O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

BeWise loeng: Motivatsioon, õnnelikkus & enesejuhtimine - kuidas ennast motiveerida ja olla ise enda õnne sepp?

1.167 visualizações

Publicada em

Motivatsioon, õnnelikkus ja enesejuhtimine on teemad, mis meil kõigil on kindlasti korduvalt mõttest läbi käinud. Sealhulgas küsimused, kuidas ennast motiveerida, kuidas olla õnnelik, kuidas olla ise enda õnne sepp? Just neile esilekerkinud küsimustele vastuseid otsimegi koos Veiko Värgiga.

Veiko Värk on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna ja Tallinna Ülikooli psühholoogia erialal cum laude. Veiko kirjutas enda psühholoogia-alase lõputöö teemal: „Optimismi seosed psühholoogilise heaolu ja eluga rahuloluga“. Veiko on viinud koolitusi läbi paljudel psühholoogiaga seonduvatel teemadel ja talle on antud VI taseme täiskasvanute koolitaja kutse. Praegusel ajal tegutseb Veiko Hea Koolitus OÜ juhataja ja koolitajana ning on rahvusvahelise koolitusfirma Wilson Learning Estonia konsultant.

Publicada em: Educação
 • Entre para ver os comentários

BeWise loeng: Motivatsioon, õnnelikkus & enesejuhtimine - kuidas ennast motiveerida ja olla ise enda õnne sepp?

 1. 1. KUIDAS ENNAST MOTIVEERIDA & OLLA ISE ENDA ÕNNE SEPP? Koolitaja: Veiko Värk veiko.vark@gmail.com
 2. 2. Õnnelikkus kui eesmärkide eesmärk Soov olla õnnelik / jõuda õnnelikkusele lähemale seisab otseselt või kaudselt iga teise eesmärgi taga.
 3. 3. Kas õnnelikkust saab suurendada? Õnnelikkuse (Õ) loomulik tasakaalupunkt  Pärilik  Lotovõitjad; raske õnnetuse läbi elanud inimesed • 50 % Pärilik (P) • 10 % Elutingimused – sissetulek, perekonnaseis, tervis jne (E) • 40 % Vaba valik (V) ÕNNE VALEM:
 4. 4. Andestamine „ Viha pidamine = tulise söetüki haaramine, et teist sellega visata “ Andestamata jätmine ei tee „pahalasele“ midagi, AGA takistab endal rahulolu leida. Andestamine mõjub andestajale vabastavalt ja hästi ka tema tervisele.  Negatiivsete minevikusündmuste hajutamine / muundamine positiivseks.
 5. 5. Tänulikkus „ OLGEM KÕIK TÄNULIKUD, SEST: Isegi kui me täna palju ei õppinud, õppisime vähemalt natuke Ja kui me natukegi ei õppinud, ei jäänud me vähemalt haigeks Ja kui me jäime haigeks, siis me vähemalt ei surnud. NIISIIS – OLGEM KÕIK TÄNULIKUD. “ Buddha
 6. 6. Tänulikkus • Selle asemel, et keskenduda sellele, mida meil ei ole, pöörata tähelepanu sellele, mis meil ON! • Võimaldab nihutada õnnelikkuse loomulikku tasakaalupunkti kuni 25 % kõrgemale! P = Pärilikkus (50%) (loomulik tasakaalupunkt) E = Elutingimused (10%) V = Vaba valik (40%)
 7. 7. Negatiivse sündmuse põhjus OPTIMIST AJUTINE See kestab lühikest aega. SPETSIIFILINE See käib ainult selle asja kohta. Põhjus on MUUDES ASJAOLUDES PESSIMIST PÜSIV See kestab pikka aega. UNIVERSAALNE See käib kõige kohta, mida teen. Põhjus on MINUS
 8. 8. Positiivse sündmuse põhjus OPTIMIST PÜSIV See kestab pikka aega. UNIVERSAALNE See käib kõige kohta, mida teen. Põhjus on MINUS PESSIMIST AJUTINE See kestab lühikest aega. SPETSIIFILINE See käib ainult selle asja kohta. Põhjus on MUUDES ASJAOLUDES
 9. 9. Optimist vs Pessimist EBAÕNNESTUMINE ajutine ja spetsiifiline püsiv ja universaalne Mul oli pohmell. Olen saamatu. See õppejõud käitus ebaõiglaselt. Kõik õppejõud on ebaõiglased. Ülemus oli halvas tujus. Ülemus on kohutav inimene. ************************************************************ ÕNNESTUMINE püsiv ja universaalne ajutine ja spetsiifiline Olen üldse taiplik. Seda ülesannet ma oskasin. Mul veab alati. See oli mu õnnepäev. Olen andekas. Ma pingutan kõvasti.
 10. 10. Optimist vs Pessimist EBAÕNNESTUMINE Kukkusin eksamil läbi. ajutine ja spetsiifiline püsiv ja universaalne Ei jõudnud piisavalt õppida. Olen rumal. ************************************************************* ÕNNESTUMINE Sain eksamil A. püsiv ja universaalne ajutine ja spetsiifiline Ma olen andekas. Mul vedas küsimustega.
 11. 11. + ….. – • Kas meedias/ajakirjanduses kajastatakse rohkem positiivseid või negatiivsed sündmusi?  Tasakaal = 3: 1
 12. 12. Kohalolek (mindfulness) • Meelte teravdamine • Ärgas tähelepanu ümbritsevale
 13. 13. Vooseisund (flow)  Täielik süüvimine käsilolevasse tegevusse  Tunnused  Ülesanne nõuab pingutust ja vilumust  Keskendumine  Selged sihid  Kohene tagasiside  Sügav, pingutuseta süüvimine  Kontrollitunne  Enesetunnetuse hääbumine  Aja seiskumine
 14. 14. Kuidas suurendada vooseisundit? • Mõtle, mis on need tegevused, mis sind täielikult „endasse haaravad“, nii et võid ajataju kaotada. • Vali tegevus, mis on sinu jaoks paraja raskusastmega – mitte liiga lihtne, aga ka mitte lootusetult ülejõukäiv. • Pööra kogu enda tähelepanu käsil olevale tegevusele. • Vooseisundi säilitamiseks on vaja saavutada kontrollitunne selle üle, millele tähelepanu on suunatud ja kõrvalisi mõtteid vältida. • NB! Paljud Sinu ÕPPETÖÖD võivad sobida flow saavutamiseks (sisaldavad parajat väljakutset ja eeldavad kõrgeid oskusi) EHK töö teeb ka õnnelikuks! 
 15. 15. Võtmeküsimused  Mis Sul silmad särama paneb / tuju heaks teeb?  Mida Sulle meeldib kõige rohkem õppida?  Mida Sulle meeldib pärast kooli teha?  Milles Sa andekas oled?  Mida Sa tõesti hästi teed?  Mis võiks olla Sinu elu eesmärk?  Kuidas tahaksid anda enda panuse maailma paremaks muutumiseks? Millega tegeleksid siis, kui võidaksid lotoga nii suure summa, et raha teenimiseks ei peaks Sa midagi tegema?
 16. 16. Ego- ja ökosüsteemi eesmärgid • EGOSÜSTEEMI EESMÄRGID: suunatud kitsalt enda soovide rahuldamisele – näiteks soov jõuda teiste imetluse ja kõrge staatuseni. • ÖKOSÜSTEEMI EESMÄRGID: teenivad laiemat kui mu enda eesmärki – see on suunatud teiste heaks asjade tegemisele.  Sisaldavad näiteks teistega arvestamist, lahkust, huvi teiste vastu.  Samas suurendavad need ka mu enda heaolu.
 17. 17. Ökosüsteemi eesmärkide seadmine Suuna tähelepanu: andmisele, loomisele, kaasaaitamisele. NÄIDE: avalik esinemine EGOSÜSTEEMI EESMÄRK: paista kompetentsena ÖKOSÜSTEEMI EESMÄRK: mida saan kuulajatele anda?  Enda aeg  Kasulikud teadmised „Andmisrõõm ON suurem kui saamisrõõm!“ 
 18. 18. AITÄH!!!

×