1.
3. uv.dag
Undervisningsplanlægning og didaktik
Modul 2, DEP - Evaluering og feedback i erhvervsskoleregi
Hanne Søgaard
Nationalt Center for Erhvervspædagogik
2.
Agenda
■ hvorfor feedback antages at være et væsentligt
middel til at understøtte elevernes læring og
motivation.
■ hvad feedback betyder for de didaktiske valg, vi
træffer, når vi planlægger, gennemfører og
evaluere undervisningen.
■ hvilken betydning målstyret undervisning har i
forbindelse med evaluering og feedback.
3.
Læringsmål – modul 2
Læringsmål Modul 2 – Undervisningsplanlægning og didaktik
Kompetencer
Det er målet, at den studerende
gennem praksiserfaring og
udviklingsorientering opnår
kompetencer til at
- Håndtere forskellige didaktiske teorier og kunne reflektere over deres betydning for egen og andres erhvervspædagogiske undervisning
- Udvikle egen erhvervspædagogiske praksis i spændingsfeltet mellem uddannelse, erhverv og samfund
- Tage ansvar for tilrettelæggelse, gennemførelse og evaluering af undervisningsforløb, der bygger på didaktiske overvejelser og refleksioner
over egen praksis
- Indgå i tværprofessionelt samarbejde om udvikling af det erhvervspædagogiske praksisfelt
Viden
For at opnå disse kompetencer
skal den studerende
- Have indsigt i didaktisk teori og betydninger heraf for det erhvervspædagogiske felt og egen undervisningsplanlægning
- Have viden om dannelses- og kompetenceteorier og betydninger heraf for det erhvervspædagogiske felt
- Have forståelse af sammenhænge mellem professionel viden, magt, dannelse og etik
Færdigheder
For at opnå disse kompetencer
skal den studerende
- Kunne drøfte og formidle didaktiske problemstillinger og løsningsmodeller
- Kunne vurdere, begrunde og udvikle undervisnings- og læringsforløb med afsæt i didaktiske refleksioner i samspillet mellem uddannelse,
erhverv og samfund
- Kunne omsætte politiske mål og organisatoriske strategier til undervisning
4.
Lektionsplan
Undervisningsdage
Fælles arbejde med tekster
Præsentation af didaktisk
model/metode
Arbejde med studiegruppeopgave
Studiedage
Opdatere bloggen
Læse litteratur
Arbejde med/besvare ”didaktikkens
ni hv-spørgsmål”
Notere det, der er vanskeligt at forstå
5.
Prøveform nr. 8
Mundtlig prøve kombineret
med praktisk produkt og
synopsis.
Synopsen tager
udgangspunkt i lærernes
refleksioner fra deres
portfolio. Det praktiske
produkt tager afsæt i et
undervisningsforløb.
Det er væsentligt, at emnet
er fagligt og professionelt
relevant.
Erhvervsspecifikke
læreprocesser og
erhvervsfunktioner
6.
”didaktikkens ni hv.-spørgsmål”
Hvor foregår det
(værksted / teorilokale)?
Ved hjælp af hvad skal
der læres?
Hvornår skal der læres?
Hvem skal lære?
Hvad skal
læres?
Hvorfor skal der
læres?
Hvad er
resultatet?
Hvilken problematik
vil jeg arbejde
videre med?
Hvad skal læres?
Ved hjælp af hvad
skal der læres?
Hvordan skal der
læres?
Af hvem skal der
læres?
Hvordan skal der
læres?
Ved hjælp af hvad
skal der læres?
7.
PAUSE
PAUSE
PAUSE
PAUSE
PAUSE
Vær tilbage om
10 minutter!
8.
Styringsredskaberne (rammefaktor)
§ 78. Skolen foretager løbende en bedømmelse af
elevens præstationer under hele elevens uddannelse.
Bedømmelsen foretages i henhold til skolens
bedømmelsesplan, jf. § 46, stk. 1, nr. 6.
§ 46. Den lokale undervisningsplan skal indeholde
beskrivelse af følgende:
6) Skolens bedømmelsesplan, herunder
eksaminationsgrundlag og bedømmelsesgrundlag
ved prøver, samt hvordan og hvornår den løbende og
afsluttende bedømmelse foregår.
BEK nr 367 af 19/04/2016
9.
Evalueringskultur på
erhvervsuddannelserne
Det er de summative (kontrolorienterede) evalueringer,
der dominerer … evaluering på mange skoler primært
opfattes som et værktøj til kontrol og kvalitetssikring og
ikke samtidigt som et udviklingsværktøj.
Den løbende eller formative evaluering af
undervisning og eleverne er lavere prioriteret og
mindre synlig, og det er ikke tydeligt, om lærerne
anvender evaluering til udvikling af undervisningen.
Hvordan ser det ud i dag, hos jer?
Evalueringskultur på
erhvervsskolerne
Hvad, hvorfor og hvordan?
http://static.uvm.dk/Publikatione
r/2006/evalueringskultur/
(besøgt 05-11-18)
10.
Summativ og formativ evaluering
Vurdering FOR læring = formativ
er en systematisk proces, hvor ”bevis” på elevernes
status bruges både af læreren og eleverne således at:
Læreren kan justere egen undervisning
Eleven kan justere egne læringsstrategier.
(Black og Wiliam, 1998)
Vurdering AF læring = summativ
Vurderinger, som foretages på et bestemt tidspunkt fx
prøver og eksamen
(Krogstrup 2016:60)
11.
Kend jeres virkning
”Målet må være at se effekterne af
vores handlinger og undervisning
og
ikke forveksle dem med handlingerne
og undervisningen i sig selv.”
(Hattie 2013, side 217)
Undervisning ≠ Læring
I undervisning er intentionen at skabe betingelser
for læring af noget specifikt
12.
Kendetegn
- god undervisning?
Læreren skaber et miljø i klassen, der er
positivt fokuseret på læring
Læreren sætter mål for eleverne
Læreren arbejder med evaluering og
feedback i undervisningen
Læreren inddrager eleverne
Læreren varierer undervisningen
1. Rød tråd og struktur
2. Brug tiden på læring
3. Giv eleverne lyst til at deltage
4. Aktiver det, eleven ved i forvejen
5. Sæt ord på, hvad elevernes skal lære og
hvorfor
6. Varier metoderne
7. Tag individuelle hensyn
8. Træn – igen og igen og målrettet
9. Brug rummet (det fysiske)
10. Sig, hvad du forventer
EVA (2013) UCC (2013)
Kilde: https://ucc.dk/magasin/nr-10-september-2013/10-kendetegn-
ved-god-undervisning
Kilde: http://www.eva.dk/e-magasinet-
evaluering/2013/evaluering-december-2013/forskningens-fem-
bud-pa-god-og-motiverende-undervisning-i-skolen
13.
Model for undervisningskvalitet
Kilde: Feedback og vurdering for læring (2013, s. 210)
14.
Feedback på 3 niveauer
Kilde: Feedback og vurdering for læring (2013, s. 210)
15.
Evalueringsloops, didaktik 2.0
Kilde, model:
Gynther mfl. (2010, s. 84)
Feed up – hvor skal jeg hen?
Feed back – hvor er jeg? Feed forward – næste skridt?
Feedback på:
Opgaven – læreprocessen
- selvregulering
16.
Eksempel observationer -
øvelse, evt. hjemme
Feedback type Observationer
Feedup
Synliggørelse af mål og
kriterier
1. klip - At sætte mål (1:53 min.)
http://www.tubechop.com/watch/7752190
2. Klip - Hvad kan vi? Sæt individuelle mål (1:47 min.)
http://www.tubechop.com/watch/7752271
Feedback
Synliggørelse af, hvor eleven
er nu
3. Klip - Hvor er jeg? Hvad vil jeg gerne lære? (1:14 min.)
http://www.tubechop.com/watch/7752286
Feed-forward
Hvad skal eleven gøre for at
komme videre i læreprocessen
4. Klip - Justering af mål (0:29 min.)
http://www.tubechop.com/watch/7752293
5. Klip - Hvor er jeg i forhold til mit slutmål? Nåede jeg det,
jeg gerne ville? (1:02 min.)
http://www.tubechop.com/watch/7752302
18.
Tekst til øvelsen
Vælg et undervisningsforløb fra jeres egen praksis.
Forklar eller vis fx vha. skemaet i forrige slide, hvilke muligheder
for feedback, der findes i forløbet.
Marker de steder / områder, hvor der gives feedback:
Forsøg at skelne mellem de forskellige former for feedback, jf. Hattie /
Kirkegaards model.
Begrund, hvorfor I mener, at den givne feedback kan støtte eleven i
læreprocessen.
Læg jeres svar på jeres blog og link til andres!
20.
Studiegruppeopgave
Vælg en udfordring fra praksis (3.vu.-dag, fokus på evaluering og feedback)
Hvad er problemstillingen?
Vælg et eller flere elementer fra dagens teori som afsæt for det forløb, I vil
udvikle
I skal forholde jer til didaktikkens 9 grundlæggende spørgsmål i jeres
fremlæggelse
Udfyld den skematiske oversigt (Intrapol/Fildeling/Eksamen) – post til bloggen
Forbered fremlæggelse på max. fem minutter
Udvælg et punkt, der ønskes feedback på – postes i bloggen
21.
Oversigt, uv.-forløb
Skematisk oversigt, undervisningsforløb
Problemstilling
Hvem planlægger og hvor lang tid
varer forløbet?
Hvilke læremidler benyttes i
forløbet? (Ved hjælp af hvad skal
der læres?)
Hvem er målgruppen?
(Hvem skal lære?)
Hvilken didaktisk teori tager
forløbet afsæt i? (Hvordan skal der
læres?)
Aktivitet (Hvornår skal der læres?
Med hvem skal der læres?)
Hvad skal læres? Af hvem skal der
læres?
Hvor skal der læres? Hvorfor skal der
læres?
25.
Evaluering
Med digitale teknologier - Supplerende materiale
26.
Eksempel, Kahoot
Kahoot, student
Anvend smartphone eller tablet
Hent app´en Kahoot
PC – gå til https://kahoot.it
Game PIN – se tavlen
Spørgsmål – se tavlen
Kahoot, lærer
Gå til http://goo.gl/paKRhL
28.
Eksempel, Socrative
■ Socrative, student
■ Gå til https://b.socrative.com/login/student/
■ Room Name = 525424
■ Afvent at quizzen sættes i gang
■ Det gælder både om at svare
rigtigt og at komme først!
Mine overvejelser om brugen
■ http://digitalandonline.blogspot.dk/search/label/test
29.
Ekspert-puslespil (CL)
Ekspertgrupperne (3 grupper med et overordnet område)
■ Drøft målet og (støtte)spørgsmålene
■ Notere stikord i Google docs (eksempel stud. DIGITEK)
Nye grupper bestående af ”eksperter” fra hvert område
■ Eksperterne præsenterer deres viden
■ Stikordene i Google docs anvendes
■ Ideer til udbygning af øvelsen:
En video, hvor der forklares / præsenteres
Et fælles skriv i Google docs, alternativt blogs
30.
Hvordan, hvorfor og hvem?
Supplerende materiale for udfærdigelse af evalueringer
31.
Fem centrale spørgsmål
Hvis målet er at lægge op til evaluering, som dialogværktøj lærere imellem og ml. lærere
og elever.
1. Hvad skal evalueringen bruges til - hvad skal evalueres?
2. Hvem skal definere formål, mål og problemstilling?
3. Hvem skal evalueringen omfatte? Hvem skal inddrages?
4. Hvordan skal evalueringen gennemføres?
5. Hvordan skal evalueringsresultaterne bruges og hvem skal være med i denne
proces?
Kilde: (Balling, de Wit 2004)
32.
Evalueringens mange formål
• Behovet for at skaffe sig sikker viden om den professionelle praksis –
et ønske om at kunne handle på et sikkert grundlag – det vil sige skabe
evidensbaseret viden.
• Behovet for at kunne kvalitetssikre en indsats – et ønske om at kunne
give lovning på og sikre mere ensartede fremgangsmåder.
• Behovet for at kunne kvalitetsudvikle en indsats – et ønske om at
skabe forbedringer.
• Behovet for at kunne dokumentere en indsats/kvalitet – et ønske om at
vise, at man gør det, man siger.
33.
Evalueringens mange formål
• Behovet for at kunne fastholde, formidle og eksplicitere sin indsats
og kvaliteten heraf – et ønske om at være tydelige og gennemsigtige.
• Behovet for legitimering – kan være et spørgsmål om
eksistensberettigelse af en indsats eller en institution.
• Behovet for at holdnings- og adfærdspåvirke – et ønske om at skabe
udvikling eller påvirke holdninger gennem deltagelse i
evalueringsprocesser.
34.
Potentialer med evaluering på
elev-lærerplan
• At give eleverne indsigt i, hvorvidt deres egne læringsmål er indfriede.
• At give læreren en vurdering af, hvorvidt undervisningens mål er indfriede.
• At støtte samarbejdet mellem lærere og elever om målfastsættelse samt
proces- og resultatvurdering.
• At sikre dokumentation for aktiviteter og resultater blandt andet med henblik
på udarbejdelse af elevplaner.
• At sikre sammenhæng mellem undervisningsplanlægning, gennemførelse og
resultater fra Fælles Mål, klassens årsplan med undervisningsmål til den
enkelte elevs læringsmål i elevplanen.
35.
Potentialer med evaluering på
lærerteamsniveau
• At skabe grundlag for udvikling af undervisningen (undervisningens
indholdsmæssige bredde og dybde både for den enkelte lærer og for
faggruppen/teamet).
• At støtte arbejdet med undervisningsdifferentiering, holddannelse og andre
fokuserede organisationsformer.
• At skabe viden om og indsigt i sammenhæng mellem den faktiske
undervisning og elevernes læreprocesser.
• At skabe basis for justering af mål og handlinger i forhold til skolens
indsatsområder.
• At styrke skolens pædagogiske og faglige ledelse
36.
5 gode råd til formulering
af spørgsmål i spørgeskemaer
(EVA, 2017)
1. Stil enkle spørgsmål
Spørgsmål i et spørgeskema skal være enkle og lige til at forstå. Undgå indviklede formuleringer og
indforstået sprogbrug. Du skal for eksempel undgå dobbeltnegationer, hvor der er to gange ”ikke” i samme
spørgsmål, da det ofte kan føre til misforståelser.
2. Spørg om én ting ad gangen
Det enkelte spørgsmål skal ikke spørge ind til flere forskellige emner. Hold øje med ord som ”og” og ”eller”. De
to ord kan indikere, at en spørgsmålsformulering indeholder flere forskellige underspørgsmål.
3. Stil neutrale spørgsmål
Spørgsmålsformuleringer skal ikke tilskynde eller lægge op til, at den, der svarer på spørgeskemaet, svarer i
en bestemt retning. Vær fx varsom med at spørge om ’hvor stor betydning’ noget har for respondenten.
4. Stil genkaldelige spørgsmål
Undgå at stille for store krav til, hvor meget respondenterne skal kunne huske, og hvor langt de skal kunne
huske tilbage. Overvej, om du selv ville kunne huske og svare på dine spørgsmål, hvis det ikke var dig, der
havde formuleret dem.
5. Overvej ordvalget
Brug aldrig ord og udtryk, der ikke forstås ens af alle. Brug kun ord og udtryk, alle kan forholde sig til. Og brug
korte ord, fx ’job’ i stedet for ’erhvervsarbejde’
37.
5 gode råd til svarskalaer i
spørgeskemaer (EVA 2017)
1. Svarskalaen skal give mening i forhold til spørgsmålet
Svarskalaen skal give mening i forhold til den måde, spørgsmålet er formuleret på. Hvis dit spørgsmål fx
begynder med ”Hvilken betydning …”, skal din svarskala også referere til ’betydning’. Dvs. svarskalaen skal
formuleres med mulige svar som: ”Stor betydning, mindre betydning etc.”, og ikke fx ”I høj grad, i mindre grad
etc.”.
2. Svarskalaer skal være udtømmende
Alle muligheder for svar på spørgsmålet skal være med i svarskalaen. En god metode til at efterteste, om det
er tilfældet, er at lade andre svare på skemaet for dig, før du sender det ud. Du kan evt. bruge en kollega, men
en såkaldt pilottest er også en mulighed (den kan du læse om i næste nummer af nyhedsbrevet).
3. Undgå så vidt muligt midter-kategorier
- med mindre det er meningsfuldt i forhold til spørgsmålet.
I en spørgeskemaanalyse er en kategori som ”Hverken/eller” eller ”Neutral” ofte ikke særlig brugbar – specielt
fordi nogle vil synes, det er "nemmest" at sætte krydset dér. Derfor kan det være en fordel at formulere
spørgsmålet sådan, at en midter-kategori ikke er nødvendig. Nogle af dem, der svarer på dit spørgeskema, vil
på den måde også blive hjulpet på vej til at tage reel stilling til spørgsmålet. Midterkategorier kan dog være
nødvendige, hvis det er emner, man ikke som udgangspunkt kan forvente, deltagerne har en holdning til.
38.
5 gode råd til svarskalaer i
spørgeskemaer (EVA 2017)
4. Brug kun ”Ved ikke”, hvis det er nødvendigt
Rådet her ligger i forlængelse af råd nummer tre. For ved ikke at give spørgeskemadeltagerne den slags
valgmuligheder, kan man øge sandsynligheden for, at de forholder sig nøjere til spørgsmålet og deres svar.
Er der videns-spørgsmål eller lignende på tale, kan det dog nogle gange være nødvendigt med ”Ved ikke”-
kategorier – for her kan ”Ved ikke” give viden i sig selv.
5. Svarskalaen skal være afbalanceret
Hvis din svarskala går fra negativ til positiv, skal du have lige så mange negative svarmuligheder som positive
på din skala. Så undgår du at påvirke besvarelserne i en bestemt retning.
https://www.eva.dk/gode-spoergeskema
39.
referencer
Andreassen, Rune m.fl.: Feedback og vurdering for læring. Dafolo 2013
Balling, de Wit (2004) http://docplayer.dk/2562905-Undervisningsevaluering-en-haandbog.html
(besøgt 05.11.18)
Digitale evalueringsmuligheder – Hannes noter om anvendelse (gå til afsnittet evaluering):
http://digitalandonline.blogspot.dk/search/label/quiz (besøgt 05.11.18)
Gynther (2010): Didaktik 2.0, kap. 3 / fokus på siderne 71-85
En pædagogisk-didaktisk præsentation af John Hatties feedbackmodel. Reflexen, vol. 8, nr. 1,
2013 https://journals.aau.dk/index.php/reflexen/issue/view/163 (besøgt 05.11.18)
EVA (2017) :
https://www.eva.dk/gode-spoergeskema (besøgt 05.11.18)
https://www.eva.dk/gode-evaluering (besøgt 05.11.18)
Vi arbejder med evaluering og feedback i erhvervsskoleregi.
Vi drøfter: - hvorfor feedback antages at være et væsentligt middel til at understøtte elevernes læring og motivation. hvad feedback betyder for de didaktiske valg, vi træffer, når vi planlægger, gennemfører og evaluere undervisningen. - og hvilken betydning målstyret undervisning har i forbindelse med evaluering og feedback.
Obligatorisk litteratur: Kirkegaard, Preben Olund (2013). Hvordan kan elevfeedback fremmes med læringsstrategier? I: Feedback og vurdering for læring. Forlaget Dafolo. (s. 201 – 221, dvs. 20 sider, scannet)
Grundbog: Andersen, Ole D. og Christensen, Albert (2016). Om at arbejde med evaluering og feedback (kap.8), Om at arbejde med læringsmål, personlig uddannelsesplan, elevforudsætninger og læringsmiljøet (kap. 2). I: Erhvervspædagogisk didaktik. Hans Reitzels Forlag. (16+12 sider)
Sæt digitale læringsmål, debat-artikel fra EVA: Kan hentes på https://www.eva.dk/voksen-efteruddannelse/saet-digitale-laeringsmaal (besøgt 03.10.18)
Sådan bliver feedback en del af undervisningen, artikel fra EVA: Kan læses på: https://www.eva.dk/ungdomsuddannelse/saadan-bliver-feedback-del-undervisningen (besøgt 04.10.18)
4 Elementer i god feed – plakat EVA. Kan hentes på https://www.eva.dk/ungdomsuddannelse/4-elementer-feedback (besøgt 04.10.18)
Vi har lagt stor vægt på studiegruppearbejdet på dagen (det vender vi tilbage til) derfor er der stor vægt af videns- og færdighedsmålene på alle undervisningsdage – med henblik på at udvikle kompetencerne
OBS ift. Supplerende litteratur
Hilde Hiim og Else Hippe - særlig definition på erhvervsrettet didaktik: ”Praktisk – teoretisk planlægning, gennemførelse, evaluering og kritisk analyse af erhvervsspecifikke læreprocesser og brug af erhvervsfunktioner som grundlag.”
Didaktikkens ni hv-spørgsmål (i forhold til læring, eftersom didaktikkens opgave er: at give lærere praktisk anvendelig handlingsorientering)
Hvem skal lære? Forslag til løbende evaluering (jf. Erhvervspædagogisk didaktik s. 25 – Gode råd om afdækning af elevforudsætninger, s. 29 – den personlige uddannelsesplan)
Hvad skal læres? (hænger sammen med evaluering og feedback, jf. Erhvervspædagogisk didaktik s. 121) Af hvem skal der læres? Hvornår skal der læres? Med hvem skal der læres? Hvor skal der læres? (Erhvervspædagogisk didaktik s. 31, 32 – Didaktiske rum)
Hvordan skal der læres? (metoder) Ved hjælp af hvad skal der læres? (læremidler) Hvorfor skal der læres?
Hiim og Hippe - relationsmodel, en almen didaktisk model, hvis formål er: - etablere oversigt og orden - reducere kompleksitet - retningsgivende funktion Handlingsorientering
Obligatorisk litteratur: Kirkegaard, Preben Olund (2013). Hvordan kan elevfeedback fremmes med læringsstrategier? I: Feedback og vurdering for læring. Forlaget Dafolo. (s. 201 – 221, dvs. 20 sider, scannet)
Grundbog: Andersen, Ole D. og Christensen, Albert (2016). Om at arbejde med evaluering og feedback (kap.8), Om at arbejde med læringsmål, personlig uddannelsesplan, elevforudsætninger og læringsmiljøet (kap. 2). I: Erhvervspædagogisk didaktik. Hans Reitzels Forlag. (16+12 sider)
To minutter, hvor I noterer jeres evt. spørgsmål til dagens tekster. Vi vil desuden drøfte anvendelsen af dem i forbindelsen med oplægget efter vores pause.
Kl. 10.00-10.10
Bedømmelsesplanen har til mål at sikre, at skolen lever op til de krav, der stilles for løbende og afsluttende bedømmelse af elevens udvikling og standpunkt. Skolebedømmelsen skal medvirke til at: Klarlægge elevens viden om eget niveau. Udpege områder, som kræver forstærket indsats. Informere praktiksted og skolesystem om progression i elevens uddannelsesforløb Inspirere eleven til yderligere læring.
Endvidere indgår bedømmelsesplanen som et vigtigt element i skolens kvalitetskoncept. Der rettes speciel opmærksomhed på den løbende evaluering af elevens personlige kompetencer og på elevernes vurdering af undervisningsindhold og -metode samt på de øvrige rammer for undervisningen.
Skolebedømmelsesplanen består af tre dele, som er beskrevet på uddannelsesniveau: Den løbende evaluering. Afsluttende bedømmelse (standpunktskarakterer). Eksamen
Forslag til løbende evaluering (jf. Erhvervspædagogisk didaktik s. 25 – Gode råd om afdækning af elevforudsætninger)
I publikationen ”evalueringskultur på erhvervsskolerne” 2006 fremgår det, at:
”For mange af lærerene samler evalueringsindsatsen sig om vurderinger af elevernes kompetencer i forbindelse med standpunktskarakterer og eksamen som den dominerende på bekostning af det formative og udviklingsorienterende.”
Begreberne formativ og summativ vurdering refererer ikke til vurderingerne i sig selv, men til de funktioner de har. Al vurderingsinformation som vil påvirke elevers læring og udvikling i positiv retning, vil kunne opfattes som vurdering for læring = formativ
FORMATIV Både lærer og elev anvender vurderingsinformation med det formål at fremme læring Oplysninger om elevens kompetence og færdigheder analyseres og bruges af både læreren og elev.
FORSKNING Trude Slemmen Effektiviteten af karakterer eller skriftlig kommentarere er blevet undersøgt – og der er betydelig belæg for at skriftlige kommentarer er mere effektive end karaktererne. Feedback gennem kommentarer alene førte til læringsfremgang – mens karakterer alene eller kommentarer ledsaget af karakter eller ros ikke gjorde.
Illustration: ”Når kokken smager suppen til, er det formativt, når gæsten smager suppen er det summativt. Mere generelt, alt, hvad der gøres ved suppen under tilberedningen, sker med henblik på forbedring. Når suppen først er serveret, gives en bedømmelse” (Krogstrups kilde Patton 1997)
Sådan skriver Hattie i forbindelse med hans bud på, hvordan man afslutter sin undervisning.
Undervisning er intentionen om at skabe betingelser for læring af noget specifikt. Det stiller en række krav til underviseren (ekspertlæreren), som kort kan ridses op i 5 punkter (Hattie 2013 s. 55 – 59):
Viden om og forståelse af fag /emner, hvilket fx vil give sig udslag i måden de kombinerer introduktionen af nyt stof med allerede eksisterende viden hos eleven. Kan skabe et optimalt læringsmiljø, dvs et læringsmiljø, hvor fejl bydes velkommen, hvor eleverne stiller mange spørgsmål, hvor engagement er normen og hvor eleverne anerkendes som effektive lærende. Kan evaluere undervisningen løbende og give feedback, hvilket fx kan ske gennem selektiv informationsindsamling og lydhørhed overfor eleverne og deres forståelse og læringsfremskridt frem mod kriterierne for målopfyldelse. Tror på, at alle elever kan opnå målene, det kræver respekt for eleverne, både som lærende og som mennesker, hvilket kommer til udtryk i den måde de behandler og interagere med dem på. Har indflydelse på både overfladelæring og den dybe læring. Hvilket fordrer, at læreren kan opstille udfordrende mål og at læreren kan invitere eleverne til at engagere sig i udfordringerne og forpligte sig på at nå målene. Kilde: Synlig læring - for lærere af John Hattie (Dafolo 2013)
Hatties analyser viser, at feedback kan have både en positiv og negativ virkning. Hvor finder vi de steder, hvor feedback har den største virkning eller effekt i forhold til læring og undervisning? I bogen ”Synlig læring” peges der på nogle områder….
John Hattie og Helen Timperley har udviklet en feedbackmodel.
En dansk version udviklet i forbindelse med et udviklingsprojekt af UCN og 4 folkeskoler, hvor man tog afsæt i Hatties model. Den er beskrevet af Preben Olund Kirkegaard i kap. 8 – Hvordan kan elevfeedback fremmes med læringsstrategier? In Feedback og vurdering for læring (2013).
Hvert feedback spørgsmål kan stilles på de 3 niveauer.
I modellen lægges der vægt på, at der er tale om en proces, hvor elev og lærer indgår i en konstruktiv dialog. Formålet er, at eleven støttes i at blive bevidst om egne mål og læreprocesser og derigennem blive mere og mere selvstændig i forhold til at kunne tage ansvar for egne læreprocesser.
Det betyder, at underviseren i sin planlægning af undervisningen må skabe muligheder for både dialog om og refleksion over læreprocesserne samt give rum for måder at vise processer og resultater på.
Ikt kan bidrage med multimodale kommunikations- og medieringsformer (tekst, lyd, billede, grafik etc.) og kan dermed åbne op for et væld af muligheder for, at det kan ske både synkront og asynkront i forhold til de tre niveauer i feedbackmodellen.
Feedback på, om opgaven er forstået, og på kvaliteten af gennemførelsen af opgaven. Især anvendelig når læreren peger på positive og problematiske forhold ved opgaveløsningen.
Feedback på læreprocessen, drejer sig overordnet om at opbygge effektive læringsstrategier hos eleven, som denne kan bruge i et livslangt læringsforløb.
Feedback på selvregulering af læreprocessen, dvs. at eleven bliver i stand til at analysere egen læring og aktivt medvirke til at sætte personlige mål for næste skridt.
Målet er at reducere afstanden mellem den aktuelle forståelse og den ønskede forståelse. Kløften kan blandt reduceres, ved at eleverne øger deres indsats, anvender effektive læringsstrategier og fastsætter succeskriterier, der understøtter deres egen forventning om mestring. Det kan på længere sigt fører til, at eleven kan udvikle selvfeedback, hvilket ifølge Hatties effektstørrelser, er effektivt i forøgelsen af elevens læringsudbytte.
Kirkegaard s. 216: Feedbackmodellens styrke er at fremme elevernes læring i forhold til fælles mål i form af måltyper: Opgaveniveau – kundskaber Procesniveau – færdigheder Selvreguleringsniveau - kompetencer
Evalueringsloops og Hattie´s feedback
I har set nogle små videoklip, hvor I har forsøgt at notere, hvordan de forskellige feedbacktyper anvendes.
Link til Blooms taksonomi - http://laeringsteknologi.dk/149/4roid/ hvor der perspektiveres i forholdt til vidensformer.
Start med øvelsen 10:45
Vælg et af jeres uv.-forløb og vurder, hvilke former for feedback I arbejder med. Udfyld felterne og læg besvarelsen på jeres blog eller benyt anden grafisk illustration, se teksten til øvelsen i næste slide.
Feedback på, om opgaven er forstået, og på kvaliteten af gennemførelsen af opgaven. Især anvendelig når læreren peger på positive og problematiske forhold ved opgaveløsningen.
Feedback på læreprocessen, drejer sig overordnet om at opbygge effektive læringsstrategier hos eleven, som denne kan bruge i et livslangt læringsforløb.
Feedback på selvregulering af læreprocessen, dvs. at eleven bliver i stand til at analysere egen læring og aktivt medvirke til at sætte personlige mål for næste skridt.
Alternativ til skemaet - tegn i hånden eller brug et mindmappings-værktøj, fx bubbl.us
11.15-12.00
Det praktiske produkt: Er et undervisningsforløb Tager udgangspunkt i skematisk oversigt (ramme for synopsis til eksamen) Kan være digitalt, fysisk, tegnet, skrevet o.a.
13.45-14
Forud for præsentationen skal gruppen bede om feedback på et udvalgt element, som de medstuderende skal være opmærksomme på undervejs i præsentationen.
Struktur: Gruppe 1: 14.00-14.10: Præsentation af undervisningsforløb 14.10-14.20: Feedback på ønsket opmærksomhedspunkt
Gruppe 2: 14.25-14.35: Præsentation af undervisningsforløb 14.35-14.45: Feedback på ønsket opmærksomhedspunkt
Kl. 12:15
https://b.socrative.com/login/teacher/ log på med Google id – fortæl, at der er uddybende forklaringer til de enkelte spørgsmål på bloggen https://onlinekollaborativ.wordpress.com
Husk at give de enkelte et unikt navn og farve
Kl. 13 – 13:30
CL – Cooperative Learning, som er udviklet siden 1960-erne. Ophavsmanden Kagan: ”Eleverne har ikke brug for nemmere stof og flere grundige gennemgange, men snarere, at der er mere intensitet og energi i de processer, hvor de møder stoffet”.
Bygget på et socialkonstruktivistisk læringssyn – Vygotskys ideer om læring som en social proces, hvor sproget spiller en afgørende rolle… dvs. at eleverne konstruerer sin verden gennem dialog med andre…
Forskningsunderstøttet (1000 projekter), positiv resultater i forhold til: Bedre faglige resultater for alle elever Højere selvværd Større indfølingsevne (empati) Bedre sociale færdigheder (sproglig udvikling) Positiv opfattelse af skolen, klassen og læreren, ”skoleglæde”
Gode grunde til at anvende ekspert-puslespil Strukturen giver mulighed for at få overblik over en stor stofmængde på forholdsvis kort tid, idet hver elev gør sig selv til ”ekspert” i en fjerdedel af det og får resten forklaret af de andre. Det faglige udbytte af ekspert-puslespil bliver højt idet de forskellige trin i strukturen gør, at eleverne både skal tilegne sig stoffet, strukturere det og formidle det til andre.
Praktiske tips Hvis der skal arbejdes på grundlag af tekster, læses de af eleverne, inden de møder til undervisningen. Man kan vælge at give forskellige tekster eller tekst, men fire forskellige opgaver til den.
Parece que tem um bloqueador de anúncios ativo. Ao listar o SlideShare no seu bloqueador de anúncios, está a apoiar a nossa comunidade de criadores de conteúdo.
Odeia anúncios?
Atualizámos a nossa política de privacidade.
Atualizámos a nossa política de privacidade de modo a estarmos em conformidade com os regulamentos de privacidade em constante mutação a nível mundial e para lhe fornecer uma visão sobre as formas limitadas de utilização dos seus dados.
Pode ler os detalhes abaixo. Ao aceitar, está a concordar com a política de privacidade atualizada.