Aleksandri i Madh është shqiptar - Njazi Muhamedi (postuar nga: M. Dodaj)

Marjan DODAJ
Marjan DODAJNIL em NIL
Njazi Muhamedi
Mbledhur nga: Mr.sci.Flori Bruqi http://floart-press.blogspot.com/2010/01/shkruan-mrsciflori-
           bruqimaqedonia.html?zx=9b75ad5550f6ba70


                       1
Njazi Muhamedi:“Maqedonia shqiptare”
Shkruan Mr.sci.Flori Bruqi:"Maqedonia shqiptare”: Aleksandri i Madh është shqiptar
I njohur me emrin Aleksandri i Madh u lind ne korrik te vitit 356 p.e.s. ne Pela, Maqedoni, nga martesa e
mbretit Filip te Maqedonise dhe mbretereshes Myrtale, qe pas marteses u quajt Olimpi, e bija e
Neoptolemit te Epirit. Vdiq me 10 Qershor 323 p.e.s. ne moshen 33 vjeeare. Nga e ema, ishte shume e
bukur, ajo kishte fituar karakter te forte sundimtari kurse nga Aristoteli, mesuesi i tij maqedonas, dijen
dhe kulturen mbi qyteterimet e vjetra. Ai e kaloj edhe nje pjese te femijerise se tij, te dajua ne Epir.
Aleksandri adhuronte jashte mase Akilin, stergjyshin nga e ema. Gjate tere jetes e ema e drejtonte ne
rrugen e lavdise se perjetshme.

Olimpia i thoshte shpesh: eTi je si Akili, i denuar nga madheshtia jotee. Jeta e tij u nderlikua kur Filipi, i
sapo ndare nga Olimpia, beri nje djale tjeter me gruan e re, Euridieen. Atehere, kur froni per te nuk ishte
me aq i sigurte, u largua bashke me te emen ne pallatin mbreteror te Epirit ku festoi edhe martesen e
dajes se tij, mbretin i Epirit, te atin e Pirro Burrit (Epirit).

Me pas shkoi ne Iliri per te organizuar nje paraqitje te armatosur kunder te atit, qe kishte nder mend teia
linte pushtetin djali te tij te dyte. Pak kohe pas largimit Filipi II vritet dhe Aleksandri u shpall mbret,
sepse djali i dyte ishte ende foshnje. Ne ato kushte Aleksandri vendosi te vinte ne jete planin e te atit, per
pushtimin e Azise. Per kete i hodhi syte perandorise me te madhe te kohes, Persise.

Kaloi ne Azi me ushtri te vogel, por me e stervitura e kohes. Pushtoi se pari qytet-shtetet e Azise se
Vogel, se bashku me Egjiptin. Me pas u perball me Persine, me mbretin Dari III ne tre perleshje. E pare u
be ne vitin 331 para epokes sone ne Isos, kunder nje ushtrie dy here me e madhe ne numer. E dyta ne
Gaugamel ne vitin 329, pra dy vjet me vone, ku ushtria perse kishte 250 mije njerez ndaj 40 mije te
trupave te tij. E fundit ishte ne Granike.
Ne te tre perleshjet Aleksandri pati tre fitore te jashtezakonshme! Perandoria me e madhe e kohes u
rrezua nga nje burre i vetem! Pas pushtimit te Persise, Aleksandri u drejtua edhe me ne lindje, drejt
Indise, ne kerkim te fundit te botes. Nje pjese e ushtareve mbeten ne ato vise dhe pasardhesit, ndonese
                            2
kane kaluar 22 shekuj, krenohen me atdheun e tyre te pare. Pushtoi edhe shume vise ne Indi dhe Azine
Qendrore, por nuk arriti te realizonte endrren e tij dhe u detyrua te terhiqet. Kjo per arsye se ushtaret e tij
u lodhen nga 8 vite lufte te panderprere. Per tei denuar ushtaret, Aleksandri zgjodhi kthimin me te
veshtire, ndaj nje pjese vdiqen rruges. Asnje ushtri ne bote nuk kishte vuajtur kaq shume gjate terheqjes,
pervee asaj te Napoleonit, prej kthimit nga Rusia me 1812.

Ne kohen kur po pergatiste nje ekspedite te re per te pushtuar tere boten perendimore, temperatura e larte
e shtriu ne shtrat dhe pas nente ditesh vdiq, ne vitin 325 para eres sone. Aleksandri i Madh ka mbetur ne
kujtese me rinine e perhershme, si stergjysh Akili, idhulli i tij.

Burrat qe kane bere historine ne vitet e mevonshme si: Pirroja Burri i Epirit, Napoleoni arberesh e shume
te tjere, e paten Aleksandrin shembull te tyre. Shqiptaret kane te drejte te krenohen me kete hero
legjendar. Ai ne flamurin e Maqedonise mbante shqiponjen 2-krereshe, te cilen e mbanin edhe Epiriotet
dhe Iliret.

Deri me sot, vleresohet si njeriu qe ka patur pasurine me te madhe te botes. Ai shkeli tre kontinente dhe
mbasi u kthye nga India, kishte nje enderr qe te bashkonte Evropen, Azine dhe pjesen veriore te Afrikes
ne nje Shtet te vetem. Ai u martua me Roksanen dhe lindi nje djale qe i vuri po te njejtin emer. Ne te
gjithe boten qe ai shkeli ndertoj 10 Aleksandri. Ishin qytete te medha per kohen, ne te cilat ai la
qyteterimin ilir ne to. Prandaj, ne ato vende ka akoma edhe sot shume fjale ilire.

Po si ta vertetojme me mire qe Aleksandri ishte maqedonas (fis ilir)e Fare e lehte. Shqyrtojme emrin e tij,
i cili vjen nga pellazgjishtja e Homerit. Pellazget jane paraardhesit e Ilireve. Tek Iliada, Homeri thote se
mbreti Priam (Prij + jam, jam ai qe prij)kishte nje vajze me emrin Kasandra, e cila parashikonte te
ardhmen dhe kur do te lindte djali, e ema pa nje enderr, ne te cilen vajza parashikoi qe ai do te
shkaterronte gjithe boten nga lufterat. Dhe meqe kjo ishte nje enderr e keqe, djalit ia vune emrin
Aleksander.

Pra, Aleksander (a lig ander) nje enderr e lig, e keqe. Pra, emri i tij jep me qarte qe ai vinte jo vetem nga
familje me prejardhje pellazge(paraardhesit e Ilireve), por edhe qe emri i tij shqiperohet vetem me
Shqipen e sotme dhe me as nje gjuhe tjeter ne bote.
Njazi Muhamedi:“Maqedonia shqiptare”


                            3
Aleksandri i Madh, për të cilin grinden grekët dhe maqedonasit prej vitesh, mund të jetë shqiptar. Kjo
është përforcuar me një serë faktesh dhe argumentesh në librin e ri të Enciklopedisë “Maqedonia
shqiptare”, që doli në botim në fund të vitit 2009 në Maqedoni.
Ky botim në fakt ishte një kundërpërgjigje e studiuesve shqiptarë përballë botimit Enciklopedia
Maqedonase, që u botua në shtator dhe shkaktoi zemërim për mbarë kombin shqiptar në botë.
Autori Njazi Muhamedi sqaron në librin “Maqedonia shqiptare” se Aleksandri i Madh, i cili ka lënë
gjurmë në historinë botërore edhe 2 000 vjet pas vdekjes së tij, nuk ishte as grek as maqedonas, por me
origjinë shqiptare.
Sipas fakteve që nxirren në këtë Enciklopedi, origjina e babait të Aleksandrit , pra e Filipit ishte ilire,
ndërsa Olimbia, nëna e Aleksandrit, gjithashtu ishte bijë e prindërve ilirë.

Më tej thuhet se Aleksandri i ngjante shumë nënës dhe dajave të tij nga fisi ilir i epiriotëve. Aleksandri
mbante brirët e cjapit, një përkrenare e mbajtur më pas nga Pirroja i Epirit dhe Skënderbeu. Gjuha që
fliste Aleksandri me miqtë ishte ilirishtja e vjetër e dialektit gegë, ndërsa greqishten ai e mësoi nga
Aristoteli. Një tjetër fakt është se në vitin 1925, kur Shqipëria drejtohej nga Ahmet Zogu, monedhën
shtetërore ai e quajti Lek për nder të Aleksandrit të Madh dhe në monedhat e para ishte fytyra e tij. Kur
Shqipëria e kishte këtë monedhë, Greqia e Maqedonia nuk e kishin ende.
Këto dhe fakte të tjera pasqyrohen në Enciklopedinë “Maqedonia Shqiptare”. Për momentin nuk ka asnjë
koment nga Shkupi apo nga Greqia, të cilat prej 18 vjetësh ndodhen në një konflikt për çështjen e emrit
të Maqedonisë, kurse një nga sherret ka të bëjë edhe me origjinën e Aleksandrit.


                            4
Ky është botimi i 3-të i vëllimeve të Enciklopedisë Shqiptare në Maqedoni. Një Enciklopedi
maqedonase, e botuar në shtator, i quante shqiptarët njerëz mali, të ardhur në Maqedoni pas Luftës së
Dytë Botërore të nxitur nga pushtimi nazist. Këto fakte dhe të tjera si këto acaruan shqiptarët, të cilët janë
ndër kombet më të lashta në Ballkan, por dhe në Evropë.

Aleksandri i Madh (greqisht: ?Ô??Ô?Ô Ô?Ô ?Ô ?aÔose ?Ô ?aÔ?Ô??Ô?Ô Ô?, Mégas Aleksandros; 356 e.s
                  ?Ô aÔd? ?Ô?Ô ?Ô ?Ô
                   Ô Ô       Ô    ?Ô ?Ô ?Ô aÔd? ?Ô
                                Ô    Ô Ô Ô
- 323 e.s), i njohur gjithashtu si Aleksandri i III i Maqedonisë (?ì?ì ?ì ì?ì ?ì ì ìGì'?ì?ì aì?ì d?ì?ì ishte një
                                   ?ì a dì ? ?        eì ì )
maqedonas nga i ati dhe ilir nga e ema.
                            5
Mbret i Maqedonisë (336-323 e.s). Ai ishte njëri prej komandantëve më të suksesshëm i të gjitha
kohërave dhe mbahet se nuk ka humbur asnjë betejë.
Aleksandri mori fronin e Maqedonisë pas vdekjes së babait të tij filip II, i cili kishte unifikuar [6]
shumicën e qytet-shteteve të Greqisë nën hegjemoninë në një federatë të cilën e quajti Lidhja e Korinthit.
[7] Pas rikonfirmimit të sundimit maqedonas nga rebelimi i jugut, qytet-shtetet greke dhe në skenë një
ekskursion të shkurtër por të përgjakshme kundër Macedon verior të fqinjëve, Alexander përcaktuar në
lindje kundër Achaemenid Persian Empire, të cilin ai e mundi dhe përmbysi. Pushtimet e tij të përfshine
Anatolia, Siri, Phoenicia, Judea, Gazës, Egjipti, Bactria dhe Mesopotamia, dhe ai zgjeruar kufijtë e tij,
perandori aq sa Punjab, India. Alexander tashmë kishte bërë planet e para për vdekjen e tij ushtarake dhe
zgjerimeve tregtar në gadishullin arab, pas të cilës ai u ushtritë e tij për të kthyer në perëndim (Carthage,
Romë dhe të gadishullit iberik). Vizioni origjinal i tij, megjithatë, ka qenë në lindje, në skajet e botës dhe
të jashtëm të Detit të Madh, siç është përshkruar nga ana e tij djalëri Tutori mentorin dhe Aristoteli.
                           6
7
Alexander integruar shumë të huaj në ushtrinë e tij, duke çuar disa studiues të kreditit atë me një "politikë
të fusion". Ai inkurajoi gjithashtu martesat midis të huajve dhe ushtrisë së tij, dhe ai vetë shkoi në të huaj
për t'u martuar me dy princeshat. Aleksandri vdiq pas dymbëdhjetë vjet e vazhdueshme ushtarake
fushata, ndoshta rezultat i malaries, helmim, tifoid ethe, viral encefalit ose pasojat e alcoholism. [8] [9]
Trashëgimia e tij dhe conquests jetuar në atë kohë pas ushered dhe në shekujt e greke zgjidhjen e
kulturore ndikim mbi zonat e largëta. Ky është periudha e njohur si Hellenistike periudhë, të cilat
përfshinin një kombinim të grek, të Lindjes së Mesme dhe kulturën indiane. Alexander veten shfaqi
dukshëm në historinë dhe mitin e të dy greke dhe jo-grek kulturave. Frymëzuar tij shfrytëzon një traditë
letrare në të cilën ai u paraqit si një hero legjendar në traditën e Achilles. [10]
                           8
9
Djal i mbretit Filip II i Maqedonisë dhe priceshës ilire te epirit Mirtal, që pas martesës u quajt Olimpia, e
bija e Neoptolemit të Epirit. Nga e ëma, ishte shumë i bukur, ai kishte fituar karakter të fortë sundimtari
kurse nga Aristoteli, mësuesi i tij maqedonas, dijen dhe kulturën mbi qyteterimet e vjetra. Ai e kaloi një
pjesë të fëmijërisë së tij te daja në Epir(Krahine e Ilirise). Aleksandri adhuronte jashtë mase Iliaden dhe
Akilin Pellazg.
Gjatë tërë jetës e ëma e drejtonte në rrugën e lavdisë së përjetshme. Olimpia i thoshte shpesh: “Ti je si
Akili, i dënuar nga madhështia jote”. Jeta e tij u ndërlikua kur Filipi, i sapo ndarë nga Olimpia, bëri një
djalë tjetër me gruan e re, Euridiken. Atëherë, kur froni për të nuk ishte më aq i sigurtë, u largua bashkë
me të ëmën në pallatin mbretëror të Epirit ku festoi edhe martesën e dajës së tij, mbretin i Epirit, të atin e
Pirros (Epirit). Më pas shkoi në Iliri për të organizuar një paraqitje të armatosur kundër të atit, që kishte
ndër mend t’ia linte pushtetin djali të tij të dytë. Pak kohë pas largimit, Filipi i II vritet dhe Aleksandri u
shpall mbret, sepse djali i dytë ishte ende foshnje.
                           10
Në ato kushte Aleksandri vendosi të vinte në jetë planin e të atit, për pushtimin e Azisë. Për këtë i hodhi
sytë perandorisë më të madhe të kohës, Persisë. Kaloi në Azi me ushtri të vogel, por më e stërvitura e
kohës. Pushtoi së pari qytet-shtetet e Azisë së Vogël, së bashku me Egjiptin. Më pas u përball me
Persinë, me mbretin Dari III në tre përleshje. E para u bë në vitin 331 para erës sonë në Isos, kundër një
ushtrie dy herë më e madhe në numër. E dyta në Gaugamel në vitin 329, pra dy vjet më vonë, ku ushtria
perse kishte 250 mijë njerëz ndaj 40 mijë te trupave te tij. E fundit ishte në Granikë. Në të tre përleshjet
Aleksandri pati tre fitore të jashtëzakonshme! Perandoria më e madhe e kohës u rrëzua nga një burrë i
vetëm!
                           11
Pas pushtimit të Persisë, Aleksandri u drejtua edhe më në lindje, drejt Indisë, në kërkim të fundit të botës.
Një pjesë e ushtarëve mbetën në ato vise dhe pasardhësit, ndonëse kanë kaluar 22 shekuj, krenohen me
atdheun e tyre të parë. Pushtoi edhe shumë vise në Indi dhe Azinë Qëndrore, por nuk arriti të realizonte
ëndrrën e tij dhe u detyrua të tërhiqet. Kjo për arsye se ushtarët e tij u lodhën nga 8 vite lufte të
pandërprerë. Për t’i dënuar ushtarët, Aleksandri zgjodhi kthimin më të vështirë, ndaj një pjesë vdiqën
rrugës. Asnjë ushtri në botë nuk kishte vuajtur kaq shumë gjatë tërheqjes, përveç asaj të Napoleonit, prej
kthimit nga Rusia më 1812. Në kohën kur po përgatiste një ekspeditë të re për të pushtuar tërë botën
perëndimore, temperatura e lartë e shtriu në shtrat dhe pas nëntë ditësh vdiq, në vitin 323 para erës sonë.
Aleksandri i Madh ka mbetur në kujtesë me rininë e përhershme, si Akili, idhulli i tij.
Burrat që kanë bërë historinë në vitet e mëvonshme si: Pirroja i Epirit, Napoleoni e shumë të tjerë, e
patën Aleksandrin shembull të tyre. Deri më sot, vlerësohet si njeriu që ka patur pasurinë më të madhe të
botës.
Ai shkeli tre kontinente dhe mbasi u kthye nga India, kishte një ëndërr që të bashkonte Evropën, Azinë
dhe pjesën veriore të Afrikës në një Shtet të vetëm. Ai u martua me Roksanën (grua Afgane)dhe lindi një
djalë që i vuri po të njëjtin emër. Në të gjithë botën që ai shkeli ndërtoj 14 Aleksandri. Ishin qytete të
mëdha për kohën, në të cilat ai la qytetërimin grek në to. Ky tekst ka një referencë, ose burim
informacioni.
                           12
Sipas VMRO-së, maqedonasit, s’kanë lidhje me Aleksandrin!
                        13
Për çfarë në të vërtetë luftojnë maqedonasit e tanishëm? A janë ata antikë, apo sllavë? Pse çështja e
identiteti është problemi më i madh mes maqedonasve dhe grekëve, janë disa prej pyetjeve që janë
sqaruar në një dokument të Organizatës së Brendshme Revolucionare Maqedonase (VMRO) në vitin
1946. Dokumentin e siguruar nga gazeta "LAJM" nga arkivi i VMRO-së që gjendet brenda Arkivit të
Shtetit të Maqedonisë, historiani Kiril Ivanov ka dhënë sqarime se cili është identiteti i tanishëm i
maqedonasve. Ivanovi në një fjalim të mbajtur më 7 mars 1946 para anëtarëve të organizatës së të rinjve
maqedonas të Sofjes me titull "Historia më e vjetër e Maqedonisë" ka dhënë fakte me të cilat sqaron se
maqedonasit e tanishëm janë me prejardhje sllave dhe jo antike. "Çka na lidhë neve, maqedonasit e sotëm
me atë popullin e humbur që moti?
A mund që ne t’i përkujtojmë pasardhësit e tyre historik? Historia jep përgjigje negative në këtë pyetje.
Populli i sotëm maqedonas, i përbërë kryesisht nga fise sllave, të cilat kanë ardhur në Ballkan rreth
shekullit të 6-të pas Krishtit dhe nga mbetjet e fiseve të vjetra ilire të cilat po humbeshin, ka fizionomi të
tilla etnike, te të cilat, nuk mund ta zbulojmë fizionominë etnike të maqedonasve të lashtë", thuhet në
këtë dokument. Kiril Ivanov këtë teori e ka sqaruar më poshtë para rinisë maqedonase të asaj kohe në
Sofje të Bullgarisë. "As traditat dhe zakonet e lashta të maqedonasve të tanishëm sllavë nuk i përngjajnë
asnjë prej atyre të maqedonasve të vjetër", ka thënë Ivanov. Historiani maqedonas në atë kohë ka bindur
rininë në organizatën e të rinjve se "Lidhja e vetme reale historike me ata maqedonas mund ta shohim
vetëm në kuadër të aspektit gjeografik dhe në përgjithësi mund të shihen elementet ilire në përbërjen e
tyre", thuhet në dokumentin e arkivit të VMRO-së.

Gjithashtu ai ka dhënë sqarime se Maqedonasit nuk janë drejtpërdrejtë pasardhës të maqedonasve antikë.
"Kjo është që e bën lidhjen mes tyre në pranueshmërinë historike. Lidhje të përafërt të atillë kanë grekët
e vjetër dhe të tanishëm, si dhe mes romakëve dhe italianëve të tanishëm", shkruan në këtë dokument.


                           14
Kiril Ivanov në mars të vitit 1946 vazhdon edhe më tutje, duke sqaruar dhe duke shprehur se cilat mund
të jenë pasojat historike për këto të pavërteta. "Ta dhunojmë historinë dhe faktet historike me atë që do t’i
vendosim maqedonasit e sotëm drejtpërdrejtë si pasardhës të Aleksandrit të Madh, do të thotë jo vetëm
që po ndryshojmë të vërtetën historike, por edhe të shndërrohemi në shovinistë qesharak", ka deklaruar
para rinisë maqedonase, Ivanov.

Ai ka akuzuar edhe palën greke, të cilën e ka quajtur s’i agresore dhe ndryshuese të historisë. "Mësimi i
asaj parahistorie të lashtë të popullit tonë na lidhë me një çelik të padrejtë kundër falsifikuesve të
shovinistëve të atij lloji të Haxhi Taksis, i cili për ta arsyetuar rrëmbimin e Maqedonisë lindore dhe
jugore nga Greqia, pa turp ‘pohon’ se maqedonasit e lashtë, por edhe të tanishmit janë grekë", thuhet në
fund të dokumentin që u lexua më 7 mars 1946 në Sofje. /

Posted by AGJENCIONI FLOART-PRESS at 7:14 MD
http://floart-press.blogspot.com/2010/01/shkruan-mrsciflori-
bruqimaqedonia.html?zx=9b75ad5550f6ba70
                           15

Recomendados

Skënderbeu por
SkënderbeuSkënderbeu
SkënderbeuInternet VloraAlb
285 visualizações4 slides
Perandoria bizantine por
Perandoria bizantinePerandoria bizantine
Perandoria bizantineEGLI TAFA
4.6K visualizações93 slides
Shqiperia ne sundimin bizantin por
Shqiperia ne sundimin bizantinShqiperia ne sundimin bizantin
Shqiperia ne sundimin bizantinAn An
18.1K visualizações16 slides
Si u islamizuan shqiptaret? por
Si u islamizuan shqiptaret?Si u islamizuan shqiptaret?
Si u islamizuan shqiptaret?amarstafa
43 visualizações21 slides
SHQIPTARET NE PERANDORINE BIZANTINE por
SHQIPTARET NE PERANDORINE BIZANTINESHQIPTARET NE PERANDORINE BIZANTINE
SHQIPTARET NE PERANDORINE BIZANTINEXhoana Pepa
15.5K visualizações10 slides
Dominimi i botes pj3(perandria osmane) por
Dominimi i botes pj3(perandria osmane)Dominimi i botes pj3(perandria osmane)
Dominimi i botes pj3(perandria osmane)EGLI TAFA
2.6K visualizações24 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Dyndjet barbare por
Dyndjet barbareDyndjet barbare
Dyndjet barbareGencRashiti
12.6K visualizações13 slides
SKENDERBEU por
SKENDERBEUSKENDERBEU
SKENDERBEUGetoar Elshani
486 visualizações7 slides
Histori por
HistoriHistori
HistoriXhuLia Muca
6.1K visualizações9 slides
Luftrat e skenderbeut (1) por
Luftrat e skenderbeut (1)Luftrat e skenderbeut (1)
Luftrat e skenderbeut (1)Alesia 06
17.1K visualizações17 slides
Projekt av por
Projekt avProjekt av
Projekt avSara Goxha
15.3K visualizações29 slides
Maqedonia në kohën e filipit ii dhe lekës se madh por
Maqedonia në kohën e filipit ii dhe lekës se madhMaqedonia në kohën e filipit ii dhe lekës se madh
Maqedonia në kohën e filipit ii dhe lekës se madhgenitaboja
1.1K visualizações14 slides

Mais procurados(6)

Dyndjet barbare por GencRashiti
Dyndjet barbareDyndjet barbare
Dyndjet barbare
GencRashiti12.6K visualizações
SKENDERBEU por Getoar Elshani
SKENDERBEUSKENDERBEU
SKENDERBEU
Getoar Elshani486 visualizações
Histori por XhuLia Muca
HistoriHistori
Histori
XhuLia Muca6.1K visualizações
Luftrat e skenderbeut (1) por Alesia 06
Luftrat e skenderbeut (1)Luftrat e skenderbeut (1)
Luftrat e skenderbeut (1)
Alesia 0617.1K visualizações
Projekt av por Sara Goxha
Projekt avProjekt av
Projekt av
Sara Goxha15.3K visualizações
Maqedonia në kohën e filipit ii dhe lekës se madh por genitaboja
Maqedonia në kohën e filipit ii dhe lekës se madhMaqedonia në kohën e filipit ii dhe lekës se madh
Maqedonia në kohën e filipit ii dhe lekës se madh
genitaboja1.1K visualizações

Similar a Aleksandri i Madh është shqiptar - Njazi Muhamedi (postuar nga: M. Dodaj)

Greqia e lashte por
Greqia e lashteGreqia e lashte
Greqia e lashteLahe Isufaj
37.5K visualizações16 slides
Miti i romes se trete por
Miti i romes se treteMiti i romes se trete
Miti i romes se treteXhejni Melonashi
700 visualizações12 slides
Gjergj kastrioti - Skënderbeu por
Gjergj kastrioti - SkënderbeuGjergj kastrioti - Skënderbeu
Gjergj kastrioti - SkënderbeuBesjona Jusufi
2K visualizações9 slides
Greqia e lashte projekt por
Greqia e lashte projekt Greqia e lashte projekt
Greqia e lashte projekt Klodjan Hoxha
1.6K visualizações16 slides
Levizjet nacionaliste ne ballkan por
Levizjet nacionaliste ne ballkanLevizjet nacionaliste ne ballkan
Levizjet nacionaliste ne ballkanArlinda
7.2K visualizações18 slides
Rusia gjatë shek.XVII-XVIII por
Rusia gjatë shek.XVII-XVIIIRusia gjatë shek.XVII-XVIII
Rusia gjatë shek.XVII-XVIIIErollMustafi
1.2K visualizações11 slides

Similar a Aleksandri i Madh është shqiptar - Njazi Muhamedi (postuar nga: M. Dodaj) (20)

Greqia e lashte por Lahe Isufaj
Greqia e lashteGreqia e lashte
Greqia e lashte
Lahe Isufaj37.5K visualizações
Miti i romes se trete por Xhejni Melonashi
Miti i romes se treteMiti i romes se trete
Miti i romes se trete
Xhejni Melonashi700 visualizações
Gjergj kastrioti - Skënderbeu por Besjona Jusufi
Gjergj kastrioti - SkënderbeuGjergj kastrioti - Skënderbeu
Gjergj kastrioti - Skënderbeu
Besjona Jusufi2K visualizações
Greqia e lashte projekt por Klodjan Hoxha
Greqia e lashte projekt Greqia e lashte projekt
Greqia e lashte projekt
Klodjan Hoxha1.6K visualizações
Levizjet nacionaliste ne ballkan por Arlinda
Levizjet nacionaliste ne ballkanLevizjet nacionaliste ne ballkan
Levizjet nacionaliste ne ballkan
Arlinda 7.2K visualizações
Rusia gjatë shek.XVII-XVIII por ErollMustafi
Rusia gjatë shek.XVII-XVIIIRusia gjatë shek.XVII-XVIII
Rusia gjatë shek.XVII-XVIII
ErollMustafi1.2K visualizações
Punim seminarik por Durim Krasniqi
Punim seminarikPunim seminarik
Punim seminarik
Durim Krasniqi2.1K visualizações
Civilizimi grek por Self employed
Civilizimi grekCivilizimi grek
Civilizimi grek
Self employed5.9K visualizações
Gjergj Kastriot Skenderbeu por Orven Bregu
Gjergj Kastriot SkenderbeuGjergj Kastriot Skenderbeu
Gjergj Kastriot Skenderbeu
Orven Bregu24K visualizações
Projekt histori por Adi Hoxha
Projekt historiProjekt histori
Projekt histori
Adi Hoxha13.1K visualizações
Bota antike GREKE dhe ROMAKE por Altin Emiri
Bota antike GREKE dhe ROMAKEBota antike GREKE dhe ROMAKE
Bota antike GREKE dhe ROMAKE
Altin Emiri24.8K visualizações
Iliria dhe organizimi politik i saj por Asewqs Kiaq
Iliria dhe organizimi politik i sajIliria dhe organizimi politik i saj
Iliria dhe organizimi politik i saj
Asewqs Kiaq2.5K visualizações
Iliret por Edlira Ekmekciu
IliretIliret
Iliret
Edlira Ekmekciu11.1K visualizações
Kultura dhe civilizimi por Donart Geci
Kultura dhe civilizimiKultura dhe civilizimi
Kultura dhe civilizimi
Donart Geci12.7K visualizações
Gjergj kastrioti - Skenderbeu por Fizioterapeut
Gjergj kastrioti - SkenderbeuGjergj kastrioti - Skenderbeu
Gjergj kastrioti - Skenderbeu
Fizioterapeut432 visualizações
Myslimant dhe fjala e shkruar bibliotekat por Libra Islame
Myslimant dhe fjala e shkruar bibliotekatMyslimant dhe fjala e shkruar bibliotekat
Myslimant dhe fjala e shkruar bibliotekat
Libra Islame316 visualizações
Monarket e ndricuar por AdoraHallunej
Monarket e ndricuarMonarket e ndricuar
Monarket e ndricuar
AdoraHallunej14.5K visualizações
Skenderbeu por Arlinda
SkenderbeuSkenderbeu
Skenderbeu
Arlinda 17.8K visualizações
Martesa e Kleopatres me Mark Antonin por Lejdia Pashaj
Martesa e Kleopatres me Mark AntoninMartesa e Kleopatres me Mark Antonin
Martesa e Kleopatres me Mark Antonin
Lejdia Pashaj2.5K visualizações
Iliret Ardit Rexhmataj por Ardit Rexhmataj
Iliret Ardit RexhmatajIliret Ardit Rexhmataj
Iliret Ardit Rexhmataj
Ardit Rexhmataj7K visualizações

Mais de Marjan DODAJ

“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELI por
“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELI“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELI
“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELIMarjan DODAJ
5.5K visualizações118 slides
Kalkulator-i por
Kalkulator-iKalkulator-i
Kalkulator-iMarjan DODAJ
1.1K visualizações1 slide
Kodi i procedurës penale i kosoves por
Kodi i procedurës penale i kosovesKodi i procedurës penale i kosoves
Kodi i procedurës penale i kosovesMarjan DODAJ
14.5K visualizações207 slides
Kodi penal i kosoves por
Kodi penal i kosovesKodi penal i kosoves
Kodi penal i kosovesMarjan DODAJ
19.9K visualizações163 slides
FLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTES por
FLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTESFLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTES
FLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTESMarjan DODAJ
23.5K visualizações14 slides
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI por
 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANIMarjan DODAJ
1.1K visualizações11 slides

Mais de Marjan DODAJ(20)

“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELI por Marjan DODAJ
“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELI“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELI
“OH SHQIPËRI, SHQIPËRIA IME E MJERË!” NGA J. W. PANDELI
Marjan DODAJ5.5K visualizações
Kalkulator-i por Marjan DODAJ
Kalkulator-iKalkulator-i
Kalkulator-i
Marjan DODAJ1.1K visualizações
Kodi i procedurës penale i kosoves por Marjan DODAJ
Kodi i procedurës penale i kosovesKodi i procedurës penale i kosoves
Kodi i procedurës penale i kosoves
Marjan DODAJ14.5K visualizações
Kodi penal i kosoves por Marjan DODAJ
Kodi penal i kosovesKodi penal i kosoves
Kodi penal i kosoves
Marjan DODAJ19.9K visualizações
FLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTES por Marjan DODAJ
FLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTESFLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTES
FLAGS OF THE WORLD - FLAMUJT E BOTES
Marjan DODAJ23.5K visualizações
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI por Marjan DODAJ
 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI 110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
110 VJET MA PARE KA LE DIJETARI AT DONAT KURTI Shkruan nga Fritz RADOVANI
Marjan DODAJ1.1K visualizações
110 vjet ma pare ka le dijetari at donat kurti por Marjan DODAJ
110 vjet ma pare ka le dijetari  at donat kurti110 vjet ma pare ka le dijetari  at donat kurti
110 vjet ma pare ka le dijetari at donat kurti
Marjan DODAJ1.1K visualizações
Pranvera e Demokracise greva e 1991 nga Pjeter Logoreci por Marjan DODAJ
Pranvera e Demokracise greva e 1991 nga Pjeter LogoreciPranvera e Demokracise greva e 1991 nga Pjeter Logoreci
Pranvera e Demokracise greva e 1991 nga Pjeter Logoreci
Marjan DODAJ1.8K visualizações
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret por Marjan DODAJ
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe ShqiptaretPashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Marjan DODAJ7.9K visualizações
Te pavertetat dhe faktet rreth Pjeter Bogdanit por Marjan DODAJ
Te pavertetat dhe faktet rreth Pjeter BogdanitTe pavertetat dhe faktet rreth Pjeter Bogdanit
Te pavertetat dhe faktet rreth Pjeter Bogdanit
Marjan DODAJ1.6K visualizações
GRADAT apo INSIGNIA per Forcat e Armatosura te Shqiperise - Albanian Armed Fo... por Marjan DODAJ
GRADAT apo INSIGNIA per Forcat e Armatosura te Shqiperise - Albanian Armed Fo...GRADAT apo INSIGNIA per Forcat e Armatosura te Shqiperise - Albanian Armed Fo...
GRADAT apo INSIGNIA per Forcat e Armatosura te Shqiperise - Albanian Armed Fo...
Marjan DODAJ1.1K visualizações
ROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANIN por Marjan DODAJ
ROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANINROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANIN
ROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANIN
Marjan DODAJ444 visualizações
Angjelina Krasniqi Bardhaj - Nene TEREZA - poezi por Marjan DODAJ
 Angjelina Krasniqi Bardhaj - Nene TEREZA - poezi Angjelina Krasniqi Bardhaj - Nene TEREZA - poezi
Angjelina Krasniqi Bardhaj - Nene TEREZA - poezi
Marjan DODAJ8.5K visualizações
Xhenc Bezhi - At Gjergj Fishtes (poezi) por Marjan DODAJ
Xhenc Bezhi - At Gjergj Fishtes (poezi)Xhenc Bezhi - At Gjergj Fishtes (poezi)
Xhenc Bezhi - At Gjergj Fishtes (poezi)
Marjan DODAJ2.3K visualizações
OLIMPI SHQIPTAR liber nga Flori BRUQI por Marjan DODAJ
OLIMPI SHQIPTAR liber nga Flori BRUQIOLIMPI SHQIPTAR liber nga Flori BRUQI
OLIMPI SHQIPTAR liber nga Flori BRUQI
Marjan DODAJ8.9K visualizações
Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar por Marjan DODAJ
Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar
Dom Nikolle Kacorri nje gur themeli per shtetin shqyptar
Marjan DODAJ670 visualizações
libri i autorit Gjon KEKA ”Vetëplotësimi i Kombit” por Marjan DODAJ
libri i autorit Gjon KEKA ”Vetëplotësimi i Kombit”libri i autorit Gjon KEKA ”Vetëplotësimi i Kombit”
libri i autorit Gjon KEKA ”Vetëplotësimi i Kombit”
Marjan DODAJ495 visualizações
Kosova nje veper kapitale historiografike shkruan ramadan musliu por Marjan DODAJ
Kosova nje veper kapitale historiografike  shkruan ramadan musliuKosova nje veper kapitale historiografike  shkruan ramadan musliu
Kosova nje veper kapitale historiografike shkruan ramadan musliu
Marjan DODAJ898 visualizações
Agim Gashi - N`aeroplan Zotin e luta por Marjan DODAJ
Agim Gashi - N`aeroplan Zotin e lutaAgim Gashi - N`aeroplan Zotin e luta
Agim Gashi - N`aeroplan Zotin e luta
Marjan DODAJ1.2K visualizações
Letersia e Gjuhes Shqipe e reduktuar per provim mature por Marjan DODAJ
Letersia e Gjuhes Shqipe e reduktuar per provim matureLetersia e Gjuhes Shqipe e reduktuar per provim mature
Letersia e Gjuhes Shqipe e reduktuar per provim mature
Marjan DODAJ46.3K visualizações

Aleksandri i Madh është shqiptar - Njazi Muhamedi (postuar nga: M. Dodaj)

 • 1. Njazi Muhamedi Mbledhur nga: Mr.sci.Flori Bruqi http://floart-press.blogspot.com/2010/01/shkruan-mrsciflori- bruqimaqedonia.html?zx=9b75ad5550f6ba70 1
 • 2. Njazi Muhamedi:“Maqedonia shqiptare” Shkruan Mr.sci.Flori Bruqi:"Maqedonia shqiptare”: Aleksandri i Madh është shqiptar I njohur me emrin Aleksandri i Madh u lind ne korrik te vitit 356 p.e.s. ne Pela, Maqedoni, nga martesa e mbretit Filip te Maqedonise dhe mbretereshes Myrtale, qe pas marteses u quajt Olimpi, e bija e Neoptolemit te Epirit. Vdiq me 10 Qershor 323 p.e.s. ne moshen 33 vjeeare. Nga e ema, ishte shume e bukur, ajo kishte fituar karakter te forte sundimtari kurse nga Aristoteli, mesuesi i tij maqedonas, dijen dhe kulturen mbi qyteterimet e vjetra. Ai e kaloj edhe nje pjese te femijerise se tij, te dajua ne Epir. Aleksandri adhuronte jashte mase Akilin, stergjyshin nga e ema. Gjate tere jetes e ema e drejtonte ne rrugen e lavdise se perjetshme. Olimpia i thoshte shpesh: eTi je si Akili, i denuar nga madheshtia jotee. Jeta e tij u nderlikua kur Filipi, i sapo ndare nga Olimpia, beri nje djale tjeter me gruan e re, Euridieen. Atehere, kur froni per te nuk ishte me aq i sigurte, u largua bashke me te emen ne pallatin mbreteror te Epirit ku festoi edhe martesen e dajes se tij, mbretin i Epirit, te atin e Pirro Burrit (Epirit). Me pas shkoi ne Iliri per te organizuar nje paraqitje te armatosur kunder te atit, qe kishte nder mend teia linte pushtetin djali te tij te dyte. Pak kohe pas largimit Filipi II vritet dhe Aleksandri u shpall mbret, sepse djali i dyte ishte ende foshnje. Ne ato kushte Aleksandri vendosi te vinte ne jete planin e te atit, per pushtimin e Azise. Per kete i hodhi syte perandorise me te madhe te kohes, Persise. Kaloi ne Azi me ushtri te vogel, por me e stervitura e kohes. Pushtoi se pari qytet-shtetet e Azise se Vogel, se bashku me Egjiptin. Me pas u perball me Persine, me mbretin Dari III ne tre perleshje. E pare u be ne vitin 331 para epokes sone ne Isos, kunder nje ushtrie dy here me e madhe ne numer. E dyta ne Gaugamel ne vitin 329, pra dy vjet me vone, ku ushtria perse kishte 250 mije njerez ndaj 40 mije te trupave te tij. E fundit ishte ne Granike. Ne te tre perleshjet Aleksandri pati tre fitore te jashtezakonshme! Perandoria me e madhe e kohes u rrezua nga nje burre i vetem! Pas pushtimit te Persise, Aleksandri u drejtua edhe me ne lindje, drejt Indise, ne kerkim te fundit te botes. Nje pjese e ushtareve mbeten ne ato vise dhe pasardhesit, ndonese 2
 • 3. kane kaluar 22 shekuj, krenohen me atdheun e tyre te pare. Pushtoi edhe shume vise ne Indi dhe Azine Qendrore, por nuk arriti te realizonte endrren e tij dhe u detyrua te terhiqet. Kjo per arsye se ushtaret e tij u lodhen nga 8 vite lufte te panderprere. Per tei denuar ushtaret, Aleksandri zgjodhi kthimin me te veshtire, ndaj nje pjese vdiqen rruges. Asnje ushtri ne bote nuk kishte vuajtur kaq shume gjate terheqjes, pervee asaj te Napoleonit, prej kthimit nga Rusia me 1812. Ne kohen kur po pergatiste nje ekspedite te re per te pushtuar tere boten perendimore, temperatura e larte e shtriu ne shtrat dhe pas nente ditesh vdiq, ne vitin 325 para eres sone. Aleksandri i Madh ka mbetur ne kujtese me rinine e perhershme, si stergjysh Akili, idhulli i tij. Burrat qe kane bere historine ne vitet e mevonshme si: Pirroja Burri i Epirit, Napoleoni arberesh e shume te tjere, e paten Aleksandrin shembull te tyre. Shqiptaret kane te drejte te krenohen me kete hero legjendar. Ai ne flamurin e Maqedonise mbante shqiponjen 2-krereshe, te cilen e mbanin edhe Epiriotet dhe Iliret. Deri me sot, vleresohet si njeriu qe ka patur pasurine me te madhe te botes. Ai shkeli tre kontinente dhe mbasi u kthye nga India, kishte nje enderr qe te bashkonte Evropen, Azine dhe pjesen veriore te Afrikes ne nje Shtet te vetem. Ai u martua me Roksanen dhe lindi nje djale qe i vuri po te njejtin emer. Ne te gjithe boten qe ai shkeli ndertoj 10 Aleksandri. Ishin qytete te medha per kohen, ne te cilat ai la qyteterimin ilir ne to. Prandaj, ne ato vende ka akoma edhe sot shume fjale ilire. Po si ta vertetojme me mire qe Aleksandri ishte maqedonas (fis ilir)e Fare e lehte. Shqyrtojme emrin e tij, i cili vjen nga pellazgjishtja e Homerit. Pellazget jane paraardhesit e Ilireve. Tek Iliada, Homeri thote se mbreti Priam (Prij + jam, jam ai qe prij)kishte nje vajze me emrin Kasandra, e cila parashikonte te ardhmen dhe kur do te lindte djali, e ema pa nje enderr, ne te cilen vajza parashikoi qe ai do te shkaterronte gjithe boten nga lufterat. Dhe meqe kjo ishte nje enderr e keqe, djalit ia vune emrin Aleksander. Pra, Aleksander (a lig ander) nje enderr e lig, e keqe. Pra, emri i tij jep me qarte qe ai vinte jo vetem nga familje me prejardhje pellazge(paraardhesit e Ilireve), por edhe qe emri i tij shqiperohet vetem me Shqipen e sotme dhe me as nje gjuhe tjeter ne bote. Njazi Muhamedi:“Maqedonia shqiptare” 3
 • 4. Aleksandri i Madh, për të cilin grinden grekët dhe maqedonasit prej vitesh, mund të jetë shqiptar. Kjo është përforcuar me një serë faktesh dhe argumentesh në librin e ri të Enciklopedisë “Maqedonia shqiptare”, që doli në botim në fund të vitit 2009 në Maqedoni. Ky botim në fakt ishte një kundërpërgjigje e studiuesve shqiptarë përballë botimit Enciklopedia Maqedonase, që u botua në shtator dhe shkaktoi zemërim për mbarë kombin shqiptar në botë. Autori Njazi Muhamedi sqaron në librin “Maqedonia shqiptare” se Aleksandri i Madh, i cili ka lënë gjurmë në historinë botërore edhe 2 000 vjet pas vdekjes së tij, nuk ishte as grek as maqedonas, por me origjinë shqiptare. Sipas fakteve që nxirren në këtë Enciklopedi, origjina e babait të Aleksandrit , pra e Filipit ishte ilire, ndërsa Olimbia, nëna e Aleksandrit, gjithashtu ishte bijë e prindërve ilirë. Më tej thuhet se Aleksandri i ngjante shumë nënës dhe dajave të tij nga fisi ilir i epiriotëve. Aleksandri mbante brirët e cjapit, një përkrenare e mbajtur më pas nga Pirroja i Epirit dhe Skënderbeu. Gjuha që fliste Aleksandri me miqtë ishte ilirishtja e vjetër e dialektit gegë, ndërsa greqishten ai e mësoi nga Aristoteli. Një tjetër fakt është se në vitin 1925, kur Shqipëria drejtohej nga Ahmet Zogu, monedhën shtetërore ai e quajti Lek për nder të Aleksandrit të Madh dhe në monedhat e para ishte fytyra e tij. Kur Shqipëria e kishte këtë monedhë, Greqia e Maqedonia nuk e kishin ende. Këto dhe fakte të tjera pasqyrohen në Enciklopedinë “Maqedonia Shqiptare”. Për momentin nuk ka asnjë koment nga Shkupi apo nga Greqia, të cilat prej 18 vjetësh ndodhen në një konflikt për çështjen e emrit të Maqedonisë, kurse një nga sherret ka të bëjë edhe me origjinën e Aleksandrit. 4
 • 5. Ky është botimi i 3-të i vëllimeve të Enciklopedisë Shqiptare në Maqedoni. Një Enciklopedi maqedonase, e botuar në shtator, i quante shqiptarët njerëz mali, të ardhur në Maqedoni pas Luftës së Dytë Botërore të nxitur nga pushtimi nazist. Këto fakte dhe të tjera si këto acaruan shqiptarët, të cilët janë ndër kombet më të lashta në Ballkan, por dhe në Evropë. Aleksandri i Madh (greqisht: ?Ô??Ô?Ô Ô?Ô ?Ô ?aÔose ?Ô ?aÔ?Ô??Ô?Ô Ô?, Mégas Aleksandros; 356 e.s ?Ô aÔd? ?Ô?Ô ?Ô ?Ô Ô Ô Ô ?Ô ?Ô ?Ô aÔd? ?Ô Ô Ô Ô Ô - 323 e.s), i njohur gjithashtu si Aleksandri i III i Maqedonisë (?ì?ì ?ì ì?ì ?ì ì ìGì'?ì?ì aì?ì d?ì?ì ishte një ?ì a dì ? ? eì ì ) maqedonas nga i ati dhe ilir nga e ema. 5
 • 6. Mbret i Maqedonisë (336-323 e.s). Ai ishte njëri prej komandantëve më të suksesshëm i të gjitha kohërave dhe mbahet se nuk ka humbur asnjë betejë. Aleksandri mori fronin e Maqedonisë pas vdekjes së babait të tij filip II, i cili kishte unifikuar [6] shumicën e qytet-shteteve të Greqisë nën hegjemoninë në një federatë të cilën e quajti Lidhja e Korinthit. [7] Pas rikonfirmimit të sundimit maqedonas nga rebelimi i jugut, qytet-shtetet greke dhe në skenë një ekskursion të shkurtër por të përgjakshme kundër Macedon verior të fqinjëve, Alexander përcaktuar në lindje kundër Achaemenid Persian Empire, të cilin ai e mundi dhe përmbysi. Pushtimet e tij të përfshine Anatolia, Siri, Phoenicia, Judea, Gazës, Egjipti, Bactria dhe Mesopotamia, dhe ai zgjeruar kufijtë e tij, perandori aq sa Punjab, India. Alexander tashmë kishte bërë planet e para për vdekjen e tij ushtarake dhe zgjerimeve tregtar në gadishullin arab, pas të cilës ai u ushtritë e tij për të kthyer në perëndim (Carthage, Romë dhe të gadishullit iberik). Vizioni origjinal i tij, megjithatë, ka qenë në lindje, në skajet e botës dhe të jashtëm të Detit të Madh, siç është përshkruar nga ana e tij djalëri Tutori mentorin dhe Aristoteli. 6
 • 7. 7
 • 8. Alexander integruar shumë të huaj në ushtrinë e tij, duke çuar disa studiues të kreditit atë me një "politikë të fusion". Ai inkurajoi gjithashtu martesat midis të huajve dhe ushtrisë së tij, dhe ai vetë shkoi në të huaj për t'u martuar me dy princeshat. Aleksandri vdiq pas dymbëdhjetë vjet e vazhdueshme ushtarake fushata, ndoshta rezultat i malaries, helmim, tifoid ethe, viral encefalit ose pasojat e alcoholism. [8] [9] Trashëgimia e tij dhe conquests jetuar në atë kohë pas ushered dhe në shekujt e greke zgjidhjen e kulturore ndikim mbi zonat e largëta. Ky është periudha e njohur si Hellenistike periudhë, të cilat përfshinin një kombinim të grek, të Lindjes së Mesme dhe kulturën indiane. Alexander veten shfaqi dukshëm në historinë dhe mitin e të dy greke dhe jo-grek kulturave. Frymëzuar tij shfrytëzon një traditë letrare në të cilën ai u paraqit si një hero legjendar në traditën e Achilles. [10] 8
 • 9. 9
 • 10. Djal i mbretit Filip II i Maqedonisë dhe priceshës ilire te epirit Mirtal, që pas martesës u quajt Olimpia, e bija e Neoptolemit të Epirit. Nga e ëma, ishte shumë i bukur, ai kishte fituar karakter të fortë sundimtari kurse nga Aristoteli, mësuesi i tij maqedonas, dijen dhe kulturën mbi qyteterimet e vjetra. Ai e kaloi një pjesë të fëmijërisë së tij te daja në Epir(Krahine e Ilirise). Aleksandri adhuronte jashtë mase Iliaden dhe Akilin Pellazg. Gjatë tërë jetës e ëma e drejtonte në rrugën e lavdisë së përjetshme. Olimpia i thoshte shpesh: “Ti je si Akili, i dënuar nga madhështia jote”. Jeta e tij u ndërlikua kur Filipi, i sapo ndarë nga Olimpia, bëri një djalë tjetër me gruan e re, Euridiken. Atëherë, kur froni për të nuk ishte më aq i sigurtë, u largua bashkë me të ëmën në pallatin mbretëror të Epirit ku festoi edhe martesën e dajës së tij, mbretin i Epirit, të atin e Pirros (Epirit). Më pas shkoi në Iliri për të organizuar një paraqitje të armatosur kundër të atit, që kishte ndër mend t’ia linte pushtetin djali të tij të dytë. Pak kohë pas largimit, Filipi i II vritet dhe Aleksandri u shpall mbret, sepse djali i dytë ishte ende foshnje. 10
 • 11. Në ato kushte Aleksandri vendosi të vinte në jetë planin e të atit, për pushtimin e Azisë. Për këtë i hodhi sytë perandorisë më të madhe të kohës, Persisë. Kaloi në Azi me ushtri të vogel, por më e stërvitura e kohës. Pushtoi së pari qytet-shtetet e Azisë së Vogël, së bashku me Egjiptin. Më pas u përball me Persinë, me mbretin Dari III në tre përleshje. E para u bë në vitin 331 para erës sonë në Isos, kundër një ushtrie dy herë më e madhe në numër. E dyta në Gaugamel në vitin 329, pra dy vjet më vonë, ku ushtria perse kishte 250 mijë njerëz ndaj 40 mijë te trupave te tij. E fundit ishte në Granikë. Në të tre përleshjet Aleksandri pati tre fitore të jashtëzakonshme! Perandoria më e madhe e kohës u rrëzua nga një burrë i vetëm! 11
 • 12. Pas pushtimit të Persisë, Aleksandri u drejtua edhe më në lindje, drejt Indisë, në kërkim të fundit të botës. Një pjesë e ushtarëve mbetën në ato vise dhe pasardhësit, ndonëse kanë kaluar 22 shekuj, krenohen me atdheun e tyre të parë. Pushtoi edhe shumë vise në Indi dhe Azinë Qëndrore, por nuk arriti të realizonte ëndrrën e tij dhe u detyrua të tërhiqet. Kjo për arsye se ushtarët e tij u lodhën nga 8 vite lufte të pandërprerë. Për t’i dënuar ushtarët, Aleksandri zgjodhi kthimin më të vështirë, ndaj një pjesë vdiqën rrugës. Asnjë ushtri në botë nuk kishte vuajtur kaq shumë gjatë tërheqjes, përveç asaj të Napoleonit, prej kthimit nga Rusia më 1812. Në kohën kur po përgatiste një ekspeditë të re për të pushtuar tërë botën perëndimore, temperatura e lartë e shtriu në shtrat dhe pas nëntë ditësh vdiq, në vitin 323 para erës sonë. Aleksandri i Madh ka mbetur në kujtesë me rininë e përhershme, si Akili, idhulli i tij. Burrat që kanë bërë historinë në vitet e mëvonshme si: Pirroja i Epirit, Napoleoni e shumë të tjerë, e patën Aleksandrin shembull të tyre. Deri më sot, vlerësohet si njeriu që ka patur pasurinë më të madhe të botës. Ai shkeli tre kontinente dhe mbasi u kthye nga India, kishte një ëndërr që të bashkonte Evropën, Azinë dhe pjesën veriore të Afrikës në një Shtet të vetëm. Ai u martua me Roksanën (grua Afgane)dhe lindi një djalë që i vuri po të njëjtin emër. Në të gjithë botën që ai shkeli ndërtoj 14 Aleksandri. Ishin qytete të mëdha për kohën, në të cilat ai la qytetërimin grek në to. Ky tekst ka një referencë, ose burim informacioni. 12
 • 13. Sipas VMRO-së, maqedonasit, s’kanë lidhje me Aleksandrin! 13
 • 14. Për çfarë në të vërtetë luftojnë maqedonasit e tanishëm? A janë ata antikë, apo sllavë? Pse çështja e identiteti është problemi më i madh mes maqedonasve dhe grekëve, janë disa prej pyetjeve që janë sqaruar në një dokument të Organizatës së Brendshme Revolucionare Maqedonase (VMRO) në vitin 1946. Dokumentin e siguruar nga gazeta "LAJM" nga arkivi i VMRO-së që gjendet brenda Arkivit të Shtetit të Maqedonisë, historiani Kiril Ivanov ka dhënë sqarime se cili është identiteti i tanishëm i maqedonasve. Ivanovi në një fjalim të mbajtur më 7 mars 1946 para anëtarëve të organizatës së të rinjve maqedonas të Sofjes me titull "Historia më e vjetër e Maqedonisë" ka dhënë fakte me të cilat sqaron se maqedonasit e tanishëm janë me prejardhje sllave dhe jo antike. "Çka na lidhë neve, maqedonasit e sotëm me atë popullin e humbur që moti? A mund që ne t’i përkujtojmë pasardhësit e tyre historik? Historia jep përgjigje negative në këtë pyetje. Populli i sotëm maqedonas, i përbërë kryesisht nga fise sllave, të cilat kanë ardhur në Ballkan rreth shekullit të 6-të pas Krishtit dhe nga mbetjet e fiseve të vjetra ilire të cilat po humbeshin, ka fizionomi të tilla etnike, te të cilat, nuk mund ta zbulojmë fizionominë etnike të maqedonasve të lashtë", thuhet në këtë dokument. Kiril Ivanov këtë teori e ka sqaruar më poshtë para rinisë maqedonase të asaj kohe në Sofje të Bullgarisë. "As traditat dhe zakonet e lashta të maqedonasve të tanishëm sllavë nuk i përngjajnë asnjë prej atyre të maqedonasve të vjetër", ka thënë Ivanov. Historiani maqedonas në atë kohë ka bindur rininë në organizatën e të rinjve se "Lidhja e vetme reale historike me ata maqedonas mund ta shohim vetëm në kuadër të aspektit gjeografik dhe në përgjithësi mund të shihen elementet ilire në përbërjen e tyre", thuhet në dokumentin e arkivit të VMRO-së. Gjithashtu ai ka dhënë sqarime se Maqedonasit nuk janë drejtpërdrejtë pasardhës të maqedonasve antikë. "Kjo është që e bën lidhjen mes tyre në pranueshmërinë historike. Lidhje të përafërt të atillë kanë grekët e vjetër dhe të tanishëm, si dhe mes romakëve dhe italianëve të tanishëm", shkruan në këtë dokument. 14
 • 15. Kiril Ivanov në mars të vitit 1946 vazhdon edhe më tutje, duke sqaruar dhe duke shprehur se cilat mund të jenë pasojat historike për këto të pavërteta. "Ta dhunojmë historinë dhe faktet historike me atë që do t’i vendosim maqedonasit e sotëm drejtpërdrejtë si pasardhës të Aleksandrit të Madh, do të thotë jo vetëm që po ndryshojmë të vërtetën historike, por edhe të shndërrohemi në shovinistë qesharak", ka deklaruar para rinisë maqedonase, Ivanov. Ai ka akuzuar edhe palën greke, të cilën e ka quajtur s’i agresore dhe ndryshuese të historisë. "Mësimi i asaj parahistorie të lashtë të popullit tonë na lidhë me një çelik të padrejtë kundër falsifikuesve të shovinistëve të atij lloji të Haxhi Taksis, i cili për ta arsyetuar rrëmbimin e Maqedonisë lindore dhe jugore nga Greqia, pa turp ‘pohon’ se maqedonasit e lashtë, por edhe të tanishmit janë grekë", thuhet në fund të dokumentin që u lexua më 7 mars 1946 në Sofje. / Posted by AGJENCIONI FLOART-PRESS at 7:14 MD http://floart-press.blogspot.com/2010/01/shkruan-mrsciflori- bruqimaqedonia.html?zx=9b75ad5550f6ba70 15