Kris Ushe Pashalleku i Janines

L
Pashalleku i
Janines
Sundimtari i Pashallekut te Janines
•Ali Pashe Tepelena lindi me 1740 ne Beçisht te Tepelenes. Prirjet
dhe aftesite e tij rane ne sy te Portes se Larte dhe me 1784 ai u
emerua komandant ushtrie ne sherbimin e Valiut te Rumelise dhe
po kete vit siguroi me lufte qeverisjen e Sanxhakut te Delvines. Ali
Pashe Telpelena ishte nje sundimtar i rrepte dhe i drejte. Gjate
sundimit te tij , ai lidhi relata te ngushta me Napoleon Bonapartin e
Frances duke shkembyer letra edhe dhurata te ndryshme. Pashai
dhe mbreti francez cilesohen si figurat me te medha te asaj kohe.
Kane thene per Ali Pashe Tepelenen:
•Hygo : “Aliu dhe Napoleon
Bonaparti shkonin prane njeri
tjetrit si Tigri me Luanin
•Ketrin Fleming, profesor i
historise ne universitetin e New
York-ut botoi ne 1999 librin
“Bonaparti i Muhamedanëve”
•Hobhous : “Veziri ishte nji burre
i shkurten dhe mjaft i trashe,me
nji fytyre shume te kendshme
me cipe te bardhe dhe trajte te
rrumbullaket,syte e te cilit ishin
te kaltert me levizje te shpejta
qe te tregonin se nuk ishte nje
Pasha oriental.Kishte mjeker te
gjate qe i binte ne gjoks.Kishte
nje mikepritje te theksuar sa i
quante vizitoret djem te tij.”

Viktor Hygo

Hobhouse
Zgjerimi i Pashallekut -Territori
Pushtoi :
•1788-1803 – Qytetin e Artes
ne Epir dhe luginen e Vjoses
te Toskeri
•Pasi mposhti suljotet –
Beratin,Himaren,Çamerine,Gji
rokastren dhe Delvinen.

U zgjerua duke perfshire Shqiperine e
Jugut,Akarrnanine, nje pjese te
Etolise,Morene dhe nje pjese te
konsiderueshme te Maqedonise.
Administrata dhe ushtria
Kryeqyteti i pashallekut ishte
Janina me 50 mije banore. Ne
qytete kishte shkolla, biblioteka,
keshtjella e saraje, kisha e
manastire, teqe e xhami, spitale
me nga rreth 150 shtreter. Janina
ka qene qendra me e rendesishme
politike dhe ekonomike ne ate
kohe dhe konsiderohej si
kryeqyteti i Shqiperise se Jugut.
Ali Pashe Tepelena per te krijuar nje
shtet shqiptar te shkeputur nga Porta
e Larte krijoi administraten e tij,
financat, thesarin, policine, ushtrine
etj. Ai lejoi punesimin e te
krishtereve ne postet me te larta ne
kundershtim te legjislacionit. Prandaj
dallohej per tolerancen fetare.
Pashai kishte nje ushtri me rreth
20 mije vete, te pajisur me
artileri fushore e malore me 500
topa te llojeve te ndryshme dhe
me nje kavaleri prej 5000 vetesh.
Kishte edhe forca ushtarake
detare qe mbikqyrnin bregdetin.
Ai ngriti prane Janines nje shkolle
ushtarake dhe e organizoi
ushtrine ndryshe nga Perandoria
Osmane.Me ane te policise
sekrete qe ai krijoi, Aliu ishte i
informuar mbi cdo veprimtari qe
ndodhte brenda dhe jashte
pashallekut te tij.
Keshtjellat dhe tregtia
Pashai rindertoi kalate ne
Janine,Tepelene,Gjirokaster,Libohove,
Preveze,Arte,Porto Palermo,Sarande
etj.Perdori nje numer te
konsiderueshem arkitektesh dhe
inxhinieresh te huaj dhe vuri ne pune
mjeshtrat me te mire te vendit, nga
Korca,Dibra,Permeti,Gjirokastra,Janin
a.Kalane e Gjirokastres e pushtoi ne
vitin 1812 ndersa ne Tepelene ai
mbante nje nga selite me te
parapelqyera te tij. Veziri zhvilloi nje
tregti te suksesshme duke bere tregti
me Porten e Larte,
Rusine,Gjermanine,Francen, etj.
Eksportoheshin drithera ,lesh,pambuk
etj.
Arsimi-Vaksinimi-Fjala e lire
Ali Pashe Tepelena ishte i pari
qe beri te detyrueshem
vaksinimin kunder semundjes
se lise te sapo zbuluar,akt qe
ishte i ndaluar nga feja
islame.Mjeket e pashallekut
kishin studiuar ne Vjene,
Paris,Itali etj.Ne fushen e
arsimit Aliu perkrahi edhe
shkollat laike edhe ato
fetare.Filloi per here te pare
mesimi i gjuhes shqipe duke
shkruar me germa greke.
Populli ishte i lire te fliste per
problemet fetare, letrare,
historike dhe shkencore por
ishin te ndaluar rreptesisht te
benin diskutime politike.
Renia e Ali Pashe Tepelenes dhe
pashallekut te tij

Perandoria Osmane kishte kohe qe kishte kuptuar synimet e Ali Pashes dhe pasi ky i fundit nuk
kishte perfillur kercenimet e sulltanit, Porta e Larte vendosi te shtype pashan e fundit te
pabindur. Atij iu hoq posti i dervenpashes qe e mbante per 33 vjet bashke me te gjitha
funksionet qeveritare dhe sanxhakun e Janines. Ali Pasha nuk hoqi dore nga qellimet e tij por
kerkoi ndihmen e fuqive te medha, te Anglise,Rusise dhe Austrise. Duke deshtuar te siguroje
perkrahjen e tyre veziri mbajti kuvendin e Janines ku i beri thirrje popullit grek per t’u ngritur
kunder Portes se Larte. Me ndihmen e grekeve pashai po arrinte te rezistonte ndaj osmaneve.
Sulltani caktoi dike tjeter ne krye te detyres dhe rrethoi Janinen. Ali Pasha edhe pse i rrethuar
nuk u pergjunj prandaj Sulltan Mahmudi i II i kerkoi te largohej me kusht se nuk do te hakmerrej.
Pas disa ditesh Pashai legjendar u vra pabesisht nga nje kurth i ngritur nga Hurshid Pasha me 25
janar 1822
Referencat
•http://sq.wikipedia.org/wiki/Janina
•http://sq.wikipedia.org/wiki/Pashall
%C3%ABku_i_Janin%C3%ABs
Libri “Ali Pashe Tepelena 1740-1822” Me rastin e 180
vjetorit te renies se Ali Pashe Tepelenes nga Botimet Toena.
Formati
Formati i ri “Kerkim-Hulumtim” per testet semestrale
ishte i thjeshte dhe shume efikas. Veshtirsite per
permbledhjen e informacionit ishin minimale.

Punoi : Kris Ushe
Klasa : 9
Lenda : Histori
1 de 11

Recomendados

Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperiMerkur Sinani
73.2K visualizações7 slides
Shqiperia e mesmeShqiperia e mesme
Shqiperia e mesmeArlinda
38.8K visualizações19 slides
Pashalleku i shkodresPashalleku i shkodres
Pashalleku i shkodresGencRashiti
12.4K visualizações21 slides
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperisemelissa cani
23.4K visualizações20 slides
Qyteterimi ilir !!!!Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!#MesueseAurela Elezaj
30.8K visualizações4 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisitxhulia osmanllari
206.3K visualizações34 slides
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkollesValeria Baçi
148.1K visualizações12 slides
Ismail kadareIsmail kadare
Ismail kadareEgzona Shabani
26.9K visualizações27 slides
Letersia dhe Folklori !!!!Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!#MesueseAurela Elezaj
38.8K visualizações16 slides
Ese: 100 vjet PavaresiEse: 100 vjet Pavaresi
Ese: 100 vjet PavaresiChriss Kocibelli
13.3K visualizações2 slides

Mais procurados(20)

PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
xhulia osmanllari206.3K visualizações
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
Valeria Baçi148.1K visualizações
Ismail kadareIsmail kadare
Ismail kadare
Egzona Shabani26.9K visualizações
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiNdikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi
FlavioHabilaj66.9K visualizações
Letersia dhe Folklori !!!!Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!
#MesueseAurela Elezaj38.8K visualizações
Ese: 100 vjet PavaresiEse: 100 vjet Pavaresi
Ese: 100 vjet Pavaresi
Chriss Kocibelli13.3K visualizações
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyreHumanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Exhitah Vasija55.2K visualizações
Zbulimet gjeografikeZbulimet gjeografike
Zbulimet gjeografike
Arlinda 48.1K visualizações
Trashegimia natyrore kombetareTrashegimia natyrore kombetare
Trashegimia natyrore kombetare
Klevis Balla23.7K visualizações
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200240.9K visualizações
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Exhitah Vasija94.6K visualizações
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
DonikaLici39.1K visualizações
Veprimtaria e lumitVeprimtaria e lumit
Veprimtaria e lumit
Klevi Hoxha24.2K visualizações
4 stinet e vitit4 stinet e vitit
4 stinet e vitit
Anisa Kreka64K visualizações
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9
S Gashi22.9K visualizações
Projekt historiProjekt histori
Projekt histori
jola cenollari12.7K visualizações
Amerika veriutAmerika veriut
Amerika veriut
Kristina Xani37.8K visualizações
Shqiperia nga viti 1944 1990 - TIKShqiperia nga viti 1944 1990 - TIK
Shqiperia nga viti 1944 1990 - TIK
Shkollë23.3K visualizações
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Kristjana Duni74.4K visualizações

Destaque

Ardit Rexhmataj PashalleqetArdit Rexhmataj Pashalleqet
Ardit Rexhmataj PashalleqetArdit Rexhmataj
3.9K visualizações10 slides
Reklama (1)Reklama (1)
Reklama (1)svetlana72
2.3K visualizações27 slides
ReklamaReklama
ReklamaMonika Pahumi
16.6K visualizações12 slides
Tema:ReklamaTema:Reklama
Tema:ReklamaJetmira Sula
11K visualizações30 slides
Reklama Reklama
Reklama Klodjan Hoxha
6.1K visualizações7 slides
Trupat gjeometrikTrupat gjeometrik
Trupat gjeometrikEsmer Alda
261.1K visualizações16 slides

Destaque(19)

Ardit Rexhmataj PashalleqetArdit Rexhmataj Pashalleqet
Ardit Rexhmataj Pashalleqet
Ardit Rexhmataj3.9K visualizações
Reklama (1)Reklama (1)
Reklama (1)
svetlana722.3K visualizações
ReklamaReklama
Reklama
Monika Pahumi16.6K visualizações
Tema:ReklamaTema:Reklama
Tema:Reklama
Jetmira Sula11K visualizações
Reklama Reklama
Reklama
Klodjan Hoxha6.1K visualizações
Trupat gjeometrikTrupat gjeometrik
Trupat gjeometrik
Esmer Alda261.1K visualizações
Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s.Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s.
Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s.
Libra Islame467 visualizações
Presentation mikroekonomiPresentation mikroekonomi
Presentation mikroekonomi
Duresa M. Bytyqi1.4K visualizações
HistoriHistori
Histori
XhuLia Muca6.1K visualizações
Berati, AlbaniaBerati, Albania
Berati, Albania
Lili Liljana5.9K visualizações
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashtaHistori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Eriona Mustafa50.8K visualizações
EkonomiEkonomi
Ekonomi
Valiana Rama10.1K visualizações
Projekt ekonomiProjekt ekonomi
Projekt ekonomi
Sajad Alla5.6K visualizações
Punimi seminarik ne ekonomiPunimi seminarik ne ekonomi
Punimi seminarik ne ekonomi
Arben16.8K visualizações
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmeProjekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
sidorelahalilaj11352.9K visualizações
Punim seminarikPunim seminarik
Punim seminarik
Ramiz Ilazi34.8K visualizações
Hidrografia e trevave shqiptareHidrografia e trevave shqiptare
Hidrografia e trevave shqiptare
Elsa Marku13.7K visualizações
MilkaMilka
Milka
jasminsalomon17.2K visualizações
Pasurite natyrore te trevave shqiptarePasurite natyrore te trevave shqiptare
Pasurite natyrore te trevave shqiptare
Darla Evangjeli61.6K visualizações

Similar a Kris Ushe Pashalleku i Janines

Hasan tahsini 100 vjet pavaresiHasan tahsini 100 vjet pavaresi
Hasan tahsini 100 vjet pavaresiArdit Bido
1.2K visualizações19 slides
Shqiperia pj2Shqiperia pj2
Shqiperia pj2EGLI TAFA
2K visualizações34 slides
Reportazh per ali pashe tepelenenReportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenenagustin2010
1.9K visualizações10 slides
Reportazh per ali pashe tepelenenReportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenenagustin2010
494 visualizações10 slides
Ahmed Zogu vs Fan NoliAhmed Zogu vs Fan Noli
Ahmed Zogu vs Fan NoliHektor Jalasi
1.8K visualizações24 slides

Similar a Kris Ushe Pashalleku i Janines(20)

Hasan tahsini 100 vjet pavaresiHasan tahsini 100 vjet pavaresi
Hasan tahsini 100 vjet pavaresi
Ardit Bido1.2K visualizações
Shqiperia pj2Shqiperia pj2
Shqiperia pj2
EGLI TAFA2K visualizações
Reportazh per ali pashe tepelenenReportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenen
agustin20101.9K visualizações
Reportazh per ali pashe tepelenenReportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenen
agustin2010494 visualizações
Ahmed Zogu vs Fan NoliAhmed Zogu vs Fan Noli
Ahmed Zogu vs Fan Noli
Hektor Jalasi1.8K visualizações
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhritAlfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
Gezim Zim516 visualizações
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Diana Lamaj4.1K visualizações
MasterMaster
Master
Leonard Carcani1.3K visualizações
Religion in AlbaniaReligion in Albania
Religion in Albania
Leonard Carcani1.1K visualizações
MasterMaster
Master
Leonard Carcani521 visualizações
Shteti i frankëveShteti i frankëve
Shteti i frankëve
Ysni Ismaili5.4K visualizações
Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, Fier
Lili Liljana7.5K visualizações
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Rexhep Smoqi2.7K visualizações
Si u islamizuan shqiptaret?Si u islamizuan shqiptaret?
Si u islamizuan shqiptaret?
amarstafa43 visualizações
Histori ShqiptareHistori Shqiptare
Histori Shqiptare
albioni5.1K visualizações
Shqiperia pjese-e-perandorise-italianeShqiperia pjese-e-perandorise-italiane
Shqiperia pjese-e-perandorise-italiane
Renato Lala256 visualizações
CameriaCameria
Cameria
Selda20Ademi4.6K visualizações

Mais de lira kuca

Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historilira kuca
842 visualizações10 slides
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta lira kuca
6.3K visualizações10 slides
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIlira kuca
1.5K visualizações9 slides

Mais de lira kuca(20)

Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral histori
lira kuca842 visualizações
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta
lira kuca6.3K visualizações
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VI
lira kuca1.5K visualizações
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
lira kuca1.5K visualizações
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
lira kuca8.2K visualizações
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
lira kuca603 visualizações
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
lira kuca4.2K visualizações
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca1.5K visualizações
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca5.2K visualizações
Kei XhixhabesiKei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesi
lira kuca383 visualizações
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila
lira kuca667 visualizações
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
lira kuca2.7K visualizações
 Leonardo da vinci Aron Mane Leonardo da vinci Aron Mane
Leonardo da vinci Aron Mane
lira kuca895 visualizações
Kei Ushe Kei Ushe
Kei Ushe
lira kuca3.6K visualizações
HttpHttp
Http
lira kuca1.6K visualizações
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
lira kuca2.7K visualizações
Sami Frasheri Serena ManeSami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena Mane
lira kuca2.3K visualizações
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
lira kuca5.5K visualizações

Kris Ushe Pashalleku i Janines

 • 2. Sundimtari i Pashallekut te Janines •Ali Pashe Tepelena lindi me 1740 ne Beçisht te Tepelenes. Prirjet dhe aftesite e tij rane ne sy te Portes se Larte dhe me 1784 ai u emerua komandant ushtrie ne sherbimin e Valiut te Rumelise dhe po kete vit siguroi me lufte qeverisjen e Sanxhakut te Delvines. Ali Pashe Telpelena ishte nje sundimtar i rrepte dhe i drejte. Gjate sundimit te tij , ai lidhi relata te ngushta me Napoleon Bonapartin e Frances duke shkembyer letra edhe dhurata te ndryshme. Pashai dhe mbreti francez cilesohen si figurat me te medha te asaj kohe.
 • 3. Kane thene per Ali Pashe Tepelenen: •Hygo : “Aliu dhe Napoleon Bonaparti shkonin prane njeri tjetrit si Tigri me Luanin •Ketrin Fleming, profesor i historise ne universitetin e New York-ut botoi ne 1999 librin “Bonaparti i Muhamedanëve” •Hobhous : “Veziri ishte nji burre i shkurten dhe mjaft i trashe,me nji fytyre shume te kendshme me cipe te bardhe dhe trajte te rrumbullaket,syte e te cilit ishin te kaltert me levizje te shpejta qe te tregonin se nuk ishte nje Pasha oriental.Kishte mjeker te gjate qe i binte ne gjoks.Kishte nje mikepritje te theksuar sa i quante vizitoret djem te tij.” Viktor Hygo Hobhouse
 • 4. Zgjerimi i Pashallekut -Territori Pushtoi : •1788-1803 – Qytetin e Artes ne Epir dhe luginen e Vjoses te Toskeri •Pasi mposhti suljotet – Beratin,Himaren,Çamerine,Gji rokastren dhe Delvinen. U zgjerua duke perfshire Shqiperine e Jugut,Akarrnanine, nje pjese te Etolise,Morene dhe nje pjese te konsiderueshme te Maqedonise.
 • 5. Administrata dhe ushtria Kryeqyteti i pashallekut ishte Janina me 50 mije banore. Ne qytete kishte shkolla, biblioteka, keshtjella e saraje, kisha e manastire, teqe e xhami, spitale me nga rreth 150 shtreter. Janina ka qene qendra me e rendesishme politike dhe ekonomike ne ate kohe dhe konsiderohej si kryeqyteti i Shqiperise se Jugut. Ali Pashe Tepelena per te krijuar nje shtet shqiptar te shkeputur nga Porta e Larte krijoi administraten e tij, financat, thesarin, policine, ushtrine etj. Ai lejoi punesimin e te krishtereve ne postet me te larta ne kundershtim te legjislacionit. Prandaj dallohej per tolerancen fetare.
 • 6. Pashai kishte nje ushtri me rreth 20 mije vete, te pajisur me artileri fushore e malore me 500 topa te llojeve te ndryshme dhe me nje kavaleri prej 5000 vetesh. Kishte edhe forca ushtarake detare qe mbikqyrnin bregdetin. Ai ngriti prane Janines nje shkolle ushtarake dhe e organizoi ushtrine ndryshe nga Perandoria Osmane.Me ane te policise sekrete qe ai krijoi, Aliu ishte i informuar mbi cdo veprimtari qe ndodhte brenda dhe jashte pashallekut te tij.
 • 7. Keshtjellat dhe tregtia Pashai rindertoi kalate ne Janine,Tepelene,Gjirokaster,Libohove, Preveze,Arte,Porto Palermo,Sarande etj.Perdori nje numer te konsiderueshem arkitektesh dhe inxhinieresh te huaj dhe vuri ne pune mjeshtrat me te mire te vendit, nga Korca,Dibra,Permeti,Gjirokastra,Janin a.Kalane e Gjirokastres e pushtoi ne vitin 1812 ndersa ne Tepelene ai mbante nje nga selite me te parapelqyera te tij. Veziri zhvilloi nje tregti te suksesshme duke bere tregti me Porten e Larte, Rusine,Gjermanine,Francen, etj. Eksportoheshin drithera ,lesh,pambuk etj.
 • 8. Arsimi-Vaksinimi-Fjala e lire Ali Pashe Tepelena ishte i pari qe beri te detyrueshem vaksinimin kunder semundjes se lise te sapo zbuluar,akt qe ishte i ndaluar nga feja islame.Mjeket e pashallekut kishin studiuar ne Vjene, Paris,Itali etj.Ne fushen e arsimit Aliu perkrahi edhe shkollat laike edhe ato fetare.Filloi per here te pare mesimi i gjuhes shqipe duke shkruar me germa greke. Populli ishte i lire te fliste per problemet fetare, letrare, historike dhe shkencore por ishin te ndaluar rreptesisht te benin diskutime politike.
 • 9. Renia e Ali Pashe Tepelenes dhe pashallekut te tij Perandoria Osmane kishte kohe qe kishte kuptuar synimet e Ali Pashes dhe pasi ky i fundit nuk kishte perfillur kercenimet e sulltanit, Porta e Larte vendosi te shtype pashan e fundit te pabindur. Atij iu hoq posti i dervenpashes qe e mbante per 33 vjet bashke me te gjitha funksionet qeveritare dhe sanxhakun e Janines. Ali Pasha nuk hoqi dore nga qellimet e tij por kerkoi ndihmen e fuqive te medha, te Anglise,Rusise dhe Austrise. Duke deshtuar te siguroje perkrahjen e tyre veziri mbajti kuvendin e Janines ku i beri thirrje popullit grek per t’u ngritur kunder Portes se Larte. Me ndihmen e grekeve pashai po arrinte te rezistonte ndaj osmaneve. Sulltani caktoi dike tjeter ne krye te detyres dhe rrethoi Janinen. Ali Pasha edhe pse i rrethuar nuk u pergjunj prandaj Sulltan Mahmudi i II i kerkoi te largohej me kusht se nuk do te hakmerrej. Pas disa ditesh Pashai legjendar u vra pabesisht nga nje kurth i ngritur nga Hurshid Pasha me 25 janar 1822
 • 10. Referencat •http://sq.wikipedia.org/wiki/Janina •http://sq.wikipedia.org/wiki/Pashall %C3%ABku_i_Janin%C3%ABs Libri “Ali Pashe Tepelena 1740-1822” Me rastin e 180 vjetorit te renies se Ali Pashe Tepelenes nga Botimet Toena.
 • 11. Formati Formati i ri “Kerkim-Hulumtim” per testet semestrale ishte i thjeshte dhe shume efikas. Veshtirsite per permbledhjen e informacionit ishin minimale. Punoi : Kris Ushe Klasa : 9 Lenda : Histori