Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
План конспект уроку "Однорідні члени речення" 8 клас
1. Тема: Однорідні члени речення із сполучниковим і безсполучниковим
та мішаним зв'язком.
Мета: повторити і поглибити знання учнів про однорідні члени речення формувати
вміння знаходити однорідні члени речення, визначати їх вид, аналізувати зв'язок між
ними (сполучниковий, безсполучниковийчизмішаний), правильно розставлятирозділові
знаки та інтонувати речення з однорідними членами; розвивати пам'ять, вміння
самостійно працювати, творчі вміння складати речення з однорідними членами, вчити
моделювати схеми речень; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції)
Обладнання: презентація, картки, підручник.
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Поетичний вступ
Відкрий. Це чиста сторінка,
На ній немає ні слова.
Мов лілії ніжна пелюстка,
Тремтить білизна загадкова.
Перо між рискоюй папером,
Як дощ – між пелюсткою й небом.
Одні тут слова недоречні,
А інших нема, коли треба.
Відкрий. Це чиста сторінка,
Досвітніми росамивмита.
Зумій у слова безголосі
Поезії дух улити.
Ліліана Арнаутова.
Любі друзі! Сподіваюся, що сьогодніви зумієте заповнити чистусторінку нашого
уроку глибоким змістом, застосовуючивправно свої знання, вміння і навички.
Епіграфом сьогоднішнього уроку я обрала слова великого, геніального поета-пророка
всіх часів і народів Т.Г.Шевченка.
Учітесь, читайте,
і чужому научайтесь,
й свого не цурайтесь.
Т.Шевченко
Які ви можете пригадати слова Шевченка (…….) (слайд №1)
ІІІ Актуалізація опорних знань
Так! У Шевченка дійсно є багато висловів, що стають для людей оберегами і просто
життєвим кредо. Але давайте наш епіграф ми розглянемо як синтаксичну одиницю –
речення. Зробіть синтаксичний розбір цього речення (вчитель викликає до дошки учня,
який розбирає речення)
2. Проблемне питання
- Яке перед вами речення? (просте, односкладне)
- Хто може пригадати типи односкладних речень?
- Що ви помітили в реченні? ( однорідні члени - присудки)
Як ви гадаєте, що ми будемо вивчати на сьогоднішньомууроці? Сьогодніми
продовжимовивчатитему «Одноріднічлени речення», а саме поговоримо про поширені
й непоширені ОЧР, а також зв'язокміж ними. (слайд №2)
Ваші завдання – максимально організувати свою роботу на уроці так, щоб уявно
побачити в кінці заняття велику світлу споруду, в якій дружно живе сім’я ОЧР,суворо
дотримуючись законів співжиття, як люди у суспільстві. Тож вперед………
ІV Повідомлення теми і мети уроку
- Зверніть увагу , ця тема є для вас новою?
- Що вам відомо про однорідні члени речення? (слайд №3)
► Пригадати відоме вам про одноріднічлени речення. Дати відповідіна запитання:
- 1. Що називаєтьсяоднорідними членами речення?
- 2. Які члени реченняможуть бути однорідними?
- 3. Які ознаки мають одноріднічлениречення?
- 4. На які запитаннявідповідають одноріднічлениречення?
Свої знання ми підтвердимо, виконавши наступну вправу.
Перед вами є текст. Який складається з декількох речень. Ваше завдання ці речення
переписати, визначити в них, якщо є, однорідні члени речення і довести їх однорідність.
Мене все життя ваблять і хвилюють зорі - їхня довершена і завжди нова краса, і
таємнича мінливість, і дивовижні розповіді про них.
І тепер, проживши піввіку, я згадую далеке вечірнє стависько, потемнілі в жолобі
трави, що завтра стануть снігом, велетенські шоломи копиць, останній срібний дзвін
коси і перший скрип деркача, і соняшник вогнища під косарським таганком.
Інтерактивна технологія "Мікрофон"
- Які ж члени речення ми помітили у вправі?
- Чому вони є однорідними?
- Які члени речення можуть бути однорідними?
А тепер перевіримо свої відповіді звіривши їх з правильною. (слайд № 4)
V Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу
Для того ,щоб розпочати ознайомлення з новою темою, давайте пригадаємо,що таке
сполучник….. (слайд №5)
Сполучники поділяються на дві групи : сурядні і підрядні. Сьогодні ми поговоримо про
сурядні сполучники, так як саме вони служать для зв’язку між однорідними членами
речення. Для цього я пропоную розглянути таблицю і пригадати види сполучників
сурядності. (Таблиця у підручнику)
Розглянемо наступні слайди і простежимо відношення між однорідними членами
речення, що поєднуються за допомогою сполучників сурядності.
(слайд № 6,7,8, 9)
3. І соловейко на калині то щебетав, то затихав. (однорідні присудки поєднані
розділовим сполучником)
Тільки на хмари, на небо виллю і жаль, і жагу.
Довкола вже не тільки пріле листя, а й зелена трава.
Коментар учителя.
Ви, мабуть, вже звернули увагу на те, що зв'язок у реченнях з однорідними членами
може бути різний. (сполучниковий, безсполучниковий, змішаний)(Слайди № 10,11,12,13)
Схематично ці зв'язки позначаються так:
Сполучниковий і О, і О, і О
Безсполучниковий О, О, О, О
Змішаний О, О і О
- Зараз ми напишемо невеликий пояснювальний диктант, у якому ви маєте вказати
не лише однорідні члени речення, а й зв'язок між ними.
Вона йшла, але мені здавалося, що ніжний пролісок в снігу зоріє, встає з-під нього і
радіє променю, сонцю і весні. Не згинуть думи вікові, ні наша мова кришталева.
Мовне спостереження
Однорідні члени речення виражаються переважно однією частиною мови; бувають
непоширені (що не мають при собі залежних слів), і поширені (із залежними словами)
(слайд №14)
І Шевченко, і Пушкін, і Шекспір у симфонію людства вплели голоси.
І безсмертний Шевченко, і славнозвісний Пушкін, і геніальний Шекспір у симфонію
людства вплели голоси.
Учитель: 1. Чим ці речення відрізняються?
1. Яке з них більш емоційно забарвлене?
2. Як називаються такі однорідні члени речення?
VІ Закріплення нового матеріалу
Частина учнів працює за картками. (* картка для учнів середнього рівня, ** картка
для учнів достатнього рівня, *** картка для учнів високого рівня )
Картка №1 *
Переписати речення, підкреслити однорідні члени, вказати поширеними чи
непоширеними вони є.
Радіють молодій обнові берези, клени, явори. Високий, чистий дзвін передвіщав мені
радість і втіху. Світло хвилями ллється з неба, сповняє повітря, несито пожира тіні,
заганя їх під дерева, кущі, у гущавину. Часом буває на чужині мені присняться гори сині,
ліси зелені, ниви срібні, і люди щирі.
Картка № 2 **
Переписати речення, розставляючи пропущені розділові знаки, підкреслити однорідні
члени, вказати зв'язок у реченні, над сполучниками вказати їх вид.
І барвінком і рутою і рястом квітчає весна землю, мов дівчину в зеленому гаї… Синє
море звірюкою то стогне то виє. Я ввечері посумую а вранці поплачу. По діброві вітер
виє гуляє по полю край дороги гне тополю до самого долу. Не слухала Катерина ні
батька ні неньки.
4. Картка № 3 ***
Списати речення, розширивши їх однорідними членами. Вказати зв'язок у реченні, види
сполучників, скласти схеми до них.
Любіть травинку, і тваринку, і сонце, в попелі жаринку, інохідь коня. Радість і чудо
найбільше для людини - її рука. Сміються знову трави, квіти, а сльози ще тремтять на
них.
Гра "Хто швидше ?"
1. О, О, О.
2. О і О, О і О.
3. О, О, О … та О та,О та, О.
4. О і О, О і О,…О, О.
VІ Систематизація і узагальнення і знань. Для того, щоб перевірити як ви засвоїли
тему, я пропоную виконати кілька тестових завдань
1. Вкажіть невірну ознаку однорідних членів речення.
А Залежать від одного слова у реченні.
Б Відповідають на одне питання.
В ОЧР виконують одну синтаксичну функцію.
Г ОЧР обов’язково виражаються однією частиною мови.
2. Вкажіть вірні твердження.
А Однорідними можуть бути тільки підмети і присудки.
Б Однорідними можуть бути тільки додатки, означення, обставини.
В Однорідні члени функціонально рівноправні і граматично не залежать один від одного.
3. Зазначте речення, де є однорідні члени речення — присудки.
А Люди з пароплава привезли на берег великі бочки, залишили їх тут і повернулись назад (За М.
Трублаїнї).
Б Так захотілось поїхати далі (За М. Трублаїнї).
В І сів на цю яблуню перепочити (За М. Слабошпицьким).
Г Побачивши хлопця й собаку, він схопився на ноги і кинувся до них (За М. Трублаїнї).
4. Зазначте речення, де є однорідні члени речення - підмети.
А Велика Китайська стіна, руїни Колізею у Римі чи давньогрецький Парфенон в Афінах
продовжують зачаровувати туристів. (За Н. Бібік).
Б Страшні війни, лихоліття понищили в Україні дуже багато чудових витворів людського духу і
прекрасних споруд (За Н. Бібік).
В І навіть базар побачив та футбол на стадіоні (За М. Слабошпицьким).
Г Чимало треба білці горіхів, жолудів та грибів запасти восени (За Т. Скребицьким, В. Чапліною).
5. Вкажіть речення що містить поширені ОЧР.
А Був гарний, літній день, і все навколишнє здавалось прекрасним: сад, город, соняшники, й мак, і
ниви за городом (За О. Довженком).
Б Це був світ, творений чорною землею, синім небом, травами, цвітом весняних дерев, запахами
чистого повітря, співом пташок
В Ми вирощуємо: овочі та фрукти.
Г. Луки, гори, сади — все зелене й принишкле (За О. Гончарем).
6. Зазначте речення, де однорідні члени поєднані змішаним зв’язком.
А Сонячний, теплий, осінній день... (За Г. Скребицьким, В. Чапліною).
Б Україна також має чимало всесвітньо відомих пам’яток — споруд (За Н. Бібік).
В А там, за річкою, сплелися парубочі дзвінкі, розгонисті, гарячі голоси (А/. Рильський).
Г То ливарі і ковалі в січневі ранки могутній плуг кують землі для дружби, щастя і врожаю (В.
Сосюра).
VІІ Домашнє завдання
виписати з художньої літератури по 3 речення з однорідними членами різного виду
зв'язку, скласти до них схеми.
5. Мене все життя ваблять і хвилюють зорі - їхня довершена і завжди нова
краса, і таємнича мінливість, і дивовижні розповіді про них.
І тепер, проживши піввіку, я згадую далеке вечірнє стависько, потемнілі в
жолобі трави, що завтра стануть снігом, велетенські шоломи копиць, останній
срібний дзвін коси і перший скрип деркача, і соняшник вогнища під
косарським таганком.
Картка №1 *
Переписати речення, підкреслити однорідні члени, вказати поширеними чи
непоширеними вони є.
Радіють молодій обнові берези, клени, явори. Високий, чистий дзвін
передвіщав мені радість і втіху. Світло хвилями ллється з неба, сповняє
повітря, несито пожира тіні, заганя їх під дерева, кущі, у гущавину. Часом
буває на чужині мені присняться гори сині, ліси зелені, ниви срібні, і люди
щирі.
Мене все життя ваблять і хвилюють зорі - їхня довершена і завжди нова
краса, і таємнича мінливість, і дивовижні розповіді про них.
І тепер, проживши піввіку, я згадую далеке вечірнє стависько, потемнілі в
жолобі трави, що завтра стануть снігом, велетенські шоломи копиць, останній
срібний дзвін коси і перший скрип деркача, і соняшник вогнища під
косарським таганком
Картка № 2 **
Переписати речення, розставляючи пропущені розділові знаки, підкреслити
однорідні члени, вказати зв'язок у реченні, над сполучниками вказати їх вид.
І барвінком і рутою і рястом квітчає весна землю, мов дівчину в зеленому
гаї… Синє море звірюкою то стогне то виє. Я ввечері посумую а вранці
поплачу. По діброві вітер виє гуляє по полю край дороги гне тополю до
самого долу. Не слухала Катерина ні батька ні неньки.
Мене все життя ваблять і хвилюють зорі - їхня довершена і завжди нова
краса, і таємнича мінливість, і дивовижні розповіді про них.
І тепер, проживши піввіку, я згадую далеке вечірнє стависько, потемнілі в
жолобі трави, що завтра стануть снігом, велетенські шоломи копиць, останній
срібний дзвін коси і перший скрип деркача, і соняшник вогнища під
косарським таганком
Картка № 3 ***
Списати речення, розширивши їх однорідними членами. Вказати зв'язок у
реченні, види сполучників, скласти схеми до них.
Любіть травинку, і тваринку, і сонце, в попелі жаринку, інохідь коня.
Радість і чудо найбільше для людини - її рука. Сміються знову трави, квіти, а
сльози ще тремтять на них.