SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 16
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
მესამე კლასი
გორის მუნიციპალიტეტი სოფელ სკრის საჯარო სკოლის
დაწყებითი კლასების მასწავლებელი ლელა გოგინაშვილი
2015 წელი
საუკეთესო პედაგოგიური პრაქტიკა ზოგადსაგანმანათლებლო
სკოლებში
წიგნიერების კომპეტენციის
განვითარება სწავლების დაწყებით
საფეხურზე
წიგნიერება ერთ-ერთი ძირითადი სკვანძო კომპეტენციაა
თანამედროვე მსოფლიოში.
,,IUNESCO” წიგნიერებას განმარტავს, როგორც
განსაზღვრის, გაგების, ინტერპრეტაციის, შექმნის,
კომუნიკაციის, გამოთვლის, ნაბეჭდი და წერილობითი
მასალის გამოყენების უნარ-ჩვევათა ერთობლიობას.
რა არის წიგნიერება?
რატომაა აუცილებელი მოსწავლეებში წიგნიერების კომპეტენციის განვითარება?
წიგნიერება გულისხმობს სწავლის პროცესის უწყვეტობასა
და ინდივიდის პოტენციალს, მიაღწიოს მიზნებს,
გაიღრმავოს ცოდნა, აიმაღლოს შესაძლებლობები და
სრულად მოახდინოს საზოგადოებაში ინტეგრირება.
წიგნიერების კომპეტენციის განვითარება ეხმარება
მოსწავლეებს იყვნენ 21-ე საუკუნის წარმატებული
მოქალაქეები.
გთავაზობთ აქტიურ სწავლასა და სიღრმისეულ გააზრებაზე
ორიენტირებულ გაკვეთილს.
საგანი : ქართული ენა და ლიტერატურა
კლასი : მესამე
გაკვეთილის თემა : რუქნადინის დამარცხება
გაკვეთილის მიზანი
 ახალი ცოდნის სიღრმისეულად გააზრება/განმტკიცება. ლექსიკური
მარაგის გამდიდრება.
 შეძლონ: ფაქტებისა და პერსონაჟების აღწერა და დახასიათება თვალსაჩინო
ნიშნების მიხედვით, ახალი ცოდნის გამოყენება სხვადასხვა კონტექსტში,
მცირე ზომის ტექსტის შექმნა და აზრის გასაგებად ჩამოყალიბება,
ძირითადი გრამატიკული ერთეულების მართებულად გამოყენება,
როგორც ტექსტის შექმნისას ასევე ზეპირი მეტყველებისას, შეკითხვების
დასმა და მაღალი დონის შეკითხვებზე პასუხის გაცემა.
 იმ კომპეტენციების განვითარების ხელშეწყობა, როგორიცაა: წიგნიერება,
ციფრული წიგნიერება და მედია წიგნიერება.
ქართ. III. 1. მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის დანიშნულებისა და ადრესატის ამოცნობა
მოსმენით; შეუძლია სამეტყველო ქცევის წარმართვა ადრესატის გათვალისწინებით.
ქართ. III. 2. მოსწავლეს შეუძლია ლიტერატურული ტექსტების მოსმენა, გაგება და
მათი შინაარსის გადმოცემა.
ქართ. III. 3. მოსწავლეს შეუძლია ძირითადი ენობრივ-გრამატიკული საშუალებების
სათანადოდ გამოყენება.
ქართ. III. 5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის საინფორმაციო ხასიათის
ილუსტრირებულ ტექსტებში ინფორმაციის მოძიება და გაგება (
ქარ. III. 9. მოსწავლეს შეუძლია ვიზუალურად აღიქვას და/ან თავად შექმნას
სხვადასხვა ტიპის ტექსტი, ვიდეო და აუდიომასალა.
ქართ. III. 11. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მარტივი მიზნობრივი ტექსტების
დაწერა და შესაბამისად გაფორმება.
ქართ. III. 12. მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა და
აზრის გასაგებად ჩამოყალიბება.
მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები
გაკვეთილზე გამოყენებული
მეთოდები/სტრატეგიები
 ,,კორნელის ჩანაწერების მეთოდი
 ,,მართული კითხვის აქტივობა’’
 გაგებაზე ორიენტირებული
შეკითხვების დასმა.
 ,,მოთხრობის პირამიდა“
 ,,რაფთი“.
 ტექსტის კონსტრუირება
 მიზეზ -შედეგობრივი კავშირის
დადგენა;
 ვორდის სავარჯიშოზე მუშაობა;
 ახალი ლექსიკური ერთეულების
გააზრება;
 პრეზენტაცია
 ვიდეოფილმი
ფლობს :
 კითხვის ტექნიკას;
 ინფორმაციას თამარ მეფისა
და იმ დროინდელი
საქართველოს მდგომარეობის
შესახებ ;
 საპრეზენტაციო უნარებს
 იცის ზედსართავი სახელის
რაობა;
შეუძლია:
 სხვადასხვა სახის საინფორმაციო და ილუსტრირებულ
ტექსტებში ინფორმაციის მოძიება , გაგება და გამოყენება.
 მცირე ზომის ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა;
 სასვენი ნიშნების სათანადოდ გამოყენება;
 მაიკროსოფტის ზოგიერთი პროგრამის მოხმარება;
 ინტერნეტის მიზნობრივად გამოყენება.
აქტუალურობა
საკუთარი შესაძლებლობებისა და ინტერესების უწყვეტი განვითარება;
ქვეყნის ისტორიის, ინტერესების, კულტურის, ტრადიციებისა და
ღირებულებების მიმართ საკუთარი პასუხისმგებლობის გააზრება;
ტექნოლოგიების ეფექტურად გამოყენება;
ინფორმაციის მოძიება, დამუშავება და ანალიზი.
წინარე ცოდნა და საბაზისო უნარ-ჩვევები
ამოცანები ფაზების მიხედვით
აქტივობა N1 (7 წთ) -საშინაო დავალების განხილვა
კორნელის ჩანაწერების მიხედვით.
მოსწავლეები ჯგუფებში აკეთებენ დასკვნებს და
პასუხობენ კითხვებს:
 ვინ იყო თამარ მეფე?
 რომელ საუკუნეში მეფობდა?
 ვინ იყვნენ მისი მშობლები?
 როგორი გარეგნობა და ხასიათი ჰქონდა თამარ მეფეს?
 როგორი იყო თამარის დროინდელი საქართველო?
N 2 (4წთ) - ვიდეოს ჩვენება
ახალი მასალის სიღრმისეულად გააზრების მიზნით 3
წუთიანი ვიდეოფილმის ,,ბასიანის ბრძოლა“ ჩვენება
https://www.youtube.com/watch?v=UF9dxU0JfkE
N 3 (9წთ) - ახალი გაკვეთილის კითხვა
მასწავლებელი ტექსტს კითხულობს თავიდან
ბოლომდე. გზადაგზა აიხსნება უცხო სიტყვები და
გამოთქმები. შემდეგ მოსწავლეები ტექსტს
კითხულობენ ჩუმად.
გაკვეთილის მსვლელობა (ორი საგაკვეთილო საათი)
N 4 ( 6 წთ.) -კითხვები და პასუხები
მოსწავლეებმა ტექსტში უნდა იპოვონ პასუხები
კითხვებზე, რომლებიც ჩამოწერილია ფორმატის
დიდ ფურცელზე და გაკრულია დაფაზე.
N5 (4 წთ) - უცხო სიტყვათა გათვალსაჩინოება
მოსწავლეებს ურიგდებათ ფურცელზე
ამობეჭდილი წინადადებები. მათ უნდა
განმარტონ მოცემული წინადადებები ისე,
როგორც მათ ესმით.
N 7 (8 წთ)- მოთხრობის პირამიდა
მოსწავლეები ერთობლივად ავსებენ დაფაზე
გაკრულ, დიდ თაბახის ფურცელზე დახაზულ
პირამიდის უჯრებს. დაფაზევეა გაკრული მისი
შევსების ინსტრუქცია.
N 8 (8 წთ ) - ჯგუფებში მცირე ზომის ტექსტის
,,რუქნადინის წერილი“ შექმნა და წარდგენა.
(,,რაფთის “ მეთოდი).მოსწავლეებმა თავი უნდა
წარმოიდგინონ რუქნადინის ადგილას და წერილი
მისწერონ თამარ მეფეს
შესვენება
მეორე გაკვეთილი
N 8 (5 წთ)- ტექსტის კონსტრუირება
მოსწავლეთა ჯგუფებს ურიგდება
დანაწევრებული ტექსტი, მათ ფურცელზე
სწორად უნდა დააწებონ წინადადებები და
წარადგინონ სრული ტექსტი.
N 9 (3 წთ) -დააკავშირე მიზეზი შედეგთან.
დიფერენცირებული სავარჯიშოები მთელი
კლასისთვის- სუსტი მოსწავლეებისთვის
სიტყვების დაკავშირება მსგავსი
მნიშვნელობის სიტყვებთან, შედარებით
ძლიერებისთვის კი მიზეზ -შედეგობრივი
კავშირების დადგენა.
N 10 (6 წთ) გმირის რუკას
მოსწავლეთა წყვილებს ურიგდება
ამობეჭდილი გმირის რუკა, ისინი
წყვილებში მუშაობენ მის შევსებაზე.
N 11 (6წთ)- ვორდის სავარჯიშო
მოსწავლეები ინდივიდუალურად მუშაობენ პროგრამა
,,word”-ში გამზადებულ გრამატიკულ სავარჯიშოზე.
N 12 (20 წთ) -პრეზენტაციის აწყობა პროგრამა ,,power
point”-ში
მოსწავლეები ჯგუფებში აკეთებენ პრეზენტაციას,, მეფე
ქალი“. ჯგუფის ლიდერები წარადგენენ ნამუშევრებს
ბუკებში კლასის მართვის პროგრამის საშუალებით. (
წინა გაკვეთილზე მოძიებული აქვთ ინფორმაცია თამარ
მეფეზე და ეკრანზე ჩამოტვირთული აქვთ საჭირო
სურათები.)
N 14 (3 წთ)- შეფასება და თვითშეასება
მოსწავლეები ავსებენ თვითშეფასების რუბრიკას და
ვერბალურად აფასებენ ერთმანეთის პრეზენტაციებს.
N 15 (2 წთ)- საშინაო დავალება
თავი წარმოიდგინონ ჟურნალისტის როლში და
გააკეთონ 3 წუთიანი რეპორტაჟი იმაზე, თუ როგორ
გააცნობენ ამ ამბავს საზოგადოებას.
მოსწავლეები შეძლებენ მონაწილეობას ჯგუფურ აქტივობებში . თემაზე
ადეკვატურად შეარჩევენ შესაბამის სამეტყველო სტილს. ტექსტში იპოვიან
კონკრეტულ ინფორმაციას, ამოიცნობენ სხვადასხვა ინფორმაციას შორის
არსებულ მიზეზ-შედეგობრივ კავშირებს; ინფორმაციის გადმოსაცემად
შეადგენენ საპრეზენტაციო პროგრამას (სლაიდშოუს);
შეძლებენ ტექსტის ვიზუალიზებას, ვარაუდების ჩამოყალიბებას, ახსნა-
განმარტებას, შეკითხვების დასმას, პასუხების მოძიებას, კავშირების
დამყარებასა და შეჯამებას. შეძლებენ წერას მარტივი ინსტრუქციების
შესაბამისად. ტექსტის შედგენის დროს გამოიიყენებენ ახლად შესწავლილ
სიტყვებსა და ფრაზებს.
მოსწავლეებს უვითარდებათ: შემოქმედებითი და კრიტიკული
აზროვნების, პრობლემის გადაჭრის , კომუნიკაციისა და
თანამშრომლობის, საინფორმაციო , მედია და ისტ წიგნიერების ,
დამოუკიდებლად მუშაობის, სოციალური და კულტურული უნარ-
ჩვევები .
სწავლის შედეგები
შ ე ფ ა ს ე ბ ა
განმავითარებელი შეფასება ორიენტირებულია მოსწავლის
განვითარებასა და სწავლის პროცესზე.
კითხვა, წერა, ინფორმაციის დამუშავება;
მსჯელობა;
ვორდისა და წერითი სავარჯიშოების
შესრულება.
მუშაობა ინდივიდუალურად, ჯგუფებში
და წყვილებში;
პრეზენტაცია;
აქტიურობა /ჩართულობა;
ბუკის გამოყენება;
დროის ლიმიტის გათვალისწინება.
მასწავლებელი ახდენს მოსწავლეთა
განმავითარებელ შეფასებას დაკვირვების
საფუძველზე.
მოსწავლეები აკეთებენ
თვითშეფასებას სპეციალური
რუბრიკის გამოყენებით.
დასკვნა
ამრიგად: ახლებური მიდგომების დანერგვა, პირველ რიგში,
მოსწავლეების ჩართულობის ზრდასა და სწავლისადმი ინტერესის
გაღრმავებაში აისახება.. სხვადასხვა მეთოდების გამოყენებისა და
მათი კომბინირების შედეგად სასწავლო პროცესი ხდება უფრო
მრავალფეროვანი, მოსწავლეებს უვითარდებათ ეროვნული
სასწავლო გეგმით მოცემული გამჭოლი პრიორიტეტული
კომპეტენციები. მეთოდების კომბინირება უზრუნველყოფს
მოსწავლეთა შესაძლებლობების მაქსიმალურ გამოვლენასა და
განვითარებას.
გამოყენებული ლიტერატურა
1. ეროვნული სასწავლო გეგმა 2011-2016
2. წიგნიერება - მასწავლებლის სახელმძღვანელო-პაატა პაპავა; თამარ ჭანტურია;
[თბ. შპს ,,მწიგნობარი’’] 2012 წელი 2
3. ბავშვზე ორიენტირებული სკოლის გზამკვლევი - [თბ.სამოქალაქო
განვითარების ინსტიტუტი] 2012 წელი
წიგნიერების განვითარება

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმაქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმაmziaegiashvili
 
სწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელისწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელიL G
 
2გ კლასის დამრიგებლის ანგარიში.
2გ კლასის დამრიგებლის  ანგარიში.2გ კლასის დამრიგებლის  ანგარიში.
2გ კლასის დამრიგებლის ანგარიში.Anzor Abuseridze
 
იგავის ენა
იგავის ენაიგავის ენა
იგავის ენაmziaegiashvili
 
უკან მიდევნებული ლამპარი
უკან მიდევნებული ლამპარიუკან მიდევნებული ლამპარი
უკან მიდევნებული ლამპარიMaiaKukhianidze
 
გამარჯვებული გაკვეთილები
გამარჯვებული გაკვეთილებიგამარჯვებული გაკვეთილები
გამარჯვებული გაკვეთილებიniniko71
 
იგავ არაკები ეზოპე
იგავ არაკები ეზოპეიგავ არაკები ეზოპე
იგავ არაკები ეზოპეIrina Zaqareishvili
 
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასიმათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასიGuliko Tabagari
 
პროექტის ფორმა (1)
პროექტის ფორმა (1)პროექტის ფორმა (1)
პროექტის ფორმა (1)maisurademedea
 
რა არის რეფლექსია
რა არის რეფლექსიარა არის რეფლექსია
რა არის რეფლექსიაNatia Gvilia
 
სულხან–საბა ორბელიანი
სულხან–საბა ორბელიანისულხან–საბა ორბელიანი
სულხან–საბა ორბელიანიirma
 
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაMaia Siradze
 
ვაჟა ფშაველას ბიოგრაფია
ვაჟა ფშაველას ბიოგრაფიავაჟა ფშაველას ბიოგრაფია
ვაჟა ფშაველას ბიოგრაფიაeka1972
 
ფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისა
ფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისაფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისა
ფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისაTinatin Khutsishvili
 
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძეიავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძეNana Chitorelidze
 

Mais procurados (20)

სასწავლო პროექტი
სასწავლო პროექტისასწავლო პროექტი
სასწავლო პროექტი
 
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმაქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
 
სწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელისწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელი
 
არსებითი სახელი
არსებითი სახელი არსებითი სახელი
არსებითი სახელი
 
2გ კლასის დამრიგებლის ანგარიში.
2გ კლასის დამრიგებლის  ანგარიში.2გ კლასის დამრიგებლის  ანგარიში.
2გ კლასის დამრიგებლის ანგარიში.
 
იგავის ენა
იგავის ენაიგავის ენა
იგავის ენა
 
უკან მიდევნებული ლამპარი
უკან მიდევნებული ლამპარიუკან მიდევნებული ლამპარი
უკან მიდევნებული ლამპარი
 
ჯიგსოუ
ჯიგსოუჯიგსოუ
ჯიგსოუ
 
გამარჯვებული გაკვეთილები
გამარჯვებული გაკვეთილებიგამარჯვებული გაკვეთილები
გამარჯვებული გაკვეთილები
 
გეგმა კონსპექტი ბუნებაში
გეგმა კონსპექტი ბუნებაშიგეგმა კონსპექტი ბუნებაში
გეგმა კონსპექტი ბუნებაში
 
იგავ არაკები ეზოპე
იგავ არაკები ეზოპეიგავ არაკები ეზოპე
იგავ არაკები ეზოპე
 
ზმნა
ზმნა ზმნა
ზმნა
 
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასიმათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
მათემატიკის გაკვეთილის გეგმა II კლასი
 
პროექტის ფორმა (1)
პროექტის ფორმა (1)პროექტის ფორმა (1)
პროექტის ფორმა (1)
 
რა არის რეფლექსია
რა არის რეფლექსიარა არის რეფლექსია
რა არის რეფლექსია
 
სულხან–საბა ორბელიანი
სულხან–საბა ორბელიანისულხან–საბა ორბელიანი
სულხან–საბა ორბელიანი
 
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
 
ვაჟა ფშაველას ბიოგრაფია
ვაჟა ფშაველას ბიოგრაფიავაჟა ფშაველას ბიოგრაფია
ვაჟა ფშაველას ბიოგრაფია
 
ფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისა
ფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისაფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისა
ფარნავაზი პირველი მეფე ქართლისა
 
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძეიავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
 

Semelhante a წიგნიერების განვითარება

ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაშინუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაშიmziaegiashvili
 
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმასასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმაkavjaradze17
 
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმასასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმაkavjaradze17
 
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმასასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმაkavjaradze17
 
სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”
სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”
სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”mziaegiashvili
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილიინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილიMaia Siradze
 
მეფე ფარნავაზი
მეფე ფარნავაზიმეფე ფარნავაზი
მეფე ფარნავაზიeka gachechiladze
 
საგანმანათლებლო პროექტის გეგმა
საგანმანათლებლო პროექტის გეგმასაგანმანათლებლო პროექტის გეგმა
საგანმანათლებლო პროექტის გეგმაMaia Siradze
 
ჩემი პროექტი
ჩემი პროექტიჩემი პროექტი
ჩემი პროექტიkavjaradze17
 
საკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებასაკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებაritadateshidze
 
სასწავლო მეთოდური კონფერენციის რეფლექსია
სასწავლო მეთოდური კონფერენციის რეფლექსიასასწავლო მეთოდური კონფერენციის რეფლექსია
სასწავლო მეთოდური კონფერენციის რეფლექსიაMaia Siradze
 
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)Maia Siradze
 
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)Maia Siradze
 
სასწავლო პროექტის ჩემი გეგმა
სასწავლო პროექტის ჩემი გეგმასასწავლო პროექტის ჩემი გეგმა
სასწავლო პროექტის ჩემი გეგმაnunukailuridze60
 

Semelhante a წიგნიერების განვითარება (20)

Nato gegma
Nato gegmaNato gegma
Nato gegma
 
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაშინუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
ნუგზარ შატაიძის მოთხრობა ,,მოგზაურობა აფრიკაში
 
ვორქშოპი
ვორქშოპივორქშოპი
ვორქშოპი
 
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმასასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
 
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმასასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
 
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმასასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა
 
სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”
სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”
სამოდელო გაკვეთილი,,მოგზაურობა აფრიკაში”
 
Gegma Taj Mahalisa
Gegma Taj MahalisaGegma Taj Mahalisa
Gegma Taj Mahalisa
 
Maias gakv.gegma
Maias gakv.gegmaMaias gakv.gegma
Maias gakv.gegma
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილიინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილი
 
მეფე ფარნავაზი
მეფე ფარნავაზიმეფე ფარნავაზი
მეფე ფარნავაზი
 
საგანმანათლებლო პროექტის გეგმა
საგანმანათლებლო პროექტის გეგმასაგანმანათლებლო პროექტის გეგმა
საგანმანათლებლო პროექტის გეგმა
 
ჩემი პროექტი
ჩემი პროექტიჩემი პროექტი
ჩემი პროექტი
 
საკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებასაკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადება
 
სასწავლო მეთოდური კონფერენციის რეფლექსია
სასწავლო მეთოდური კონფერენციის რეფლექსიასასწავლო მეთოდური კონფერენციის რეფლექსია
სასწავლო მეთოდური კონფერენციის რეფლექსია
 
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალსაკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
 
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)
 
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)
სასწავლო პროექტის შაბლონის გეგმა (2).doc(ახალი)
 
ეკა ლ.
ეკა ლ.ეკა ლ.
ეკა ლ.
 
სასწავლო პროექტის ჩემი გეგმა
სასწავლო პროექტის ჩემი გეგმასასწავლო პროექტის ჩემი გეგმა
სასწავლო პროექტის ჩემი გეგმა
 

Mais de Lela Goginashvili

სავარჯიშო რესურსი151110214927-lva1-app6892
სავარჯიშო რესურსი151110214927-lva1-app6892სავარჯიშო რესურსი151110214927-lva1-app6892
სავარჯიშო რესურსი151110214927-lva1-app6892Lela Goginashvili
 
პირადი ჰიგიენა
პირადი  ჰიგიენაპირადი  ჰიგიენა
პირადი ჰიგიენაLela Goginashvili
 
ჯანსაღი კვება
ჯანსაღი კვებაჯანსაღი კვება
ჯანსაღი კვებაLela Goginashvili
 
ასო ბგერა ბ
ასო ბგერა ბასო ბგერა ბ
ასო ბგერა ბLela Goginashvili
 
Powerpointpresentation 140518155816-phpapp01
Powerpointpresentation 140518155816-phpapp01Powerpointpresentation 140518155816-phpapp01
Powerpointpresentation 140518155816-phpapp01Lela Goginashvili
 
ზმნის პირი
ზმნის პირიზმნის პირი
ზმნის პირიLela Goginashvili
 
ზმნის რიცხვი
ზმნის რიცხვიზმნის რიცხვი
ზმნის რიცხვიLela Goginashvili
 
გაკვეთილი მუქთი ლუკმა Power point presentation
გაკვეთილი მუქთი ლუკმა Power point presentationგაკვეთილი მუქთი ლუკმა Power point presentation
გაკვეთილი მუქთი ლუკმა Power point presentationLela Goginashvili
 
პრეზენტაცია
პრეზენტაციაპრეზენტაცია
პრეზენტაციაLela Goginashvili
 
საინფორმაციო ტექნოლოგიები სწავლება სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)
საინფორმაციო ტექნოლოგიები  სწავლება   სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)საინფორმაციო ტექნოლოგიები  სწავლება   სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)
საინფორმაციო ტექნოლოგიები სწავლება სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)Lela Goginashvili
 
გილოცავთ ახალ წელს!
გილოცავთ ახალ წელს!გილოცავთ ახალ წელს!
გილოცავთ ახალ წელს!Lela Goginashvili
 
წელიწადის დროები
წელიწადის დროებიწელიწადის დროები
წელიწადის დროებიLela Goginashvili
 
ასო ბგერა ,,შ’’
ასო   ბგერა  ,,შ’’ასო   ბგერა  ,,შ’’
ასო ბგერა ,,შ’’Lela Goginashvili
 
ნაგავი ჩვენს გარშემო
ნაგავი ჩვენს გარშემონაგავი ჩვენს გარშემო
ნაგავი ჩვენს გარშემოLela Goginashvili
 
დედამიწა ავადაა
დედამიწა ავადაადედამიწა ავადაა
დედამიწა ავადააLela Goginashvili
 
იაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილიიაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილიLela Goginashvili
 

Mais de Lela Goginashvili (20)

სავარჯიშო რესურსი151110214927-lva1-app6892
სავარჯიშო რესურსი151110214927-lva1-app6892სავარჯიშო რესურსი151110214927-lva1-app6892
სავარჯიშო რესურსი151110214927-lva1-app6892
 
პირადი ჰიგიენა
პირადი  ჰიგიენაპირადი  ჰიგიენა
პირადი ჰიგიენა
 
ჯანსაღი კვება
ჯანსაღი კვებაჯანსაღი კვება
ჯანსაღი კვება
 
ასო ბგერა ბ
ასო ბგერა ბასო ბგერა ბ
ასო ბგერა ბ
 
Powerpointpresentation 140518155816-phpapp01
Powerpointpresentation 140518155816-phpapp01Powerpointpresentation 140518155816-phpapp01
Powerpointpresentation 140518155816-phpapp01
 
ზმნისწინი
ზმნისწინიზმნისწინი
ზმნისწინი
 
ზმნის პირი
ზმნის პირიზმნის პირი
ზმნის პირი
 
ზმნის რიცხვი
ზმნის რიცხვიზმნის რიცხვი
ზმნის რიცხვი
 
გაკვეთილი მუქთი ლუკმა Power point presentation
გაკვეთილი მუქთი ლუკმა Power point presentationგაკვეთილი მუქთი ლუკმა Power point presentation
გაკვეთილი მუქთი ლუკმა Power point presentation
 
პრეზენტაცია
პრეზენტაციაპრეზენტაცია
პრეზენტაცია
 
საინფორმაციო ტექნოლოგიები სწავლება სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)
საინფორმაციო ტექნოლოგიები  სწავლება   სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)საინფორმაციო ტექნოლოგიები  სწავლება   სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)
საინფორმაციო ტექნოლოგიები სწავლება სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)
 
გილოცავთ ახალ წელს!
გილოცავთ ახალ წელს!გილოცავთ ახალ წელს!
გილოცავთ ახალ წელს!
 
წელიწადის დროები
წელიწადის დროებიწელიწადის დროები
წელიწადის დროები
 
ასო ბგერა ,,შ’’
ასო   ბგერა  ,,შ’’ასო   ბგერა  ,,შ’’
ასო ბგერა ,,შ’’
 
მეგობრები
მეგობრებიმეგობრები
მეგობრები
 
ნაგავი ჩვენს გარშემო
ნაგავი ჩვენს გარშემონაგავი ჩვენს გარშემო
ნაგავი ჩვენს გარშემო
 
დედამიწა ავადაა
დედამიწა ავადაადედამიწა ავადაა
დედამიწა ავადაა
 
Proeqti
ProeqtiProeqti
Proeqti
 
იაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილიიაკობ გოგებაშვილი
იაკობ გოგებაშვილი
 
მ წ ე რ ე ბ ი
მ  წ  ე  რ  ე  ბ  იმ  წ  ე  რ  ე  ბ  ი
მ წ ე რ ე ბ ი
 

წიგნიერების განვითარება

  • 1. საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა მესამე კლასი გორის მუნიციპალიტეტი სოფელ სკრის საჯარო სკოლის დაწყებითი კლასების მასწავლებელი ლელა გოგინაშვილი 2015 წელი საუკეთესო პედაგოგიური პრაქტიკა ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში წიგნიერების კომპეტენციის განვითარება სწავლების დაწყებით საფეხურზე
  • 2. წიგნიერება ერთ-ერთი ძირითადი სკვანძო კომპეტენციაა თანამედროვე მსოფლიოში. ,,IUNESCO” წიგნიერებას განმარტავს, როგორც განსაზღვრის, გაგების, ინტერპრეტაციის, შექმნის, კომუნიკაციის, გამოთვლის, ნაბეჭდი და წერილობითი მასალის გამოყენების უნარ-ჩვევათა ერთობლიობას. რა არის წიგნიერება? რატომაა აუცილებელი მოსწავლეებში წიგნიერების კომპეტენციის განვითარება? წიგნიერება გულისხმობს სწავლის პროცესის უწყვეტობასა და ინდივიდის პოტენციალს, მიაღწიოს მიზნებს, გაიღრმავოს ცოდნა, აიმაღლოს შესაძლებლობები და სრულად მოახდინოს საზოგადოებაში ინტეგრირება. წიგნიერების კომპეტენციის განვითარება ეხმარება მოსწავლეებს იყვნენ 21-ე საუკუნის წარმატებული მოქალაქეები.
  • 3.
  • 4. გთავაზობთ აქტიურ სწავლასა და სიღრმისეულ გააზრებაზე ორიენტირებულ გაკვეთილს. საგანი : ქართული ენა და ლიტერატურა კლასი : მესამე გაკვეთილის თემა : რუქნადინის დამარცხება გაკვეთილის მიზანი  ახალი ცოდნის სიღრმისეულად გააზრება/განმტკიცება. ლექსიკური მარაგის გამდიდრება.  შეძლონ: ფაქტებისა და პერსონაჟების აღწერა და დახასიათება თვალსაჩინო ნიშნების მიხედვით, ახალი ცოდნის გამოყენება სხვადასხვა კონტექსტში, მცირე ზომის ტექსტის შექმნა და აზრის გასაგებად ჩამოყალიბება, ძირითადი გრამატიკული ერთეულების მართებულად გამოყენება, როგორც ტექსტის შექმნისას ასევე ზეპირი მეტყველებისას, შეკითხვების დასმა და მაღალი დონის შეკითხვებზე პასუხის გაცემა.  იმ კომპეტენციების განვითარების ხელშეწყობა, როგორიცაა: წიგნიერება, ციფრული წიგნიერება და მედია წიგნიერება.
  • 5. ქართ. III. 1. მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის დანიშნულებისა და ადრესატის ამოცნობა მოსმენით; შეუძლია სამეტყველო ქცევის წარმართვა ადრესატის გათვალისწინებით. ქართ. III. 2. მოსწავლეს შეუძლია ლიტერატურული ტექსტების მოსმენა, გაგება და მათი შინაარსის გადმოცემა. ქართ. III. 3. მოსწავლეს შეუძლია ძირითადი ენობრივ-გრამატიკული საშუალებების სათანადოდ გამოყენება. ქართ. III. 5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის საინფორმაციო ხასიათის ილუსტრირებულ ტექსტებში ინფორმაციის მოძიება და გაგება ( ქარ. III. 9. მოსწავლეს შეუძლია ვიზუალურად აღიქვას და/ან თავად შექმნას სხვადასხვა ტიპის ტექსტი, ვიდეო და აუდიომასალა. ქართ. III. 11. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მარტივი მიზნობრივი ტექსტების დაწერა და შესაბამისად გაფორმება. ქართ. III. 12. მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა და აზრის გასაგებად ჩამოყალიბება. მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები
  • 6. გაკვეთილზე გამოყენებული მეთოდები/სტრატეგიები  ,,კორნელის ჩანაწერების მეთოდი  ,,მართული კითხვის აქტივობა’’  გაგებაზე ორიენტირებული შეკითხვების დასმა.  ,,მოთხრობის პირამიდა“  ,,რაფთი“.  ტექსტის კონსტრუირება  მიზეზ -შედეგობრივი კავშირის დადგენა;  ვორდის სავარჯიშოზე მუშაობა;  ახალი ლექსიკური ერთეულების გააზრება;  პრეზენტაცია  ვიდეოფილმი
  • 7. ფლობს :  კითხვის ტექნიკას;  ინფორმაციას თამარ მეფისა და იმ დროინდელი საქართველოს მდგომარეობის შესახებ ;  საპრეზენტაციო უნარებს  იცის ზედსართავი სახელის რაობა; შეუძლია:  სხვადასხვა სახის საინფორმაციო და ილუსტრირებულ ტექსტებში ინფორმაციის მოძიება , გაგება და გამოყენება.  მცირე ზომის ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა;  სასვენი ნიშნების სათანადოდ გამოყენება;  მაიკროსოფტის ზოგიერთი პროგრამის მოხმარება;  ინტერნეტის მიზნობრივად გამოყენება. აქტუალურობა საკუთარი შესაძლებლობებისა და ინტერესების უწყვეტი განვითარება; ქვეყნის ისტორიის, ინტერესების, კულტურის, ტრადიციებისა და ღირებულებების მიმართ საკუთარი პასუხისმგებლობის გააზრება; ტექნოლოგიების ეფექტურად გამოყენება; ინფორმაციის მოძიება, დამუშავება და ანალიზი. წინარე ცოდნა და საბაზისო უნარ-ჩვევები
  • 9. აქტივობა N1 (7 წთ) -საშინაო დავალების განხილვა კორნელის ჩანაწერების მიხედვით. მოსწავლეები ჯგუფებში აკეთებენ დასკვნებს და პასუხობენ კითხვებს:  ვინ იყო თამარ მეფე?  რომელ საუკუნეში მეფობდა?  ვინ იყვნენ მისი მშობლები?  როგორი გარეგნობა და ხასიათი ჰქონდა თამარ მეფეს?  როგორი იყო თამარის დროინდელი საქართველო? N 2 (4წთ) - ვიდეოს ჩვენება ახალი მასალის სიღრმისეულად გააზრების მიზნით 3 წუთიანი ვიდეოფილმის ,,ბასიანის ბრძოლა“ ჩვენება https://www.youtube.com/watch?v=UF9dxU0JfkE N 3 (9წთ) - ახალი გაკვეთილის კითხვა მასწავლებელი ტექსტს კითხულობს თავიდან ბოლომდე. გზადაგზა აიხსნება უცხო სიტყვები და გამოთქმები. შემდეგ მოსწავლეები ტექსტს კითხულობენ ჩუმად. გაკვეთილის მსვლელობა (ორი საგაკვეთილო საათი)
  • 10. N 4 ( 6 წთ.) -კითხვები და პასუხები მოსწავლეებმა ტექსტში უნდა იპოვონ პასუხები კითხვებზე, რომლებიც ჩამოწერილია ფორმატის დიდ ფურცელზე და გაკრულია დაფაზე. N5 (4 წთ) - უცხო სიტყვათა გათვალსაჩინოება მოსწავლეებს ურიგდებათ ფურცელზე ამობეჭდილი წინადადებები. მათ უნდა განმარტონ მოცემული წინადადებები ისე, როგორც მათ ესმით. N 7 (8 წთ)- მოთხრობის პირამიდა მოსწავლეები ერთობლივად ავსებენ დაფაზე გაკრულ, დიდ თაბახის ფურცელზე დახაზულ პირამიდის უჯრებს. დაფაზევეა გაკრული მისი შევსების ინსტრუქცია. N 8 (8 წთ ) - ჯგუფებში მცირე ზომის ტექსტის ,,რუქნადინის წერილი“ შექმნა და წარდგენა. (,,რაფთის “ მეთოდი).მოსწავლეებმა თავი უნდა წარმოიდგინონ რუქნადინის ადგილას და წერილი მისწერონ თამარ მეფეს შესვენება
  • 11. მეორე გაკვეთილი N 8 (5 წთ)- ტექსტის კონსტრუირება მოსწავლეთა ჯგუფებს ურიგდება დანაწევრებული ტექსტი, მათ ფურცელზე სწორად უნდა დააწებონ წინადადებები და წარადგინონ სრული ტექსტი. N 9 (3 წთ) -დააკავშირე მიზეზი შედეგთან. დიფერენცირებული სავარჯიშოები მთელი კლასისთვის- სუსტი მოსწავლეებისთვის სიტყვების დაკავშირება მსგავსი მნიშვნელობის სიტყვებთან, შედარებით ძლიერებისთვის კი მიზეზ -შედეგობრივი კავშირების დადგენა. N 10 (6 წთ) გმირის რუკას მოსწავლეთა წყვილებს ურიგდება ამობეჭდილი გმირის რუკა, ისინი წყვილებში მუშაობენ მის შევსებაზე.
  • 12. N 11 (6წთ)- ვორდის სავარჯიშო მოსწავლეები ინდივიდუალურად მუშაობენ პროგრამა ,,word”-ში გამზადებულ გრამატიკულ სავარჯიშოზე. N 12 (20 წთ) -პრეზენტაციის აწყობა პროგრამა ,,power point”-ში მოსწავლეები ჯგუფებში აკეთებენ პრეზენტაციას,, მეფე ქალი“. ჯგუფის ლიდერები წარადგენენ ნამუშევრებს ბუკებში კლასის მართვის პროგრამის საშუალებით. ( წინა გაკვეთილზე მოძიებული აქვთ ინფორმაცია თამარ მეფეზე და ეკრანზე ჩამოტვირთული აქვთ საჭირო სურათები.) N 14 (3 წთ)- შეფასება და თვითშეასება მოსწავლეები ავსებენ თვითშეფასების რუბრიკას და ვერბალურად აფასებენ ერთმანეთის პრეზენტაციებს. N 15 (2 წთ)- საშინაო დავალება თავი წარმოიდგინონ ჟურნალისტის როლში და გააკეთონ 3 წუთიანი რეპორტაჟი იმაზე, თუ როგორ გააცნობენ ამ ამბავს საზოგადოებას.
  • 13. მოსწავლეები შეძლებენ მონაწილეობას ჯგუფურ აქტივობებში . თემაზე ადეკვატურად შეარჩევენ შესაბამის სამეტყველო სტილს. ტექსტში იპოვიან კონკრეტულ ინფორმაციას, ამოიცნობენ სხვადასხვა ინფორმაციას შორის არსებულ მიზეზ-შედეგობრივ კავშირებს; ინფორმაციის გადმოსაცემად შეადგენენ საპრეზენტაციო პროგრამას (სლაიდშოუს); შეძლებენ ტექსტის ვიზუალიზებას, ვარაუდების ჩამოყალიბებას, ახსნა- განმარტებას, შეკითხვების დასმას, პასუხების მოძიებას, კავშირების დამყარებასა და შეჯამებას. შეძლებენ წერას მარტივი ინსტრუქციების შესაბამისად. ტექსტის შედგენის დროს გამოიიყენებენ ახლად შესწავლილ სიტყვებსა და ფრაზებს. მოსწავლეებს უვითარდებათ: შემოქმედებითი და კრიტიკული აზროვნების, პრობლემის გადაჭრის , კომუნიკაციისა და თანამშრომლობის, საინფორმაციო , მედია და ისტ წიგნიერების , დამოუკიდებლად მუშაობის, სოციალური და კულტურული უნარ- ჩვევები . სწავლის შედეგები
  • 14. შ ე ფ ა ს ე ბ ა განმავითარებელი შეფასება ორიენტირებულია მოსწავლის განვითარებასა და სწავლის პროცესზე. კითხვა, წერა, ინფორმაციის დამუშავება; მსჯელობა; ვორდისა და წერითი სავარჯიშოების შესრულება. მუშაობა ინდივიდუალურად, ჯგუფებში და წყვილებში; პრეზენტაცია; აქტიურობა /ჩართულობა; ბუკის გამოყენება; დროის ლიმიტის გათვალისწინება. მასწავლებელი ახდენს მოსწავლეთა განმავითარებელ შეფასებას დაკვირვების საფუძველზე. მოსწავლეები აკეთებენ თვითშეფასებას სპეციალური რუბრიკის გამოყენებით.
  • 15. დასკვნა ამრიგად: ახლებური მიდგომების დანერგვა, პირველ რიგში, მოსწავლეების ჩართულობის ზრდასა და სწავლისადმი ინტერესის გაღრმავებაში აისახება.. სხვადასხვა მეთოდების გამოყენებისა და მათი კომბინირების შედეგად სასწავლო პროცესი ხდება უფრო მრავალფეროვანი, მოსწავლეებს უვითარდებათ ეროვნული სასწავლო გეგმით მოცემული გამჭოლი პრიორიტეტული კომპეტენციები. მეთოდების კომბინირება უზრუნველყოფს მოსწავლეთა შესაძლებლობების მაქსიმალურ გამოვლენასა და განვითარებას. გამოყენებული ლიტერატურა 1. ეროვნული სასწავლო გეგმა 2011-2016 2. წიგნიერება - მასწავლებლის სახელმძღვანელო-პაატა პაპავა; თამარ ჭანტურია; [თბ. შპს ,,მწიგნობარი’’] 2012 წელი 2 3. ბავშვზე ორიენტირებული სკოლის გზამკვლევი - [თბ.სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტი] 2012 წელი