O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Kfc

 • Seja o primeiro a comentar

 • Seja a primeira pessoa a gostar disto

Kfc

 1. 1. KFC• KFC Hakkında• KFC ye Güvenin Afiyetle Yiyin 1930ların ortalarında AlbayHarland D. Sanders tarafındanABD Kentuckyde kurulan ilkrestorandanbugüne KFC vazgeçilmez lezzetiyle bir lezzetklasiği halini almıştır.• Hiçbir işlemden geçirilmemiş %100 tavuk etini, AlbaySandersın 11 baharatlı gizli tarifli karışımınabatırılmasından sonra kızartarak müşterilerininbeğenisine sunan ünlü zincir, günde yaklaşık 7 milyonmüşteriye yılda 4.5 milyardan fazla parça tavuk satantartışmasızbir fast-food devidir.• 105 ülkede 15.000den fazla noktada hizmet veren KFC,Türkiyeye 1989 yılında Turkent A.Ş. tarafındangetirilmiştir. KFC 61 restoranıyla İstanbul, Ankara, İzmir,Bursa, Kocaeli, Eskişehir, Muğla (Dalaman Havaalanı),Balıkesir, Adana, Gaziantep, Antalya ve Mersin’de hizmetvermektedir.KFC HakkındaKFC ye Güvenin Afiyetle Yiyin 1930ların ortalarındaAlbay Harland D. Sanders tarafından ABD Kentuckydekurulan ilk restorandan bugüne KFC vazgeçilmezlezzetiyle bir lezzet klasiği halini almıştır.Hiçbir işlemden geçirilmemiş %100 tavuk etini, AlbaySandersın 11 baharatlı gizli tarifli karışımınabatırılmasından sonra kızartarak müşterilerininbeğenisine sunan ünlü zincir, günde yaklaşık 7 milyonmüşteriye yılda 4.5 milyardan fazla parça tavuk satantartışmasız bir fast-food devidir.
 2. 2. Genç Aşçıdan KFC’nin Ünlü Albay’ınaAlbay Harland Sanders öncülüğünde kurulan Kentucky Fried Chicken, zamanlabüyüyerek, bugün dünyada 110’dan fazla ülkede, senede bir milyardan fazlaservis edilen “parmak ısırtan lezzet”iyle dünyanın en büyük hızlı gıdazincirlerinden biri konumuna gelmiştir. Ancak bu başarı kolay elde edilmedi.
 3. 3. 1896’da Sanders’ın babasının ölümünden sonra, annesi çalışmayabaşladı. 6 yaşında olmasına rağmen genç Sanders, daha küçük yaştakikardeşleriyle ilgilenme ve ailenin yemeğini yapmakla sorumluydu. Birsene sonra, birçok yöresel yemeğin uzmanı haline geldi. Gelecek 30senelik süreçte Sanders, tramvay kondüktörlüğünden sigortapazarlamacılığına birçok işle uğraştı, ancak bütün bu tecrübelerininsonucunda geriye kalan aşçılık yeteneği oldu.
 4. 4. Aşçı Albay Oluyor1930’da, 40 yaşındaki Sanders Corbin, Kentucky’de bir benzinistasyonu işletirken, benzin almak için duran aç yolculara yemekpişirmeye başladı. Henüz bir restoranı yoktu, bu yüzdenmüşteriler Albay’ın, istasyondaki mütevazi yaşam alanındabulunan kendi masasında yemeklerini yiyeceklerdi. Meşgul ve boşzamanı bulunmayanlar için aile menüleri oluşturdu. Sanders’ınünü günden güne yayılırken, Vali Ruby Laffoon onu 1935’te,eyaletin mutfağına yaptığı katkılardan ötürü bir Kentucky Albayrütbesi verdi.
 5. 5. Daha fazla insanın sadece yemek yemek için gelmeye başlamasıylakapasitesini artırmak amacıyla sokağın karşısına taşındı. Gelecek 10yıl içerisinde, bugün halen kullanılan 11 baharatlı gizli karışımını vetemel pişirme tekniğini mükemmelleştirdi.
 6. 6. Albayın Eşsiz Tarifi Dünyaya Yayılıyor1955’te kızarmış tavuğunun kalitesinden artık tamamen emin olarakAlbay, kendini tavuğunun franchising işini geliştirmeye adadı. 10yıldan az sürede Sanders, Amerika ve Kanada’da 600’den fazla KFCfranchise restoranına sahip oldu ve 1964’te Amerikan şirketindekihisselerini 2 milyon $ karşılığında bir grup yatırımcıya sattı..
 7. 7. Yeni sahiplerinin bünyesinde, Kentucky Fried Chicken şirketi hızlabüyüdü. 1966’da halka açıldı, 1969’da New York Menkul KıymetlerBorsası’nda listelere girerek 1986’da PepsiCo, Inc. tarafından satınalındı. 1997’de, PepsiCo, Inc. yan kuruluşu olan, KFC’nin de dahilolduğu hızlı servis restoranlarını, bir bağımsız restoran şirketi çatısıaltında toplayarak, Tricon Global Restaurants, Inc.’i kurdu. Bugün,restoran şirketi (artık YUM! Brands, Inc. adı altında) 110 ülkeden vebölgeden fazla 35,000 şubesiyle dünyanın en büyüğü konumundadır.
 8. 8. Gizli TarifKentucky Fried Chickenın eşsiz lezzetini yakalayabilmekiçin en önemli kuralı, her zaman taze tavuk etikullanmasıdır.Albay Sanders yemek yapmayı seviyordu ve her zamandeğişik tat kombinasyonları, deniyordu. Tavuğukızartmak üzere unlamak için 10 adet bitki ve baharatıunla karıştırma yolunu bulduğunda, ünü yayıldı. Dahasonra bir pazar günü bazı turistler için tavuk hazırlarken,karışımına on birinci malzemeyi kattı. Albayın söylediğigibi, "Bulduğum o 11. maddeyle o güne kadar yediğimen lezzetli tavuğu elde ettim"
 9. 9. Kentucky valisi Ruby Laffoon, eyaletin yemek kültürüne olankatkısı nedeniyle Harland Sandersa fahri "Albay"lık ünvanınıverdi.
 10. 10. Süzer Grubu şirketlerinden Turkent Gıda A.Ş. bünyesinde bulunan KFCTürkiye, bugün İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Eskişehir, Muğla(Dalaman Havaalanı), Balıkesir, Adana, Gaziantep, Antalya ve Mersin’deki66 restoranıyla hizmet veriyor.
 11. 11. ÇİN ŞANGAY
 12. 12. AZERBAYCAN BA
 13. 13. FRANSA NİCE
 14. 14. ALMANYA BERLİN
 15. 15. İZMİR BORNOVA

×