Sami Frasheri Serena Mane

L
SAMI FRASHËRI

Punoi: Serena Mane
JETA


Lindi në Frashër të Përmetit më 1 qershor 1850. Mësimet e
para i mori në fshatin e lindjes. Më 1865 së bashku me pesë
vëllezërit e tij dhe dy motrat u vendos në Janinë. Këtu së
bashku me vëllanë, Naimin, Sami Frashëri kreu shkollën e
mesme greke "Zosimea", ku përveç kulturës së
përgjithshme, përvetësoi krahas greqishtes së re e të vjetër
edhe gjuhën latine, frënge dhe atë italiane. Në Tetovë, nga
Mahmut Efendiu, mësoi arabisht, persisht dhe turqisht.

Harta e Janines




Më 1872 u vendos në Stamboll ku zhvilloi një veprimtari të
gjerë patriotike për çlirimin dhe bashkimin kombëtar të
popullit shqiptar dhe bashkëpunoi me përfaqësuesit më
përparimtarë të lëvizjes demokratike-borgjeze turke. Ishte
një ndër organizatorët kryesorë të "Komitetit Qendror për
mbrojtjen e të drejtave të kombësisë shqiptare" dhe me
themelimin e "Shoqërisë së të shtypurit me shkronja shqip"
(1879) u zgjodh kryetar i saj.
Ai vdiq më 18 qershor 1904 pas një sëmundje të rëndë në
shtëpinë e tij në Erenköy, Stamboll.

Harta e Stambollit
BIOGRAFIA




Sami Frasheri ka qene ideologu kryesor i levizjes kombetare
shqiptare, dijetar, shkrimtar dhe publicist. Ai drejtoi disa nga
revistat e para ne gjuhen shqip “Drita” dhe pastaj “Dituria”
(Stamboll 1884 – 1885) ku shkroi nje varg artikujsh. Hartoi librat
“Abetare e gjuhes shqipe” (1886), “Shkronjtore e gjuhes shqipe”
(gramatika) dhe “Shkronje” (Gjeografia 1888). Ai ka shkruar
“Shqiperia c’ka qene, c’eshte e c’do te behet” botuar me 1889 ne
Bukuresht. Sami Frasheri hartoi dhe nje fjalor te gjuhes shqipe qe
mbeti i pabotuar, ku la gjithashtu ne doreshkrim nje permbledhje
kengesh popullore shqiptare.
Eshte autor i fjalorit normativ te gjuhes turke (Kamus-i turki, 1901)
i cili ruan vleren e vet te madhe edhe ne ditet e sotme. Fjalori
“Kamus-i turki” permban mbi 40 mije fjale e shprehje gjuhesore.
Samiu eshte gjithashtu edhe autor i disa fjaloreve dy-gjuhesh
frengjisht-turqisht, turqisht-frengjisht dhe arabisht – turqisht.


Ai ka shkruar edhe drama e romane ne gjuhen turke. Vepra
me e rendesishme eshte “Besa”, botuar ne 1875, dhe vene
ne skene ne teatrin perandorak ne Stamboll.
Sami Frasheri ka dhene kontributin e tij edhe ne fushen e
gazetarise. Ai ka bashkepunuar me shkrime dhe ka qene
redaktor dhe kryeredaktor ne disa gazeta: “Sabah”
(Mengjesi 1876) dhe “Hafta” (Java).
Ne punen krijuese te tij, zene vend edhe perkthimet, e
kryesisht ato nga frengjishtja. Bibloteka e tij personale kishte
20 mije vellime. Sami Frasheri vdiq ne Stamboll ne 1904,
duke lene me doreshkrim 11 vepra, krysisht nga fusha e
gjuhesise dhe letersise.
Sami Frasheri Serena Mane
FJALË TË URTA
• Po te bjere ne det nje pike uje, nuk thahet
• Mejtimet me te larta gjenden ne fjalet me te shkurtra
• Ne vend qe te shesesh dituri dhe zotesi, perpiqu t’i fitosh ato
• Njerezit jane te njejte para natyres, edukata i ben te dallohen
• Nuk ka gje me te lige se perqeshja, sepse prek te miret me shume se te liqte
• Njollat qe na ngjiten ne trup, lahen me uje, njollat e shpirtit s’ka gje t’i pastroje
• Mos shkruaj gje kur je me nerva, sepse, ndersa plaga e gjuhes eshte me e
keqe se e shpates, mendo ç’ka mund te jete ajo e pendes

• Kot perpiqet mendja, kur nuk mund te arrije graden e larte te ndjenjave te
zemres
• Per ndryshimin e dickaje nuk ka asgje me te afte se koha
• Goja kalon kufirin, demin e paguan mendja.
• Ai qe pelqen veten e tij, nuk pelqehet nga askush.
• Hipokrizia eshte helmi me i rrezikshem.
• Mos u tremb nga shuplaka e mikut, duhet te kesh frike nga levdata e
armikut
• Peri i ngateruar, nuk zgjidhet duke u ngutur.

• Genjeshtra s’mund ta mund kurre, te verteten. Rruga e ngushte rrotullohet
e rrotullohet e perseri ne rruge te madhe del.
• Zemra eshte nje astrolog qe nuk gabon asnjehere ne zbulimet qe ben.
• Fjala e keqdashesit eshte si qymyri: edhe kur nuk djeg sendin qe e prek, e
nxin ate
• Vlera e zjarrit kuptohet ne ditet e dimrit, dhe ajo e bores ne ditet e veres.
Sami Frasheri Serena Mane
REFERENCAT
Informacioni dhe fotot janë marrë nga faqe të
ndryshme në internet.
 Slide 2 – 3
informacioni është marrë
nga Wikipedia në anglisht dhe ajo në shqip.
 Slide 4 –9
informacioni është marrë nga
faqja Forumi Shqiptar, ndërsa fotot janë
marrë në Google.

MENDIMI IM MBI TEMËN


Kjo ishte një temë me shumë informacione.
Një temë e cila na tregonte për një nga
rilindasit më të shquar si dhe për kontributin
e tij të madh në lëvizjen kombëtare
shqiptare.
1 de 11

Recomendados

Abdyl frashëri, jeta dhe veprimtariaAbdyl frashëri, jeta dhe veprimtaria
Abdyl frashëri, jeta dhe veprimtariaAndi Belegu
7.9K visualizações22 slides
Naim FrasheriNaim Frasheri
Naim FrasheriMuki Huduti
14.3K visualizações8 slides
Projekti me instrumente muzikeProjekti me instrumente muzike
Projekti me instrumente muzikeS Gashi
30.8K visualizações10 slides
Qytetari (familja )Qytetari (familja )
Qytetari (familja )jona jona
8.4K visualizações28 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Jeronim De RadaJeronim De Rada
Jeronim De RadaMuki Huduti
12.4K visualizações7 slides
Mutacionet gjenetikeMutacionet gjenetike
Mutacionet gjenetikeamla hoxha
40.2K visualizações12 slides
Cfare ishte Holokausti?Cfare ishte Holokausti?
Cfare ishte Holokausti?Valeria Baçi
26.9K visualizações10 slides
Tema:Lufta kunder duhanitTema:Lufta kunder duhanit
Tema:Lufta kunder duhanitJetmira Sula
10.9K visualizações25 slides
Aksidentet rrugoreAksidentet rrugore
Aksidentet rrugoreArlinda
48.8K visualizações16 slides
Crregullimet kromozomike Crregullimet kromozomike
Crregullimet kromozomike businessforlife
867 visualizações2 slides

Mais procurados(20)

Jeronim De RadaJeronim De Rada
Jeronim De Rada
Muki Huduti12.4K visualizações
Mutacionet gjenetikeMutacionet gjenetike
Mutacionet gjenetike
amla hoxha40.2K visualizações
Cfare ishte Holokausti?Cfare ishte Holokausti?
Cfare ishte Holokausti?
Valeria Baçi26.9K visualizações
Tema:Lufta kunder duhanitTema:Lufta kunder duhanit
Tema:Lufta kunder duhanit
Jetmira Sula10.9K visualizações
Aksidentet rrugoreAksidentet rrugore
Aksidentet rrugore
Arlinda 48.8K visualizações
Crregullimet kromozomike Crregullimet kromozomike
Crregullimet kromozomike
businessforlife867 visualizações
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humbur
FialdoMema46.8K visualizações
Ese: 100 vjet PavaresiEse: 100 vjet Pavaresi
Ese: 100 vjet Pavaresi
Chriss Kocibelli13.3K visualizações
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200240.9K visualizações
Familja shqiptare ne viteFamilja shqiptare ne vite
Familja shqiptare ne vite
D. Sh45K visualizações
Analiza letrareAnaliza letrare
Analiza letrare
on201220.1K visualizações
Humanistet shqiptarHumanistet shqiptar
Humanistet shqiptar
Marjan DODAJ36.3K visualizações
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
olinuhi16.6K visualizações
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyreHumanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Exhitah Vasija55.1K visualizações
Djemtë e rrugës PalDjemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës Pal
#MesueseAurela Elezaj136.8K visualizações
Arsimi ne kohen e komunizmitArsimi ne kohen e komunizmit
Arsimi ne kohen e komunizmit
#MesueseAurela Elezaj27.1K visualizações
revolucionet demokratike ne evropen lindore revolucionet demokratike ne evropen lindore
revolucionet demokratike ne evropen lindore
Xheni Marku6.5K visualizações
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
XhuLia Muca50.7K visualizações
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Facebook76.3K visualizações
Celsi-i-Gjuhes-Shqipe-12.docxCelsi-i-Gjuhes-Shqipe-12.docx
Celsi-i-Gjuhes-Shqipe-12.docx
senadmire1.7K visualizações

Similar a Sami Frasheri Serena Mane

Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare ShqiptareOlsi Sita
51.5K visualizações61 slides
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareolinuhi
20.8K visualizações9 slides
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarDenis Celaj
1.4K visualizações4 slides
Besa e Sami FrasheritBesa e Sami Frasherit
Besa e Sami FrasheritDiellza Çunaj
40.9K visualizações19 slides

Similar a Sami Frasheri Serena Mane(20)

Sami frashri shqipriaqkaqenqeshteqdotebehetSami frashri shqipriaqkaqenqeshteqdotebehet
Sami frashri shqipriaqkaqenqeshteqdotebehet
Albi Muca11.4K visualizações
Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare Shqiptare
Olsi Sita51.5K visualizações
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
olinuhi20.8K visualizações
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Denis Celaj1.4K visualizações
Besa e Sami FrasheritBesa e Sami Frasherit
Besa e Sami Frasherit
Diellza Çunaj40.9K visualizações
Hasan tahsini 100 vjet pavaresiHasan tahsini 100 vjet pavaresi
Hasan tahsini 100 vjet pavaresi
Ardit Bido1.2K visualizações
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015
Riku Verri18.1K visualizações
Si do të ndryshoje gjuha shqipe… by SADIONA ABAZAJSi do të ndryshoje gjuha shqipe… by SADIONA ABAZAJ
Si do të ndryshoje gjuha shqipe… by SADIONA ABAZAJ
Sadiona Abazaj1.4K visualizações
Naim Frasheri dhe vepra e tijNaim Frasheri dhe vepra e tij
Naim Frasheri dhe vepra e tij
Diana Lamaj10.6K visualizações
Kongresi i manastiritKongresi i manastirit
Kongresi i manastirit
Internet VloraAlb1.2K visualizações
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptarePyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
#MesueseAurela Elezaj11.7K visualizações
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareShkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Universiteti Politeknik Tirane 47.1K visualizações
Kush ishte nezim frakullaKush ishte nezim frakulla
Kush ishte nezim frakulla
OmerMaksudi778 visualizações
Jeronim de radaJeronim de rada
Jeronim de rada
Diana Lamaj2.6K visualizações
Esad mekuliEsad mekuli
Esad mekuli
Ermelinda Xhemollari2.1K visualizações
Ahmed Zogu vs Fan NoliAhmed Zogu vs Fan Noli
Ahmed Zogu vs Fan Noli
Hektor Jalasi1.8K visualizações
Gjergj FishtaGjergj Fishta
Gjergj Fishta
OrgesaIbri1K visualizações
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Ajlinda Idrizi12.6K visualizações

Mais de lira kuca

Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historilira kuca
842 visualizações10 slides
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta lira kuca
6.3K visualizações10 slides
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIlira kuca
1.5K visualizações9 slides

Mais de lira kuca(20)

Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral histori
lira kuca842 visualizações
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta
lira kuca6.3K visualizações
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VI
lira kuca1.5K visualizações
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
lira kuca1.5K visualizações
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
lira kuca8.2K visualizações
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
lira kuca603 visualizações
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
lira kuca4.2K visualizações
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca1.5K visualizações
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca5.2K visualizações
Kei XhixhabesiKei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesi
lira kuca383 visualizações
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila
lira kuca667 visualizações
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
lira kuca2.7K visualizações
 Leonardo da vinci Aron Mane Leonardo da vinci Aron Mane
Leonardo da vinci Aron Mane
lira kuca895 visualizações
Kei Ushe Kei Ushe
Kei Ushe
lira kuca3.6K visualizações
HttpHttp
Http
lira kuca1.6K visualizações
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
lira kuca2.7K visualizações
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
lira kuca5.5K visualizações
Kris Ushe Pashalleku i JaninesKris Ushe Pashalleku i Janines
Kris Ushe Pashalleku i Janines
lira kuca6.6K visualizações

Sami Frasheri Serena Mane

 • 2. JETA  Lindi në Frashër të Përmetit më 1 qershor 1850. Mësimet e para i mori në fshatin e lindjes. Më 1865 së bashku me pesë vëllezërit e tij dhe dy motrat u vendos në Janinë. Këtu së bashku me vëllanë, Naimin, Sami Frashëri kreu shkollën e mesme greke "Zosimea", ku përveç kulturës së përgjithshme, përvetësoi krahas greqishtes së re e të vjetër edhe gjuhën latine, frënge dhe atë italiane. Në Tetovë, nga Mahmut Efendiu, mësoi arabisht, persisht dhe turqisht. Harta e Janines
 • 3.   Më 1872 u vendos në Stamboll ku zhvilloi një veprimtari të gjerë patriotike për çlirimin dhe bashkimin kombëtar të popullit shqiptar dhe bashkëpunoi me përfaqësuesit më përparimtarë të lëvizjes demokratike-borgjeze turke. Ishte një ndër organizatorët kryesorë të "Komitetit Qendror për mbrojtjen e të drejtave të kombësisë shqiptare" dhe me themelimin e "Shoqërisë së të shtypurit me shkronja shqip" (1879) u zgjodh kryetar i saj. Ai vdiq më 18 qershor 1904 pas një sëmundje të rëndë në shtëpinë e tij në Erenköy, Stamboll. Harta e Stambollit
 • 4. BIOGRAFIA   Sami Frasheri ka qene ideologu kryesor i levizjes kombetare shqiptare, dijetar, shkrimtar dhe publicist. Ai drejtoi disa nga revistat e para ne gjuhen shqip “Drita” dhe pastaj “Dituria” (Stamboll 1884 – 1885) ku shkroi nje varg artikujsh. Hartoi librat “Abetare e gjuhes shqipe” (1886), “Shkronjtore e gjuhes shqipe” (gramatika) dhe “Shkronje” (Gjeografia 1888). Ai ka shkruar “Shqiperia c’ka qene, c’eshte e c’do te behet” botuar me 1889 ne Bukuresht. Sami Frasheri hartoi dhe nje fjalor te gjuhes shqipe qe mbeti i pabotuar, ku la gjithashtu ne doreshkrim nje permbledhje kengesh popullore shqiptare. Eshte autor i fjalorit normativ te gjuhes turke (Kamus-i turki, 1901) i cili ruan vleren e vet te madhe edhe ne ditet e sotme. Fjalori “Kamus-i turki” permban mbi 40 mije fjale e shprehje gjuhesore. Samiu eshte gjithashtu edhe autor i disa fjaloreve dy-gjuhesh frengjisht-turqisht, turqisht-frengjisht dhe arabisht – turqisht.
 • 5.  Ai ka shkruar edhe drama e romane ne gjuhen turke. Vepra me e rendesishme eshte “Besa”, botuar ne 1875, dhe vene ne skene ne teatrin perandorak ne Stamboll. Sami Frasheri ka dhene kontributin e tij edhe ne fushen e gazetarise. Ai ka bashkepunuar me shkrime dhe ka qene redaktor dhe kryeredaktor ne disa gazeta: “Sabah” (Mengjesi 1876) dhe “Hafta” (Java). Ne punen krijuese te tij, zene vend edhe perkthimet, e kryesisht ato nga frengjishtja. Bibloteka e tij personale kishte 20 mije vellime. Sami Frasheri vdiq ne Stamboll ne 1904, duke lene me doreshkrim 11 vepra, krysisht nga fusha e gjuhesise dhe letersise.
 • 7. FJALË TË URTA • Po te bjere ne det nje pike uje, nuk thahet • Mejtimet me te larta gjenden ne fjalet me te shkurtra • Ne vend qe te shesesh dituri dhe zotesi, perpiqu t’i fitosh ato • Njerezit jane te njejte para natyres, edukata i ben te dallohen • Nuk ka gje me te lige se perqeshja, sepse prek te miret me shume se te liqte • Njollat qe na ngjiten ne trup, lahen me uje, njollat e shpirtit s’ka gje t’i pastroje • Mos shkruaj gje kur je me nerva, sepse, ndersa plaga e gjuhes eshte me e keqe se e shpates, mendo ç’ka mund te jete ajo e pendes • Kot perpiqet mendja, kur nuk mund te arrije graden e larte te ndjenjave te zemres • Per ndryshimin e dickaje nuk ka asgje me te afte se koha
 • 8. • Goja kalon kufirin, demin e paguan mendja. • Ai qe pelqen veten e tij, nuk pelqehet nga askush. • Hipokrizia eshte helmi me i rrezikshem. • Mos u tremb nga shuplaka e mikut, duhet te kesh frike nga levdata e armikut • Peri i ngateruar, nuk zgjidhet duke u ngutur. • Genjeshtra s’mund ta mund kurre, te verteten. Rruga e ngushte rrotullohet e rrotullohet e perseri ne rruge te madhe del. • Zemra eshte nje astrolog qe nuk gabon asnjehere ne zbulimet qe ben. • Fjala e keqdashesit eshte si qymyri: edhe kur nuk djeg sendin qe e prek, e nxin ate • Vlera e zjarrit kuptohet ne ditet e dimrit, dhe ajo e bores ne ditet e veres.
 • 10. REFERENCAT Informacioni dhe fotot janë marrë nga faqe të ndryshme në internet.  Slide 2 – 3 informacioni është marrë nga Wikipedia në anglisht dhe ajo në shqip.  Slide 4 –9 informacioni është marrë nga faqja Forumi Shqiptar, ndërsa fotot janë marrë në Google. 
 • 11. MENDIMI IM MBI TEMËN  Kjo ishte një temë me shumë informacione. Një temë e cila na tregonte për një nga rilindasit më të shquar si dhe për kontributin e tij të madh në lëvizjen kombëtare shqiptare.