORET SHQIPTARE !!!! por
MUZIKA DHE KOMPOZITORET SHQIPTARE !!!!MUZIKA DHE KOMPOZITORET SHQIPTARE !!!!
MUZIKA DHE KOMPOZITORET SHQIPTARE !!!!#MesueseAurela Elezaj
17.7K visualizações14 slides
Trupat gjeometrik por
Trupat gjeometrikTrupat gjeometrik
Trupat gjeometrikEsmer Alda
261.8K visualizações16 slides
Djemtë e rrugës Pal por
Djemtë e rrugës PalDjemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës Pal#MesueseAurela Elezaj
137.4K visualizações13 slides
Projekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombi por
Projekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombiProjekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombi
Projekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombiMarsida Mezja
4.6K visualizações19 slides
Aparati i ekskretimit por
Aparati i ekskretimitAparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimitMatilda Gremi
37.9K visualizações18 slides
skenderbeu por
skenderbeuskenderbeu
skenderbeukoralda
10.6K visualizações28 slides

Mais procurados(20)

MUZIKA DHE KOMPOZITORET SHQIPTARE !!!! por #MesueseAurela Elezaj
MUZIKA DHE KOMPOZITORET SHQIPTARE !!!!MUZIKA DHE KOMPOZITORET SHQIPTARE !!!!
MUZIKA DHE KOMPOZITORET SHQIPTARE !!!!
#MesueseAurela Elezaj17.7K visualizações
Trupat gjeometrik por Esmer Alda
Trupat gjeometrikTrupat gjeometrik
Trupat gjeometrik
Esmer Alda261.8K visualizações
Djemtë e rrugës Pal por #MesueseAurela Elezaj
Djemtë e rrugës PalDjemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës Pal
#MesueseAurela Elezaj137.4K visualizações
Projekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombi por Marsida Mezja
Projekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombiProjekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombi
Projekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombi
Marsida Mezja4.6K visualizações
Aparati i ekskretimit por Matilda Gremi
Aparati i ekskretimitAparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimit
Matilda Gremi37.9K visualizações
skenderbeu por koralda
skenderbeuskenderbeu
skenderbeu
koralda10.6K visualizações
Te drejtat e femijeve por 22062002
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200241.3K visualizações
Projekt Matematike por S Gashi
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt Matematike
S Gashi56.1K visualizações
Trapezi dhe delltoidi por Besjona Jusufi
Trapezi dhe delltoidi Trapezi dhe delltoidi
Trapezi dhe delltoidi
Besjona Jusufi30.7K visualizações
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA por Besjona Jusufi
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJAShkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA
Shkolla e parë shqipe - MËSONJËTORJA
Besjona Jusufi11.5K visualizações
Porjekti prezentimi i diplomes por elezkurtaj
Porjekti  prezentimi  i diplomesPorjekti  prezentimi  i diplomes
Porjekti prezentimi i diplomes
elezkurtaj5.8K visualizações
Problemet e arsimit e shkolles sot por Genti Mustafaj
Problemet e arsimit e shkolles sotProblemet e arsimit e shkolles sot
Problemet e arsimit e shkolles sot
Genti Mustafaj33.7K visualizações
PROJEKT tema:hekuri por romina balla
PROJEKT tema:hekuri PROJEKT tema:hekuri
PROJEKT tema:hekuri
romina balla58K visualizações
Kosova por Ylli Duva
KosovaKosova
Kosova
Ylli Duva4K visualizações
Syprina e katërorit dhe drejtkëndëshit por Adelina Fejzulla
Syprina e katërorit dhe drejtkëndëshitSyprina e katërorit dhe drejtkëndëshit
Syprina e katërorit dhe drejtkëndëshit
Adelina Fejzulla124.7K visualizações
Valet por An An
ValetValet
Valet
An An48.6K visualizações
Skenderbeu & Rilindja kombetare por Denis Lezo
Skenderbeu & Rilindja kombetareSkenderbeu & Rilindja kombetare
Skenderbeu & Rilindja kombetare
Denis Lezo4.5K visualizações
Projekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja Atmosferike por Patrik Liçi
Projekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja AtmosferikeProjekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja Atmosferike
Projekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja Atmosferike
Patrik Liçi37K visualizações

Mais de Marinela Abedini

Projekt Fizik - valet por
Projekt Fizik - valetProjekt Fizik - valet
Projekt Fizik - valetMarinela Abedini
18.9K visualizações20 slides
Projekt Fizik - Magnetizmi por
Projekt Fizik - MagnetizmiProjekt Fizik - Magnetizmi
Projekt Fizik - MagnetizmiMarinela Abedini
15.3K visualizações22 slides
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi por
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiProjekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiMarinela Abedini
49.2K visualizações23 slides
Projekt Matemaik - Steriometri por
Projekt Matemaik - SteriometriProjekt Matemaik - Steriometri
Projekt Matemaik - SteriometriMarinela Abedini
1.6K visualizações5 slides
Ndryshimet Klimatike por
Ndryshimet KlimatikeNdryshimet Klimatike
Ndryshimet KlimatikeMarinela Abedini
7.6K visualizações38 slides
Projekt Kimi - Karbohidratet por
Projekt Kimi - KarbohidratetProjekt Kimi - Karbohidratet
Projekt Kimi - KarbohidratetMarinela Abedini
14K visualizações8 slides

Mais de Marinela Abedini(11)

Projekt Fizik - valet por Marinela Abedini
Projekt Fizik - valetProjekt Fizik - valet
Projekt Fizik - valet
Marinela Abedini18.9K visualizações
Projekt Fizik - Magnetizmi por Marinela Abedini
Projekt Fizik - MagnetizmiProjekt Fizik - Magnetizmi
Projekt Fizik - Magnetizmi
Marinela Abedini15.3K visualizações
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi por Marinela Abedini
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiProjekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Marinela Abedini49.2K visualizações
Projekt Matemaik - Steriometri por Marinela Abedini
Projekt Matemaik - SteriometriProjekt Matemaik - Steriometri
Projekt Matemaik - Steriometri
Marinela Abedini1.6K visualizações
Ndryshimet Klimatike por Marinela Abedini
Ndryshimet KlimatikeNdryshimet Klimatike
Ndryshimet Klimatike
Marinela Abedini7.6K visualizações
Projekt Kimi - Karbohidratet por Marinela Abedini
Projekt Kimi - KarbohidratetProjekt Kimi - Karbohidratet
Projekt Kimi - Karbohidratet
Marinela Abedini14K visualizações
Projekt Fizik - Elektriciteti por Marinela Abedini
Projekt Fizik - ElektricitetiProjekt Fizik - Elektriciteti
Projekt Fizik - Elektriciteti
Marinela Abedini45K visualizações
Projekt Biologji - Aparati i Frymekembimit frymekembimit por Marinela Abedini
 Projekt Biologji - Aparati i Frymekembimit frymekembimit Projekt Biologji - Aparati i Frymekembimit frymekembimit
Projekt Biologji - Aparati i Frymekembimit frymekembimit
Marinela Abedini13.6K visualizações
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis por Marinela Abedini
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te ShqiperisProjekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Marinela Abedini33.3K visualizações
Projekt Fiskultur - Voleyball por Marinela Abedini
Projekt Fiskultur - VoleyballProjekt Fiskultur - Voleyball
Projekt Fiskultur - Voleyball
Marinela Abedini55.5K visualizações
Piramida Ushqimore por Marinela Abedini
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida Ushqimore
Marinela Abedini30.9K visualizações

Projekt Matemaik - Matjet e Paarritshme

  • 2. Nje tank rrotullon pjesen e siperme te tij per te qelluar me top shenjestrat e ndryshme. Me sa grade duhet te rrotullohet tanku ne menyre qe te qelloje shenjestren e tij e cila ndodhet 78.5 m larg pozicionit fillestar B dhe 100 m larg tankut ( C ) dhe cfare lloj municioni duhet te perdore ne menyre qe shperthimi I shenjestres te mos shkaterroje nje objekt 20 m aty afer. A B C
  • 4. Një satelit i rrotullohet Tokës në një lartësi prej 375.000 metra mbi ekuator. Pas një ore,ai bëri një të katërtën e një revolucioni. Një tjetër satelit i rrotullohet Tokës në një lartësi prej 455.000 metra mbi ekuator. Pas një ore,ai udhëtoi një të dymbëdhjetën për një revolucion të plotë. Sa do të jetë diferenca në distancë mes dy satelitëve pas një ore? (Rrezja e Tokës Ekuatoriale = 6 378,14 km)
  • 5. Sateliti i parë: 375 000 m = 375 Km Në rajon => 375 + 6 378,14 = 6 753,14  ¼ e rrotullimit tregon π/2 në rrethin trigonometrik Gjatësia e harkut do të gjendet sipas formulës: L = θ x r L = π/2 x 6 753,14 = 10 607,807 Km
  • 6. Sateliti i dytë: 455 000 m = 455 Km Në rajon => 455 + 6 378,14 = 6 833,14 1/12 e rrotullimit tregon π/6 në rrethin trigonometrik Gjatësia e harkut do të gjendet sipas formulës: L = θ x r L = π/6x6 833,14 = 3 577,82 Km Diferenca do të jetë: 10 607,807 - 3 577,82 = 7 029,98 Km