O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Rakud ja koed

õppematerjal 9. klassile

 • Entre para ver os comentários

Rakud ja koed

 1. 1. RAK K 9. klass Koostas: Kristel Mäekask
 2. 2. Raku mõiste <ul><li>Rakk on organismi väikseid ehituslik ja talituslik üksus, millel esinevad kõik elu tunnused. </li></ul><ul><li>Inimese kehas on üle 200 erineva raku. </li></ul>
 3. 3. Rakkude uurimine Mikroskoopide leiutamine 17. saj. alguses võimaldas näha mikroskoopilis t elu.
 4. 4. Esimene valgusmikroskoop Inglane Robert Hook leiutas valgusmikroskoobi 1665.a. millega uuris korgilõike. Võttis kasutusele raku mõiste.
 5. 5. Robert Hooke´i joonis korgi rakkudest
 6. 6. Anton y van Leeuwenhoek Saksamaa teadlane Anton van Leeuwenhoek valmistas mitmesuguseid mikroskoope ning uuris ainurakseid ja baktereid 17.saj. teisel poolel. (1632 - 1723)
 7. 7. Karl Ernst von Baer Karl Ernst von Baer avastas 1826.a. imetaja munaraku ja järeldas, et loomorganismi areng saab alguse munarakust. (1792-1876) munarakk
 8. 8. Karl Ernst von Baer on Eestis sündinud ja õppinud saksa päritolu teadlane, keda peetakse embrüoloogia rajajaks. Tal on silmapaistvaid saavutusi ka geograafia ja antropoloogia vallas.
 9. 9. Matthias Schleiden ja Theodor Schwann Matthias Schleiden jõudis 1838.a. järeldusele, et kõik taimed on rakulise ehitusega. Theodor Schwann leidis 1839.a. et ka loomorganismid on rakulise ehitusega. Seejärel sõnastasid Schwann ja Schleiden ühe rakuteooria põhiteesidest: “ Kõik taimed ja loomad on rakulise ehitusega.” Mida hiljem üldistati: “ Kõik organismid on rakulise ehitusega.”
 10. 11. Rudolf Virchow Saksa päritolu teadlane Rudolf Virchow sõnastas 1858.a. ühe rakuteooria põhiseisukoha: “ Iga uus rakk saab alguse olemasolevast rakust selle jagunemise teel.”
 11. 12. Koolis kasutusel olev valgusmikroskoop
 12. 13. Elektronmikroskoop Elektronmikroskoop - l eiutati 1931.a.
 13. 14. <ul><li>Rakkude suurus : </li></ul><ul><li>Kõige väiksem üherakuline organism on mükoplasma (bakter) </li></ul><ul><li>0,1 - 0,3  m suurune. </li></ul><ul><li>Kõige suuremad rakud on lindude munarakud ( munarebud ). </li></ul><ul><li>K õige pikemad rakud on vöötlihasrak ud ja närvirakud </li></ul>
 14. 15. Hulkrakses organismis sarnase ehituse ja talitlusega rakud koos rakuvaheainega moodustavad koe . Loomorganismide ehituses eristatkse 4 põhilist koetüüpi: Epiteelkude Lihaskude Sidekude Närvikude
 15. 16. TUUM TSÜTOPLASMAVÕRGUSTIK GOLGI KOMPLEKS RIBOSOOMID MITOKONDER MEMBRAAN
 16. 17. Täida tabel ! Avastaja või teadlane Uus avastus või teooria Robert Hooke ......... Matthias Schleiden ......... Rudolf Virchow ......... Karl Ernst von Baer ......... Anton van Leeuwenhoek ......... Theodor Schwann ......... Millise koe hulka kuulub veri? Nimeta väikseim ja suurim loomarakk!
 17. 18. Kasutatud materjal: <ul><li>Pildid: </li></ul><ul><li>http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page </li></ul>

×