Anúncio
Anúncio

Mais conteúdo relacionado

Anúncio

Mais de irena kotobelli(20)

Anúncio

Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli

 1. Roli I elementeve kimike ne ushqime
 2. Objektivat • Të përcaktojmë elementët kimike në ushqime • Të përcaktojmë elementët që ndikojnë pozitivisht. • Të përcaktojmë elementët qe ndikojnë negativisht. • Të përcaktojmë një jetesë të shëndetshme • Të arrijmë të bëjmë një mini fushat sensibilizuese
 3. Elementet kimike ne Ushqime
 4. • Të ushqyerit ka ndikim të madh në shëndetin e individit dhe grupit. • Organizmit i është e nevojshme të ushqyerit e sigurt dhe të plotë, që do t`i jap energji dhe gjithçka që i nevojitet për zhvillim , ruajtjen e shëndetit
 5. “Në trup të shëndoshë
 6. • Perberjet që gjenden në ushqime i mundësojnë organizmit që të kryej funksione të ndryshme. Perberesit kryesore : • hidratet e karburëve, • proteinat, • yndyrërat, • vitaminat, • mineralet, • uji
 7. • Hidratet e karbonit:, që përmbajnë: sheqer, amidon, fije dijetare, janë burimi kryesor i energjisë. • Fijet dietale: të cilat në rastet më të shpeshta janë të patretshme, lehtësojnë elasticitetin e zorrëve, dhe kësisoj ndihmojnë tretjen • Proteinat luajnë rol të rëndësishëm në ndërtimin e qelizave dhe të indeve të organeve, dhe në ruajtjen e muskujve. • Yndyrërat (lipidet) marrin pjesë në ndërtimin e membranes qelizore. Sigurojne dyfish energji me shume se karbohidratet • Vitaminat janë bazë për të ushqyerit e baraspeshuar, dhe pa to energjia e përfituar perberisit e tjere nuk mund të përdoret. Si ndihmës të enzimeve, janë të domosdoshëm për zhvillimin e proceseve metabolike në organizëm, marin pjesë në disa procese biokimike të rëndësishëm
 8. • Mineralet => ushqim i baraspeshuar, i ndihmojnë organizmin që te kryej funksionet e veta. Disa minerale hynë në përbërje të organizmit,p.sh, hekurin e gjejmë në gjak, kalciumin dhe fosforin në eshtra, fluorin në dhëmb. • Hekuri është përbërës i rëndësishëm i eritrociteve, të cilat janë të domosdoshme për ruajtjen e të gjitha qelizave në organizëm që të kryejnë funksionet e veta • Kalciumi dhe fosfori janë të domosdoshëm për ndërtimin e eshtrave dhe dhëmbëve, kalciumi luan rol të rëndësishëm në ngjizjen e gjakut dhe ndalimin e gjakderdhjes pas lëndimeve. • Jodi luan rol të madh në balancimin e hormoneve të cilat i tajon gjëndra mbrojtëse, dhe mungesa e tij mund të shkaktoj hipertireozën bile edhe ngecjen mentale. Jod ka në prodhimet e detit dhe në prodhimet të cilat kultivohen në sipërfaqet e tokës të pasura me jod.
 9. Ushqimet qe keshillohen : -HURMA rekomandohet per shkak te perberjes se celulozes - KAROTA është e pazëvendësueshme për shëndetin e njeriut. Lëngu ditor i karotës në sasi prej 50-150 gram është ilaç efikas te të sëmurët. Ajo ndihmon në pastrimin e gjakut. -LULESHTRYDHJA Gjethet e reja të kësaj bime janë mjaft të pasura me vitaminë C, me kripën natyrore, e cila bën pastrimin e gjakut. Perdoret nga ata qe vuajne nga anemia.Përmban glikozidet e hidhura, insulinën, taninet, vitaminën B, C dhe provitaminën A, ka përqindje të lartë të kripërave të kaliumit Shpesh here trupi ynë përballet me sëmundje të ndryshme . Për t’I përballuar më lehtësisht, u ndihet nevoja disa elementëve . Elementet pozitive ne ushqime Shembuj Pse fruta ?
 10. Emri Elementet qe permban Pse rekomandohet ? Fiku Karbohidrate,Albumina ,yndyra , vitaminë C, pro-vitaminë A dhe hekur Ve në punë aparatin tretës dhe i jep nxehtësi trupit. Molla Vitamin C,vitamine b6,tiamin dhe riboflavin Pastron veshkat, shëron çrregullimet në aparatin tretës. Ndihmon ne renien e peshe Banania Kalium,acide te dobeta dhe vitamina te ndryshme Forcon muskujt dhe e çlodh trupin Kajsia Fibra,antioksidant dhe vitamina si dhe amigladin Përfton prodhimin e gjakut, bën të mundur parandalimin e kancerit. Zbukuron lëkurën dhe bën mirë për flokët. Qitro Acid citric,vitamina c dhe pektin Ndihmon në tretjen e ushqimit, si dhe shëron ftohjen dhe bën të mundur stabilizimin e kolesterolin. Rrushi Antioksidant,vitamina dhe minerale te ndryshme Pastron veshkat, ndihmon në eliminimin e gurëve të vegjël, pastron infeksionet në mëlçinë e zezë dhe stabilizon rrahjet e zemrës Qershia Antocianin,vitamin C,proteina Bën të mundur rënien nga pesha si dhe kontrollon nivelin e yndyrnave në gjak. Pjepri Perqindje te larte uji, kalium, karbohidrate, protein, yndyre bimore largon pagjumësinë, si dhe bën mirë për kancerin e zorrëve dhe të lëkurës Dardha Bor, piktine bën të mundur forcimin e damarëve të zemrës si vendos ekuilibër mes presionit të ulët të gjakut. Mandarina Vitamine C, beta karroten,folate, ndihmon në luftimin e infeksionit
 11. Elementet qe ndikojne negativisht • Nuk mund të mendojme që në të ushqyer nuk duhet të ketë limite.Tepria e një elementi ose një përbërje dhe mungesa mund të shkaktojne probleme të shumta për organizmin tonë. • Kur me te ushqyerën tonë ne shtojmë nivelin e sheqernave organizmi jonë I kthen ato në dhjamra dhe I depoziton ato.Kjo shkakton semundjen e obezitetit.Pra cilido prej nesh duhet të përpiqet që të mos konsumoj sasi të mëdha të karbohidrateve • Mishi,kripa dhe sheqeri kur merren me sasi të tepërta shkaktojne presion të lartë të gjakut
 12. Në teori, çdo ushqimi mund të shkaktojë njëalergji. Por në fakt vetëm një grusht prej tyre janë për të fajësuar për 90 për qind të reaksioneve alergjikeQumësht Grurë,vezë,sojë,peshk,butak (duke përfshirë midhjet gaforre dhe karkaleca deti)kikirikë Ushqime si mielli I bardhë,kafeina ,dhe fast foodet e ndryshme janë shkaktar të drejtpërdrejt të stresit kur tejkalohen masat normale të përdorimit të tyre. Kafeina,sheqernat dhe ngjyruesit organik të ushqimeve shkaktojnë pagjumësinë. Në të ushqyerën e tij njeriu duhet të gjejë atë konstanten perfekte e cila nuk I shkakton asnjë problem trupit.Ruajta e kësaj konstante do parandaloj sëmundjet si kolesteroli I lartë,artrit
 13. • Për sëmundje të shumta në trupin e njeriut si p.sh., obeziteti, diabeti, sëmundjet e zemrës, forma të ndryshme tumorale, etj; shpesh si shkak kryesor kanë një regjim ushqimor dhe një ushqim të papërshtatshëm. Por jo vetëm kaq. Mjaft prej tyre mund të arrinin të parandaloheshin falë një ushqyerje të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Ndërkohë, shkenca ka arritur, falë studimeve të ndryshme, që të tregojë se mjekimi nëpërmjet ushqyerjes së përshtatshme (terapia mjekësore popullore) përmirëson cilësinë e jetës dhe kursen shpenzime për kujdesin mjekësor. Por çfarë është një ushqyerje e përshtatshme dhe e ekuilibruar?
 14. Ushqehuni ne menyre te shendetshme • Proteinat- Konsumoni proteina patjeter gjate javes, por ne menyre te kontrolluar. Dy here ne jave ushqehuni me mish, dy here perdorni vezen, dy here djatherat dhe dy here peshkun. • Hani te pakten tre vakte ne dite- Mengjesi eshte thelbesor, ndaj mos dilni nga shtepia pa marre sasine e duhur te dritherave, frutave dhe qumeshtit. • Yndyrnat- Duhen limituar yndyrnat qe vijne nga mishi por edhe nga bulmeti. Nuk duhet ekzagjeruar me djathin, ndersa qumeshti duhet pire ne menyre te rregullt per te garantuar sasine e duhur te kalciumit. • Kolesteroli- Nuk duhet ta kaloje masen 200 miligrame ne dite. Thuhet qe duhet evituar totalisht, por pak kolesterol eshte thelbesor per organizmin. • Vaji i ullirit- Mund te konsumohet fare mire ne sallatra dhe vaktet tuaja, por mire eshte qe te mos perdoret shume per skuqje. • Vera- Konsumoni veren ne sasi te moderuar. Nje gote ne dite eshte mese e mjaftueshme. • Kripa- Perdoreni sa me pak. Per t'i dhene shije ushqimeve me mire perdorni erezat. • Kafeja- Konsumojeni cdo dite, pa e ekzagjeruar. Kush vuan nga tensioni i larte mire eshte qe ta evitoje nga dieta e perditshme.
Anúncio