O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

Nové směry ve vývoji e-learningu

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
Ipady ve výuce
Ipady ve výuce
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 23 Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Semelhante a Nové směry ve vývoji e-learningu (20)

Mais de Kamil Kopecky (20)

Anúncio

Mais recentes (20)

Nové směry ve vývoji e-learningu

 1. 1. Nové směry ve vývoji e-learningu KAMIL KOPECKÝ UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI
 2. 2. Úvod Vývoj e-learningových forem byl od roku 2009 velmi překotný. Tradiční formy e-learningu (v online či offline podobě) se postupně opouštějí a nahrazují je nové formy edukace spojené s masivních využíváním nových technologií. Vytvářejí se generační rozdíly: Generace X (* 1965 – 1982) Generace Y (* 1985 – 1995) Generace Z (* 1998 – 2013) – M generation Vývoj e-learningu reaguje na mezigenerační rozdíly. Posun od konstruktivismu ke konektivismu.
 3. 3. Mezi-generační rozdíly Starší generace Síťová generace Běžné tempo Nespojité tempo Mono-tasking Lineární přístup Multi-tasking Zpracování 1 informace naráz Nelineární přístup Vnímání čtením Přerušované zpracování informace Samostatnost Ctižádostivost Ikonické vnímání Pasivní Propojenost Učení a hraní odděleno Spolupráce Klid Aktivní Realita Technologie jako nepřítel Nutnost soustředit se Učení hraním Stále ve střehu Fantazie Technologie jako přítel Technologie jako samozřejmost (Bořivoj Brdečka, 2013)
 4. 4. Překonané koncepty Koncepty e-learningu využívajícího systémy pro řízení vzdělávání (tzv. LMS) se od roku 2011 postupně opouštějí. Nastupuje nová generace výukových programů, které nejsou vázány na počítačové stanice ve školách či domácí počítače, ale na mobilní zařízení (tablety, mobilní telefony). Boom interaktivních tabulí je nahrazován boomem tabletů (podporováno financemi z EU/MŠMT). Posiluje se používání open software (Google), stejně tak roste úloha neformálního vzdělávání.
 5. 5. Základní trendy        1. Zavádění digitálních učebních materiálů (tzv. DUMy) a skutečných interaktivních knih (iBooks) 2. Zavádění mobilních zařízení a mobilních aplikací do výuky (IPADy) 3. Rozvoj MOOC kurzů 4. Experimentální využívání 3D virtuálních světů 5. Zavádění využívání volně dostupných nástrojů na open bázi (Google produkty – Google Maps, Google Earth, Google Hangout, Google Disk atd.) -> Google Educational Group 6. Masivní využívání cloudových úložišť (vše na jednom místě) 7. Rozšířená realita
 6. 6. DUMy  Digitální učební materiály (DUMy) http://dum.rvp.cz http://www.dumy.cz  Většinou se jedná o powerpointové prezentace případně jiné digitální materiály zpracované pro interaktivní tabule (Smart Notebook).
 7. 7. DUMy Pro oblast komunikační a slohové výchovy, jazykové výchovy a literární výchovy existuje několik set DUMu. Jejich kvalita je různorodá.
 8. 8. Mobilní zařízení ve výuce Novým trendem je zavádění mobilních technologií – zejména tabletů – do běžné výuky a také domácí přípravy. Android 70,4 % trhu v Evropě, 52 % v USA (2013) iOS 17,8 % trhu v Evropě, 42 % v USA (2013)
 9. 9. Mobilní zařízení ve výuce Aplikace se dají získat prostřednictvím 2 velkých online obchodů: Velké množství aplikací je nabízeno zdarma nebo za nízkou cenu.
 10. 10. Mobilní zařízení ve výuce Zkušenosti s IPADy: www.ipadveskole.cz www.ipadvetride.cz www.avs.vyuka.info Zavádění IPADů je podporováno granty MŠMT.
 11. 11. MOOC kurzy  Massive Open Online Courses – trend posledních let, který zavádějí velké univerzity, zejména Stenford (Coursera), Harvard (EdX), MIT a Yale. Jedná se o kurzy realizované skrze web pro neomezené množství posluchačů. Kurzy probíhají pomocí audio a video přednášek s online vstupy. Jsou zdarma.  Jsou dostupné prostřednictvím klasických počítačů ale i tabletů/mobilů.
 12. 12. MOOC kurzy
 13. 13. KHAN Academy  KHAN ACADEMY (www.khanacademy.org)  KHANOVA ŠKOLA (www.khanovaskola.cz)  Česká verze obsahuje více než 1280 videí. Salman Khan, absolvent MIT, Harvard, zakladatel KHAN ACADEMY
 14. 14. Experimentální využívání 3D světů  Řada institucí začala využívat pro podporu výuky 3D online prostředí, zejména Second Life, ve kterých realizují virtuální přednášky. Second Life se využívá např. pro virtuální dny otevřených dveří, přednášky zahraničních lektorů apod.  Na UP využívá Second Life FF a PdF.  23. 11. 2013 virtuální den otevřených dveří na PdF
 15. 15. Pedagogická fakulta - virtuální budova v prostředí Second Life Pedagogická fakulta - virtuální budova v prostředí Second Life
 16. 16. Využívání open nástrojů  Pro podporu e-learningového vzdělávání je možné využít celou řadu volně dostupných nástrojů, jako jsou např.  Google Hangouts (videokonference)  Google Maps (mapovací systém)  Google Earth (mapovací systém s 3D projekcí)  Google Forms (formuláře, ankety, dotazníky)  Google Disk Drive (úložiště)  Bubbl.us (pojmové a mentální mapy)  Scriblink (www.scriblink.com) – whiteboard  Glogster (www.glogster.com) – interaktivní plakáty
 17. 17. Google Hangouts  Videokonferenční řešení s přímým streamováním do prostředí YouTube.
 18. 18. Google Drive - Forms
 19. 19. Google Educational Group GEG ČR (Google EDU Group) je neformální společenství pro podporu využívání Google technologií ve vzdělávání. Pomáháme učitelům a školám zlepšit práci s internetem, nástroji a službami Googlu, pořádáme vzdělávací akce a setkávání uživatelů, podporujeme sdílení zkušeností a vzájemnou pomoc a spolupráci. Jsme součástí GUG.cz, Google User Group ČR.
 20. 20. Rozšířená realita  Novým trendem spojeným s neformálním vzděláváním je tzv. rozšířená realita (augmented reality). Ta umožňuje rozšířit běžnou realitu zprostředkovanou pomocí kamery mobilního telefonu či tabletu o interaktivní prvky.  Jak to funguje? 1. Speciální aplikace detekuje GPS polohu a orientaci kamery v prostoru (+ rozpozná detaily pomocí markerů) 2. Do obrazu umístí doplňující informaci
 21. 21. Rozšířená realita Rozšířenou realitu používá např. IKEA
 22. 22. Díky za pozornost KAMIL KOPECKÝ UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI KAMIL.KOPECKY@UPOL.CZ

×