O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

Projekt Biologji - Aparati i Frymekembimit frymekembimit

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 30 Anúncio
Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Anúncio

Projekt Biologji - Aparati i Frymekembimit frymekembimit

 1. 1. Punoi: Marinela Abedini
 2. 2. :Anatomist dhe fiziologu Ibn Al - Nafis avancon teorinë e tij që kalon nëpërmjet arteries pulmonare përmes mushkërive , dhe kthehet në zemër. Kjo besohet nga shumë njerëz të jetëpërshkrimi i parë shkencor i qarkullimit të gjakut në mushkëri. : Gustav Killian arrin të nxjerrjë një kockë derri nga bronket e një fermeri. : A. Coolidge performon bronkoskopin e parë në Shtetet e Bashkuara në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts. : Në Filadelfia , Chevalier Jackson zhvillon dhe përmirëson instrumentet për bronkoskopin dhe esofagoskopin. : James Hardy i Universitetit të Misisipit kryen transplantin e parë të mushkërive të njeriut. Pacienti jeton për 18 ditë . : Shigeto Ikeda zhvillon një prototip të asaj që do të ishte bronkoskopia e parë fleksibël. : Joel D. Cooper, një kirurg, kryen transplantin e parë të suksesshëm të mushkërive në Toronto. : Cooper kryen transplantin e parë të suksesshëm të mushkërive të dyfishtë .
 3. 3. •Mushkëria e majtë është më e vogël se mushkëria e djathtë për t’i lënë hapësirë zemrës. •Frymëkëmbimi ka të bëjë shumë pak me oksigjenin. Ajri përmban vetëm 21% O2 dhe trupi kërkon vetëm 5 %. Pra frymëkëmbimi lidhet më shumë me CO2.
 4. 4. • Te marrit fryme nepermjet gojes eshte shkaku kryesor qe femijet thuqerojne(flasin si thuthuq) • Kur marrim fryme me goje, me kalimin e kohes krijohet nje shtremberim i nofulles dhe I dhembeve.
 5. 5. • Duhet te stervitemi fizikisht vetem ne ate mase sa goja jone te qendroje e mbyllur.
 6. 6. • Koha mesatare qe nje person mund te mbaje frymen eshte 30-60 sek. Denmark's Stig mban rekordin guinness , ai e ka mbajtur frymen per 22 minuta • Ndryshe nga njerezit dhe shume kafshe te tjera , kuajt mund te marrin fryme vetem nepermjet hundes.
 7. 7. Higjiena e frymëkëmbimit • Bëni ndërrimin e shpeshtë të ajrit në shtëpinë tuaj duke hapur shpesh dritaret. • Kur të zgjoheni nga gjumi, hapni dritaren dhe bëni disa frymëmarrje.
 8. 8. • Shmangni qëndrimin në mjedise të mbyllura ku oksigjeni është i paktë. • Bëni shëtitje të shpeshta në natyrë ku nuk ka ndotës të ajrit .
 9. 9. • Bëni frymëmarrje gjithnjë me hundë në mënyrë që ajri i thithur, deri sa të arrijë në mushkëri, të ketë marrë lagështinë dhe temperaturën e nevojshme. • Shmangni rrymat (korrentet) e ajrit dhe mjediset me ndryshime të mëdha të temperaturës.
 10. 10. • Mos vishni rroba që u rrinë të shtrënguara, se vështirësojnë frymëmarrjen. • Kur në shtëpi është një sobë ose një pajisje tjetër ngrohëse e ndezur që punon me lëndë djegëse, kujdesuni që të bëni ajrosjen e shpeshtë të shtëpisë, sepse gazi karbonik që çlirohet nga djegia e lëndëve djegëse mund të shkaktojë helmim që përfundon me vdekje.
 11. 11. • 1. Misri i ëmbël Ky ushqim përmban beta-kriptoksantinën, për të cilën pohohet që mbron mushkëritë nga karcinoma, sepse paraqet antioksidant të fortë. 2. Seleni Ky është antioksidant i fuqishëm i cili mund të gjendet në llojet e ndryshme të peshkut si tuna, salmoni dhe merluci, por edhe në mishin e qengjit, ve dhe drithëra.
 12. 12. 3. Qepa • Si qepa e bardhë ashtu edhe e kuqja përmbajnë kompozime me veprim antioksidativ. Qepa ndihmon në parandalimin e shumë sëmundjeve në mes të cilave janë infeksionet dhe kanceri i mushkërive. Te personat që tashmë kanë karcinomë parandalon rritjen e qelizave të reja. 4. Xhenxhefili • Një tjetër mjet i fuqishëm për nxjerrjen e toksinave nga mushkëritë. Mund të pini çaj nga rrënja e xhenxhefilit, i cili lehtëson frymëmarrjen, ndërsa me shujta mund të hani edhe copa të xhenxhefilit.
 13. 13. 5. Portokajtë • Përveç që janë burim i pasur i vitaminave, portokajtë po ashtu përmbajnë edhe kriptoksantinë, për të cilën tashmë u tha që ka veprim preventiv kundër kancerit të mushkërive. 6. Hithi • Kjo bimë e gjelbër është e pasur me hekur, ndërsa po ashtu është mjet shumë i dobishëm për detoksikim të mushkërive dhe luftën kundër infeksioneve.
 14. 14. • 7. Çaji nga halat e pishës Ky çaj më së shpeshti shërben për shpëlarjen e fytit dhe gojës. Megjithatë mund jetë aleat i mirë në luftën kundër kancerit të mushkërive. Mbani mend që nuk mund të pastroni tërësisht mushkëritë nëse i konsumoni këto ushqime. Por të paktën mund të liroheni nga toksinat në një masë të caktuar.
 15. 15. • 1. Zgjimi gjatë natës për të urinuar ndodh zakonishte për shkak të marrjes se frymës me gojë te hapur. Frymarrja përmes gojës shkakton fshikëzen të tkurret, duke ju bërë të ndjeheni sikur duhet të shkoni në banjo ne moment!
 16. 16. • 2. Sa më shumë që të marrë frymë (hyperventilating) aq me I uritur do te jeni dhe aq me shume acid do ju prodhoj trupi.
 17. 17. • 3.Ne instiktivishte ndryshojme anen nga flejme gjume cdo 30 minuta , dhe kjo eshte si pasoj e balbancimit qe I ben hunda frymemarrjes.
 18. 18. • 4. Hunda ka një sistem të filtrimit 4 faza. Duke marrë frymë në gojën ju shkoni direkt në fazën 4. Kjo lehtësishtë rezulton në një fyt dhe grukë të lënduara , dhe madje edhe në infeksionet e veshit.
 19. 19. • 5. Astma është kryesisht jo e diagnostikuar. Shpesh është e trashëguar, dhe në qoftë se ju jeni të lindur me të, ju do të keni atë gjate jetës - megjithatë, nëpërmjet një programi të frymëmarrjes dhe një ndryshim në faktorët e jashtëm , ju mund potencialisht të thithni dhe nxirrni ajrin për pjesën e mbetur të jetës suaj!
 20. 20. • 6.. Nese do te hapnim mushkerit , ato do te mbulonin nje fushe tenisi.
 21. 21. • 7. Thithja nëpër hundë, dhe nxjerrja përmes gojës crregullon bilancin e CO2 në trup. Kjo rezulton në një humbje të CO2. Nese mban frymën mund të rritet CO2, i cili do të ndihmojë për të ribalancuar nivelin e PH.
 22. 22. • Aparati I frymemarrjes eshte I domosdoshem dhe pergjegjes deri ne detajin me te vogel ne menyren se si ne jetojme dhe sa jetojme !!
 23. 23. • Punoi: Marinela Abedini • Shkolla: Qemal Stafa

×