SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
Download to read offline
Domácí úkol z mediální výchovy
A) Kým byla realizována: (jméno učitele) Zatím to nemám kde realizovat, takže jde o plán.
Kde byla realizována: (škola, ročník, charakteristika žáků) 9. ročník ZŠ nebo kterýkoli ročník SŠ
Počet zúčastněných: 16-28
Časová dotace: 1,5 h. + čas na tvorbu sekce www stránky
Využité mezioborové vztahy: Práce s PC a internetem             Český jazyk
        Výtvarná výchova

Pomůcky: (potřebná technika, software, nosiče, název díla, autoři, stopáž, …)
Interaktivní tabule připojená k PC s internetem, další tabule (není nutné), vystříhané a upravené reklamy, lístky s úkolem Jedeme
vlakem, papírové lístky (A5), namnožený úkol Jedeme vlakem, kopie textů k 5. činnosti, fotoaparát (může být i v mobilním telefonu
nebo lze použít kameru), zařízení pro záznam mluveného slova, jednodušší program na tvorbu www stránek
Zdroje: RVP G, www.profisoft.cz/index.php?page=8 (2. a 3. billboard – uložíme a pak na IAT zvětšíme na celou obrazovku) nebo
upravíme některý obrázek z http://www.lavicky.cz/ , www.czechkid.cz,

B)
1. V jakém stavu by měli být žáci po skončení lekce? (Co si budou pamatovat, co dokáží dělat, jak o něčem budou soudit....)
Žák by měl vědět, co jsou stereotypy a předsudky, proč jsou nebezpečné a co se může stát, když si na jejich nebezpečnost nedáme
pozor.

a) Cíl hodiny, lekce, projektu v oblasti mediální výchovy (viz přínosy MV – RVP):
Žáci pochopí, co jsou stereotypy a předsudky a zaujmou k nim patřičný postoj.
Žák použije různé strategie, jimiž lze posoudit hodnověrnost sdělení
Žák na základě vlastních zkušeností odkrývá cíle zájmových, profesních, marketingových skupin v médiích
Žák svá sdělení dotahuje po obsahové i po formální stránce, využívá pro svá sdělení různé formální prostředky grafické, zvukové,
obrazové aj.
Žák se vyjadřuje stručně, jasně, výstižně.
Žák rozliší informaci od hodnocení.
Žák vybere z informací to podstatné.
Žák kriticky hodnotí, jak média ovlivňují okolí a působí na životy lidí.
Žák předvídá, jaké důsledky mohou vyvolat různé způsoby prezentace sdělení.

b) Cíl pro jinou oblast: (další průřezová témata, obory, klíčové kompetence,…)
Použiji RVP G.

Klíčové kompetence
  Klíčové kompetence k učení
         Žák kriticky přistupuje k různým zdrojům informací, získané informace hodnotí z hlediska jejich věrohodnosti, zpracovává je a využívá při
svém studiu a praxi

  Komunikativní kompetence: Žák
       - rozumí sdělením různého typu v různých komunikačních situacích, správně interpretuje přijímaná sdělení a věcně argumentuje
       - se vyjadřuje jasně, srozumitelně a přiměřeně ke komunikačnímu záměru a komunikační situaci v projevech mluvených a psaných

  Kompetence občanské: Žák
       - je tolerantní, vstřícný, otevřený, ale i kritický k názorům druhých, chápe jejich potřeby a postoje, respektuje různorodost hodnot člověka
       - hájí svá práva i práva jiných, vystupuje proti jejich potlačování

Vzdělávací oblasti
  3.1.1 Český jazyk a literatura
         Jazyk a jazyková komunikace
           Očekávané výstupy: Žák
                   ve svém projevu uplatňuje znalosti zásad českého pravopisu, tvarosloví a slovotvorných a syntaktických principů ČJ
                   volí adekvátní komunikační strategie, respektuje partnera a přizpůsobuje se mu nebo s ním polemizuje: rozeznává manipulativní
komunikaci a dovede se jí bránit

  3.4.1 Občanský a společenskovědní základ
         Člověk ve společnosti
           Očekávané výstupy: Žák
                  respektuje kulturní odlišnosti a rozdíly v projevu příslušníků různých sociálních skupin,

         Občan ve státě
           Očekávané výstupy: Žák
                  obhajuje svá lidská práva, respektuje lidská práce druhých lidí a uvážlivě vystupuje proti jejich porušování

5.8.1 Informační a komunikační technologie
          Digitální technologie
            Očekávané výstupy: Žák
                     ovládá a využívá dostupnou výpočetní techniku, hardware a software
                     řeší efektivně problémové situace na počítači

6. Průřezová témata
6.3 Multikulturní výchova

2. Důkaz o učení (Z čeho jsem poznal/a, já i žák, že cíle dosáhl? - práce, zadání, produkt, …)
Ve 2. činnosti (vlak) žáci sdělují, podle čeho si vybírali kupé.
Ve 3. činnosti (Jací / jaké jsou) to poznám v odpovědích při zpětné vazbě, event.žáci přispějí do brainstormingu.
Ve 4. činnosti žák rozezná stereotypy či předsudky v médiích a uvažuje nad jejich manipulativním záměrem nebo účinkem.
V 6. činnosti se projeví, do jaké míry si žák osvojil žádoucí postoj k rasismu.
3. Kterými způsoby se žák do cílového stavu dostal, kudy jsem ho vedl/a (Postup lekce, metody práce)

Přehled lekce:
1 Co s námi dělá reklama? Úvahy nad účinkem reklamy
          média: vizuální - billboardy (na internetu) nebo velké plošné inzeráty
2 Jedeme vlakem. Reflexe vlastní zkušenosti
3 Jací / jaké jsou... Reflexe vlastní zkušenosti
4 Trocha teorie Vysvětlení pojmů stereotyp, předsudek a souvisejících pojmů
5 Stereotypy a předsudky v médiích Analýza psaných médií
6 Vyjadřujeme protirasistické postoje Tvůrčí činnost
          média: psaná elektronická – tvorba tematických krátkých příspěvků na internet
7 Jak jsme na tom se stereotypy a předsudky v naší škole? Příprava a realizace ankety a její zveřejnění na internetu
          média:elektronická – tvorba části www stránky včetně ukládání vlastních fotografií
           média:(elektronická) psaná – psaní oznámení do školního časopisu

1 Co s námi dělá reklama?
Na IAT (interaktivní tabule) z PC ukážeme reklamní plakát nebo billboard (např.www.profisoft.cz/index.php?page=8 ), případně po
místnosti rozmístíme velké plošné inzeráty
Rozdělíme žáky do trojic a každá trojice dostane jinou reklamu nebo obrázek billboardu tak, aby nebylo vidět, co předložené reklamy
propagují. Jedna skupina pracuje s reklamou na IAT.
Otázka pro skupiny: Co reklama propaguje? Proč si to myslíte?
Sdělíme žákům, co předložené reklamy propagují.
Otázka pro skupiny: Vzbudila ve vás reklama zájem o nabízený výrobek či službu? budete na to nějak reagovat?

2 Jedeme vlakem. Podle čeho si vybíráme kupé?
Každá skupina dostane 1 lístek, o něm diskutuje:

Jedete vlakem na prázdniny, jste mladistvý (mladistvá) a máte možnost si vybrat už jen ze 3 kupé, kde je ještě nějaké místo.
Kupé jsou obsazena takto:
● Voják Armády ČR, cizinec tmavé pleti, otrhaný člověk, studentka, člověk v montérkách.
● Cizí dělník, student, romský hudebník, příslušník “zlaté mládeže”.
● Student tmavé barvy pleti, 2 fotbaloví fanoušci, paní z venkova.
Do kterého byste si sedl/a a měl/a pocit bezpečí a naopak?

Podle čeho jste vybírali? Sdělte to ostatním.

3 Jací / jaké jsou...
Na kolující papírky A5 napište, co je typické pro tyto lidi a věci: blondýna      učitelka Cikán žena       muž      čínský textil
          úředník Číňan             Rom      Ukrajinec          technař policista čínský textil     bezdomovec
Napsat na tab.: Co je pro ně typické?
Papírky kolují podruhé – rychle dopsat, co vás ještě napadlo, a zarámečkovat kladné charakteristiky
Souhlasíte s tím, co je napsáno na papírcích? Kdo našel aspoň 1 věc, s níž nesouhlasí, se přihlásí. Každý si najde 1 negativní vlastnost z
libovolného papírku a vyvrátí jí.
Lze papírky podle něčeho roztřídit? Každý si 1 vezměte
Rozdělte se do 2 skupin podle toho, které papírky máte v ruce (národnost/ něco jiného)
Ve skup. proberte, co vás napadá nad slovy stereotypy a předsudky. Napsat na IAT.: stereotypy předsudky, je možno argumenty dopsat
na IAT jako brainstorming.

4 Trocha teorie (učitel komentuje a píše na tabuli)
Stereotyp                  Předsudek
ulehčuje orientaci         negace            Etnický:          vznik ve 3-4 letech
shrnuje                    averze                     etnocentrismus X xenocentrismus xenofobie
zjednodušuje                                          rasismus – diskriminace – segregace - genocida

5 Stereotypy a předsudky v médiích
Rozdělíme dialogy tak, aby je žáci mohli zahrát. Žáci si asi 1 min. připravují dialogy a pak je přehrají.

6 Vyjadřujeme protirasistické postoje
Na IAT se zobrazí texty nawww.spoluprotirasismu.cz/vyrok.php Podívejte se na ně a pokud chcete, připojte komentář.

7 Jak jsme na tom se stereotypy a předsudky v naší škole?
Akce (může být dobrovolná), na níž by se mělo podílet co nejvíc studentů ze skupiny. Cílem je vytvoření podobné stránky.
Studenti si rozdělí role pro následující činnosti a ty provedou - nejlépe mimo výuku.
Vyberou vhodnou otázku, na kterou lze stručně a jasně odpovědět s tím, že tato odpovědi budou se jménem a fotografií respondenta
zveřejněny na www stránkách školy. otázka by se měla týkat stereotypů či předsudků v současné společnosti.
Studenti realizují anketu – tj. požádají respondenty o souhlas se zveřejněním podobenky a odpovědi, pak položí otázku, zaznamenají
odpověď na příslušném zařízení a vyfotografují respondenta. Studenti mohou takto pracovat ve více dvojicích, ale musí dbát, aby
zahrnuli všechny věkové kategorie dostupné ve škole. Celkem je potřeba nejméně 20 zaznamenaných odpovědí. Rozlišení fotografie
musí odpovídat jejímu umístění na www stránky.
Studenti zkontrolují výsledky ankety – zda se odpovědi zaznamenaly celé, zda jsou pro anketu použitelné (tj. vyloučí případné odpovědi
obsahující vulgarismy nebo hodně rasistické názory). Mohou tam zavést i možnost diskuse, čímž se částečně zajistí zpětná vazba.
Dále zkontrolují v počítači fotografie, zda jsou použitelné pro zveřejnění na internetu (tj. zda jsou obličeje zachyceny vepředu a celé,
zda bylo použito odpovídající rozlišení a zda nedošlo ke zkreslení barev apod.)
Následuje vytvoření sekce www stránky – nadpis. upoutávka, umístění fotografií respondentů, jejich jmen a odpovědí. Je možná
spolupráce s učitelem IVT nebo jinou zkušenou osobou
Studenti zkontrolují výsledek své práce – nejlépe z několika nezávislých počítačů mimo budovu školy a pomocí několika www
prohlížečů. Studenti odstraní případné technické nedostatky („rozházené“ části stránky, nekorektně zobrazené písmo). Je možná
spolupráce s učitelem IVT nebo jinou zkušenou osobou
Nakonec studenti spustí tuto sekci www stránek a upozorní na ni např. ohlášením ve školním rozhlase, umístěním odkazů na jiná místa
na www stránkách školy, vývěskami na nástěnkách, zmínkou ve školním časopise).

C)
1. Hodnocení vlastních zkušeností:(co se povedlo J )
a) V průběhu plánování: b) Při realizaci s žáky:              D) Písemná reflexe žáků:
E) Co bych příště udělal/a jinak:

F) Výstupy akce: (tvorba žáků) - přiložte Příspěvky žáků na www.spoluprotirasismu.cz/vyrok.php, sekce www stránky školy, příp.
oznámení ve školním časopise
Dokumentace akce: (foto, video) – přiložte

G)– Nepovinné
Zpráva o tom, jakým způsobem jsem vnášela poznatky z projektu „Média tvořivě“ do školní sborovny:

Texty k 5. činnosti (žáci je dostanou bez nadpisů)
www.czechkid.cz/l08e.html Blondýny jsou hloupý, šprtky brejlatý

Jožo: A Jami, znáš ten o blondýnkách? Proč se blondýna plazí v obchoďáku po zemi? Hledá nízké ceny. ..přichází Olga….
Olga: Ahoj, co tady řešíte?
Jožo: No tebe přeci.
Olga: Jak to?
Jožo: Myslíš, že jsou blondýny hloupější než tmavovlásky? Nám to připadá, že jo! Když si vybavím blondýny, který znám, a
tmavovlásky, vyjde mi to jasně ve prospěch černovlásek.
Olga: Co je to za pitomý počty? Copak barva vlasů něco mění na inteligenci? Vůbec nechápu, kde se tyhle vtipy a názory berou!
Zrovna od vás bych čekala něco inteligentnějšího!!!
Jami: No na druhou stranu se podívej kolem sebe! Když jdeš nějakým obchoďákem, kolik těch zmalovanejch holek s obrovskýma
taškami v rukou jsou blondýny! Navíc já kromě tebe neznám skoro žádnou, se kterou se dá normálně pokecat! To je nějaký divný, ne?
Olga: Ale vždyť je to jenom o tom, co se nosí. Až poletí černá barva, budou out zase všechny černovlásky! To je přeci blbost!
Jami: Ale ne všechny blondýny! Jenom ty obarvený a zmalovaný jsou pitomý!
Olga: No tak to sorry, to bych se urazila! Jestli mezi ně počítáš i mě!?
Jami: Ale ne, ty jsi samozřejmě výjimka!
Jožo: A výjimka potvrzuje pravidlo!:-)
Olga: No to je super, to si stejně tak můžete myslet, že všechny brejlatý jsou šprtky, šampóni jsou teplouši a já nevím co ještě. A když
tomu náhodou někdo neodpovídá, tak je prostě výjimka. To je trochu primitivní, ne? Navíc na to vždycky doplatí nejvíc ty, kterých se
to netýká! To je strašně nespravedlivý! Tak se všichni obarvíme, sundáme si brejle a můžeme se pobít..
Jožo: Ježíííš, vždyť to byl jen fór…
Olga: Já vím, ale mě to už fakt štve….To mám chodit neupravená a hnusná jenom kvůli tomu, aby si o mně někdo nemyslel, že jsem
blbá!!??

http://www.czechkid.cz/l03f.htmlhttp://www.czechkid.cz/l03f.html Máte doma černocha?

Parta sedí na lyžáku večer u televize a Jami odchází z místnosti.
 Magda: Hele, máte doma černocha nebo co?
 Jami: A proč bych jako měl mít doma černocha???!!!!
 Magda: No, že nezavíráš dveře……….. táhne!
 Jami: Cože? Co to má co doma dělat s černochem? Vy snad máte doma černocha, aby vám zavíral dveře nebo, co????
 Magda s ostatními se směje: ..“ale ne, to se jen tak říká!“
 Ali: Ty to fakt neznáš?
 Jami: No já to slyším poprvé! ….A tobě to nepřijde divný? Mě by to možná docela naštvalo bejt Tebou.
 Ali: …..hmmm…takovejhle hlášek je hafo a nejenom o černoších.
http://www.czechkid.cz/l02h.htmlhttp://www.czechkid.cz/l02h.html Homosexualita
 Pavla: Ježiš, teď jsem někde viděla dva borce, jak si dávali pusu a …..
 Ali: No a co?
 Pavla: No, mně to fakt přijde divný……
 Jožo: No mně teda taky…..když si takhle dávaj pusu dvě puberťačky, tak mi to tak nevadí, ale u těch kluků je to fakt nechutný!
 Ali: No, jasně, protože když si dají pusu dvě holky, tak to nic neznamená, ale když si dají … i třeba jen na tvář… pusu kluci, tak jsou
 to totiž vždycky teplouši! Není to divný?!!!!
 Tim: A co? Tak je teplej! ….a…… navíc třeba taky není! V Holandsku se všichni líbají třikrát a nemusí to být teplouši!


http://www.czechkid.cz/l03h.html Romové kradouhttp://www.czechkid.cz/l03h.html Romové kradou

V klubovně na lyžáku sedí parta u televize. Proběhne informace o nárůstu kapesních krádeží…
Pavla: Hmmmm…to mi máma taky říkala, že u nich v krámě krade už každej druhej! A taky říká, že to jsou samý cikáni.
Andrea: No to je přesný, jakmile někdo něco ukrade musí to bejt vždycky Rom.
Olga: …nebo Ukrajinec…
Tim: To si jako fakt myslíte?
Andrea: A ne snad? Ty nekoukáš na televizi a nečteš noviny? Slyšels někdy něco dobrýho o Romech?
Olga: O Ukrajincích taky slyšíš jenom jak nám berou práci anebo že to jsou mafiáni…..a nikdy se nedozvíš, že některý, který tu jsou,
mají vejšku….
Pavla: A to chcete říct, že ty zprávy lžou nebo co?
Jožo: A ty chceš říct, že ne? Vždyť si vzpomeň, kdy jsi naposled viděla nějakou dobrou zprávu o těch ……cizincích..?!
Daniel: …A co takhle Vlastík ze Superstar…??
Andrea: Ale to je něco jinýho..to je show-business… tam se o tobě mluví, protože se to prodává!

http://www.czechkid.cz/l07e.htmlhttp://www.czechkid.cz/l07e.html Kde se budeme koupat?

Jožo: Ty brďo, to je vedro! Skočíme na koupák?
Daniel: Jo, na koupaliště bych šel, mají otevřeno do šesti a je strašnej hicák.
Ali: Nééé, pojďte radši na rybník.
Daniel: Tak tam teda nejdu, ta voda je hnusná… člověk ani neví, co v tom plave.
Ali: Co blbneš, dyť voda v rybníku je v pohodě, ty seš ňáká citlivka.
Daniel: Vám nevadí koupat se s kachnama a kaprama dohromady?! Dyť na koupáku máte čistou vodu.
Jožo: Tím bych si nebyl tak jistej. Já sem to sice nikdy neviděl, ale moje babička říkala, že u nich v bazénu si malý cikáňata praly
špinavý spodní prádlo.
Daniel: Hele bacha! Nevím, jak je to u tvojí babičky, ale já jsem tady nic takovýho neviděl a ani neslyšel. Jenže pořád ta voda bude
lepší v bazénu než nějaký bahňák s kachnama. A co se tý špíny a cikáňat týče, tak bych to taky být tebou nepřeháněl. Už si někdy
viděl, aby Andrea měla ušmudlaný ty bílý kalhoty, co pořád nosí?
Jožo: Hmm, to ne.


http://www.czechkid.cz/l09g.htmlhttp://www.czechkid.cz/l09g.html Cikán se nesmí říkat, ne?


Olga: Hele, Dane, jak to, že říkáš cikán, když o sobě mluvíš? Mně někdo říkal, že se to nemá a že hlavně Romové to nemají rádi. A ty
to vždycky hrozně vykřikuješ.
Daniel: Vykřikuju? A proč bych si neříkal cikán, když jím jsem?
Olga: Nevím, prý to uráží. A tak jsem z toho dost vedle, když nejdřív slyším, že to uráží a pak to takhle halekáš.
Daniel: No, to máš jedno. S tím si nedělej žádné starosti. Já sám sebe mám docela rád, tak mi to vůbec nevadí. Ale když mi to řekne
např. náš soused, tak jsem vzteky bez sebe.
Olga: A proč?
Daniel: A to ti nikdo neřekl? Kdybys slyšela ten tón, s kterým na mě včera halekal, tak by ti všechno bylo jasné.
Olga: Myslíš pohrdavě?
Daniel: Jo, přesně.
Olga: Aha.


http://www.czechkid.cz/l12f.html
 Obsluha: Tak co si dáte holky?
 Magda: Maté...
 Olga: Já si dám...zelený čaj, prosim
 Obsluha: Ty jsi z Ruska? Máš takový přízvuk...
 Olga: Ne, z Ukrajiny.
 Obsluha: No, to je to samý...a odejde
 Olga: Tohle mě tady pěkně štve, všichni si myslí, že Ukrajina je totéž co Rusko … a nejlepší je, když mi začnou nadávat do okupantů
 a ať táhneme zpátky.
 Magda: Já jsem nikdy neviděla rozdíl, jak to mám tedy poznat?
 Olga: To já vlastně nevím, jak bys to mohla poznat, když mluvim česky, ale pro nás je to důležité a jsou tady rozdíly: ukrajinština je
 úplně jiný jazyk, jiná kultura, jiná historie.
Magda: To nás ale nikde neučí. My známe jen ruské spisovatele. Hele, Jožo jde.
Jožo: Čau holky, co je?
Magda: Hele, objednej si slovensky...
Jožo: No jasně....
Obsluha: Co si dáš?
Jožo: Môžeš mi priniesť maté?
Obsluha: Jé, ty seš Slovák?
Jožo: No jasně.
...obsluha se usměje...
Olga: Tak to vidíš, když vidí, že jsem Ukrajinka, tak nad tím všichni ohrnují nos, ale ze Slováků jsou všichni odvařený.

http://www.czechkid.cz/si1330.html
Romové asi budou znovu kočovat Kladenský deník 10. 6. 2004
Vrapické děti se bojí jezdit do školy, stejně staří romští vrstevníci je v autobuse údajně napadají a urážejí. Romové z mobilních buněk, o
jejichž ratolesti se má jednat, to ovšem odmítají. Ve Vrapicích nebydlím a nemohu posoudit, zda mají pravdu ti, či oni. Jedno je však
jisté. Od doby, co sem magistrát nechal neplatiče nastěhovat, začaly problémy. Potvrzují to i řidiči autobusů, kteří se podle místních
bojí proti neukázněným dětem zasáhnout. Starousedlíci si takzvaně nepřizpůsobivé občany ve své blízkosti nepřejí, proti jejich stěhování
z Průmyslové ulice dokonce sepisovali petici. to však nic platné a město Romy do buněk dočasně nastěhovalo. Těm se tu však také
nelíbí, stěžují si na podmínky a rádi by Vrapice opustili. Nevědí však, kdy a kam je magistrát umístí. Otázkou je, zda se pro zmíněné
rodiny najde takové místo, kde nebudou nikomu vadit a kde budou oni sami s podmínkami bydlení spokojeni. Nabízí se ubytovna u
bývalého masokombinátu, ta má ovšem omezenou kapacitu. Nakonec by také mohli Romové začít kočovat po okrajových částech města.

Za čali rabovat
První podezřelí z rabování!                            Blesk 4. 4. 2006
"V Matiční ulici vystoupil z auta Rom. Ve voze měl pět králíků. Nedokázal vysvětlit, kde je vzal," sdělil Pavel Bakule, šéf ústeckých
strážníků. Děčínští městští policisté zasahovali v Přípeři: "Lidé si tam nanosili nábytek a další věci do výše položených zahradních
domků. Skupina Romů jim to chtěla rozebírat," řekl ředitel městské policie Marcel Horák. Pokud se zadrženým prokáže vina, hrozí jim
vyšší tresty. Umožňuje to stav nouze.

Vietnamsk ý řidič včera proletěl okolo radaru jak namydlený blesk
Deník Směr 6. 4. 2006
Smíšené policejní hlídky zastavovaly včera řidiče na silnicích v teplickém okrese. Kontroly, kdy po boku českého policisty sekundovali
kolegové z Německa, byly zaměřeny na dodržování rychlosti. "Naši policisté v rámci výkonu služby na oplátku jezdí na zkušenou do
Německa. U nás s nimi slouží kolegové z Dipoldiswalde. Výměnné stáže jsou v rámci přeshraniční spolupráce, na které se dohodla
ředitelství obou zúčastněných stran na obou stranách hranice," uvedla včera na jedné z kontrol tisková mluvčí teplických policistů Ilona
Novotná. Při společných kontrolách němečtí policisté zastavují česká vozidla, která překročila rychlost v měřeném úseku. Po vlastním
představení požádají policisté o předložení dokladů a v češtině vysvětlí řidiči, že v daném úseku jel až příliš rychle. Vlastní úřední
záznam už pořizuje český policista, který německého kolegu doprovází. Jedním z kontrolních stanovišť bylo včera dopoledne parkoviště
u Tuchlova na silnici z Teplic do Bíliny. Nejrychleji k němu podle záznamů z radaru "přiletěla" dvojčlenná posádka vietnamských
podnikatelů. Radar zachytil vozidlo v době, kdy na tachometru měli 149 kilometrů za hodinu. Rychlost překročil prakticky každý desátý
řidič.

Příčinou byla vodka Šíp 18. 7. 2006
Teplice - Ukrajinec (24), který se o víkendu utopil v rybníku v Zámecké zahradě v Teplicích, zřejmě přecenil kondici. Poté, co vypil půl
litru vodky, chtěl přeplavat rybník. Na druhý břeh se ale už nedostal.

More Related Content

More from Josef Zemek

Volebni letak 4 vize 2006
Volebni letak 4 vize 2006Volebni letak 4 vize 2006
Volebni letak 4 vize 2006Josef Zemek
 
Uc plan jazykova priprava 2004
Uc plan jazykova priprava 2004Uc plan jazykova priprava 2004
Uc plan jazykova priprava 2004Josef Zemek
 
Studijni rad dalkove
Studijni rad dalkoveStudijni rad dalkove
Studijni rad dalkoveJosef Zemek
 
Statut reperzentanta 2010
Statut reperzentanta 2010Statut reperzentanta 2010
Statut reperzentanta 2010Josef Zemek
 
Rocnikova prace koncepce 2010
Rocnikova prace koncepce 2010Rocnikova prace koncepce 2010
Rocnikova prace koncepce 2010Josef Zemek
 
Kontrolni prace navod 2011
Kontrolni prace navod 2011Kontrolni prace navod 2011
Kontrolni prace navod 2011Josef Zemek
 
Hospitacni arch 2010
Hospitacni arch 2010Hospitacni arch 2010
Hospitacni arch 2010Josef Zemek
 
Hodnoceni zaka na vyzadani 2008
Hodnoceni zaka na vyzadani 2008Hodnoceni zaka na vyzadani 2008
Hodnoceni zaka na vyzadani 2008Josef Zemek
 
Fundraising muj seminar psani projektu 2002
Fundraising muj seminar psani projektu 2002Fundraising muj seminar psani projektu 2002
Fundraising muj seminar psani projektu 2002Josef Zemek
 
Cjl treninkova pis prace hodnoc 2010
Cjl treninkova pis prace hodnoc 2010Cjl treninkova pis prace hodnoc 2010
Cjl treninkova pis prace hodnoc 2010Josef Zemek
 
C ciz vyuka dosp priloha
C ciz vyuka dosp prilohaC ciz vyuka dosp priloha
C ciz vyuka dosp prilohaJosef Zemek
 
C ciz vdelavani ucit priloha
C ciz vdelavani ucit prilohaC ciz vdelavani ucit priloha
C ciz vdelavani ucit prilohaJosef Zemek
 
C ciz seminar cktzj 2010 priloha
C ciz seminar cktzj 2010 prilohaC ciz seminar cktzj 2010 priloha
C ciz seminar cktzj 2010 prilohaJosef Zemek
 
C ciz seminar cktzj 2010
C ciz seminar cktzj 2010C ciz seminar cktzj 2010
C ciz seminar cktzj 2010Josef Zemek
 
C ciz projekt intenz kurzu cj jako ciziho j oi 2005
C ciz projekt intenz kurzu cj jako ciziho j oi 2005C ciz projekt intenz kurzu cj jako ciziho j oi 2005
C ciz projekt intenz kurzu cj jako ciziho j oi 2005Josef Zemek
 
C ciz individ a skupin kurzy cj jako ciziho j 2007
C ciz individ a skupin kurzy cj jako ciziho j 2007C ciz individ a skupin kurzy cj jako ciziho j 2007
C ciz individ a skupin kurzy cj jako ciziho j 2007Josef Zemek
 
C ciz dilna autent materialy ve vyuce 2007 priloha
C ciz dilna autent materialy ve vyuce 2007 prilohaC ciz dilna autent materialy ve vyuce 2007 priloha
C ciz dilna autent materialy ve vyuce 2007 prilohaJosef Zemek
 

More from Josef Zemek (20)

Koordinator svp
Koordinator svpKoordinator svp
Koordinator svp
 
Smisene uceni
Smisene uceniSmisene uceni
Smisene uceni
 
Smisene uceni1
Smisene uceni1Smisene uceni1
Smisene uceni1
 
Volebni letak 4 vize 2006
Volebni letak 4 vize 2006Volebni letak 4 vize 2006
Volebni letak 4 vize 2006
 
Uc plan jazykova priprava 2004
Uc plan jazykova priprava 2004Uc plan jazykova priprava 2004
Uc plan jazykova priprava 2004
 
Studijni rad dalkove
Studijni rad dalkoveStudijni rad dalkove
Studijni rad dalkove
 
Statut reperzentanta 2010
Statut reperzentanta 2010Statut reperzentanta 2010
Statut reperzentanta 2010
 
Rocnikova prace koncepce 2010
Rocnikova prace koncepce 2010Rocnikova prace koncepce 2010
Rocnikova prace koncepce 2010
 
Kontrolni prace navod 2011
Kontrolni prace navod 2011Kontrolni prace navod 2011
Kontrolni prace navod 2011
 
Hospitacni arch 2010
Hospitacni arch 2010Hospitacni arch 2010
Hospitacni arch 2010
 
Hodnoceni zaka na vyzadani 2008
Hodnoceni zaka na vyzadani 2008Hodnoceni zaka na vyzadani 2008
Hodnoceni zaka na vyzadani 2008
 
Fundraising muj seminar psani projektu 2002
Fundraising muj seminar psani projektu 2002Fundraising muj seminar psani projektu 2002
Fundraising muj seminar psani projektu 2002
 
Cjl treninkova pis prace hodnoc 2010
Cjl treninkova pis prace hodnoc 2010Cjl treninkova pis prace hodnoc 2010
Cjl treninkova pis prace hodnoc 2010
 
C ciz vyuka dosp priloha
C ciz vyuka dosp prilohaC ciz vyuka dosp priloha
C ciz vyuka dosp priloha
 
C ciz vdelavani ucit priloha
C ciz vdelavani ucit prilohaC ciz vdelavani ucit priloha
C ciz vdelavani ucit priloha
 
C ciz seminar cktzj 2010 priloha
C ciz seminar cktzj 2010 prilohaC ciz seminar cktzj 2010 priloha
C ciz seminar cktzj 2010 priloha
 
C ciz seminar cktzj 2010
C ciz seminar cktzj 2010C ciz seminar cktzj 2010
C ciz seminar cktzj 2010
 
C ciz projekt intenz kurzu cj jako ciziho j oi 2005
C ciz projekt intenz kurzu cj jako ciziho j oi 2005C ciz projekt intenz kurzu cj jako ciziho j oi 2005
C ciz projekt intenz kurzu cj jako ciziho j oi 2005
 
C ciz individ a skupin kurzy cj jako ciziho j 2007
C ciz individ a skupin kurzy cj jako ciziho j 2007C ciz individ a skupin kurzy cj jako ciziho j 2007
C ciz individ a skupin kurzy cj jako ciziho j 2007
 
C ciz dilna autent materialy ve vyuce 2007 priloha
C ciz dilna autent materialy ve vyuce 2007 prilohaC ciz dilna autent materialy ve vyuce 2007 priloha
C ciz dilna autent materialy ve vyuce 2007 priloha
 

Zsv dilna predsusky reklama 2007

  • 1. Domácí úkol z mediální výchovy A) Kým byla realizována: (jméno učitele) Zatím to nemám kde realizovat, takže jde o plán. Kde byla realizována: (škola, ročník, charakteristika žáků) 9. ročník ZŠ nebo kterýkoli ročník SŠ Počet zúčastněných: 16-28 Časová dotace: 1,5 h. + čas na tvorbu sekce www stránky Využité mezioborové vztahy: Práce s PC a internetem Český jazyk Výtvarná výchova Pomůcky: (potřebná technika, software, nosiče, název díla, autoři, stopáž, …) Interaktivní tabule připojená k PC s internetem, další tabule (není nutné), vystříhané a upravené reklamy, lístky s úkolem Jedeme vlakem, papírové lístky (A5), namnožený úkol Jedeme vlakem, kopie textů k 5. činnosti, fotoaparát (může být i v mobilním telefonu nebo lze použít kameru), zařízení pro záznam mluveného slova, jednodušší program na tvorbu www stránek Zdroje: RVP G, www.profisoft.cz/index.php?page=8 (2. a 3. billboard – uložíme a pak na IAT zvětšíme na celou obrazovku) nebo upravíme některý obrázek z http://www.lavicky.cz/ , www.czechkid.cz, B) 1. V jakém stavu by měli být žáci po skončení lekce? (Co si budou pamatovat, co dokáží dělat, jak o něčem budou soudit....) Žák by měl vědět, co jsou stereotypy a předsudky, proč jsou nebezpečné a co se může stát, když si na jejich nebezpečnost nedáme pozor. a) Cíl hodiny, lekce, projektu v oblasti mediální výchovy (viz přínosy MV – RVP): Žáci pochopí, co jsou stereotypy a předsudky a zaujmou k nim patřičný postoj. Žák použije různé strategie, jimiž lze posoudit hodnověrnost sdělení Žák na základě vlastních zkušeností odkrývá cíle zájmových, profesních, marketingových skupin v médiích Žák svá sdělení dotahuje po obsahové i po formální stránce, využívá pro svá sdělení různé formální prostředky grafické, zvukové, obrazové aj. Žák se vyjadřuje stručně, jasně, výstižně. Žák rozliší informaci od hodnocení. Žák vybere z informací to podstatné. Žák kriticky hodnotí, jak média ovlivňují okolí a působí na životy lidí. Žák předvídá, jaké důsledky mohou vyvolat různé způsoby prezentace sdělení. b) Cíl pro jinou oblast: (další průřezová témata, obory, klíčové kompetence,…) Použiji RVP G. Klíčové kompetence Klíčové kompetence k učení Žák kriticky přistupuje k různým zdrojům informací, získané informace hodnotí z hlediska jejich věrohodnosti, zpracovává je a využívá při svém studiu a praxi Komunikativní kompetence: Žák - rozumí sdělením různého typu v různých komunikačních situacích, správně interpretuje přijímaná sdělení a věcně argumentuje - se vyjadřuje jasně, srozumitelně a přiměřeně ke komunikačnímu záměru a komunikační situaci v projevech mluvených a psaných Kompetence občanské: Žák - je tolerantní, vstřícný, otevřený, ale i kritický k názorům druhých, chápe jejich potřeby a postoje, respektuje různorodost hodnot člověka - hájí svá práva i práva jiných, vystupuje proti jejich potlačování Vzdělávací oblasti 3.1.1 Český jazyk a literatura Jazyk a jazyková komunikace Očekávané výstupy: Žák ve svém projevu uplatňuje znalosti zásad českého pravopisu, tvarosloví a slovotvorných a syntaktických principů ČJ volí adekvátní komunikační strategie, respektuje partnera a přizpůsobuje se mu nebo s ním polemizuje: rozeznává manipulativní komunikaci a dovede se jí bránit 3.4.1 Občanský a společenskovědní základ Člověk ve společnosti Očekávané výstupy: Žák respektuje kulturní odlišnosti a rozdíly v projevu příslušníků různých sociálních skupin, Občan ve státě Očekávané výstupy: Žák obhajuje svá lidská práva, respektuje lidská práce druhých lidí a uvážlivě vystupuje proti jejich porušování 5.8.1 Informační a komunikační technologie Digitální technologie Očekávané výstupy: Žák ovládá a využívá dostupnou výpočetní techniku, hardware a software řeší efektivně problémové situace na počítači 6. Průřezová témata
  • 2. 6.3 Multikulturní výchova 2. Důkaz o učení (Z čeho jsem poznal/a, já i žák, že cíle dosáhl? - práce, zadání, produkt, …) Ve 2. činnosti (vlak) žáci sdělují, podle čeho si vybírali kupé. Ve 3. činnosti (Jací / jaké jsou) to poznám v odpovědích při zpětné vazbě, event.žáci přispějí do brainstormingu. Ve 4. činnosti žák rozezná stereotypy či předsudky v médiích a uvažuje nad jejich manipulativním záměrem nebo účinkem. V 6. činnosti se projeví, do jaké míry si žák osvojil žádoucí postoj k rasismu. 3. Kterými způsoby se žák do cílového stavu dostal, kudy jsem ho vedl/a (Postup lekce, metody práce) Přehled lekce: 1 Co s námi dělá reklama? Úvahy nad účinkem reklamy média: vizuální - billboardy (na internetu) nebo velké plošné inzeráty 2 Jedeme vlakem. Reflexe vlastní zkušenosti 3 Jací / jaké jsou... Reflexe vlastní zkušenosti 4 Trocha teorie Vysvětlení pojmů stereotyp, předsudek a souvisejících pojmů 5 Stereotypy a předsudky v médiích Analýza psaných médií 6 Vyjadřujeme protirasistické postoje Tvůrčí činnost média: psaná elektronická – tvorba tematických krátkých příspěvků na internet 7 Jak jsme na tom se stereotypy a předsudky v naší škole? Příprava a realizace ankety a její zveřejnění na internetu média:elektronická – tvorba části www stránky včetně ukládání vlastních fotografií média:(elektronická) psaná – psaní oznámení do školního časopisu 1 Co s námi dělá reklama? Na IAT (interaktivní tabule) z PC ukážeme reklamní plakát nebo billboard (např.www.profisoft.cz/index.php?page=8 ), případně po místnosti rozmístíme velké plošné inzeráty Rozdělíme žáky do trojic a každá trojice dostane jinou reklamu nebo obrázek billboardu tak, aby nebylo vidět, co předložené reklamy propagují. Jedna skupina pracuje s reklamou na IAT. Otázka pro skupiny: Co reklama propaguje? Proč si to myslíte? Sdělíme žákům, co předložené reklamy propagují. Otázka pro skupiny: Vzbudila ve vás reklama zájem o nabízený výrobek či službu? budete na to nějak reagovat? 2 Jedeme vlakem. Podle čeho si vybíráme kupé? Každá skupina dostane 1 lístek, o něm diskutuje: Jedete vlakem na prázdniny, jste mladistvý (mladistvá) a máte možnost si vybrat už jen ze 3 kupé, kde je ještě nějaké místo. Kupé jsou obsazena takto: ● Voják Armády ČR, cizinec tmavé pleti, otrhaný člověk, studentka, člověk v montérkách. ● Cizí dělník, student, romský hudebník, příslušník “zlaté mládeže”. ● Student tmavé barvy pleti, 2 fotbaloví fanoušci, paní z venkova. Do kterého byste si sedl/a a měl/a pocit bezpečí a naopak? Podle čeho jste vybírali? Sdělte to ostatním. 3 Jací / jaké jsou... Na kolující papírky A5 napište, co je typické pro tyto lidi a věci: blondýna učitelka Cikán žena muž čínský textil úředník Číňan Rom Ukrajinec technař policista čínský textil bezdomovec Napsat na tab.: Co je pro ně typické? Papírky kolují podruhé – rychle dopsat, co vás ještě napadlo, a zarámečkovat kladné charakteristiky Souhlasíte s tím, co je napsáno na papírcích? Kdo našel aspoň 1 věc, s níž nesouhlasí, se přihlásí. Každý si najde 1 negativní vlastnost z libovolného papírku a vyvrátí jí. Lze papírky podle něčeho roztřídit? Každý si 1 vezměte Rozdělte se do 2 skupin podle toho, které papírky máte v ruce (národnost/ něco jiného) Ve skup. proberte, co vás napadá nad slovy stereotypy a předsudky. Napsat na IAT.: stereotypy předsudky, je možno argumenty dopsat na IAT jako brainstorming. 4 Trocha teorie (učitel komentuje a píše na tabuli) Stereotyp Předsudek ulehčuje orientaci negace Etnický: vznik ve 3-4 letech shrnuje averze etnocentrismus X xenocentrismus xenofobie zjednodušuje rasismus – diskriminace – segregace - genocida 5 Stereotypy a předsudky v médiích Rozdělíme dialogy tak, aby je žáci mohli zahrát. Žáci si asi 1 min. připravují dialogy a pak je přehrají. 6 Vyjadřujeme protirasistické postoje Na IAT se zobrazí texty nawww.spoluprotirasismu.cz/vyrok.php Podívejte se na ně a pokud chcete, připojte komentář. 7 Jak jsme na tom se stereotypy a předsudky v naší škole? Akce (může být dobrovolná), na níž by se mělo podílet co nejvíc studentů ze skupiny. Cílem je vytvoření podobné stránky.
  • 3. Studenti si rozdělí role pro následující činnosti a ty provedou - nejlépe mimo výuku. Vyberou vhodnou otázku, na kterou lze stručně a jasně odpovědět s tím, že tato odpovědi budou se jménem a fotografií respondenta zveřejněny na www stránkách školy. otázka by se měla týkat stereotypů či předsudků v současné společnosti. Studenti realizují anketu – tj. požádají respondenty o souhlas se zveřejněním podobenky a odpovědi, pak položí otázku, zaznamenají odpověď na příslušném zařízení a vyfotografují respondenta. Studenti mohou takto pracovat ve více dvojicích, ale musí dbát, aby zahrnuli všechny věkové kategorie dostupné ve škole. Celkem je potřeba nejméně 20 zaznamenaných odpovědí. Rozlišení fotografie musí odpovídat jejímu umístění na www stránky. Studenti zkontrolují výsledky ankety – zda se odpovědi zaznamenaly celé, zda jsou pro anketu použitelné (tj. vyloučí případné odpovědi obsahující vulgarismy nebo hodně rasistické názory). Mohou tam zavést i možnost diskuse, čímž se částečně zajistí zpětná vazba. Dále zkontrolují v počítači fotografie, zda jsou použitelné pro zveřejnění na internetu (tj. zda jsou obličeje zachyceny vepředu a celé, zda bylo použito odpovídající rozlišení a zda nedošlo ke zkreslení barev apod.) Následuje vytvoření sekce www stránky – nadpis. upoutávka, umístění fotografií respondentů, jejich jmen a odpovědí. Je možná spolupráce s učitelem IVT nebo jinou zkušenou osobou Studenti zkontrolují výsledek své práce – nejlépe z několika nezávislých počítačů mimo budovu školy a pomocí několika www prohlížečů. Studenti odstraní případné technické nedostatky („rozházené“ části stránky, nekorektně zobrazené písmo). Je možná spolupráce s učitelem IVT nebo jinou zkušenou osobou Nakonec studenti spustí tuto sekci www stránek a upozorní na ni např. ohlášením ve školním rozhlase, umístěním odkazů na jiná místa na www stránkách školy, vývěskami na nástěnkách, zmínkou ve školním časopise). C) 1. Hodnocení vlastních zkušeností:(co se povedlo J ) a) V průběhu plánování: b) Při realizaci s žáky: D) Písemná reflexe žáků: E) Co bych příště udělal/a jinak: F) Výstupy akce: (tvorba žáků) - přiložte Příspěvky žáků na www.spoluprotirasismu.cz/vyrok.php, sekce www stránky školy, příp. oznámení ve školním časopise Dokumentace akce: (foto, video) – přiložte G)– Nepovinné Zpráva o tom, jakým způsobem jsem vnášela poznatky z projektu „Média tvořivě“ do školní sborovny: Texty k 5. činnosti (žáci je dostanou bez nadpisů) www.czechkid.cz/l08e.html Blondýny jsou hloupý, šprtky brejlatý Jožo: A Jami, znáš ten o blondýnkách? Proč se blondýna plazí v obchoďáku po zemi? Hledá nízké ceny. ..přichází Olga…. Olga: Ahoj, co tady řešíte? Jožo: No tebe přeci. Olga: Jak to? Jožo: Myslíš, že jsou blondýny hloupější než tmavovlásky? Nám to připadá, že jo! Když si vybavím blondýny, který znám, a tmavovlásky, vyjde mi to jasně ve prospěch černovlásek. Olga: Co je to za pitomý počty? Copak barva vlasů něco mění na inteligenci? Vůbec nechápu, kde se tyhle vtipy a názory berou! Zrovna od vás bych čekala něco inteligentnějšího!!! Jami: No na druhou stranu se podívej kolem sebe! Když jdeš nějakým obchoďákem, kolik těch zmalovanejch holek s obrovskýma taškami v rukou jsou blondýny! Navíc já kromě tebe neznám skoro žádnou, se kterou se dá normálně pokecat! To je nějaký divný, ne? Olga: Ale vždyť je to jenom o tom, co se nosí. Až poletí černá barva, budou out zase všechny černovlásky! To je přeci blbost! Jami: Ale ne všechny blondýny! Jenom ty obarvený a zmalovaný jsou pitomý! Olga: No tak to sorry, to bych se urazila! Jestli mezi ně počítáš i mě!? Jami: Ale ne, ty jsi samozřejmě výjimka! Jožo: A výjimka potvrzuje pravidlo!:-) Olga: No to je super, to si stejně tak můžete myslet, že všechny brejlatý jsou šprtky, šampóni jsou teplouši a já nevím co ještě. A když tomu náhodou někdo neodpovídá, tak je prostě výjimka. To je trochu primitivní, ne? Navíc na to vždycky doplatí nejvíc ty, kterých se to netýká! To je strašně nespravedlivý! Tak se všichni obarvíme, sundáme si brejle a můžeme se pobít.. Jožo: Ježíííš, vždyť to byl jen fór… Olga: Já vím, ale mě to už fakt štve….To mám chodit neupravená a hnusná jenom kvůli tomu, aby si o mně někdo nemyslel, že jsem blbá!!?? http://www.czechkid.cz/l03f.htmlhttp://www.czechkid.cz/l03f.html Máte doma černocha? Parta sedí na lyžáku večer u televize a Jami odchází z místnosti. Magda: Hele, máte doma černocha nebo co? Jami: A proč bych jako měl mít doma černocha???!!!! Magda: No, že nezavíráš dveře……….. táhne! Jami: Cože? Co to má co doma dělat s černochem? Vy snad máte doma černocha, aby vám zavíral dveře nebo, co???? Magda s ostatními se směje: ..“ale ne, to se jen tak říká!“ Ali: Ty to fakt neznáš? Jami: No já to slyším poprvé! ….A tobě to nepřijde divný? Mě by to možná docela naštvalo bejt Tebou. Ali: …..hmmm…takovejhle hlášek je hafo a nejenom o černoších.
  • 4. http://www.czechkid.cz/l02h.htmlhttp://www.czechkid.cz/l02h.html Homosexualita Pavla: Ježiš, teď jsem někde viděla dva borce, jak si dávali pusu a ….. Ali: No a co? Pavla: No, mně to fakt přijde divný…… Jožo: No mně teda taky…..když si takhle dávaj pusu dvě puberťačky, tak mi to tak nevadí, ale u těch kluků je to fakt nechutný! Ali: No, jasně, protože když si dají pusu dvě holky, tak to nic neznamená, ale když si dají … i třeba jen na tvář… pusu kluci, tak jsou to totiž vždycky teplouši! Není to divný?!!!! Tim: A co? Tak je teplej! ….a…… navíc třeba taky není! V Holandsku se všichni líbají třikrát a nemusí to být teplouši! http://www.czechkid.cz/l03h.html Romové kradouhttp://www.czechkid.cz/l03h.html Romové kradou V klubovně na lyžáku sedí parta u televize. Proběhne informace o nárůstu kapesních krádeží… Pavla: Hmmmm…to mi máma taky říkala, že u nich v krámě krade už každej druhej! A taky říká, že to jsou samý cikáni. Andrea: No to je přesný, jakmile někdo něco ukrade musí to bejt vždycky Rom. Olga: …nebo Ukrajinec… Tim: To si jako fakt myslíte? Andrea: A ne snad? Ty nekoukáš na televizi a nečteš noviny? Slyšels někdy něco dobrýho o Romech? Olga: O Ukrajincích taky slyšíš jenom jak nám berou práci anebo že to jsou mafiáni…..a nikdy se nedozvíš, že některý, který tu jsou, mají vejšku…. Pavla: A to chcete říct, že ty zprávy lžou nebo co? Jožo: A ty chceš říct, že ne? Vždyť si vzpomeň, kdy jsi naposled viděla nějakou dobrou zprávu o těch ……cizincích..?! Daniel: …A co takhle Vlastík ze Superstar…?? Andrea: Ale to je něco jinýho..to je show-business… tam se o tobě mluví, protože se to prodává! http://www.czechkid.cz/l07e.htmlhttp://www.czechkid.cz/l07e.html Kde se budeme koupat? Jožo: Ty brďo, to je vedro! Skočíme na koupák? Daniel: Jo, na koupaliště bych šel, mají otevřeno do šesti a je strašnej hicák. Ali: Nééé, pojďte radši na rybník. Daniel: Tak tam teda nejdu, ta voda je hnusná… člověk ani neví, co v tom plave. Ali: Co blbneš, dyť voda v rybníku je v pohodě, ty seš ňáká citlivka. Daniel: Vám nevadí koupat se s kachnama a kaprama dohromady?! Dyť na koupáku máte čistou vodu. Jožo: Tím bych si nebyl tak jistej. Já sem to sice nikdy neviděl, ale moje babička říkala, že u nich v bazénu si malý cikáňata praly špinavý spodní prádlo. Daniel: Hele bacha! Nevím, jak je to u tvojí babičky, ale já jsem tady nic takovýho neviděl a ani neslyšel. Jenže pořád ta voda bude lepší v bazénu než nějaký bahňák s kachnama. A co se tý špíny a cikáňat týče, tak bych to taky být tebou nepřeháněl. Už si někdy viděl, aby Andrea měla ušmudlaný ty bílý kalhoty, co pořád nosí? Jožo: Hmm, to ne. http://www.czechkid.cz/l09g.htmlhttp://www.czechkid.cz/l09g.html Cikán se nesmí říkat, ne? Olga: Hele, Dane, jak to, že říkáš cikán, když o sobě mluvíš? Mně někdo říkal, že se to nemá a že hlavně Romové to nemají rádi. A ty to vždycky hrozně vykřikuješ. Daniel: Vykřikuju? A proč bych si neříkal cikán, když jím jsem? Olga: Nevím, prý to uráží. A tak jsem z toho dost vedle, když nejdřív slyším, že to uráží a pak to takhle halekáš. Daniel: No, to máš jedno. S tím si nedělej žádné starosti. Já sám sebe mám docela rád, tak mi to vůbec nevadí. Ale když mi to řekne např. náš soused, tak jsem vzteky bez sebe. Olga: A proč? Daniel: A to ti nikdo neřekl? Kdybys slyšela ten tón, s kterým na mě včera halekal, tak by ti všechno bylo jasné. Olga: Myslíš pohrdavě? Daniel: Jo, přesně. Olga: Aha. http://www.czechkid.cz/l12f.html Obsluha: Tak co si dáte holky? Magda: Maté... Olga: Já si dám...zelený čaj, prosim Obsluha: Ty jsi z Ruska? Máš takový přízvuk... Olga: Ne, z Ukrajiny. Obsluha: No, to je to samý...a odejde Olga: Tohle mě tady pěkně štve, všichni si myslí, že Ukrajina je totéž co Rusko … a nejlepší je, když mi začnou nadávat do okupantů a ať táhneme zpátky. Magda: Já jsem nikdy neviděla rozdíl, jak to mám tedy poznat? Olga: To já vlastně nevím, jak bys to mohla poznat, když mluvim česky, ale pro nás je to důležité a jsou tady rozdíly: ukrajinština je úplně jiný jazyk, jiná kultura, jiná historie.
  • 5. Magda: To nás ale nikde neučí. My známe jen ruské spisovatele. Hele, Jožo jde. Jožo: Čau holky, co je? Magda: Hele, objednej si slovensky... Jožo: No jasně.... Obsluha: Co si dáš? Jožo: Môžeš mi priniesť maté? Obsluha: Jé, ty seš Slovák? Jožo: No jasně. ...obsluha se usměje... Olga: Tak to vidíš, když vidí, že jsem Ukrajinka, tak nad tím všichni ohrnují nos, ale ze Slováků jsou všichni odvařený. http://www.czechkid.cz/si1330.html Romové asi budou znovu kočovat Kladenský deník 10. 6. 2004 Vrapické děti se bojí jezdit do školy, stejně staří romští vrstevníci je v autobuse údajně napadají a urážejí. Romové z mobilních buněk, o jejichž ratolesti se má jednat, to ovšem odmítají. Ve Vrapicích nebydlím a nemohu posoudit, zda mají pravdu ti, či oni. Jedno je však jisté. Od doby, co sem magistrát nechal neplatiče nastěhovat, začaly problémy. Potvrzují to i řidiči autobusů, kteří se podle místních bojí proti neukázněným dětem zasáhnout. Starousedlíci si takzvaně nepřizpůsobivé občany ve své blízkosti nepřejí, proti jejich stěhování z Průmyslové ulice dokonce sepisovali petici. to však nic platné a město Romy do buněk dočasně nastěhovalo. Těm se tu však také nelíbí, stěžují si na podmínky a rádi by Vrapice opustili. Nevědí však, kdy a kam je magistrát umístí. Otázkou je, zda se pro zmíněné rodiny najde takové místo, kde nebudou nikomu vadit a kde budou oni sami s podmínkami bydlení spokojeni. Nabízí se ubytovna u bývalého masokombinátu, ta má ovšem omezenou kapacitu. Nakonec by také mohli Romové začít kočovat po okrajových částech města. Za čali rabovat První podezřelí z rabování! Blesk 4. 4. 2006 "V Matiční ulici vystoupil z auta Rom. Ve voze měl pět králíků. Nedokázal vysvětlit, kde je vzal," sdělil Pavel Bakule, šéf ústeckých strážníků. Děčínští městští policisté zasahovali v Přípeři: "Lidé si tam nanosili nábytek a další věci do výše položených zahradních domků. Skupina Romů jim to chtěla rozebírat," řekl ředitel městské policie Marcel Horák. Pokud se zadrženým prokáže vina, hrozí jim vyšší tresty. Umožňuje to stav nouze. Vietnamsk ý řidič včera proletěl okolo radaru jak namydlený blesk Deník Směr 6. 4. 2006 Smíšené policejní hlídky zastavovaly včera řidiče na silnicích v teplickém okrese. Kontroly, kdy po boku českého policisty sekundovali kolegové z Německa, byly zaměřeny na dodržování rychlosti. "Naši policisté v rámci výkonu služby na oplátku jezdí na zkušenou do Německa. U nás s nimi slouží kolegové z Dipoldiswalde. Výměnné stáže jsou v rámci přeshraniční spolupráce, na které se dohodla ředitelství obou zúčastněných stran na obou stranách hranice," uvedla včera na jedné z kontrol tisková mluvčí teplických policistů Ilona Novotná. Při společných kontrolách němečtí policisté zastavují česká vozidla, která překročila rychlost v měřeném úseku. Po vlastním představení požádají policisté o předložení dokladů a v češtině vysvětlí řidiči, že v daném úseku jel až příliš rychle. Vlastní úřední záznam už pořizuje český policista, který německého kolegu doprovází. Jedním z kontrolních stanovišť bylo včera dopoledne parkoviště u Tuchlova na silnici z Teplic do Bíliny. Nejrychleji k němu podle záznamů z radaru "přiletěla" dvojčlenná posádka vietnamských podnikatelů. Radar zachytil vozidlo v době, kdy na tachometru měli 149 kilometrů za hodinu. Rychlost překročil prakticky každý desátý řidič. Příčinou byla vodka Šíp 18. 7. 2006 Teplice - Ukrajinec (24), který se o víkendu utopil v rybníku v Zámecké zahradě v Teplicích, zřejmě přecenil kondici. Poté, co vypil půl litru vodky, chtěl přeplavat rybník. Na druhý břeh se ale už nedostal.