O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

Datora uzbūve un perifērijas ierīces

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
Ievad, izvadierīces
Ievad, izvadierīces
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 29 Anúncio
Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Mais recentes (20)

Anúncio

Datora uzbūve un perifērijas ierīces

 1. 1. DATORA SASTĀVDAĻAS 3. mācību gads informātikā
 2. 2. SISTĒMBLOKS  Terminu sistēmas bloks attiecina uz korpusu, kurā atrodas galvenās datora sastāvdaļas un ventilatori, kas aizvada siltumu no tām. Korpusa Ieva Hermane uzdevums ir arī absorbēt sastāvdaļu radītos radioviļņus, kas atrodas FM diapazonā.  Sistēmas blokam ir divas galvenās standartformas:  tower (tornis), kuru parasti novieto zem galda speciāli izveidotā vietā;  desktop (galda konfigurācija), kurš ir izveidots, novietošanai uz galda.
 3. 3. Ieva Hermane SISTĒMBLOKS
 4. 4. MĀTESPLATE • Mātes plate - montāžas plate, kas veido datora pamatstruktūru. Tajā ir centrālais procesors, operatīvā atmiņa, pieslēgvietas dažādu ārējo Ieva Hermane iekārtu (piemēram, displeja, tastatūras un disku) vadībai.
 5. 5. Ieva Hermane MĀTESPLATE
 6. 6. PROCESORS (CPU)  Centrālais procesors; (galvenā mikroshēma, kas veic aprēķinus) - Procesors, kas datu apstrādes gaitā veic instrukciju interpretāciju un Ieva Hermane vada citu datora bloku darbību.  Personālajos datoros centrālo procesoru parasti veido, izmantojot vienu mikroprocesoru.  Viens no galvenajiem raksturojošajiem parametriem ir takts frekvence.  Divi dominējošie ražotāji – Intel (celeron, xeon, core2duo u.c.) un AMD (sempron, athlon, phenom…).  Procesori atšķiras galda datoriem un portatīvajiem (mazāk karst, vairāk taupa enerģiju)
 7. 7. PROCESORS (CPU) Ieva Hermane
 8. 8. ATMIŅA  Atmiņa ir vieta datorā, kur tiek glabātas nepieciešamās programmas un dati. Izšķir divu veidu atmiņu:  Lasāmatmiņa (Read-Only Memory, ROM); Ieva Hermane Energoneatkarīga operatīvās atmiņas daļa, kuras saturu ieraksta tās izgatavotājs un kuru datora darbības gaitā nevar mainīt. Lasāmatmiņā parasti tiek ierakstītas būtiskas sistēmprogrammas.  Brīvpiekļuves atmiņa (Random-Access Memory, RAM); Datora operatīvās atmiņas daļa, kurā uzglabātajām programmu instrukcijām un datiem ir iespējama tieša piekļuve no centrālā procesora. Atšķirībā no lasāmatmiņas — no brīvpiekļuves atmiņas centrālais procesors var ne tikai nolasīt datus, bet var datus tajā arī ierakstīt.
 9. 9. Ieva Hermane ATMIŅA
 10. 10. VIDEO KARTE  Videokarte (video card) ir paplašināšanas plate, kas ģenerē tekstu vai grafikas attēlus monitora ekrānā. Tā tiek ievietota mātesplates video pieslēgvietā un tai savukārt Ieva Hermane tiek pieslēgts monitors.
 11. 11. SKAŅAS KARTE  Skaņas karte ir personālo datoru papildierīce, kas no ciparu datiem ģenerē skaņu atveidojošus analogsignālus.  Skaņas kartei var pievienot dažādas skaņas izvadierīces, Ieva Hermane piemēram, skaļruņus vai austiņas, kā arī skaņas ievadierīces, piemēram, mikrofonu.
 12. 12. SKAŅAS KARTE Ieva Hermane
 13. 13. TĪKLA KARTE  Tīkla karte (network adapter) ir personālā datora izvērses karte, kas kopā ar tīkla operētājsistēmu vada informācijas plūsmu datoru tīklā. Ieva Hermane  Tīkla karti izmanto, lai savā starpā varētu savienot vairākus datorus. Tīkla karte nosūta un saņem datus, kas tiek pārsūtīti tīklā.  Šobrīd tīkla karte parasti tiek integrēta jau datora mātesplatē.
 14. 14. CIETAIS DISKS (HDD)  Cietais disks (hard disk) ir personālā datora lielas ietilpības palīgatmiņa, kas sastāv no vairākiem magnētiskajiem diskiem, to piedziņas iekārtas (diskdziņa), Ieva Hermane lasīšanas/rakstīšanas galviņu komplekta un elektroniskas saskarnes, kas nodrošina šīs atmiņas iekārtas sadarbību ar personālo datoru.  Atmiņa tiek izmantota pagaidu datu glabāšanai, kamēr dators ir ieslēgts. Pirms datoru izslēgt, datus datņu veidā nepieciešams saglabāt cietajā diskā.  Datorā cietais disks ir galvenā un lielākā datu glabāšanas ierīce. Cietos diskus izmanto operētājsistēmas, lietojumprogrammu, un datu glabāšanai.
 15. 15. CIETAIS DISKS (HDD) Ja pirmo cieto disku ietilpība bija daži megabaiti, tad tagad to ietilpība ir vairāki desmiti un simti gigabaitu. Ieva Hermane
 16. 16. DATU NESĒJI  diskete - 1,44 Mb  CD - līdz 800Mb, Ieva Hermane  DVD - 4,7Gb vai 2x4,7Gb,  atmiņas karte, zibatmiņas karte:  16Mb  32 Mb  64 Mb  128 Mb  256 Mb  512 Mb  1 Gb  2 Gb  ...
 17. 17. Ieva Hermane DATU NESĒJI
 18. 18. PIESLĒGVIETAS  Porti - savienojumi, ar kuru starpniecību sinhronizē un vada datu plūsmu starp centrālo procesoru un dažādām ārējām iekārtām (piemēram, printeriem, klaviatūru, peli, Ieva Hermane skeneri utt.)  Sloti - kontaktligzdas, ar kuru starpniecību datoram var pievienot izvērses plates (dažādas kartes – videokarte, tīkla karte utt.), lai papildinātu tā funkcionālās iespējas.
 19. 19. PIESLĒGVIETAS Ieva Hermane
 20. 20. ĀRĒJĀS PIESLĒGVIETAS Ieva Hermane
 21. 21. BAROŠANAS BLOKS  Barošanas bloks; pieslēgto elektrību sadala un aizvada visām nepieciešamajām ierīcēm.  Barošanas blokam ir vairāki uzdevumi: Ieva Hermane  nodrošināt datora sastāvdaļām nepieciešamo spriegumu.  veikt ventilāciju.
 22. 22. ĀRĒJĀS (PERIFĒRIJAS) IERĪCES  Jebkura datoram pieslēgta ierīce, piemēram, monitors, tastatūra, printeris, diskiekārta, grafiskā planšete, skeneris, kursorsvira, pele. Parasti tās pievieno Ieva Hermane sistēmbloka aizmugurē.
 23. 23. PRINTERI  Adatu printeris. Sitienprinteris, kas ar punktmatricas palīdzību veido tekstu vai grafiskus attēlus, izdarot ar adatām sitienus pa kopējamo lenti. Ieva Hermane  Tintes printeris – printeris, kas rakstzīmju attēlus uz papīra atveido, no kapilārām sprauslām izsmidzinot krāsvielas strūklu. Būtisks raksturojošs parametrs – punkti/collā (labākajiem pašlaik max ir 4800dpi)  Lāzerprinteris – printeris, kas informāciju uz papīra atveido ar lāzera stara palīdzību. Lāzerprinteri nodrošina lielu drukāšanas ātrumu un augstu dokumentu noformēšanas kvalitāti.  Termoprinteris – drukā uz speciālas siltumjūtīgas lentas (čekus utml.), kas temperatūras ietekmē nepieciešamajās vietās maina krāsu (melnu vai sarkanu)
 24. 24. Ieva Hermane PRINTERI
 25. 25. SKĀRIENPALIKTNIS  Skārienpaliktnis ir maza, gluda virsma, pār kuru var slidināt pirkstu līdzīgi tam, kā tiek slidināta pele. Ieva Hermane
 26. 26. SKĀRIENEKRĀNS  Displeja ekrāns, kas pārklāts ar caurspīdīgu skārienjūtīgu pārklājumu. Skārienekrāns pārveido lietotāja pirksta pieskārienu kādā noteiktā ekrāna vietā informācijā, kas Ieva Hermane tiek nodota programmatūrai.
 27. 27. KURSORSVIRA  Kursora pozicionēšanas ierīce, kas dod iespēju lietotājam pārvietot kursoru displeja ekrānā, kustinot vertikālu stienīti. Šī stienīša novirzīšanās jebkurā virzienā no Ieva Hermane vertikālā stāvokļa izsauc atbilstošu kursora pārvietošanos displeja ekrānā. Kursorsviru visbiežāk izmanto datorspēlēs un atsevišķās datorizētās projektēšanas sistēmās.
 28. 28. KURSORBUMBA  Kursorbumba ir pelei alternatīva ierīce. Tai tāpat kā pelei ir pogas, taču kursora pārvietošanu veic, grozot virspusē esošo lielo bumbu. Ieva Hermane
 29. 29. ATVĒRTĀ ARHITEKTŪRA  Arhitektūra, kuras specifikācija ir publiski pieejama un kuru brīvi var izmantot citi izgatavotāji savas produkcijas ražošanai. Ieva Hermane  Piemēram, IBM PC arhitektūra ir atvērta un to izmanto citi ražotāji, bet Macintoch ražo tikai Apple.

×