Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI

L
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
1)SI ISHTE JETA NE USHTRI?
2)KUSH ISHIN ROMAKET?
3)CILA ISHTE NJE STRATEGJI E TYRE?
4)SI U BE AJO SUDIMTARE?
5)PSE DONIN ATA TE BEHESHIN
SUNDUES TE MESDHEUT?
ROMAKET JANE NJE POPULL QE KA PREJARDHJEN NGA
QYTETI I QUAJTUR ROME.RRETH 2000 VJET ME PARE
ROMAKET U FUQIZUAN AQ SHUME SA NISEN TE
PUSHTONIN SHTET RRETHE PER QARK.ATY NGA VITI
100ps.k ROMAKET ISHIN ZOTER TE NJE PERANDORIE
TE MADHE DHE POPULLI ME I FUQISHEM NE MBARE
BOTEN E LASHTE.
•ATA

DONIN QE TE BEHESHIN SUNDUES TE
MESHDEUT QE:
•TA DININ TE GJITHE EMRIN E KETIJ
QYTETI.
•QE ASNJE QYTET-SHTET TE MOS KISHTE
GUXIM QE TE PERBALLEJ ME KETE VEND
•TE BEHEJ NJE VEND I ZGJERUAR
•TE ISHIN TE PASUR
USHTARET ROMAKE PAGUHESHIN MIRE DHE
KISHIN TRAJTIM TE MIRE.ATA THIRRESHIN
SHPESH PER TE MBROJTUR PERANDORINE
ROMAKE NGA ARMIQTE, KESHTU USHTRIA
ISHTE SHUME E RENDESISHME.USHTARET
TRAJNOHESHIN NE BETEJE DHE SHPESH
DUHEJ TE BENIN MARSHIME TE GJATA.
NJE NGA STRATEGJITE E ROMES ISHTE BRESHKA.ATA E
PERDORNIN KETE STRATEGJI KUR I DUHEJ TE MBROHESHIN
 NGA ARMIKU.ATA NGRININ MBI KOKE MBUROJAT DHE
 KRIJONIN NJE FARE ZHGUALLI MBROJTES.NGA KJO
STRATEGJI ATA MBROHESHIN NGA SHIGJETAT QE HIDHNIN
ARMIQTE POR NGA E KUNDERTA E KISHIN TE VESHTIRE TE
SHIKONIN NGA I SHPININ KEMBET.


BRESHKA
USHTRIA ROMAKE
USHTRIA ROMAKE QE E PERBERE
NGA PERSONA NGA 17-DERI 60
VJEC.USHTARET NE USHTRI ISHIN
TE TRAJNUAR MIRE DHE
GJITHASHTU ISHIN TE MBROJTUR
NE NJE MENYRE PERFEKTE.JETA
NE USHTRI ZGJASTE NGA MOSHA
20-25 VJEC.

C”NDODHTE NE LUFTE?
SHPESH HERE NDODHTE QE
USHTARET QE USHTARET I
DERGONIN ATYRE TE SHPISE
LETRA,QE U KERKONTE QE
TE DERGONIN USHQIME PER
RUAJTJEN E FORCAVE.

USHTARET PLAGOSESHIN.
ME CFARE I MBESTILLNIN
PLAGET ATA?
E THJESHTE!ME PEZHISHKE
MERIMANGE TE NJOMUR ME
UTHULL.KJO METODE
SHERIMI U VINTE NE NDIHME
TE PLAGOSURVE.
PUSHTIMI I TERRITOREVE SAMNITE E AFROI ROMEN ME
GREQINE QE GJENDESHIN NE JUG TE ITALISE.TARANTI E
NDJEU RREZIKUN DHE KERKOI NDIHME NGA MBRETI I
EPIRIT,PIRRO.

PIRRO ZBARKOI NE ITALI ME NJE TUFE ELEFANTESH DHE
BERI 3 BETEJA.NE BETEJEN 3 FUNDIT PIRRO U MUND DHE
U KTHYE NE EPIR DHE TARANDI PRANOI NENSHKRIMIN
NDAJ ROMES E CILA U BE SUNDIMTARE E ITALISE.
PIRRO I EPIRIT (STATUJA)

FLAMURI I EPIRIT NE KOHET E LASHTA

PIRRO NE EPIR NE KOHE
PAQEJE …………………….
DISA NGA ZAKONET E TYRE ISHTE QE TE SHIKONIN NJEREZIT TE VDISNIN.
ROMAKET DENONIN KRISHTERET,KRIMINELET DHE SKLLEVERIT ME VDEKJE
NE AMFITEATRIN E KOLOSEUT KU I DETYRONIN TE NDESHESHIN ME LUANE,
TIGRA OSE SHPESH HERE KUNDER SHOKEVE TE TYRE KU ATA DILNIN TE
VDEKUR OSE TE PLAGOSUR.PER NJEREZIT E ATYRE KOHEVE ISHTE KENAQESI
TE BENIN SEHIR VUAJTJET E TE TJEREVE,NDERSA SOT NA DUKET DICKA
MIZORE DHE E PASHPIRT.

GLADIATOR

TIGER

GLADIATOR
GLADIATORET
NDERTESA E KOLOSEUT
NDERTESA E KOLOSEUT ISHTE
NDERTESA KU BEHESHIN
DYLUFTIMET E GLADIATOREVE
KOLOSEU ISHTE AQ I MADH SA
MBANTE BRENDA MBI 50000
PERSONA.NJEREZVE U PELQENTE
TE SHIKONIN NJEREZIT TE VDISNIN
DHE SHKONIN ATY DITE PER DITE

GLADIATORET NE ROME VUANIN
SHUME.ATA JEPNIN SPEKTAKEL
PER PUBLIKUN.GLADIATORET
MUND TE ISHIN:KRIMINELE,
TE HUAJ OSE SHKLLEVER.ATA
DILNIN NE DYLUFTIM KUNDER
KAFSHEVE TE EGRA DHE
SHPESH HERE KUNDER SHOKEVE
TE TYRE KUR ATA DILNIN:
TE VDEKUR OSE TE PLAGOSUR.
SA VJET ISHTE SHERBIMI USHTARAK?

MJETET E
CDO USHTARI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
1 de 13

Recomendados

Tema:Qyteti antik i RomesTema:Qyteti antik i Romes
Tema:Qyteti antik i RomesJetmira Sula
15.8K visualizações34 slides
AlbaniaAlbania
AlbaniaNoeliaRG
919 visualizações11 slides
 Shperberja e ish-Jugosllavisë Shperberja e ish-Jugosllavisë
Shperberja e ish-JugosllavisëValon Pecani
17.1K visualizações18 slides
Levizjet nacionaliste ne ballkanLevizjet nacionaliste ne ballkan
Levizjet nacionaliste ne ballkanArlinda
7.2K visualizações18 slides

Mais conteúdo relacionado

Similar a Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI

kabihasnang greek - Minoankabihasnang greek - Minoan
kabihasnang greek - Minoankelvin kent giron
55.3K visualizações34 slides
Sibilisasyon ng egyptSibilisasyon ng egypt
Sibilisasyon ng egyptcherryheatherfeather
56.2K visualizações49 slides
elemento ng romansa.pptxelemento ng romansa.pptx
elemento ng romansa.pptxDynahJaneDumaog
41 visualizações12 slides

Similar a Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI(12)

kabihasnang greek - Minoankabihasnang greek - Minoan
kabihasnang greek - Minoan
kelvin kent giron55.3K visualizações
Paggalugad sa Gitnang AfricaPaggalugad sa Gitnang Africa
Paggalugad sa Gitnang Africa
Genesis Ian Fernandez650 visualizações
Paggalugad sa Gitnang AfricaPaggalugad sa Gitnang Africa
Paggalugad sa Gitnang Africa
Genesis Ian Fernandez129 visualizações
Sibilisasyon ng egyptSibilisasyon ng egypt
Sibilisasyon ng egypt
cherryheatherfeather56.2K visualizações
elemento ng romansa.pptxelemento ng romansa.pptx
elemento ng romansa.pptx
DynahJaneDumaog41 visualizações
American historyAmerican history
American history
hyuuneji188 visualizações
Fertile crescentFertile crescent
Fertile crescent
crow03174.9K visualizações
AP L1.pptxAP L1.pptx
AP L1.pptx
MELODYMARCHOLEAWID12 visualizações
Mga dahilan ng ikalawang yugto ng imperyalismo atMga dahilan ng ikalawang yugto ng imperyalismo at
Mga dahilan ng ikalawang yugto ng imperyalismo at
Olhen Rence Duque199.7K visualizações
09 11-2019 imperyong persiano09 11-2019 imperyong persiano
09 11-2019 imperyong persiano
Grace Mamerto509 visualizações
E R N E S A K SE R N E S A K S
E R N E S A K S
tiiatarto1.2K visualizações

Mais de lira kuca

Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historilira kuca
842 visualizações10 slides
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta lira kuca
6.3K visualizações10 slides
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIlira kuca
1.5K visualizações9 slides

Mais de lira kuca(20)

Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral histori
lira kuca842 visualizações
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta
lira kuca6.3K visualizações
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VI
lira kuca1.5K visualizações
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
lira kuca8.2K visualizações
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
lira kuca603 visualizações
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
lira kuca4.2K visualizações
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca1.5K visualizações
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca5.2K visualizações
Kei XhixhabesiKei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesi
lira kuca383 visualizações
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila
lira kuca667 visualizações
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
lira kuca2.7K visualizações
 Leonardo da vinci Aron Mane Leonardo da vinci Aron Mane
Leonardo da vinci Aron Mane
lira kuca895 visualizações
Kei Ushe Kei Ushe
Kei Ushe
lira kuca3.6K visualizações
HttpHttp
Http
lira kuca1.6K visualizações
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
lira kuca2.7K visualizações
Sami Frasheri Serena ManeSami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena Mane
lira kuca2.3K visualizações
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
lira kuca5.5K visualizações
Kris Ushe Pashalleku i JaninesKris Ushe Pashalleku i Janines
Kris Ushe Pashalleku i Janines
lira kuca6.6K visualizações

Último

ICS3211_lecture 08_2023.pdfICS3211_lecture 08_2023.pdf
ICS3211_lecture 08_2023.pdfVanessa Camilleri
68 visualizações30 slides
Narration lesson plan.docxNarration lesson plan.docx
Narration lesson plan.docxTariq KHAN
90 visualizações11 slides
Industry4wrd.pptxIndustry4wrd.pptx
Industry4wrd.pptxBC Chew
153 visualizações17 slides
discussion post.pdfdiscussion post.pdf
discussion post.pdfjessemercerail
70 visualizações1 slide

Último(20)

ICS3211_lecture 08_2023.pdfICS3211_lecture 08_2023.pdf
ICS3211_lecture 08_2023.pdf
Vanessa Camilleri68 visualizações
Narration lesson plan.docxNarration lesson plan.docx
Narration lesson plan.docx
Tariq KHAN90 visualizações
NS3 Unit 2 Life processes of animals.pptxNS3 Unit 2 Life processes of animals.pptx
NS3 Unit 2 Life processes of animals.pptx
manuelaromero201389 visualizações
Industry4wrd.pptxIndustry4wrd.pptx
Industry4wrd.pptx
BC Chew153 visualizações
discussion post.pdfdiscussion post.pdf
discussion post.pdf
jessemercerail70 visualizações
Drama KS5 BreakdownDrama KS5 Breakdown
Drama KS5 Breakdown
WestHatch50 visualizações
Classification of crude drugs.pptxClassification of crude drugs.pptx
Classification of crude drugs.pptx
GayatriPatra1449 visualizações
Chemistry of sex hormones.pptxChemistry of sex hormones.pptx
Chemistry of sex hormones.pptx
RAJ K. MAURYA97 visualizações
Use of Probiotics in Aquaculture.pptxUse of Probiotics in Aquaculture.pptx
Use of Probiotics in Aquaculture.pptx
AKSHAY MANDAL69 visualizações
Dance KS5 BreakdownDance KS5 Breakdown
Dance KS5 Breakdown
WestHatch52 visualizações
UWP OA Week Presentation (1).pptxUWP OA Week Presentation (1).pptx
UWP OA Week Presentation (1).pptx
Jisc51 visualizações
Education and Diversity.pptxEducation and Diversity.pptx
Education and Diversity.pptx
DrHafizKosar56 visualizações
231112 (WR) v1 ChatGPT OEB 2023.pdf231112 (WR) v1 ChatGPT OEB 2023.pdf
231112 (WR) v1 ChatGPT OEB 2023.pdf
WilfredRubens.com100 visualizações
ANATOMY AND PHYSIOLOGY UNIT 1 { PART-1}ANATOMY AND PHYSIOLOGY UNIT 1 { PART-1}
ANATOMY AND PHYSIOLOGY UNIT 1 { PART-1}
DR .PALLAVI PATHANIA156 visualizações
ACTIVITY BOOK key water sports.pptxACTIVITY BOOK key water sports.pptx
ACTIVITY BOOK key water sports.pptx
Mar Caston Palacio132 visualizações
2022 CAPE Merit List 2023 2022 CAPE Merit List 2023
2022 CAPE Merit List 2023
Caribbean Examinations Council3K visualizações

Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI

 • 2. 1)SI ISHTE JETA NE USHTRI? 2)KUSH ISHIN ROMAKET? 3)CILA ISHTE NJE STRATEGJI E TYRE? 4)SI U BE AJO SUDIMTARE? 5)PSE DONIN ATA TE BEHESHIN SUNDUES TE MESDHEUT?
 • 3. ROMAKET JANE NJE POPULL QE KA PREJARDHJEN NGA QYTETI I QUAJTUR ROME.RRETH 2000 VJET ME PARE ROMAKET U FUQIZUAN AQ SHUME SA NISEN TE PUSHTONIN SHTET RRETHE PER QARK.ATY NGA VITI 100ps.k ROMAKET ISHIN ZOTER TE NJE PERANDORIE TE MADHE DHE POPULLI ME I FUQISHEM NE MBARE BOTEN E LASHTE.
 • 4. •ATA DONIN QE TE BEHESHIN SUNDUES TE MESHDEUT QE: •TA DININ TE GJITHE EMRIN E KETIJ QYTETI. •QE ASNJE QYTET-SHTET TE MOS KISHTE GUXIM QE TE PERBALLEJ ME KETE VEND •TE BEHEJ NJE VEND I ZGJERUAR •TE ISHIN TE PASUR
 • 5. USHTARET ROMAKE PAGUHESHIN MIRE DHE KISHIN TRAJTIM TE MIRE.ATA THIRRESHIN SHPESH PER TE MBROJTUR PERANDORINE ROMAKE NGA ARMIQTE, KESHTU USHTRIA ISHTE SHUME E RENDESISHME.USHTARET TRAJNOHESHIN NE BETEJE DHE SHPESH DUHEJ TE BENIN MARSHIME TE GJATA.
 • 6. NJE NGA STRATEGJITE E ROMES ISHTE BRESHKA.ATA E PERDORNIN KETE STRATEGJI KUR I DUHEJ TE MBROHESHIN  NGA ARMIKU.ATA NGRININ MBI KOKE MBUROJAT DHE  KRIJONIN NJE FARE ZHGUALLI MBROJTES.NGA KJO STRATEGJI ATA MBROHESHIN NGA SHIGJETAT QE HIDHNIN ARMIQTE POR NGA E KUNDERTA E KISHIN TE VESHTIRE TE SHIKONIN NGA I SHPININ KEMBET.  BRESHKA
 • 7. USHTRIA ROMAKE USHTRIA ROMAKE QE E PERBERE NGA PERSONA NGA 17-DERI 60 VJEC.USHTARET NE USHTRI ISHIN TE TRAJNUAR MIRE DHE GJITHASHTU ISHIN TE MBROJTUR NE NJE MENYRE PERFEKTE.JETA NE USHTRI ZGJASTE NGA MOSHA 20-25 VJEC. C”NDODHTE NE LUFTE? SHPESH HERE NDODHTE QE USHTARET QE USHTARET I DERGONIN ATYRE TE SHPISE LETRA,QE U KERKONTE QE TE DERGONIN USHQIME PER RUAJTJEN E FORCAVE. USHTARET PLAGOSESHIN. ME CFARE I MBESTILLNIN PLAGET ATA? E THJESHTE!ME PEZHISHKE MERIMANGE TE NJOMUR ME UTHULL.KJO METODE SHERIMI U VINTE NE NDIHME TE PLAGOSURVE.
 • 8. PUSHTIMI I TERRITOREVE SAMNITE E AFROI ROMEN ME GREQINE QE GJENDESHIN NE JUG TE ITALISE.TARANTI E NDJEU RREZIKUN DHE KERKOI NDIHME NGA MBRETI I EPIRIT,PIRRO. PIRRO ZBARKOI NE ITALI ME NJE TUFE ELEFANTESH DHE BERI 3 BETEJA.NE BETEJEN 3 FUNDIT PIRRO U MUND DHE U KTHYE NE EPIR DHE TARANDI PRANOI NENSHKRIMIN NDAJ ROMES E CILA U BE SUNDIMTARE E ITALISE.
 • 9. PIRRO I EPIRIT (STATUJA) FLAMURI I EPIRIT NE KOHET E LASHTA PIRRO NE EPIR NE KOHE PAQEJE …………………….
 • 10. DISA NGA ZAKONET E TYRE ISHTE QE TE SHIKONIN NJEREZIT TE VDISNIN. ROMAKET DENONIN KRISHTERET,KRIMINELET DHE SKLLEVERIT ME VDEKJE NE AMFITEATRIN E KOLOSEUT KU I DETYRONIN TE NDESHESHIN ME LUANE, TIGRA OSE SHPESH HERE KUNDER SHOKEVE TE TYRE KU ATA DILNIN TE VDEKUR OSE TE PLAGOSUR.PER NJEREZIT E ATYRE KOHEVE ISHTE KENAQESI TE BENIN SEHIR VUAJTJET E TE TJEREVE,NDERSA SOT NA DUKET DICKA MIZORE DHE E PASHPIRT. GLADIATOR TIGER GLADIATOR
 • 11. GLADIATORET NDERTESA E KOLOSEUT NDERTESA E KOLOSEUT ISHTE NDERTESA KU BEHESHIN DYLUFTIMET E GLADIATOREVE KOLOSEU ISHTE AQ I MADH SA MBANTE BRENDA MBI 50000 PERSONA.NJEREZVE U PELQENTE TE SHIKONIN NJEREZIT TE VDISNIN DHE SHKONIN ATY DITE PER DITE GLADIATORET NE ROME VUANIN SHUME.ATA JEPNIN SPEKTAKEL PER PUBLIKUN.GLADIATORET MUND TE ISHIN:KRIMINELE, TE HUAJ OSE SHKLLEVER.ATA DILNIN NE DYLUFTIM KUNDER KAFSHEVE TE EGRA DHE SHPESH HERE KUNDER SHOKEVE TE TYRE KUR ATA DILNIN: TE VDEKUR OSE TE PLAGOSUR.
 • 12. SA VJET ISHTE SHERBIMI USHTARAK? MJETET E CDO USHTARI