O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

біографія української гривні

1.726 visualizações

Publicada em

в

Publicada em: Carreiras
 • Seja o primeiro a comentar

біографія української гривні

 1. 1. «БІОГРАФІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ГРИВНІ» ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ БАНКНОТИ – ВІД КУПОНА ДО ГРИВНІ
 2. 2. ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЬ  Історія грошей незалежної України починається в 1991 році з відривних купонів. Після розпаду СРСР Україна залишилася з рублями – грошима вже неіснуючої держави, емісія яких перейшла до Російської Федерації. З вересня 1991 року Центральний банк РФ перестав постачати в Україну готівкові рублі і молода незалежна держава, крім низки економічних проблем, постала перед проблемою відсутності власної грошової одиниці.
 3. 3. ЖЕРТВА ІНФЛЯЦІЇ  У січні 1992 року паралельно з рублем в обіг було випущено тимчасову (як планувалося, на 4-6 місяців), грошову одиницю – купоно-карбованець багаторазового використання. Який, втім, перебував в обігу до вересня 1996 року до введення гривні, заповнивши до квітня 1992 року весь готівковий оборот, витіснивши рубль. У безготівковий оборот купоно-карбованець було введено дещо пізніше – 12 листопада 1992 року, через різницю курсу валют безготівкових та готівкових грошей, а в результаті масових спекуляцій.
 4. 4. ВПРОВАДЖЕННЯ ГРИВНІ  Але через гіперінфляцію – швидке знецінення грошей,- коли ціни зростали в день по кілька разів, Національний банк мав діяти. Про грошову реформу оголосили наступного дня після Дня Незалежності України — 25 серпня 1996 року. 1 вересня 1996 року відбулося введення в обіг гривні. Відповідно до Указу Президента України "Про грошову реформу", грошова реформа проводилась з 2 по 16 вересня 1996 року. Початком реформи стало впровадження в обіг гривні, яка обмінювалась у співвідношенні 1 гривня за 100 000 купоно-карбованців.
 5. 5. РОЗРОБКА ДИЗАЙНУ  Роботу над розробою гривні було розпочато у квітні 1991 року. До складу колективу з розробки ескізів увійшли народний художник України О. Данченко, заслужений діяч мистецтв України В. Перевальський, заслужені художники України В. Юрчишин, С. Якутович і В. Лопата. Робота зі створення грошових купюр проходила під егідою комісії Верховної ради України з питань економічних реформ та управління народним господарством, а також в комісії з питань культури та духовного відродження. У цій роботі взяли участь народні депутати Україна Л. Танюк, П. Мовчан, Д. Павличко, В. Яворівський І. Заєць та ін. Василь Іванович Лопата – дизайнер української гривні
 6. 6. ДУМКИ АВТОРА Ось так про гривню пише сам В. Лопата у своїй книзі "Надії та розчарування, або Метаморфози гривні»:  «Хто має бути зображений на купюрах? - Безперечно, поет, мислитель і національний пророк Тарас Шевченко. А ще гетьман Богдан Хмельницький. А потім? За яким принципом добирати героїв, покликаних стати символами української нації на її грошах? В історії української державності були великі перерви, під час цих перерв провідниками народу ставали якраз духовні лідери, котрі не завжди займали державницькі посади, але змістом своєї діяльності сягнули таких висот, які, інколи перевершували навіть роль державних діячів. Ось чому для України і її валюти якраз підходять ті особи, що їх досить вдало було відібрано в результаті тривалих дискусій на початку 90-х років. Тут і монархи доби середньовіччя, і гетьмани, і президенти, і великі майстри слова. Цей добір можна вважати найбільш оптимальним у наших конкретних умовах.»
 7. 7. ПЛАНИ ТА ЇХ ВТІЛЕННЯ  Ескізи, представлені Василем Лопатою, дещо відрізнялися від прийнятих. Котрі з них кращі, залишаємо на ваш розсуд.
 8. 8. ПОСМІШКА… ЛОПАТИ?  Після того як гривні віддрукували, вибухнув скандал. Художника Василя Лопату, що малював банкноти, звинуватили в тому, що замість князів Володимира і Ярослава Мудрого він зобразив свій портрет. Лопата заперечував, стверджуючи, що художник підсвідомо вкладає в кожен портрет щось своє. І, мовляв, «усмішка Джоконди - це посмішка Леонардо да Вінчі».
 9. 9. ГЕТЬ РАДЯНСЬКУ СПАДЩИНУ!  Цікаво, що спочатку планувалося випустити банкноти радянського номіналу, тобто 1, 3, 5, 10, 25, 50, 100 і 200 гривень. Згодом вирішили замінити тригривневу банкноту на двогривневу, а 25- гривневу - на 20- гривневу.
 10. 10. “ГРИВНЕВІ” УКРАЇНЦІ  На гривневих банкнотах зображенні обличчя відомих кожному українцю людей. Та не усі персоналії, які причетні до творення державності, потрапили на українські гривні. І не без суперечок відбувалося затвердження цих персон.Так, художник Василь Лопата, який оформлював гривні, пропонував кандидатуру княгині Ольги, однак її не затвердили. Проте Ользі такі знайшлося місце, правда, лише на пам'ятній срібній монеті номіналом 10 гривень, випущеній у 2000 році
 11. 11. СКАНДАЛЬНА ПОСТАТЬ МАЗЕПИ?  Цікавим є ще один момент. Під час затвердження кандидатур, тодішній спікер парламенту Леонід Кравчук сказав, що треба утриматися від кандидатури гетьмана Мазепи, щоб "не дражнити гусей", натякаючи на московський уряд, розповідав Лопата у інтерв'ю агентству УНІАН.
 12. 12. КАНАДСЬКІ ГРИВНІ  Сучасна гривня введена в обіг 2 вересня 1996 року. Однак перші банкноти гривні були виготовлені в Канаді фірмою Canadian Bank Note Company ще в 1992 році.Тоді у канадської компанії замовили виготовлення банкнот номінальною вартістю 1, 2, 5, 10 та 20 гривень. Пізніше було прийнято рішення замовити банкноти номінальною вартістю 50, 100,200 гривень у британської компанії Thomas De La Rue Company Limited. З 22 березня 1994 року друк гривні за кордоном припинений, адже в Україні був збудований власний Банкнотно- монетний двір.
 13. 13. ВІДКРИТТЯ БАНКНОТНОЇ ФАБРИКИ  У 1994 році на банкнотній фабриці Національного банку України була введена у дію перша лінія по виготовленню банкнот, де їх виготовляють до сьогодні. Банкнотна фабрика відрита у 1994 році, розташована у м. Києві. Монетний двір був заснований у 1998 році. Тоді ж Національний банк України отримав власну виробничу базу з виготовлення монет масового обігу, пам'ятних і ювілейних монет, нагородної продукції.
 14. 14. РІЗНИЙ ДИЗАЙН  У гривень дизайн змінювався двічі. У 1994-95 рр.. через слабку захищеність колишніх банкнот від підробок ввели нові 1, 2, 5,10 і 20 грн. 50 - і 100- гривневку підробити було складніше, тому їх почали міняти лише в 2004- 2006 рр.. На цей раз дизайн змінили через невиразність кольору банкнот - літні люди плутали 2, 10 і 20 грн. і, знову-таки, борючись з фальшивомонетниками. Кольори стали яскравими (до речі, 10-гривневку повернули традиційний червоний колір, за що її завжди і називали «червонець»), а розміри банкнот зробили різними: дрібні номінали менше, великі - більше. До речі, всі гривні, починаючи з перших випусків, залишаються платіжними, ними до цих пір можна розрахуватися за товар або послугу.
 15. 15. П’ЯТЬ АВТОГРАФІВ  На банкнотах стоять автографи п'яти голів Нацбанку: Володимира Матвієнка, Вадима Гетьмана, Віктора Ющенка, Сергія Тігіпка та Володимира Стельмаха. Нинішній глава НБУ Сергій Арбузов поки не відзначився, хоча ходили чутки (вже спростовані НБУ), що він збирався запустити в оборот 1000- гривневу купюру, щоб розписатися на ній.
 16. 16. ТРУДНОЩІ З СИМВОЛАМИ  Символ гривні, який був уведений 1 березня 2004 року, вибирали довго і не без проблем. Аж 9 місяців тривав конкурс із створення графічного знаку української національної валюти, в якому могли брати участі усі охочі, хто надавав ескізи та письмове обґрунтування. Зрештою було обрано два варіанта. Згідно з першим, графічний знак являв собою видозмінену заголовну латинську букву U (Ukraine), яку перетинали дві вертикальні лінії, виконану в кольорах національного прапора, жовтим кольором на синьому фоні. Знак символізував європейський вибір України. Другий варіант графічного символу гривні складається з двох елементів: рукописному варіанті букви "г" (кирилиця) - вона позначає першу букву в назві "гривня" двох горизонтальних паралельних ліній. Зрештою символом гривні був обраний другий знак.
 17. 17. НА ПАМ’ЯТЬ  Крім звичайних банкнот, Нацбанк випускає цікаві ювілейні та пам'ятні монети у гривні. На кінець травня 2013 року було випущено 534 монети, які зроблені з різних металів, зокрема, золота, срібла та недорогоцінних металів. Пам'ятні та ювілейні монети, зазвичай поділяються на серії. Нещодавно Нацбанк ввів в обіг монети, присвячені 1025-річчю хрещення Київської Русі, найдорожча з яких, золота 100- гривнева монета коштує 18 555 гривень.
 18. 18. ГІМН ГРИВНІ  Влітку 2012 року Нацбанк почав підтримувати національну валюту по- новому - піснею. Так, відділення банків отримали диск із так званим "гімном гривні". Пісня під назвою "Наша гривня" була написана підприємецем та фінансистом Михайлом Гойхманом, а виконували її учасник "Голосу країни" Сергія Юрченка та заслужена артистка України Наталка Карпа. За словами представників Нацбанку, пісня дісталася регулятору безкоштовно, а от тираж дисків обійшовся у 16 тисяч 139 гривень 20 копійок.
 19. 19. ГРИВНЯ – НАЙГАРНІША ВАЛЮТА СВІТУ  Експерти розглянули більше 50 найпопулярніших валют у світі. Критерії конкурсу містили в собі не тільки естетичне оформлення грошових знаків, їхню платоспроможність і банківське забезпечення, але й історичне значення зображення на валюті (особистості та архітектурні споруди). Цікаво, що фахівці перевіряли гроші навіть на міцність. Як виявилося, найчастіше не витримували експерименту і рвалися канадські долари. Також тендітною валютою виявився англійський фунт стерлінгів і латвійський лат, разом з тим українська гривня витримала перевірку на міцність.
 20. 20. ЗВІСНО НАЙКРАЩА  П'ятірка найкрасивіших валют виглядає так: 1. Українська гривня. 2. Австралійський долар. 3. Євро. 4. Болгарський лев. 5. Американський долар. До речі, гривня двічі була визнана найгарнішою – у 2008 та 2013 рр.

×