O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

Kombetarja shqiptare e futbollit

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
BOTËRORI BRAZIL 2014
BOTËRORI BRAZIL 2014
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 33 Anúncio
Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Anúncio

Kombetarja shqiptare e futbollit

 1. 1. Të dhëna  Shkurtesa  ALB  Federata  Federata Shqiptare e Futbollit  Trajneri  Gianni De Biasi  Kapiteni aktual  Lorik Cana  Golashënuesi  Erjon Bogdani(18)  Stadiumi  Stadiumi "Qemal Stafa"  FIFA (kodi)  ALB  FIFA (rangu)  45 (Shtator 2013)  Pozita më e lartë  37 (Korrik 2013)  Pozita më e ulët  124 (Gusht 1997)  Elo (Rangu)  43Loja e parë ndërkombëtare  Shqipëria 2 – 3 Jugosllavia (Tiranë, Shqipëri; 7 tetor, 1946)  Fitorja me thellë  Shqipëria 6 – 1 Cyprus (Tiranë, Shqipëri 12 Shkurt, 2009)  Humbja më e thellë  Hungaria 12 – 0 Shqipëria (Budapest, Hungari; 24 Shtator, 1950)
 2. 2. Kombëtarja shqiptare e futbollit  Kombëtarja shqiptare e futbollit është ekipi kombëtar i futbollit të Shqipërisë dhe kontrollohet nga Federata Shqiptare e Futbollit, ajo është krijuar që nga viti 1932.  Edhe pse asnjëherë nuk ka luajtur asnjë ndeshje, ekipi shqiptar i futbollit kombëtar ka ekzistuar para se të krijohej FSHF. Kjo gjë dëshmohet nga regjistrimi i kombëtares në Kupën Ballkanike të 1929–31 (edhe pse Shqipëria u tërhoq nga kompedicioni përpara se të fillonte). FSHF-ja u krijua më 30 Qershor 1930 dhe Shqipëria priti 16 vite për të luajtur ndeshjen e parë ndërkombëtare, duke debutuar kundër Jugosllavisë në 1946. Në 1932, Shqipëria u bashkua me FIFA-n (gjatë kongresit në 12 Qershor — 16 Qershor) dhe në 1954, ai ishte një nga anëtarët krijues tëUEFA-s.
 3. 3. Historia  Shqipëria mori pjesë për herë të parë në ndeshjet kualifikuese të turneve të mëdhenj në kualifikueset e Euro 1964, ku ata kaluan raundin paraeleminator pasi Greqia u tërhoq. Më pas ata u eleminuan me rezultatin e përgjithshëm 4–1 nga Danimarka. Pas kësaj, ata morën pjesë në kualifikueset e Kupës së Botës 1966 nën udhëheqjen e Panajot Panos (i cilësuar si lojtari më i mirë shqiptar i të gjitha kohërave). Ata ishin vendosur në Grupin 5 që e mbyllën në vendin e fundit me një pikë. Në kualifikueset e Euro 1968, ata do të arrinin një rezultat historik pas barazimit 0–0 kundër Gjermanisë Perëndimore duke i lënë këta të fund jashtë Euro 1968.Një brez i ri lojtarësh e udhëhoqën kombëtaren te rezultatet e mira në vitet 80': në kualifikueset e Kupës së Botës 1986 ata morën një barazim prestigjoz 2–2 kundër Polonisë dhe gjithashtu morën një fitore historike 2–0 kundërBelgjikës. Megjithatë, as këto rezultate të mira nuk i siguruan Shqipërisë kualifikimin në Kupën e Botës për herë të parë në histori.Më 26 Dhjetor 2007, presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, lajmëroi se Arie Haan do të zëvëndësonte trajnerin kroato-austriak Otto Barić si trajneri i ri i kombëtares shqiptare. Ai firmosi një kontratë 2 vjeçare më 4 Janar 2008. Më 14 Mars 2008, Shqipëria u përjashtua nga futbolli ndërkombëtarë (FIFAdhe UEFA), për shkak të ndërhyrjes së rëndë politike në federatën e futbollit, përjashtimi zgjati 46 ditë.
 4. 4.  Haan u zëvëndësua nga trajneri kroat Josip Kuže më 19 Maj 2009. Kuže qëndroi te kombëtarja për rreth 3 vite dhe regjistroi fitoren më të madhe në historinë e kombëtares shqiptare, fitoren 6–1 kundër Qipros më 12 Tetor 2009.  Kombëtarja shqiptare e futbollit kohët e fundit ka afruar shumë lojtarë me origjinë nga Kosova ose të rritur në Zvicërsi: Etrit Berisha, Ermir Lenjani, Loret Sadiku, Migjen Basha, Amir Abrashi, Shkëlzen Gashi, Valdet Rama, Alban Mehaetj, ata janë ndikuar nga prindërit e tyre kosovarë.  Më 29 Shtator 2014, pas disa ditësh takime, Shqipëria siguroi një miqësore historike kundër katër herë kampionëve të botës Italisë më 18 Nëntor 2014 në Parma. Lajmi u konfirmua nga Italia në faqen zyrtare të tyre në internet,dhe më pas dhe nga FSHF-ja.
 5. 5. Prezenca e konsiderueshme në Kupën e Botës 2014  Gazaeta katalanase “El Mundo Deportivo” e bën të ndjeshme praninë e Shqipërisë në Kupën e Botës, falë një shkrimi të publikuar prej saj: "Shqipëria nuk është në Botëror, por gjithsesi për të flitet dhe në Brazil 2014, pasojë e yjeve me origjinë shqiptare që po shpërthejnë në kompeticion më madhor të globit".E përditshmja katalanase “El Mundo Deportivo” e bën të ndjeshme praninë e Shqipërisë në Kupën e Botës, falë një shkrimi të publikuar prej saj, ku sqaron se disa prej talenteve të këtij turneu janë me origjinë nga vendi i shqiponjave, duke vëne theksin sidomos te Xherdan Shaqiri. Sipas gazetës sportive, nëse De Biasi do të kishte patur në gjirin e tij, futbollistët e përfaqësueses zvicerane por dhe Januzajn e Belgjikës, me shumë gjasa në çerek–finale ndaj Argjentinës nuk do të ishte Zvicra por kuqezinjtë. “El Mundo Deportivo” shkruan se një vend me tre million banorë, që kurrë nuk ka marrë pjesë më parë në një turne madhor, mund të kishte qenë e pranishmë në Botërorin brazilian, nëse yjet me origjinë shqiptare do të kishin zgjedhur të vishnin fanellën e vendit të tyre.
 6. 6.  Gazeta spanjolle madje thekson se Shaqiri, aktualisht ylli i Zvicrës, në rini ka qenë shumë i dyzuar për të luajtur për kuqezinjtë në të kaluarën, madje zotëron dhe dy pasaporta, atë zvicerane dhe atë shqiptare. I lindur në Gjilan të Kosovës, në fund ai vendosi të vishte fanellën e Zvicrës, vendit ku u formua si futbollist. Emri i dytë që mund t’i bënte punë De Biasit, sipas të përditshmes katalanase është Januzaj I Belgjikës, të cilin e etiketojnë si talenti i madh. Për këtë të fundit, “El Mundo Deportivo” shkruan se ka lindur në Bruksel por vendos theksin te origjina e të atit, që është një shqiptar nga Kosova. Sipas “El Mundo Deportivos”, ai do të jetë një prej elementëve të rinj, që Van Gaal mund t’i besojë më shumë në momentin kur të marrë drejtimin e United. Gjithashtu në shkrim përmenden dhe dy vëllezërit Xhaka, ku i pari luan për Zvicrën dhe i dyti për Shqipërinë, dhe sipas El Mundos, dhe mesfushori i Gladbachut mund të kishte qenë pjesë e Shqipërisë në eliminatore. Ndërsa me futbollistë të tjerë si Dżemaili, Mehmedi që i përkasin shqiptarëve të Maqedonisë dhe Valon Behramin, sipas “El Mundo Deportivos” vështirë se në Europë do të kishte skuadër më të talentuar se ajo shqiptare.
 7. 7. Ndeshjet dhe rezultatet Data Vendi Kundërshtari Rezultati Kompedicioni Shënuesit 29 Shkurt 2012 Tbilisi, Gjeorgji Gjeorgjia 2–1 Ndeshje Miqësore Çani 33' 22 Maj 2012 Madrid, Spanjë Katari 2–1 Ndeshje Miqësore Bakaj 46', Bogda ni 50' 27 Maj 2012 Stamboll, Turqi Irani 1–0 Ndeshje Miqësore Vila 60' 15 Gusht 2012 Tiranë, Shqipëri Moldavia 0–0 Ndeshje Miqësore 7 Shtator 2012 Tiranë, Shqipëri Qipro 3–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Sadiku 36', Ç ani 84', Bo gdani 86' 11 Shtator 2012 Lurzen, Zvicër Zvicra 2–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 12 Tetor 2012 Tiranë, Shqipëri Islanda 1–2 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Çani 29' 16 Tetor 2012 Tiranë, Shqipëri Sllovenia 1–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Roshi 37' 14 Nëntor 2012 Gjenevë, Zvicër Kameruni 0–0 Ndeshje Miqësore 6 Shkurt 2013 Tiranë, Shqipëri Gjeorgjia 1–2 Ndeshje Miqësore Bogdani 25' 22 Mars 2013 Oslo, Norvegji Norvegjia 0–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Salihi 67'
 8. 8. 26 Mars 2013 Tiranë, Shqipëri Lituania 4–1 Ndeshje Miqësore Meha 33', Çani 38', Basha 43', P alionis(o.g.) 7 Qershor 2013 Tiranë, Shqipëri Norvegjia 1–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Rama 41' 14 Gusht 2013 Tiranë, Shqipëri Armenia 2–0 Ndeshje Miqësore Rama 21', Kaçe 67' 6 Shtator 2013 Ljubljana, Slloveni Sllovenia 1–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 10 Shtator 2013 Rejkjavik, Islandë Islanda 2–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Rama 9' 11 Tetor 2013 Tiranë, Shqipëri Zvicra 1–2 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Salihi 89' (pen.) 15 Tetor 2013 Nikosia, Qipro Qipro 0–0 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
 9. 9. 15 Nëntor 2013 Anitalja, Turqi Bjellorusia 0–0 Ndeshje Miqësore 5 Mars 2014 Durrës, Shqipëi Malta 2–0 Ndeshje Miqësore Basha 26', Me ha 53' 31 Maj 2014 Yverdon-les- Bains, Zvicër Rumania 0–1 Ndeshje Miqësore 4 Qershor 2014 Budapest, Hungri Hungaria 1–0 Ndeshje Miqësore 8 Qershor 2014 Serravalle, San Marino San Marino 0–3 Ndeshje Miqësore Mavraj 27', Va jushi 32', Vila 74' 7 Shtator 2014 Aveiro, Portugali Portugalia 0–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2016 Balaj 52' 11 Tetor 2014 Elbasan, Shqipëri Danimarka 1–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2016 Lenjani 28'
 10. 10. 14 Tetor 2014 Beograd, Serbi Serbia Anulluar Kualifikues et e UEFA Euro 2016 14 Nëntor 2014 Franca Ndeshje Miqësore 18 Nëntor 2014 Parma, Itali Italia 1-0 Ndeshje Miqësore 29 Mars 2015 Shqipëri Armenia 2-1 Kualifikuese t e UEFA Euro 2016 13 Qershor 2015 Francë Franca Ndeshje Miqësore 4 Shtator 2015 Danimarkë Danimarka Kualifikuese t e UEFA Euro 2016
 11. 11. Kualifikueset e Kupës së Botës 2014 Skuadra Nd F B H G+ G- GD Pt Zvicra 10 7 3 0 17 6 +11 24 Islanda 10 5 2 3 17 15 +2 17 Slloveni a 10 5 0 5 14 11 +3 15 Norvegj ia 10 3 3 4 10 13 −3 12 Shqipëri a 10 3 2 5 9 11 −2 11 Qipro 10 1 2 7 4 15 −11 5
 12. 12. Shqipëria — 3–1 1–2 1–1 1–0 1–2 Qipro 0–0 — 1–0 1–3 0–2 0–0 Islanda 2–1 2–0 — 2–0 2–4 0–2 Norvegjia 0–1 2–0 1–1 — 2–1 0–2 Sllovenia 1–0 2–1 1–2 3–0 — 0–2 Zvicra 2–0 1–0 4–4 1–1 1–0 —
 13. 13. Skuadra  Skuadra momentale  24 lojtarët e mëposhtëm janë thirrur për ndeshjen e ardhshme kundër Portugalisë më 7 Shtator 2014, e vlefshme për kualifikueset e UEFA Euro 2016. Ndeshjet dhe Golat janë më 8 Qershor 2014.
 14. 14. Numri Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi 1 GK Etrit Berisha 10 Mars 1989 (26 vjeçar) 18 0 Lazio 12 GK Orges Shehi 25 Shtator 1977 (37 vjeçar) 5 0 Skënderbeu Korçë 5 DF Lorik Cana (Kapiten ) 27 Qershor1983 ( 31 vjeçar) 76 1 Lazio 7 DF Ansi Agolli 11 Nëntor 1982 (32 vjeçar) 48 2 Qarabağ 2 DF Andi Lila 12 Shkurt 1986 (2 9 vjeçar) 47 0 Parma F.C. 6 DF Debatik Curri 28 Dhjetor 1984 ( 30 vjeçar) 42 1 Tirana
 15. 15. 15 DF Mërgim Mavraj 9 Qershor 1986 (28 vjeçar) 17 1 Köln 4 DF Elseid Hysaj 20 Shkurt 1994 (21 vjeçar) 7 0 Empoli F.C. 3 DF Ermir Lenjani 5 Gusht 1989 (2 5 vjeçar) 3 0 Rennes FC 14 DF Taulant Xhaka 28 Mars 1991 (24 vjeçar) 0 0 Basel 11 MF Emiljano Vila 12 Mars 1988 (27 vjeçar) 26 3 Partizani Tirana 21 MF Odise Roshi 21 Maj1991 (23 vjeçar) 19 1 FSV Frankfurt 20 MF Ergys Kaçe 8 Korrik 1993 (2 1 vjeçar) 10 1 PAOK
 16. 16. 22 MF Amir Abrashi 27 Mars 1990 (25 vjeçar) 7 0 Grasshopp er 23 MF Armando Vajushi 3 Dhjetor 1991 (23 vjeçar) 6 1 Litex Lovech 17 FW Shkëlzen Gashi 15 Korrik 1988 (26 vjeçar) 5 0 Basel 13 MF Burim Kukeli 16 Janar 1984 (31 vjeçar) 4 0 Zürich 8 MF Herolind Shala 1 Shkurt 1992 (23 vjeçar) 0 0 Odd 18 FW Hamdi Salihi 19 Janar 1984 (31 vjeçar) 48 11 Hapoel Acre 9 FW Edmond Kapllani 31 Korrik 1982 (32 vjeçar) 41 6 FSV Frankfurt 19 FW Bekim Balaj 11 Janar 1991 (24 vjeçar) 4 0 Slavia Prague 16 FW Sokol Cikalleshi 27 Korrik 1990 (24 vjeçar) 3 0 Split
 17. 17. Stafi Pozicioni Emri Trajneri Gianni De Biasi Ndihmësi Paolo Tramezzani Ndihmësi Altin Lala Trajneri i Palestrës Alberto Belle Trajneri i Portierëve Ilir Bozhiqi Menaxheri Alban Bushi Vëzhguesi Erjon Bogdani Menaxheri i talentëve Redi Jupi Doktori Arben Celiku
 18. 18. Stadiumi  Që nga Nëntor 2013, Qemal Stafa nuk përdoret më si stadiumi i kombëtares pasi nuk i plotëson kushtet dhe kriteret e FIFA-s. Në fakt, asnjë stadium në Shqipëri nuk i plotëson kriteret e FIFA-s dhe kjo gjë çoi që stadiumi Ruzhi Bizhuta të rikontruktoheshe dhe të përdorej si stadiumi i kombëtares për ndeshjet kualifikuese të UEFA Euro 2016. Gjithashtu stadiumit i'u ndyshua emri duke u bërë Elbasan Arena.Në Janar 2014, u konfirmua zyrtarisht se Ruzhi Bizhuta do të jetë stadiumi i ri i kombëtares.
 19. 19. Stadiumi i vjetër Qemal Stafa i fotografuar nga Hotel Sheraton.
 20. 20. Tifozeria shqiptare në Elbasan Arena
 21. 21. Fanella  Fanella e kombëtares shqiptare ka qënë zakonisht kuq e zi me disa detaje të ndryshuara përgjat viteve.  Prodhuesit e fanellave Prodhuesi Periudha Puma 2000–2004 Umbro 2004–2008 Nike 2008–2010 Legea 2010–2012 Adidas 2012–vazhdon
 22. 22. Historia e tranjerëve  Kjo është një listë e 25 trajnerëve që kanë drejtuar kombëtaren shqiptare që nga viti 1946 (shënim që Bejkush Birçe dhe Agron Sulaj e kanë drejtuar kombëtaren 2 herë) Ljubiša Broćić (1946–1947) Adem Karapici (1947–1949) Sllave Llambi (1949) Ludovik Jakova (1949–1950) Myslim Alla (1952) Vadas Miklós (1953) Loro Boriçi (1957–1963) Zyber Konçi (1963–65) Loro Boriçi (1965–1972)
 23. 23. Zyber Konçi (1980) Loro Boriçi (1981) Shyqyri Rreli (1982–1985) Agron Sulaj (1985–1988) Shyqyri Rreli (1988–1989) Bejkush Birçe (1990) Agron Sulaj (1990–1991) Bejkush Birçe (1991–1994) Neptun Bajko (1994–1996) Astrit Hafizi (1997–1999) Medin Zhega (2000–2001) Sulejman Demollari (2001–2002) Giuseppe Dossena (2002) Hans-Peter Briegel (2002–2006) Otto Barić (2006–2007) Arie Haan (2008–2009) Josip Kuže (2009–2011) Gianni De Biasi (2011–)
 24. 24. Lojtarët  Lojtarët me më shumë ndeshje # Emri Periudha Ndeshje Gola 1 Altin Lala 1998–2011 79 3 2 Klodian Duro 2001–2011 77 6 3 Lorik Cana 2003– 76 1 4 Ervin Skela 2000–2011 75 13 5 Erjon Bogdani 1996–2013 74 18 6 Foto Strakosha 1990–2004 73 0
 25. 25. 7 Igli Tare 1997–2007 68 10 8 Altin Haxhi 1995–2009 68 3 9 Alban Bushi 1995–2007 67 14 10 Armend Dallku 2005–2013 64 1
 26. 26. Altin Lala është lojtari që ka luajtur 79 ndeshje me fanellën e kombëtares shqiptare, më shumë se çdo lojtar tjetër.
 27. 27. Golashënuesit më të mirë  Poshtë është lista me 12 lojtarët që kanë shënuar më shumë me kombëtaren shqiptare. # Emri Periudha Gola Ndeshje 1 Erjon Bogdani 1996–2013 18 74 2 Alban Bushi 1995–2007 14 67 3 Ervin Skela 2000–2011 13 75 4 Altin Rraklli 1992–2005 11 63 5 Hamdi Salihi 2006– 11 48
 28. 28. 6 Sokol Kushta 1987–1996 10 31 7 Igli Tare 1997–2007 10 68 8 Adrian Aliaj 2002–2006 8 29 9 Bledar Kola 1994–2001 6 38 10 Klodian Duro 2000–2011 6 77 11 Edmond Kapllani 2004– 6 41 12 Loro Boriçi 1946–1958 6 23
 29. 29. Trofe Fitues i VIII Kupës Ballkanike(Tiranë, Tetor 1946) Fituesi i Turnamentit Ndërkombëtarë Futbollistik Rothmans (Valletta, 4 Shkurt — 10 Shkurt 2000)
 30. 30. PUNOI:ANASTAS RRASA
 31. 31. FUND

×