Ushqyerja e shëndetshme

Ushqyerja e shëndetshme

Punoi: Exhitah

Vasija
XI-A
Ushqyerja është sasia e ushqimit të marrë për furnizimin me materiale
ndërtuese dhe burime energjie të nevojshme për funksionimin normal të
organizmit human.

• Ushqyerja e ekuilibruar dhe e përshtatshme e kombinuar me aktivitet fizik të
rregullt, janë guri i themelit për një shëndet të mirë dhe njëherësh mjete
shumë efikase për parandalimin e shumë sëmundjeve dhe për trajtimin e disa
të tjerave. Sigurimi i një ushqyerje të shëndetshme dhe të sigurt gjatë viteve
të para të jetës ka përfitime për gjithë jetën.
• Kequshqyerja ndodh kur trupi nuk merr sasinë e nevojshme të energjisë
(kalorive), proteinave, karbohidrateve, yndyrnave, vitaminave, mineraleve
dhe lëndëve të tjera të nevojshme për të mbajtur të shëndetshëm organizmin
dhe për funksionimin e mirë të tij.
Lëndët organike që i nevojiten trupit tonë
PROTEINAT
Proteinat janë blloqet ndërtuese të jetës. Trupi ka nevojë për proteinat që të “riparojë”
dhe mirëmbaje veten.
FUNKSIONI: Cdo qelizë e trupit përmban proteina. Ajo përbën pjeseën më të madhe të
lekurës, muskujve, organeve dhe gjëndrave. Ne kemi nevojë në dietën tonë për proteina
sepse ato ndihmojnë në riparimin e qelizave dhe krijimin e qelizave te reja. Proteinat janë
gjithashtu të rëndësishme për rritjen dhe zhvillimin gjatë femijërisë, adoleshencës dhe
shtatzanisë.
BURIMET USHQIMORE: Kur proteinat treten, aminoacidet mbesin. Trupi i njeriut ka
nevojë për shumë aminoacide që të zbërthejë ushqimin. Aminoacidet duhet të merren në
sasi të mëdha që të kemi një shëndet optimal.
Aminoacidet merren nga burimet shtazore si mishi, qumështi, peshku dhe vezët si dhe nga
burimet bimore si soja, zarzavatet, gjalpi dhe nga disa lloje gruri.
EFEKTET ANESORE: Një dietë tepër e pasur mund të kontribuojë në nivelin e lartë të
kolesterolit, gjithashtu mund të shkaktojë tendosje veshkash.
10 USHQIMET QE KANE NIVELIN ME TE LARTE TE PROTEINAVE:
Djathi, bizelet/bishtajat, mishi i viçit, kungulli dhe farat e shalqirit, mishi i
bardhe, peshku, vezët e peshkut , karavidhet, gaforret dhe kikirikët.
KARBOHIDRATET
Karbohidratet janë një nga llojet kryesore të ushqyesve. Ata janë burimi kryesor i energjisë në trupin
tonë. Sistemi tretës i kthen karbohidratet në glukozë (sheqeri i gjakut). Trupi e përdor këtë sheqer
për ti dhënë energji qelizave, indeve dhe organeve. Ai ruan sheqer rezervë në melçi dhe muskuj kur
nevojitet.
10 USHQIMET QE PERMBAJNE KARBOHIDRATE NE SASI TE TEPERTA (Duhet te
shmangen):

•Fruktoza dhe sheqeri pluhur
•Pijet pluhur, karamelet dhe çimçakizat
•Drithërat e sheqerosur
•Frutat e thata (mollat, kumbullat, bananet etj.)
•Embëlsirat me oriz, patatinat
•Mielli dhe produktet e tij derivate, tortat, biskotat
•Reçeli dhe konservat
•Patatet
•Turshitë e ëmbla & salcat
•Picat
YNDYRNAT
Yndyrnat janë përbërje organike që përbëhen nga karboni, hidrogjeni dhe oksigjeni. Ata janë një
burim energjie në ushqime. Yndyrnat i përkasin një grupi substancash qe quhen lipide.

FUNKSIONI: Yndyra është një nga tre lëndët ushqyese ( së bashku me proteinat
dhe karbohidratet ) furnizojnë me kalori trupin. Yndyra jep 9 kalori për
gram, thuajse dyfishin e kalorive që japin karbohidratet dhe proteinat. Ato janë të
rëndësishme për kontrollin e inflamacionit, mpiksjen e gjakut dhe zhvillimin e
trurit. Lëkura dhe flokët e shëndetshëm mbahen nga yndyrnat. Yndyra ndihmon
trupin të thithë dhe të lëvizë vitaminat A,D,E dhe K përmes sistemit të
qarkullimit të gjakut.
BURIMET USHQIMORE: produktet shtazore si
gjalpi, djathi, qumështi, akulloret dhe mishrat me shumë yndyrë, vaji i
ullirit, peshkut, lulediellit, misrit dhe sojës, ushqimet e skuqura.
EFEKTET ANESORE: Konsumimi i tepërt i yndyrnave të ngopura është shkaku kryesor i sëmundjeve të
zemrës. Ato shkaktojnë bllokimin e arterieve nga kolesteroli. Gjithashtu konsumimi i tepërt i yndyrnave
rrit probabilitetin e të bërurit obez.
NJE DIETË E BALANCUAR
Një dietë e balancuar do të thotë që në çdo vakt një e treta
e pjatës tuaj të përfshijë karbohidrate me përbërje
niseshteje të tilla si patatet, makaronat apo orizi ; një e
treta përfshin frutat dhe perimet ndërsa pjesa që mbetet
përfshin ushqimet e pasura me proteina si
mishi, peshku, vezët dhe bulmeti. Yndyrnat dhe sheqernat
duhet të mbahen brenda normës.
Dymbëdhjetë hapat e ushqyerjes së shëndetshme.
1. Konsumo një dietë ushqyese të bazuar në ushqime të ndryshme
me origjinë kryesisht bimore se sa shtazore.
2. Konsumo bukë, drithëra, oriz ose patate disa herë në ditë.
3. Konsumo varietete zarzavatesh e frutash disa herë në ditë (se
paku 400 gr në ditë), mundësisht të freskëta dhe të prodhuara
lokalisht.
4. Mbaj peshën trupore në limitet e rekomanduara (nje BMI te
20-25) duke mbajtur nivele të moderuara të aktivitetit fizik, çdo
ditë.
5. Mbaj nen kontroll konsumin e yndyrnave (jo më shumë se 30% të
energjisë ditore) dhe zëvëndëso yndyrnat më të saturuara me vajrat
vegjetalë të pasaturuara ose margarina të lehta.
6. Zëvëndëso mishin me dhjamë dhe prodhimet e mishit me
bizele, bishtajore, thierza, peshk, pulë ose mish pa dhjamë.
7. Përdor qumështin dhe nënproduktet e tij (qumësht të prerë, salcë
kosi, kos dhe djathë) që kanë sasi të pakta yndyre dhe kripe.
8. Zgjidh ushqime që janë me permbajtje të pakët sheqeri dhe konsumo
sheqer të përpunuar dhe me kursim, duke limituar frekuencën e pijeve me
sheqer dhe ëmbëlsirave.
9. Zgjidh një dietë me sasi të pakët kripe. Konsumi total i kripes nuk duhet të
jetë më shumë se një lugë çaji (6 gr) në ditë, duke perfshirë kripën në bukë
dhe ushqimet e konservuara e të përpunuara.
10. Nëse konsumoni alkool, konsumi limit duhet të jetë jo më shumë se 2 pije
(secila të përmbajë 10 gr alkool) në ditë.
11. Pergatitni ushqimin në mënyre të sigurtë dhe higjienikisht të pastër. Zieni,
piqni apo gatuani me avuj ose mikrovalë për të pakësuar sasinë e yndyrnave
shtesë.
12. Promovoni ushqyerjen ekskluzive me gji dhe futjen e ushqimeve shtesë të
sigurta në moshën rreth 6 muajsh, por jo më parë se 4 muajsh, ndërkohë që
ushqyerja me gji të vazhdojë gjatë vitit të parë të jetës.
Punoi: Exhitah

Vasija
XI-A
1 de 10

Recomendados

Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona. por
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.An An
126.8K visualizações33 slides
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE por
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE Universiteti Politeknik Tirane
18.8K visualizações42 slides
Te ushqyerit shendetshem por
Te ushqyerit shendetshemTe ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshemDarla Evangjeli
55.6K visualizações11 slides
Projekt edukimi fizik por
Projekt edukimi fizikProjekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizikAnesti çobani
42K visualizações24 slides
Kequshqyerja dhe semundjet por
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetSindi_haka
55.2K visualizações50 slides
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. por
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
58.8K visualizações29 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Obeziteti por
ObezitetiObeziteti
ObezitetiMelissa Cani
13.1K visualizações9 slides
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut por
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut irena kotobelli
26.3K visualizações20 slides
Ushtrimet fizike mbi shendetin por
Ushtrimet fizike mbi shendetinUshtrimet fizike mbi shendetin
Ushtrimet fizike mbi shendetin#MesueseAurela Elezaj
56.2K visualizações12 slides
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem por
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemArenoardReno
7.1K visualizações9 slides
Te ushqehemi dhe jo te hame! por
Te ushqehemi dhe jo te hame!Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!Egla Mërzheku
5.1K visualizações20 slides
Ushqyerja e shendetshme por
Ushqyerja e shendetshmeUshqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshmeErvis Duti
7.1K visualizações29 slides

Mais procurados(20)

Obeziteti por Melissa Cani
ObezitetiObeziteti
Obeziteti
Melissa Cani13.1K visualizações
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut por irena kotobelli
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
irena kotobelli26.3K visualizações
Ushtrimet fizike mbi shendetin por #MesueseAurela Elezaj
Ushtrimet fizike mbi shendetinUshtrimet fizike mbi shendetin
Ushtrimet fizike mbi shendetin
#MesueseAurela Elezaj56.2K visualizações
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem por ArenoardReno
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
ArenoardReno7.1K visualizações
Te ushqehemi dhe jo te hame! por Egla Mërzheku
Te ushqehemi dhe jo te hame!Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!
Egla Mërzheku5.1K visualizações
Ushqyerja e shendetshme por Ervis Duti
Ushqyerja e shendetshmeUshqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshme
Ervis Duti7.1K visualizações
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit por xhulia osmanllari
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
xhulia osmanllari206.7K visualizações
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja por Oksana Kamberi
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerjaBiologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
Biologji : Piramida ushqimore dhe semundjet nga keq ushqyerja
Oksana Kamberi4.6K visualizações
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM por Altin Emiri
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEMELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
Altin Emiri10.2K visualizações
Si te ushqehemi shendetshem por Ke Keiss
Si te ushqehemi shendetshemSi te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshem
Ke Keiss17.7K visualizações
Yndyrat dhe sheqernat por Vilma Kafexhiu
Yndyrat dhe sheqernatYndyrat dhe sheqernat
Yndyrat dhe sheqernat
Vilma Kafexhiu31K visualizações
Piramida Ushqimore por Marinela Abedini
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida Ushqimore
Marinela Abedini30.9K visualizações
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme por Jetmira Sula
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshmeTema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Jetmira Sula67.3K visualizações
Mjedisi por Megi Collaku
MjedisiMjedisi
Mjedisi
Megi Collaku171.3K visualizações
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi por Facebook
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Facebook76.5K visualizações
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME por gregorjupa
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
RENDESIA E PERBERJEVE ORGANIKE NE JETEN E PERDITSHME
gregorjupa18.2K visualizações
Një jetë e shëndetshme por Mario Peleshka
Një jetë e shëndetshmeNjë jetë e shëndetshme
Një jetë e shëndetshme
Mario Peleshka2.7K visualizações
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet por Korba Ferizaj
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetProteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Korba Ferizaj41.5K visualizações
Sëmundjet gjenetike por XhuLia Muca
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
XhuLia Muca50.8K visualizações
Te drejtat e femijeve por 22062002
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200241.1K visualizações

Similar a Ushqyerja e shëndetshme

Ushqyerja por
Ushqyerja Ushqyerja
Ushqyerja ornela rama
13K visualizações30 slides
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01 por
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Merkur Sinani
1.8K visualizações33 slides
Te ushqyerit por
Te ushqyeritTe ushqyerit
Te ushqyeritXhesika Merko
4.4K visualizações11 slides
Piramida ushqimore por
Piramida ushqimorePiramida ushqimore
Piramida ushqimoreXhuLia Muca
5.4K visualizações13 slides
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli por
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliirena kotobelli
6.9K visualizações17 slides
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit) por
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Xhoana Pepa
1.9K visualizações8 slides

Similar a Ushqyerja e shëndetshme(20)

Ushqyerja por ornela rama
Ushqyerja Ushqyerja
Ushqyerja
ornela rama13K visualizações
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01 por Merkur Sinani
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Merkur Sinani1.8K visualizações
Te ushqyerit por Xhesika Merko
Te ushqyeritTe ushqyerit
Te ushqyerit
Xhesika Merko4.4K visualizações
Piramida ushqimore por XhuLia Muca
Piramida ushqimorePiramida ushqimore
Piramida ushqimore
XhuLia Muca5.4K visualizações
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli por irena kotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
irena kotobelli6.9K visualizações
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit) por Xhoana Pepa
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Xhoana Pepa1.9K visualizações
Food por Enxhi_01
FoodFood
Food
Enxhi_011.3K visualizações
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme por Riku Verri
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Riku Verri22.6K visualizações
Mishiii por AnitaKrasniqi4
MishiiiMishiii
Mishiii
AnitaKrasniqi490 visualizações
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdf por Greta Mertiri
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdfushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdf
ushqyerja gjate shtatezanise,msc.gretamertiridocxgretaa.pdf
Greta Mertiri1.3K visualizações
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet por Burim Derveni
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratetProteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet
Burim Derveni51.9K visualizações
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet por Marjan DODAJ
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
300 keshilla mjekesore per te gjitha semundjet
Marjan DODAJ9.4K visualizações
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina por #MesueseAurela Elezaj
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteinaProteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina
Proteinat ..............Ekzistojnë më tepër se 10000 proteina
#MesueseAurela Elezaj10.4K visualizações
Piramidat Ushqimore Crregullimet E Te Ushqyerit por Edward Newgate
Piramidat Ushqimore Crregullimet E Te UshqyeritPiramidat Ushqimore Crregullimet E Te Ushqyerit
Piramidat Ushqimore Crregullimet E Te Ushqyerit
Edward Newgate4.3K visualizações
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi por Mirsad - New
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimiRoli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Mirsad - New5.4K visualizações
Projekt biologji por Kristjana Llolli
Projekt biologjiProjekt biologji
Projekt biologji
Kristjana Llolli7.7K visualizações
PUNE ME PROJEKT por KleaHaka
PUNE ME PROJEKTPUNE ME PROJEKT
PUNE ME PROJEKT
KleaHaka1.3K visualizações
Projekt kimi por Ueda Rrukaj
Projekt kimiProjekt kimi
Projekt kimi
Ueda Rrukaj25.2K visualizações
Prezantim por Luan Sejdijaj
Prezantim Prezantim
Prezantim
Luan Sejdijaj3K visualizações

Mais de Exhitah Vasija

Hidrokarburet e halogjenuar por
Hidrokarburet e halogjenuarHidrokarburet e halogjenuar
Hidrokarburet e halogjenuarExhitah Vasija
9.1K visualizações14 slides
Zbatime te exel-it ne fusha te ndryshme por
Zbatime te exel-it ne fusha te ndryshmeZbatime te exel-it ne fusha te ndryshme
Zbatime te exel-it ne fusha te ndryshmeExhitah Vasija
3.5K visualizações12 slides
Semundjet e gjakut por
Semundjet e gjakutSemundjet e gjakut
Semundjet e gjakutExhitah Vasija
11.6K visualizações3 slides
Lojrat olimpike por
Lojrat olimpikeLojrat olimpike
Lojrat olimpikeExhitah Vasija
18K visualizações6 slides
Lojrat sportive. por
Lojrat sportive.Lojrat sportive.
Lojrat sportive.Exhitah Vasija
23.1K visualizações4 slides
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre por
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyreHumanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyreExhitah Vasija
55.2K visualizações3 slides

Mais de Exhitah Vasija(11)

Hidrokarburet e halogjenuar por Exhitah Vasija
Hidrokarburet e halogjenuarHidrokarburet e halogjenuar
Hidrokarburet e halogjenuar
Exhitah Vasija9.1K visualizações
Zbatime te exel-it ne fusha te ndryshme por Exhitah Vasija
Zbatime te exel-it ne fusha te ndryshmeZbatime te exel-it ne fusha te ndryshme
Zbatime te exel-it ne fusha te ndryshme
Exhitah Vasija3.5K visualizações
Semundjet e gjakut por Exhitah Vasija
Semundjet e gjakutSemundjet e gjakut
Semundjet e gjakut
Exhitah Vasija11.6K visualizações
Lojrat olimpike por Exhitah Vasija
Lojrat olimpikeLojrat olimpike
Lojrat olimpike
Exhitah Vasija18K visualizações
Lojrat sportive. por Exhitah Vasija
Lojrat sportive.Lojrat sportive.
Lojrat sportive.
Exhitah Vasija23.1K visualizações
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre por Exhitah Vasija
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyreHumanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Humanistët më të shquar shqiptarë dhe veprat e tyre
Exhitah Vasija55.2K visualizações
Teenagers nowadays por Exhitah Vasija
Teenagers nowadaysTeenagers nowadays
Teenagers nowadays
Exhitah Vasija3.9K visualizações
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare por Exhitah Vasija
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptareNdikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Ndikimi i kultures osmane ne kulturen shqiptare
Exhitah Vasija94.7K visualizações
Reklame "Lana Del Ray Collection" por Exhitah Vasija
Reklame "Lana Del Ray Collection"Reklame "Lana Del Ray Collection"
Reklame "Lana Del Ray Collection"
Exhitah Vasija348 visualizações
Abcom por Exhitah Vasija
Abcom Abcom
Abcom
Exhitah Vasija642 visualizações
Rryma elektrike por Exhitah Vasija
Rryma elektrikeRryma elektrike
Rryma elektrike
Exhitah Vasija41.3K visualizações

Ushqyerja e shëndetshme

 • 1. Ushqyerja e shëndetshme Punoi: Exhitah Vasija XI-A
 • 2. Ushqyerja është sasia e ushqimit të marrë për furnizimin me materiale ndërtuese dhe burime energjie të nevojshme për funksionimin normal të organizmit human. • Ushqyerja e ekuilibruar dhe e përshtatshme e kombinuar me aktivitet fizik të rregullt, janë guri i themelit për një shëndet të mirë dhe njëherësh mjete shumë efikase për parandalimin e shumë sëmundjeve dhe për trajtimin e disa të tjerave. Sigurimi i një ushqyerje të shëndetshme dhe të sigurt gjatë viteve të para të jetës ka përfitime për gjithë jetën. • Kequshqyerja ndodh kur trupi nuk merr sasinë e nevojshme të energjisë (kalorive), proteinave, karbohidrateve, yndyrnave, vitaminave, mineraleve dhe lëndëve të tjera të nevojshme për të mbajtur të shëndetshëm organizmin dhe për funksionimin e mirë të tij.
 • 3. Lëndët organike që i nevojiten trupit tonë PROTEINAT Proteinat janë blloqet ndërtuese të jetës. Trupi ka nevojë për proteinat që të “riparojë” dhe mirëmbaje veten. FUNKSIONI: Cdo qelizë e trupit përmban proteina. Ajo përbën pjeseën më të madhe të lekurës, muskujve, organeve dhe gjëndrave. Ne kemi nevojë në dietën tonë për proteina sepse ato ndihmojnë në riparimin e qelizave dhe krijimin e qelizave te reja. Proteinat janë gjithashtu të rëndësishme për rritjen dhe zhvillimin gjatë femijërisë, adoleshencës dhe shtatzanisë. BURIMET USHQIMORE: Kur proteinat treten, aminoacidet mbesin. Trupi i njeriut ka nevojë për shumë aminoacide që të zbërthejë ushqimin. Aminoacidet duhet të merren në sasi të mëdha që të kemi një shëndet optimal. Aminoacidet merren nga burimet shtazore si mishi, qumështi, peshku dhe vezët si dhe nga burimet bimore si soja, zarzavatet, gjalpi dhe nga disa lloje gruri. EFEKTET ANESORE: Një dietë tepër e pasur mund të kontribuojë në nivelin e lartë të kolesterolit, gjithashtu mund të shkaktojë tendosje veshkash. 10 USHQIMET QE KANE NIVELIN ME TE LARTE TE PROTEINAVE: Djathi, bizelet/bishtajat, mishi i viçit, kungulli dhe farat e shalqirit, mishi i bardhe, peshku, vezët e peshkut , karavidhet, gaforret dhe kikirikët.
 • 4. KARBOHIDRATET Karbohidratet janë një nga llojet kryesore të ushqyesve. Ata janë burimi kryesor i energjisë në trupin tonë. Sistemi tretës i kthen karbohidratet në glukozë (sheqeri i gjakut). Trupi e përdor këtë sheqer për ti dhënë energji qelizave, indeve dhe organeve. Ai ruan sheqer rezervë në melçi dhe muskuj kur nevojitet. 10 USHQIMET QE PERMBAJNE KARBOHIDRATE NE SASI TE TEPERTA (Duhet te shmangen): •Fruktoza dhe sheqeri pluhur •Pijet pluhur, karamelet dhe çimçakizat •Drithërat e sheqerosur •Frutat e thata (mollat, kumbullat, bananet etj.) •Embëlsirat me oriz, patatinat •Mielli dhe produktet e tij derivate, tortat, biskotat •Reçeli dhe konservat •Patatet •Turshitë e ëmbla & salcat •Picat
 • 5. YNDYRNAT Yndyrnat janë përbërje organike që përbëhen nga karboni, hidrogjeni dhe oksigjeni. Ata janë një burim energjie në ushqime. Yndyrnat i përkasin një grupi substancash qe quhen lipide. FUNKSIONI: Yndyra është një nga tre lëndët ushqyese ( së bashku me proteinat dhe karbohidratet ) furnizojnë me kalori trupin. Yndyra jep 9 kalori për gram, thuajse dyfishin e kalorive që japin karbohidratet dhe proteinat. Ato janë të rëndësishme për kontrollin e inflamacionit, mpiksjen e gjakut dhe zhvillimin e trurit. Lëkura dhe flokët e shëndetshëm mbahen nga yndyrnat. Yndyra ndihmon trupin të thithë dhe të lëvizë vitaminat A,D,E dhe K përmes sistemit të qarkullimit të gjakut. BURIMET USHQIMORE: produktet shtazore si gjalpi, djathi, qumështi, akulloret dhe mishrat me shumë yndyrë, vaji i ullirit, peshkut, lulediellit, misrit dhe sojës, ushqimet e skuqura. EFEKTET ANESORE: Konsumimi i tepërt i yndyrnave të ngopura është shkaku kryesor i sëmundjeve të zemrës. Ato shkaktojnë bllokimin e arterieve nga kolesteroli. Gjithashtu konsumimi i tepërt i yndyrnave rrit probabilitetin e të bërurit obez.
 • 6. NJE DIETË E BALANCUAR Një dietë e balancuar do të thotë që në çdo vakt një e treta e pjatës tuaj të përfshijë karbohidrate me përbërje niseshteje të tilla si patatet, makaronat apo orizi ; një e treta përfshin frutat dhe perimet ndërsa pjesa që mbetet përfshin ushqimet e pasura me proteina si mishi, peshku, vezët dhe bulmeti. Yndyrnat dhe sheqernat duhet të mbahen brenda normës.
 • 7. Dymbëdhjetë hapat e ushqyerjes së shëndetshme. 1. Konsumo një dietë ushqyese të bazuar në ushqime të ndryshme me origjinë kryesisht bimore se sa shtazore. 2. Konsumo bukë, drithëra, oriz ose patate disa herë në ditë. 3. Konsumo varietete zarzavatesh e frutash disa herë në ditë (se paku 400 gr në ditë), mundësisht të freskëta dhe të prodhuara lokalisht. 4. Mbaj peshën trupore në limitet e rekomanduara (nje BMI te 20-25) duke mbajtur nivele të moderuara të aktivitetit fizik, çdo ditë.
 • 8. 5. Mbaj nen kontroll konsumin e yndyrnave (jo më shumë se 30% të energjisë ditore) dhe zëvëndëso yndyrnat më të saturuara me vajrat vegjetalë të pasaturuara ose margarina të lehta. 6. Zëvëndëso mishin me dhjamë dhe prodhimet e mishit me bizele, bishtajore, thierza, peshk, pulë ose mish pa dhjamë. 7. Përdor qumështin dhe nënproduktet e tij (qumësht të prerë, salcë kosi, kos dhe djathë) që kanë sasi të pakta yndyre dhe kripe. 8. Zgjidh ushqime që janë me permbajtje të pakët sheqeri dhe konsumo sheqer të përpunuar dhe me kursim, duke limituar frekuencën e pijeve me sheqer dhe ëmbëlsirave.
 • 9. 9. Zgjidh një dietë me sasi të pakët kripe. Konsumi total i kripes nuk duhet të jetë më shumë se një lugë çaji (6 gr) në ditë, duke perfshirë kripën në bukë dhe ushqimet e konservuara e të përpunuara. 10. Nëse konsumoni alkool, konsumi limit duhet të jetë jo më shumë se 2 pije (secila të përmbajë 10 gr alkool) në ditë. 11. Pergatitni ushqimin në mënyre të sigurtë dhe higjienikisht të pastër. Zieni, piqni apo gatuani me avuj ose mikrovalë për të pakësuar sasinë e yndyrnave shtesë. 12. Promovoni ushqyerjen ekskluzive me gji dhe futjen e ushqimeve shtesë të sigurta në moshën rreth 6 muajsh, por jo më parë se 4 muajsh, ndërkohë që ushqyerja me gji të vazhdojë gjatë vitit të parë të jetës.