Elena Bita Politika antisemite ne Europe

L
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
• Hebrenjt duhet te mbanin yllin,ne menyre
qe te identifikoheshin nga te tjeret.
• Nuk mund te hipnin ne tram ose te
perdornin makinen.
• Duhet te hynin ne dyqan nga ora 15 deri ne
oren 17
• Pas ores 8 te mbremjes dhe deri me 6 te
mengjesit ,hebrenjt nuk duhet te shkonin
as ne teater e as ne kinema,as ne ndonje
vend tjeter argetimi.
• Hebrenjt nuk duhet te merreshin me
asnje sport.
• Ata s’duhet te silleshin rrotull ne
kopshtin e tyre dhe as tek te njohurit
pas ores 8 te mbremjes,Nuk duhet te
vinin kembe ne shtepite e te krishtereve
• Femijet e hebrenjve duhet te shkonin
vetem ne shkolla hebraike.
• Hebrenjt nuk mund te martoheshin me
gjerman.
• Nata e 9 nentorit te vitit 1938
hyri ne histori si nata e
kristaleve te thyera
• Ate nate u shkaterruan dyqanet
e hebrenjve,u dogjen Sinagogat
dhe u arrestuan shume prej
hebrenj.
• Kampi eshte shtypja me e neveritshme dhe
kriminale e personalitetit te njeriut dhe
njeriut ne pergjithesi
• Ne kampet naziste u derguan hebrenj(te
moshuar,te
moshuara,gra,femije)kundeshtaret
politik,njerezit me aftesi te kufizuar etj.
• Kampet me te medhaja
jane:Dachau,Manthausen,BergenBelsen,Auschwitz-Birkenau.
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
• Njerezit nuk thirreshin me emra por
me shifra.Ata behen shifra te
depersonalizuara
• Kriminelet ordinere emertoheshin si
kryetar barakash.Ata thirreshin
“kapo”.Kapot ndihmonin administraten
per te mbajtur rregull.
• Te burgosurit shkonin ne pune te
shoqeruar.Neqoftese ata dilnin jashte
kolones, qelloheshin pa paralajmerim.
• Te burgosurit vuanin nga uria kronike.
• Mjeket qe punojne ne kampe zbatojn
devizen”Ne rradhe te pare jemi SS
pastaj mjek”
• Rojet dhe shoqeruesit pushkatojne te
burgosurit ne tentantiv arratisjeje
dhe marrin shperblime per syceltesine
e shfaqur.Kjo i nxit rojet dhe kryesin
ne krime te tjera.
• Kushdo qe hyn ne kamp eshte
fajtor.Ne ferr nuk ka te pafajshem.
Asnje s’duhet te dale I gjalle se andejmi.
• Ne vitin 1941 disa prej nazisteve
me te rendesishem u mblodhen per
te vendosur per ceshtjen hebreje
ose sic njihet ndryshe “ceshtja
perfundimtare”.
• Ata vendosen qe hebrenjt qe do te
merrnin nga vendet e pushtuara te
evakuoheshin ne kampet e
perqendrimit.
•

Ditari I Ana Frankut nis ne vitin 1942 ne Holland ku Ana jeton nje jete
normale bashke me familjen e saj.Ne 13 vjetorin e saj ajo merr per dhurate
nje ditare te cilin e quan Kiti dhe qe nga ai moment ditari eshte teper I
vecant per te .Kur ajo shkruan per here te pare,ajo jetonte nje jete te
qete.Sidoqofte gjerat po perkeqesohen me situaten qe kane krijuar
nazistet.Gjermanet duan te gjithe Europen dhe Hitleri ka vendosur rregulla
te rrepta per hebrenjt.Ata veshin rroba me nje ylle te verdhe ne menyre qe te
identifikohen ne cdo kohe.Pas disa ditesh motres se Anes,Margos I erdhi nje
leter ne te cilen shkruhej se do ta conin ne nje kamp perqendrimi.Familja
Frank vendos te transferohet ne ndertesen ku ishte zyra e babait te
Anes.Ana fillon te pershkruaj ndertesen brenda si dhe dhomat .Familja
Frank ne ate ndertese jetonte me familje te tjera te cilet jane hebrenj si ata
dhe perpiqen te fshihen nga nazistet.Ne ditet kur Ana shkruan faqet e
fundit te ditarit ajo eshte nje vajze 15 vjec e cila eshte shendrruar ne nje
zonjushe qe mund te shpreh idete dhe shpresat e saj.Ana dhe te tjeret u
zbuluan .Ajo vdes ne kampin Bergen-Belsen nga epidemia e tifos qe
perhapet nga kushtet e tmerrshme higjenike.Babai I Anes eshte I vetmi nga
familja qe I shpeton ferrit te kampit te perqendrimit.Ai publikon ditarin si
perkushtim per vajzen e tij .
• MENDIMI IM:Politika Antisemite e ndjekur
nga nazistet ka qene nje nga politikat me te
tmerrshme qe ka njohur njerezimi.Prandaj eshte
e rendesishme te njohim te kaluaren qe te mos
perseritet ne te ardhmen.
• REFERENCA
LIBRI: Ditari I Ana Frankut.
Fashizmi dhe humbesit…
DOKUMENTAR:Night of Broken Glasses.
Conspiracy.
PUNOI:Elena Bita
1 de 12

Recomendados

Arkelino Hila por
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila lira kuca
667 visualizações15 slides
Kei Xhixhabesi por
Kei XhixhabesiKei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesilira kuca
384 visualizações8 slides
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi por
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusilira kuca
4.2K visualizações12 slides
Fashizmi por
FashizmiFashizmi
FashizmiKristi Shaka
10.5K visualizações26 slides
Regjimi komunist në shqipëri por
Regjimi komunist në shqipëriRegjimi komunist në shqipëri
Regjimi komunist në shqipëriKlea Vyshka
40K visualizações13 slides
Komunizmi ne Shqiperi por
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiDenis Lezo
44.2K visualizações18 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais de lira kuca

Genti Haveri test semestral histori por
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historilira kuca
842 visualizações10 slides
Favio Vreka Athina dhe Sparta por
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta lira kuca
6.4K visualizações10 slides
Fjona Hysi klasa VI por
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIlira kuca
1.5K visualizações9 slides
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI por
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIlira kuca
1.5K visualizações13 slides
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930 por
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930lira kuca
8.2K visualizações12 slides
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla por
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kullalira kuca
1.5K visualizações22 slides

Mais de lira kuca(20)

Genti Haveri test semestral histori por lira kuca
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral histori
lira kuca842 visualizações
Favio Vreka Athina dhe Sparta por lira kuca
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta
lira kuca6.4K visualizações
Fjona Hysi klasa VI por lira kuca
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VI
lira kuca1.5K visualizações
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI por lira kuca
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
lira kuca1.5K visualizações
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930 por lira kuca
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
lira kuca8.2K visualizações
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla por lira kuca
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca1.5K visualizações
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla por lira kuca
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca5.2K visualizações
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti por lira kuca
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
lira kuca2.7K visualizações
Leonardo da vinci Aron Mane por lira kuca
 Leonardo da vinci Aron Mane Leonardo da vinci Aron Mane
Leonardo da vinci Aron Mane
lira kuca895 visualizações
Kei Ushe por lira kuca
Kei Ushe Kei Ushe
Kei Ushe
lira kuca3.6K visualizações
Http por lira kuca
HttpHttp
Http
lira kuca1.6K visualizações
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori por lira kuca
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
lira kuca2.8K visualizações
Sami Frasheri Serena Mane por lira kuca
Sami Frasheri Serena ManeSami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena Mane
lira kuca2.3K visualizações
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit por lira kuca
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
lira kuca5.5K visualizações
Kris Ushe Pashalleku i Janines por lira kuca
Kris Ushe Pashalleku i JaninesKris Ushe Pashalleku i Janines
Kris Ushe Pashalleku i Janines
lira kuca6.7K visualizações
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri... por lira kuca
 Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri... Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
lira kuca2.9K visualizações
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VI por lira kuca
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VIBiomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VI
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VI
lira kuca2.7K visualizações
Nikolao Nasto Faktoret abiotike qe karakterizojne biomat e ujerave shkolla "A... por lira kuca
Nikolao Nasto Faktoret abiotike qe karakterizojne biomat e ujerave shkolla "A...Nikolao Nasto Faktoret abiotike qe karakterizojne biomat e ujerave shkolla "A...
Nikolao Nasto Faktoret abiotike qe karakterizojne biomat e ujerave shkolla "A...
lira kuca1.1K visualizações
Biomat Genti Haveri shkolla "Albanet" klasa VI por lira kuca
 Biomat Genti Haveri shkolla "Albanet" klasa VI Biomat Genti Haveri shkolla "Albanet" klasa VI
Biomat Genti Haveri shkolla "Albanet" klasa VI
lira kuca4.2K visualizações
C’jane lagunat Cristian Drapni shkolla "Albanet" klasa VI por lira kuca
C’jane lagunat Cristian Drapni shkolla "Albanet" klasa VIC’jane lagunat Cristian Drapni shkolla "Albanet" klasa VI
C’jane lagunat Cristian Drapni shkolla "Albanet" klasa VI
lira kuca903 visualizações

Elena Bita Politika antisemite ne Europe

 • 2. • Hebrenjt duhet te mbanin yllin,ne menyre qe te identifikoheshin nga te tjeret. • Nuk mund te hipnin ne tram ose te perdornin makinen. • Duhet te hynin ne dyqan nga ora 15 deri ne oren 17 • Pas ores 8 te mbremjes dhe deri me 6 te mengjesit ,hebrenjt nuk duhet te shkonin as ne teater e as ne kinema,as ne ndonje vend tjeter argetimi.
 • 3. • Hebrenjt nuk duhet te merreshin me asnje sport. • Ata s’duhet te silleshin rrotull ne kopshtin e tyre dhe as tek te njohurit pas ores 8 te mbremjes,Nuk duhet te vinin kembe ne shtepite e te krishtereve • Femijet e hebrenjve duhet te shkonin vetem ne shkolla hebraike. • Hebrenjt nuk mund te martoheshin me gjerman.
 • 4. • Nata e 9 nentorit te vitit 1938 hyri ne histori si nata e kristaleve te thyera • Ate nate u shkaterruan dyqanet e hebrenjve,u dogjen Sinagogat dhe u arrestuan shume prej hebrenj.
 • 5. • Kampi eshte shtypja me e neveritshme dhe kriminale e personalitetit te njeriut dhe njeriut ne pergjithesi • Ne kampet naziste u derguan hebrenj(te moshuar,te moshuara,gra,femije)kundeshtaret politik,njerezit me aftesi te kufizuar etj. • Kampet me te medhaja jane:Dachau,Manthausen,BergenBelsen,Auschwitz-Birkenau.
 • 7. • Njerezit nuk thirreshin me emra por me shifra.Ata behen shifra te depersonalizuara • Kriminelet ordinere emertoheshin si kryetar barakash.Ata thirreshin “kapo”.Kapot ndihmonin administraten per te mbajtur rregull. • Te burgosurit shkonin ne pune te shoqeruar.Neqoftese ata dilnin jashte kolones, qelloheshin pa paralajmerim.
 • 8. • Te burgosurit vuanin nga uria kronike. • Mjeket qe punojne ne kampe zbatojn devizen”Ne rradhe te pare jemi SS pastaj mjek” • Rojet dhe shoqeruesit pushkatojne te burgosurit ne tentantiv arratisjeje dhe marrin shperblime per syceltesine e shfaqur.Kjo i nxit rojet dhe kryesin ne krime te tjera. • Kushdo qe hyn ne kamp eshte fajtor.Ne ferr nuk ka te pafajshem. Asnje s’duhet te dale I gjalle se andejmi.
 • 9. • Ne vitin 1941 disa prej nazisteve me te rendesishem u mblodhen per te vendosur per ceshtjen hebreje ose sic njihet ndryshe “ceshtja perfundimtare”. • Ata vendosen qe hebrenjt qe do te merrnin nga vendet e pushtuara te evakuoheshin ne kampet e perqendrimit.
 • 10. • Ditari I Ana Frankut nis ne vitin 1942 ne Holland ku Ana jeton nje jete normale bashke me familjen e saj.Ne 13 vjetorin e saj ajo merr per dhurate nje ditare te cilin e quan Kiti dhe qe nga ai moment ditari eshte teper I vecant per te .Kur ajo shkruan per here te pare,ajo jetonte nje jete te qete.Sidoqofte gjerat po perkeqesohen me situaten qe kane krijuar nazistet.Gjermanet duan te gjithe Europen dhe Hitleri ka vendosur rregulla te rrepta per hebrenjt.Ata veshin rroba me nje ylle te verdhe ne menyre qe te identifikohen ne cdo kohe.Pas disa ditesh motres se Anes,Margos I erdhi nje leter ne te cilen shkruhej se do ta conin ne nje kamp perqendrimi.Familja Frank vendos te transferohet ne ndertesen ku ishte zyra e babait te Anes.Ana fillon te pershkruaj ndertesen brenda si dhe dhomat .Familja Frank ne ate ndertese jetonte me familje te tjera te cilet jane hebrenj si ata dhe perpiqen te fshihen nga nazistet.Ne ditet kur Ana shkruan faqet e fundit te ditarit ajo eshte nje vajze 15 vjec e cila eshte shendrruar ne nje zonjushe qe mund te shpreh idete dhe shpresat e saj.Ana dhe te tjeret u zbuluan .Ajo vdes ne kampin Bergen-Belsen nga epidemia e tifos qe perhapet nga kushtet e tmerrshme higjenike.Babai I Anes eshte I vetmi nga familja qe I shpeton ferrit te kampit te perqendrimit.Ai publikon ditarin si perkushtim per vajzen e tij .
 • 11. • MENDIMI IM:Politika Antisemite e ndjekur nga nazistet ka qene nje nga politikat me te tmerrshme qe ka njohur njerezimi.Prandaj eshte e rendesishme te njohim te kaluaren qe te mos perseritet ne te ardhmen. • REFERENCA LIBRI: Ditari I Ana Frankut. Fashizmi dhe humbesit… DOKUMENTAR:Night of Broken Glasses. Conspiracy.