O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

8D ile Problem Çözme

675 visualizações

Publicada em

8D yöntemi ile problem çözme teknikleri açıklanmıştır.

Publicada em: Negócios
 • Seja o primeiro a comentar

8D ile Problem Çözme

 1. 1. 8 Disiplin Yöntemi ile Problem Çözme Fırat ÖZEL, Gıda Mühendisi
 2. 2. Problemi Çözmek İçin Hazırlık ve Planlama Ekip Oluşturmak Problem Tarifi Acil Aksiyon Planlama ve Uygulama Kök Neden Belirleme Düzeltme Düzeltici Faaliyet Önleyici Faaliyet Ekibi Kutlama
 3. 3. Hazırlık / Planlama Yapılacak çalışmanın planlanması ve öngerekliliklerin gerçekleştirilmesi aşamasıdır. Kaynak, veri, ekip ile ilgili planlama yapılır.
 4. 4. Ekip Oluşturmak Farklı departmanlardan gelen ve temel sorun çözme araçlarını bilen kişilerden bir ekip oluşturulması aşamasıdır. Sorunun ilgili olduğu tüm süreçlerin sahiplerinin ya da yetkin personelinin katılması uygun bir yaklaşımdır.
 5. 5. Problem Tarifi 5N1K yöntemi ile kök nedeni belirleyebilmek için problemin net olarak tanımlanmasıdır. Ne Nerede Nasıl Niçin Ne Zaman Kim Ne Kadar
 6. 6. Acil Aksiyon Planlama ve Uygulama Sorunun herhangi bir (başka) müşteriye yansımasını engellemek için gerekli faaliyetlerin tanımlanması ve gerçekleştirilmesidir.
 7. 7. Kök Neden Belirleme Sorunun neden oluştuğunu açıklayabilecek tüm uygulanabilir nedenler tanımlanır. Ayrıca, sorun oluştuğunda sorunun neden fark edilmediği de belirtilir. 5 NEDEN Beyin Fırtınası Pareto Analizi Balık Kılçığı Diyagramı
 8. 8. Düzeltme Planlama ve Uygulama Sorunu ortadan kaldırmak için kök nedeni hedeflemeyen ilk temel faaliyetler planlanır ve gerçekleştirilir.
 9. 9. Düzeltici Faaliyet Kök nedeni ortadan kaldıracağı düşünülen faaliyetlerin planlanması, uygulamaya alınması ve sonuçlarının değerlendirilmesidir.
 10. 10. Önleyici Faaliyet Benzeri sorunların ortaya çıkmaması için potansiyel sorunların tespit edilmesi ve önleyici faaliyetlerin planlanıp uygulanmasıdır.
 11. 11. Ekibi Kutlama Çalışmaya katkı sağlayan tüm ekip üyelerinin raporlanması, kutlanması ve ödüllendirilmesidir.
 12. 12. firatozel.wordpress.com

×