1. Rancangan Pengajaran Harian
Kelas : Harapan 5
Tarikh : 30 Ogos 2012
Masa : 8.45 – 9.45 pagi
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Tema : Jalur Gemilang
Tajuk : 4.0 Membaca
6.0 Tulisan
Kemahiran : 4.4 Membaca dan memahami ayat
4.4.1 Ayat
6.6 Menyusun dan menulis rangkai kata
6.6.1 Rangkai kata
Bilangan Murid : 6 orang
Kumpulan 1(Aras Tinggi)
Bil Nama Kategori Kehadiran
1 . Ahmad Mujahid b. Zolkpli Slow Learner
2. Maya A/P Shailesh Patel ADHD
3. Siti Nadiah bt. Nordin Robit Penglihatan
4. Thaminraj A/L Kobal Slow Learner
Kumpulan 2(Aras Sederhana)
Bil Nama Kategori Kehadiran
1. Muhammad Zaini b. Mohd Zaidi Disleksia
2. Rene Mikel b. Muhammad Irsyad Edward Slow Learner
Hasil pembelajaran: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat
Kumpulan 1
i. melengkapkan 4 daripada 5 ayat dengan perkataan yang sesuai dengan gambar
dengan betul dengan bimbingan guru.
ii. menulis semula 4 daripada 6 ayat dalam petikan dengan ejaan dan tanda baca yang
betul dengan bimbingan guru.
iii. membaca perkataan dalam ayat dengan intonasi yang betul dengan bimbingan guru.
Kumpulan 2
i. menyusun 3 daripada 5 perkataan menjadi ayat yang bermakna dengan betul
dengan bantuan guru.
ii. menulis semula 2 daripada 3 ayat dengan ejaan dan tanda baca yang betul dengan
bimbingan guru.
iii. membaca perkataan dalam ayat dengan intonasi yang betul dengan bantuan guru.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid tahu tentang Bendera Malaysia melalui aktiviti yang
dijalankan di sekolah.
Penerapan Nilai: Mendengar arahan, bersungguh-sungguh, keyakinan diri, ketelitian
2. Unsur Terapi: Pertuturan, fisio
Penggabungjalinan : Pendidikan Seni Visual
BBB/BBM:,lembaran kerja,petikan teks “ Jalur Gemilang”,pensel warna
Langkah / Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Set Induksi Uji Pengetahuan Sedia 1. Murid diminta bersedia
(+ 5 minit) Ada Murid tentang untuk memulakan Unsur Terapi:
“ Bendera Malaysia” pengajaran. Pertuturan
2. Murid bersoal jawab
Soalan; bersama guru mengenai Nilai:Mendengar
1) Apakah yang murid pengetahuan sedia ada arahan, Keyakinan
tahu tentang Bendera murid. diri
Malaysia? 3. Murid menjawab soalan
2) Apakah nama lain guru berdasarkan
bagi Bendera Malaysia? pengetahuan sedia mereka.
4. Guru mengaitkan aktiviti
dengan isi pelajaran pada
hari tersebut.
Langkah 1 Membaca petikan 1. Murid dipaparkan petikan BBB: Petikan teks
(+ 10 minit) “Jalur Gemilang” teks tentang “Jalur “Jalur Gemilang”
Gemilang”
Jalur Gemilang 2. Murid diperdengarkan Unsur Terapi:
petikan tentang “Jalur Pertuturan
Bendera Malaysia Gemilang” yang dibaca oleh
guru. Nilai: Bersungguh-
dikenali sebagai Jalur 3. Seorang demi seorang sungguh, keyakinan
Gemilang. Jalur murid diminta membaca diri
petikan secara individu .
Gemilang mempunyai 14
4. Murid bersoal jawab
jalur merah dan putih. bersama guru mengenai isi
Setiap jalur mempunyai petikan yang dibaca.
saiz yang sama
lebar,bermula dengan
jalur merah di sebelah
atas dan berakhir
dengan jalur putih di
sebelah bawah.
Bahagian yang berwarna
biru tua di atas sebelah
kiri maknanya
perpaduan. Anak bulan
tanda Agama Islam
3. ialah agama rasmi.
Bintang itu tanda 14
buah negeri dalam
Malaysia. Warna kuning
pada anak bulan dan
bintang itu ialah warna
diraja.
Soalan:
1)Apakah nama Bendera
Malaysia?
2)Berapakah warna Jalur
Gemilang?
3)Apakah yang
melambangkan agama
Islam sebagai agama
rasmi?
Langkah 2 Kumpulan 1 Kumpulan 1 BBB : Lembaran
(+ 15 minit) - Melengkapkan 1. Murid diberi penerangan kerja
ayat mengenai aktivti yang akan
dijalankan. Unsur Terapi: Fisio
2. Murid dikehendaki
melengkapkan ayat dengan Nilai: Mendengar
perkataan yang sesuai arahan,bersungguh-
dengan gambar. sungguh
Kumpulan 2
Kumpulan 2 1. Murid diberi arahan
- Menyusun ayat tentang aktiviti yang akan
dijalankan.
2. Murid dikehendaki
menyusun perkataan
menjadi ayat yang
bermakna.
Langkah 3 Kumpulan 1 1. Murid diberi penerangan BBB: lembaran kerja
(+ 10 minit) - Tulis semula tentang aktiviti yang akan
petikan dengan dilaksanakan. Unsur Terapi: Fisio
ejaan dan tanda
baca yang betul. Kumpulan 1
1. Murid dikehendaki Nilai: Ketelitian
menulis semula petikan
4. dengan ejaan dan tanda
baca yang betul.
Kumpulan 2 Kumpulan 2
- Tulis semula 1. Murid dikehendaki
ayat dengan menulis semula ayat dengan
ejaan dan tanda ejaan dan tanda baca yang
baca yang betul betul.
Langkah 4 Pengukuhan 1. Lembaran kerja diedarkan BBB: Lembaran kerja
(+ 15 minit) - Mewarna Jalur kepada murid oleh guru.
Gemilang 2. Guru memberi arahan Unsur Terapi: Fisio
aktiviti yang akan dijalankan.
3. Murid dikehendaki untuk Nilai: Mendengar
menyiapkan lembaran kerja arahan, Bersungguh-
dan menghantar kepada sungguh
guru.
4. Guru memantau murid
dari semasa ke semasa.
5. Guru membimbing murid
yang lemah.
Penutup Rumusan pengajaran 1.Guru bersoal jawab Unsur Terapi:
(+ 5 minit) -kognitif dengan murid tentang apa Pertuturan
- sosial yang telah dipelajari pada
hari ini. Nilai: keyakinan diri
Jalur Gemilang 2. Guru merumuskan
pengajaran hari ini.
3. Murid dan guru
Merahmu bara menyanyikan lagu “Jalur
semangat waja, Gemilang” bersama-sama.
Putihmu bersih budi 4. Bersurai
pekerti,
Kuning berdaulat
payung negara,
Biru perpaduan kami
semua.
Puncak dunia telah kau
tawan,
Lautan luas telah kau
redah,
Membawa semangat
jiwa merdeka,
5. Semarak jaya kami
warganya.
Empat belas melintang
jalurnya,
Semua negeri dalam
Malaysia,
Satu suara satu
semangat,
Itu sumpah warga
berdaulat.
Jalur gemilang... di
bawah naunganmu,
Jalur gemilang... kami
semua bersatu,
Perpaduan ketaatan,
Amalan murni rakyat
Malaysia.
Jalur gemilang... megah
kami terasa,
Jalur gemilang...
kibarkanlah wawasan,
Merah putih biru
kuning,
Jalur semangat kami
semua.
Berkibarlah…
Berkibarlah…
Berkibarlah…
Jalur gemilang