O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Park narodowy ujście warty

Pieczka

  • Seja o primeiro a comentar

  • Seja a primeira pessoa a gostar disto

Park narodowy ujście warty

  1. 1. • HISTORIA • Obszar obecnego Parku Narodowego „Ujście Warty”, ze względu na naturalne warunki (zabagniony, niedostępny teren), bardzo długo pozostawał prawie niezamieszkały. Dopiero od drugiej połowy XVIII w. rozpoczęły się na tym terenie, przeprowadzane na wyjątkowo szeroką skalę, prace regulacyjno-melioracyjne, które wywarły istotny wpływ na obecne walory przyrodnicze Parku. Pozostałością po tych pracach jest m.in.: obecna sieć hydrologiczna doliny dolnej Warty wraz z systemem urządzeń i struktur melioracyjnych, wśród których można znaleźć ciekawe obiekty hydrotechniki. Większość najcenniejszych zabytków kultury znajduje się jednak poza granicami Parku. Region Ujście Warty to miejsce o wyjątkowo burzliwej i mało znanej historii. Przez kolejne stulecia zmieniali się tu władcy, religie i całe narody. W okolicach można napotkać ślady po tajemniczych zakonach joannitów i templariuszy, liczne fortyfikacje, pozostałości po potężnych zabudowaniach twierdzy kostrzyńskiej, miejsca męczeństwa i pól bitewnych.
  2. 2. PTAKI Park Narodowy „Ujście Warty” to ptasie królestwo. Ochrona ptaków oraz siedlisk, w których żyją, jest podstawą funkcjonowania tego Parku. Nadwarciańskie rozlewiska mają kluczowe znaczenie dla wielu gatunków ptaków. Specyficzne warunki hydrologiczne oraz gospodarka człowieka (wycinka lasów, melioracja, koszenie i wypas) w dolinie Warty i jej ujściowym odcinku, wpłynęły na powstanie mozaiki siedlisk wodno-błotnych.
  3. 3. SSAKI • W Parku Narodowym „Ujście Warty” stwierdzono 39 gatunków ssaków. Spośród nich, 6 gatunków należy do rzędu owadożernych, 2 gatunki do rzędu nietoperzy (rząd wymaga dalszych badań na tym terenie), 1 gatunek do rzędu zajęczaków, 14 gatunków do rzędu gryzoni, 11 gatunków do rzędu drapieżnych oraz 5 gatunków do rzędu parzystokopytnych. Ze względu na charakterystykę Parku wiele występujących tu ssaków wykazuje przystosowanie do ziemno-wodnego trybu życia.
  4. 4. Tomasz i Łukasz Pieczka

×