1. Komlóstetői Általános Iskola,
Bemutató óra
Ideje: 2012. november 15.
Tanít: Holló Gyula
Műveltségterület: Technika
Évfolyam, osztály: 8.osztály
Az óra anyaga: A víz útja
Óratípusa: alkalmazó
Elsajátítandó fogalmak jegyzéke:
1. víz,
2. talajvíz
3. Ivóvíz
4. szennyvíz
5. vízgazdálkodás
6. víztisztítás, csatornahálózat
7. Vízellátórendszer
2. Oktatási célok:
Tanult ismeretek felidézése : a víz körforgása, a víz felhasználása
Új ismertek szerzése : a víz az életünk része, vízvédelem
A tanult ismeretek beépítése a mindennapi életbe.
Nevelési célok:
A szaknyelv helyes használata
A csoporton belül és a párokon belül együttműködés, egymás véleményének meghallgatása és tiszteletben tartása
Logikus gondolkodásra nevelés
Ok – okozati összefüggések meglátására nevelés
Esztétikai nevelés (esztétikus képek, ábrák kivetítése)
Környezeti nevelés
3. Képzési célok:
Infokommunikációs képességek fejlesztése (interaktív feladatokkal, interaktív tananyag használatával, internetes
gyűjtőmunkával, PPT készítésével)
Rendszerező képesség fejlesztése
Együttműködési képesség fejlesztése (csoportmunkával és páros munkával)
Kommunikációs képesség fejlesztése
Problémamegoldó képesség fejlesztése
Elemző- és összehasonlító képességek fejlesztése
Didaktikai feladat: alkalmazás (rendszerezés, ellenőrzés)
Az órán alkalmazott oktatási – nevelési módszerek:
interaktív tananyag használata
interaktív feladatok megoldása
páros, csoportos és közös megbeszélés
kérdés – felelet
tanári magyarázat
tankönyvi feladatok megoldása
4. Munkaformák:
páros munka
csoportmunka
egyéni munka
frontális osztálymunka
Szemléltetés:
interaktív tananyag kivetítése
interaktív tábla galériájának, színeinek, eszköztárának használata
képek vetítése
interaktív feladatok megoldása
tanulói laptop használata
Megelőző (bemeneti) ismeretek, készségek:
ismeretanyag : alsó tagozatból
Informatikai ismeretek: Keresők használata, internethasználat, prezentációkészítés.
Technikai szükséglet: tanári számítógép, projektor, interaktív tábla (Smart), szélessávú internet, tanulói laptop.
5. Az óra leírása
Ez az óra egy rendszerező, gyakorló óra.
Az óra során folyamatosan jelen vannak az IKT eszközök, mint lehetőségek az ismétlés,rendszerezés segítésére.
Külön ki kell emelnem az interaktív táblát, mely segítségével az egyes feladatok bemutathatók, magyarázhatók és gyakoroltathatók
is. Az interaktív eszközök jelen vannak minden órán, kisebb nagyobb szereppel.
Lehetőségek:
Tanulóink egyre nagyobb biztonsággal kezelik az IKT eszközöket. Ezt mutatja, hogy szívesen készítenek prezentációkat, akár internet
segítségével és egyéb olyan anyagokat, melyek színessé, érdekessé teszik az adott tananyag feldolgozást, bármely tantárgy
keretében.
A Smart11 nagyon érdekes a tanulók számára. Szeretik a feladatok extra változatait is, ezekkel rengeteg gyakorló feladat
megoldható egy-egy típusból, interaktív formában. Rendszeresen kapnak olyan web-oldalakat, melyek segítségével még több
információt kaphatnak az adott témában.
6. Az óra menete
Tanulói tevékenység,
Tanári tevékenység Szemléltetés Eszközök Idő
munkaforma
1. I. Motiváció Előzetes otthoni feladat megbeszélése, poharak, víz(otthon) 5 perc
tapasztalatok összegzése (Feladat:
üvegpoharakba tölts 1-1 dl hideg, meleg, a tanulók által 4 nap alatt készített fotók leírt tapasztalatok
ásványvizet. 4 napig figyeld meg a
változásokat!)
II. Korábbi ismeretek Frontális osztálymunka Interaktív tábla 5 perc
felelevenítése
http://www.youtube.c
om/watch?v=CFJdHO
w3vRI
7. Tanulói tevékenység,
Tanári tevékenység Szemléltetés Eszközök Idő
munkaforma
III. Új ismeret Csoportmunka Interaktív tábla. 10 perc
szerzése
Feladatlapok
1. Ismeretközlés
Analízis
Részellenőrzés
2. Páros munka Internetes keresés Interaktív tábla. 5 perc
Önálló ismeretszerzés Mire használjuk a vizet?
Szennyvíztisztítás, ivóvíztisztítás csatornázás
fogalma
3. Rendszerezés Frontális osztálymunka Interaktív tábla 5 perc
Szóbeli bemutatás
Szintézis
4. Problémafelvetés Páros munka Tanulói laptop 5 perc
Környezetvédelem Interaktív tábla.
Interaktív feladat.
8. Tanulói tevékenység,
Tanári tevékenység Szemléltetés Eszközök Idő
munkaforma
5. Koordinálás, Vélemények, álláspontok ütköztetése a Interaktív tábla 5 perc
Szintézis témával kapcsolatban. Közös álláspont Internetes találatok bemutatása
megfogalmazása.
IV. Értékelés 5 perc