O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

конституційні способи втілення змін

• Імпічмент Президента
• Дострокові вибори до Парламенту
• Дострокові вибори Президента
• Відставка

конституційні способи втілення змін

 1. 1. Огляд конституційних способів втілення змін 08.12.2013
 2. 2. Проаналізовані варіанти • Імпічмент Президента • Дострокові вибори до Парламенту • Дострокові вибори Президента • Відставка Уряду
 3. 3. (1) Імпічмент Президента Чим визначено: Конституція (ст. 85, п. 10; ст. 108, п. 3; ст. 111) Процедура: Спеціальна слідча комісія: (1) Спеціальний прокурор (2) Спеціальні слідчі Ініціювання 226 депутатів «ЗА» Висновки і пропозиції Висновок про додержання процедури Звинувачення 300 депутатів «ЗА» Усунення 338 депутатів «ЗА» Висновок про наявність ознак злочину Висновок: смілива фантазія, що не відповідає реаліям. Рекомендується навіть ніколи не згадувати.
 4. 4. (2) Дострокові вибори до Парламенту Президент може достроково припинити повноваження: протягом 30 днів однієї чергової сесії ВР не починає пленарні засідання Нема кому заслухати відставку Президента / встановити неможливість виконання повноважень / призначити його позачергові вибори 30 днів однієї сесії не починаються пленарні засідання (17.12.2013 - початок пленарних засідань, 15.01.2013 - може минути 30 днів без засідань) Може розпустити, але не зобов’язаний Одночасне припинення повноважень всіх народних депутатів + втрата недоторканості Нема кому вносити зміни до законів (напр. про вибори, про статус столиці) Нема кому надати згоду на призначення нового Прем’єр-міністра Нема кому надати згоду на призначення нового Генерального прокурора Лише Президент призначає позачергові вибори до ВРУ (протягом 60 днів) Висновок: дострокове припинення повноважень ВРУ допустиме виключно після обрання і набуття повноважень новим Президентом.
 5. 5. (3) Дострокові вибори Президента Повноваження Президента припиняються достроково у разі: • відставки; • неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров'я; • усунення з поста в порядку імпічменту; • смерті.
 6. 6. (3) Дострокові вибори Президента Повноваження Президента припиняються достроково у разі відставки: Відставка Президента набуває чинності з моменту проголошення ним особисто (на власний розсуд, за власним рішенням) заяви про відставку на засіданні ВРУ і не може бути не прийнята. Джентльменський варіант №1: Подання у відставку у зв'язку зі зміною обсягу повноважень Президента внаслідок рішення КС у справі № 20-рп/2010 від 30.09.2010 з метою уникнення узурпації влади (ст. 5, частина четверта), оскільки: (а) при виборах Президента народ як носій суверенітету передбачав здійснення через Президента державної влади виключно в межах чинних на той час (лютий 2010) менших за обсягом повноважень; (б) саме при виконанні Президентом розширених повноважень відбулися брутальні порушення прав і свобод людини і громадянина, які Президент засуджує, але яким не зміг запобігти, і шляхом відставки несе відповідальність і вибачається перед Українським народом.
 7. 7. (3) Дострокові вибори Президента Повноваження Президента припиняються достроково у разі неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров'я: Неможливість виконання Президентом повноважень за станом здоров'я має встановлюватись на засіданні ВР і підтверджена рішенням 226 депутатів на підставі письмового подання Верховного Суду – за зверненням ВР, і медичного висновку. Пленум ВСУ (всі судді ВСУ) Ініціатор + медичний висновок лікарського консиліуму (?) Джентльменський варіант №2, але: (!) відсутні ознаки розладу здоров'я; (!) процедура потенційно тривала за часом; (!) залучення проміжних суб'єктів і непевність прийняття остаточного рішення ВРУ; (!) відсутня чітка процедура надання медичного висновку, хоча зрозуміло, що він має бути 226 депутатів «ЗА» ґрунтовним і складеним провідними фахівцями відповідних медичних наук, непевність його змісту.
 8. 8. (3) Наслідки дострокового припинення повноважень Президентом: Вибори нового Президента проводяться в період 90 днів з дня дострокового припинення повноважень. Вибори призначає ВРУ. Виконання обов'язків Президента на період до обрання і вступу на пост нового Президента покладається на Прем'єр-Міністра. (!) Дискусійним є питання про те, чи може виконання обов'язків Президента бути покладено на особу, що продовжує виконувати обов'язки Прем'єр-міністра після відставки Кабінету Міністрів (ст. 115, частина четверта).
 9. 9. (3) Наслідки дострокового припинення повноважень Президентом: Рекомендація: дострокове припинення повноважень Президента має відбутися виключно за наявності повноважного Прем'єр-Міністра і Уряду, прихильного до проведення прозорих і чесних виборів.
 10. 10. (3) Наслідки дострокового припинення повноважень Президентом: Прем'єр-міністр в період виконання ним обов'язків Президента не здійснює такі повноваження: • припиняти повноваження ВРУ, якщо протягом 30 днів пленарні засідання не можуть розпочатися; • звертатися з посланням до народу та із щорічними і позачерговими посланнями до ВРУ; • призначати персональний склад КМУ, керівників інших ЦОВВ, а також голів місцевих державних адміністрацій та припиняти їхні повноваження на цих посадах; • одноосібно скасовувати акти КМУ, незалежно від часу прийняття; • призначати і звільняти Генерального прокурора; • створювати, реорганізовувати та ліквідовувати міністерства та інші ЦОВВ; • призначати та звільняти за згодою ВРУ Голову АМК, Голову ФДМ України, Голову Держкомтелебачення; • призначати половину складу Ради НБУ; • призначати суддів «президентської» третини складу КСУ; • призначати референдум за народною ініціативою або про зміни до Конституції; • нагороджувати державними нагородами; • помилування.
 11. 11. (4) Відставка Уряду Підстави: АБО АБО Можливо повторне голосування не раніше 4-ї сесії (лютий 2014). 226 депутатів «ЗА» Рішення Президента Відставка Прем'єр-міністра Процедура: у всіх трьох випадках Прем'єр-міністр подає Президенту заяву про відставку (ст. 115, частина шоста).
 12. 12. (4) Відставка Уряду Наслідки: Уряд, відставку якого прийнято Президентом, за його дорученням продовжує виконувати свої повноваження до початку роботи новосформованого КМУ, але не довше ніж 60 днів (ст. 115, частина п'ята). Нового Прем'єр-міністра призначає Президент за згодою ВРУ, інших членів Кабінету – він же за поданням Прем'єр-міністра (ст. 106, пп. 9-10).
 13. 13. Загальний висновок Найбільш ефективне дострокове припинення повноважень, яке забезпечило б неперервність державної влади, має відбуватися в неперервній сталій послідовності без повторення першої з подій: Уряд -> створення нового Уряду -> -> Президент -> -> обрання та вступ на пост нового Президента -> -> створення нового Уряду -> -> Парламент -> вибори Парламенту

×