Kei Xhixhabesi

L
Kei Xhixhabesi
• Ne shekullin XVI ,krahas shkencave te natyres
u zhvillua edhe letersia.Shume shkrimtare,me
guxim,filluan te shfaqnin mendimet e tyre.Ata
goditn shoqerine e vjeter e moralin e kalbur te
saj.Ta talleshin me servilizmin,friken,egoizmin e
padrejtesine,si eshe me cilesite e tjera negative
te shoqerise se vjeter .Ata vlersonin shoqerine
e re qe po lindte e cilesite e moralit te ri,si :
deshira per pune,drejtesia,toleranca,respektimi
I lirive e te drejtave te njeriut,etj.Veprat e tyre
edhe sot vihen ne skene,ekranizohen dhe
pelqehen nga publiku.
Kei Xhixhabesi
William Shakespear
Lindi: 23 Prill 1964 Stratford
Viti 1590 bente pjese ne trupen e aktoreve
Viti 1598 ai vlersohet si shkrimtari me i madh i te
gjitha koherave.
Gjate kesaj kohe shkroi 36 drama,154 sonete dhe disa
poezi.

Viti 1612 ai ndaloi se shkruari .

Vdiq: 23 Prill 1616
Miguel de Servantesi
Lindi : 29 Shtator 1547 Spanje

Ne 1570 ai u bashkua me ushtrine spanjolle.
Më 7 shtator, 1571, ai luftoi t kundër turqve në Betejën e
Lepantit, ku u plagos rëndë dhe ka humbur përdorimin e
dorës së tij të majtë.

Ne vitin 1583 ai beri doreshkrimin e nje drame
romantike “ La Galatea “.

Ai u arrestua dy herë në Sevilla gje qe solli
shkrimin e Don Kishotit .
Në vitin 1595, ai fitoi çmimin e parë në
një konkurs poemë.

Vdiq: 22 Prill 1616
Kei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesi
1 de 8

Recomendados

George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ por
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJGeorge Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJSadiona Abazaj
13.1K visualizações8 slides
Romantizmi por
RomantizmiRomantizmi
RomantizmiArlind Ymeri
25.1K visualizações1 slide
Analizë e veprës së një autori por
Analizë e veprës së një autoriAnalizë e veprës së një autori
Analizë e veprës së një autoriErtil EB
5.5K visualizações10 slides
Letersia nen Diktature por
Letersia nen DiktatureLetersia nen Diktature
Letersia nen DiktatureOrnela Keçi
22.6K visualizações23 slides
Kenget E milosaos por
Kenget E milosaos Kenget E milosaos
Kenget E milosaos Ulpian Allaraj
37.8K visualizações12 slides
Personazhet e shekspirit por
Personazhet e shekspirit Personazhet e shekspirit
Personazhet e shekspirit Darla Evangjeli
18.8K visualizações6 slides

Mais conteúdo relacionado

Destaque

Arkelino Hila por
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila lira kuca
667 visualizações15 slides
Elena Bita Politika antisemite ne Europe por
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europelira kuca
603 visualizações12 slides
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi por
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusilira kuca
4.2K visualizações12 slides
Fashizmi por
FashizmiFashizmi
FashizmiKristi Shaka
10.5K visualizações26 slides
Regjimi komunist në shqipëri por
Regjimi komunist në shqipëriRegjimi komunist në shqipëri
Regjimi komunist në shqipëriKlea Vyshka
40K visualizações13 slides
Komunizmi ne Shqiperi por
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiDenis Lezo
44.2K visualizações18 slides

Destaque(7)

Arkelino Hila por lira kuca
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila
lira kuca667 visualizações
Elena Bita Politika antisemite ne Europe por lira kuca
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
lira kuca603 visualizações
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi por lira kuca
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
lira kuca4.2K visualizações
Fashizmi por Kristi Shaka
FashizmiFashizmi
Fashizmi
Kristi Shaka10.5K visualizações
Regjimi komunist në shqipëri por Klea Vyshka
Regjimi komunist në shqipëriRegjimi komunist në shqipëri
Regjimi komunist në shqipëri
Klea Vyshka40K visualizações
Komunizmi ne Shqiperi por Denis Lezo
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
Denis Lezo44.2K visualizações
Projekt histori luers sulce por Xhe Si
Projekt  histori luers sulceProjekt  histori luers sulce
Projekt histori luers sulce
Xhe Si11.3K visualizações

Similar a Kei Xhixhabesi

Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare por
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareShkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareUniversiteti Politeknik Tirane
47.2K visualizações15 slides
Uilliam Shekspir por
Uilliam Shekspir Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir Diana Lamaj
3.3K visualizações10 slides
William Shakespeare por
William ShakespeareWilliam Shakespeare
William ShakespeareOksana Kamberi
1.5K visualizações35 slides
Besa e Sami Frasherit por
Besa e Sami FrasheritBesa e Sami Frasherit
Besa e Sami FrasheritDiellza Çunaj
41K visualizações19 slides
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe por
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeAjlinda Idrizi
12.6K visualizações17 slides
shkrimtaret e brezit te humbur por
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humburFialdoMema
47.4K visualizações12 slides

Similar a Kei Xhixhabesi(19)

Uilliam Shekspir por Diana Lamaj
Uilliam Shekspir Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir
Diana Lamaj3.3K visualizações
William Shakespeare por Oksana Kamberi
William ShakespeareWilliam Shakespeare
William Shakespeare
Oksana Kamberi1.5K visualizações
Besa e Sami Frasherit por Diellza Çunaj
Besa e Sami FrasheritBesa e Sami Frasherit
Besa e Sami Frasherit
Diellza Çunaj41K visualizações
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe por Ajlinda Idrizi
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Ajlinda Idrizi12.6K visualizações
shkrimtaret e brezit te humbur por FialdoMema
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humbur
FialdoMema47.4K visualizações
Don Kishoti por Denis Lezo
Don Kishoti Don Kishoti
Don Kishoti
Denis Lezo7.1K visualizações
Rilindja Kombetare Shqiptare por Olsi Sita
Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare Shqiptare
Olsi Sita51.5K visualizações
Honore de balzak por Alush Kryeziu
Honore de balzakHonore de balzak
Honore de balzak
Alush Kryeziu8.1K visualizações
Sami frashri shqipriaqkaqenqeshteqdotebehet por Albi Muca
Sami frashri shqipriaqkaqenqeshteqdotebehetSami frashri shqipriaqkaqenqeshteqdotebehet
Sami frashri shqipriaqkaqenqeshteqdotebehet
Albi Muca11.4K visualizações
Millosh Gjergj Nikolla por Vilma Kafexhiu
Millosh Gjergj NikollaMillosh Gjergj Nikolla
Millosh Gjergj Nikolla
Vilma Kafexhiu17.8K visualizações
Naim Frasheri por Muki Huduti
Naim FrasheriNaim Frasheri
Naim Frasheri
Muki Huduti14.4K visualizações
Shkrimtare te shquar shkrimtar por Denis Celaj
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Denis Celaj1.4K visualizações
Letersi por esipaja
LetersiLetersi
Letersi
esipaja271 visualizações
Letersi por esipaja
LetersiLetersi
Letersi
esipaja52 visualizações
Letersi 31.03.2020 por NA XXXXXXXXXXXXX
Letersi 31.03.2020Letersi 31.03.2020
Letersi 31.03.2020
NA XXXXXXXXXXXXX99 visualizações
Rilindja,histori..daniela por Daniela Muhaj
Rilindja,histori..danielaRilindja,histori..daniela
Rilindja,histori..daniela
Daniela Muhaj261 visualizações
Projekt por Orgest Balliu
ProjektProjekt
Projekt
Orgest Balliu13.4K visualizações

Mais de lira kuca

Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami por
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne MesopotamiNadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotamilira kuca
7K visualizações15 slides
Genti Haveri test semestral histori por
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historilira kuca
842 visualizações10 slides
Favio Vreka Athina dhe Sparta por
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta lira kuca
6.4K visualizações10 slides
Fjona Hysi klasa VI por
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIlira kuca
1.5K visualizações9 slides
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI por
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIlira kuca
1.5K visualizações13 slides
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930 por
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930lira kuca
8.2K visualizações12 slides

Mais de lira kuca(20)

Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami por lira kuca
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne MesopotamiNadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
lira kuca7K visualizações
Genti Haveri test semestral histori por lira kuca
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral histori
lira kuca842 visualizações
Favio Vreka Athina dhe Sparta por lira kuca
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta
lira kuca6.4K visualizações
Fjona Hysi klasa VI por lira kuca
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VI
lira kuca1.5K visualizações
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI por lira kuca
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
lira kuca1.5K visualizações
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930 por lira kuca
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
lira kuca8.2K visualizações
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla por lira kuca
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca1.5K visualizações
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla por lira kuca
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca5.2K visualizações
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti por lira kuca
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
lira kuca2.7K visualizações
Leonardo da vinci Aron Mane por lira kuca
 Leonardo da vinci Aron Mane Leonardo da vinci Aron Mane
Leonardo da vinci Aron Mane
lira kuca895 visualizações
Kei Ushe por lira kuca
Kei Ushe Kei Ushe
Kei Ushe
lira kuca3.6K visualizações
Http por lira kuca
HttpHttp
Http
lira kuca1.6K visualizações
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori por lira kuca
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
lira kuca2.8K visualizações
Sami Frasheri Serena Mane por lira kuca
Sami Frasheri Serena ManeSami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena Mane
lira kuca2.3K visualizações
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit por lira kuca
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
lira kuca5.5K visualizações
Kris Ushe Pashalleku i Janines por lira kuca
Kris Ushe Pashalleku i JaninesKris Ushe Pashalleku i Janines
Kris Ushe Pashalleku i Janines
lira kuca6.7K visualizações
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri... por lira kuca
 Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri... Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
lira kuca2.9K visualizações
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VI por lira kuca
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VIBiomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VI
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VI
lira kuca2.7K visualizações
Nikolao Nasto Faktoret abiotike qe karakterizojne biomat e ujerave shkolla "A... por lira kuca
Nikolao Nasto Faktoret abiotike qe karakterizojne biomat e ujerave shkolla "A...Nikolao Nasto Faktoret abiotike qe karakterizojne biomat e ujerave shkolla "A...
Nikolao Nasto Faktoret abiotike qe karakterizojne biomat e ujerave shkolla "A...
lira kuca1.1K visualizações
Biomat Genti Haveri shkolla "Albanet" klasa VI por lira kuca
 Biomat Genti Haveri shkolla "Albanet" klasa VI Biomat Genti Haveri shkolla "Albanet" klasa VI
Biomat Genti Haveri shkolla "Albanet" klasa VI
lira kuca4.2K visualizações

Kei Xhixhabesi

 • 2. • Ne shekullin XVI ,krahas shkencave te natyres u zhvillua edhe letersia.Shume shkrimtare,me guxim,filluan te shfaqnin mendimet e tyre.Ata goditn shoqerine e vjeter e moralin e kalbur te saj.Ta talleshin me servilizmin,friken,egoizmin e padrejtesine,si eshe me cilesite e tjera negative te shoqerise se vjeter .Ata vlersonin shoqerine e re qe po lindte e cilesite e moralit te ri,si : deshira per pune,drejtesia,toleranca,respektimi I lirive e te drejtave te njeriut,etj.Veprat e tyre edhe sot vihen ne skene,ekranizohen dhe pelqehen nga publiku.
 • 4. William Shakespear Lindi: 23 Prill 1964 Stratford Viti 1590 bente pjese ne trupen e aktoreve Viti 1598 ai vlersohet si shkrimtari me i madh i te gjitha koherave. Gjate kesaj kohe shkroi 36 drama,154 sonete dhe disa poezi. Viti 1612 ai ndaloi se shkruari . Vdiq: 23 Prill 1616
 • 5. Miguel de Servantesi Lindi : 29 Shtator 1547 Spanje Ne 1570 ai u bashkua me ushtrine spanjolle. Më 7 shtator, 1571, ai luftoi t kundër turqve në Betejën e Lepantit, ku u plagos rëndë dhe ka humbur përdorimin e dorës së tij të majtë. Ne vitin 1583 ai beri doreshkrimin e nje drame romantike “ La Galatea “. Ai u arrestua dy herë në Sevilla gje qe solli shkrimin e Don Kishotit . Në vitin 1595, ai fitoi çmimin e parë në një konkurs poemë. Vdiq: 22 Prill 1616