O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Social footprint. Moda. Wrzesien 2014

11.984 visualizações

Publicada em

Największym wydarzeniem w mediach społecznościowych w Polsce był wrześniowy atak psa-pająka. Dzięki temu filmowi profil Wardega SA w ciągu miesiąca zyskał ponad 784 tys. nowych subskrybentów i blisko 163 miliony wyświetleń.

Na YouTube w Polsce zainteresowaniem cieszą się głównie niezależni twórcy. Najlepiej widać to w kategorii gamerów. W czołowej piętnastce pod względem subskrypcji jest ich sześciu. We wrześniu do grona profili, które obserwuje ponad milion osób dołączył Blowek. Nieco inaczej wygląda jednak oglądalność filmów na YouTube. Tu zdecydowanie prowadzi muzyka, choć na drugie miejsce za ProstoTV wdarł się właśnie Wardęga.

Na Facebooku niekwestionowanym liderem jest nadal Robert Lewandowski, który ma 5,4 mln sympatyków. NA Twitterze prowadzi inny piłkarz - Wojciech Szczęsny.

W tym miesiącu szczególną uwagę zwróciliśmy na marki modowe. To one napędzają w Polsce Instagram. Największe profile marek to właśnie te związane z odzieżą. 97,9 tys. osób śledzi profil Mr Gugu & Miss Go. Wśród modelek króluje Ania Rubik - 213 tys obserwujących. Bardzo wpływowe są także blogerki zajmujące się modą. Profil Maffashion obserwuje ponad 196 tys. osób. Julia Kuczyńska jest najbardziej wpływową postacią w serwisach społecznościowych wśród blogerek. Kolejne 284 tys. lubi ją na Facebooku. Do tego należy dodać profile na Twitterze, YouTube. G+, oraz profile jej marki Staff By Maff (kolejne 58 tys. na Facebooku i ponad 13 ty. na Instagramie). Co ciekawe największe zaangażowanie wykazują fani Maffashion na Instagramie. Wg. analizy NapoleonCat.com w ciągu minionego miesiąca na jej profilach ze zdjęciami i filmami było ponad 626 tys. interakcji (polubień, komentarzy).

O komentarze poprosiliśmy więc ekspertów niezależnych marek. O sukcesie Mr Gugu & Miss Go pisze Levon Yemenjyan, z kolei Michał Górecki zdradza tajemnice funkcjonowanie i filozofię działania Koszulkowo.com. O tym jak sprzedawać modę w społecznościach pisze natomiast Agnieszka Jaśkiewicz z Ceneo.pl. O tym jak wygląda lub powinna wyglądać komunikacja marek modowych w społecznościach i relacjach z influencerami piszą: Anna Ledwoń z Click Community, Kamil Wiśniewski z Fenomemu, Daniel Przygoda z K2, Karol Wyszyński z Lifetube, Artur Smolicki z Newcreative, Jakub Głogowski z PR Expert, Jagoda Prętnicka-Markiewicz z Sentione, Magdalena Laskowska-Burek z Socjomanii, Anita Wojtaś-Jakubowska z Think Konga, Paweł Lipiec z VML, Viktoriia Zhuhan z Catvertiser i Oskar Berezowski z Napoleoncat.

Publicada em: Marketing
 • Sex in your area is here: ❶❶❶ http://bit.ly/39pMlLF ❶❶❶
     Responder 
  Tem certeza que deseja  Sim  Não
  Insira sua mensagem aqui
 • Dating for everyone is here: ❤❤❤ http://bit.ly/39pMlLF ❤❤❤
     Responder 
  Tem certeza que deseja  Sim  Não
  Insira sua mensagem aqui

Social footprint. Moda. Wrzesien 2014

 1. 1. SOCIAL FOOTPRINT WRZESIEŃ
 2. 2. CONTENTS Wstęp 3 Facebook szansą dla marek niezależnych 4-5 Blogi firmowe wspierane społecznościami 6 Weź mnie! W społecznościach 7-8 Energia blogosfery 9-11 Przemawiaj do emocjii i buduj świadomość 12-15 Historia koszulkowo .com 16-18 Ubrania łączą ludzi 19-21 Sprzedaż a social media 22-25 Mały może więcej 26 Moda w galeriach handlowych i social media 27 Monitoring mediów społecznościowych 28 Moda zaklęta w obrazkach czyli polskie marki modowe na Instagramie 29-30 Społecznościowi projektanci mody 31-32 Współpraca z bloge.... Influencerami 33 napoleonCat radzi blogerom 34-35 youtube - vlogi 36 instagram 37-39 Blogi / Moda - fani 40 Blogi / Moda - SII2 41 Odzież / Moda - fani 42 Odzież / Moda - sii2 43 youtube 44-45 twitter 46 Branże na facebooku we wrześniu 47-77 2 SPIS TREŚCI
 3. 3. MODNE SPOŁECZNOŚCI 3 Największym wydarzeniem w mediach społecz-nościowych w Polsce był wrześniowy atak psa-pają-ka. Dzięki temu filmowi profil Wardega SA w ciągu miesiąca zyskał ponad 784 tys. nowych subskryben-tów i blisko 163 miliony wyświetleń. Na YouTube w Polsce zainteresowaniem cieszą się głównie niezależni twórcy. Najlepiej widać to w kategorii gamerów. W czołowej piętnastce pod względem subskrypcji jest ich sześciu. We wrześniu do grona profili, które obserwuje ponad milion osób dołączył Blowek. Nieco inaczej wygląda jednak oglądalność filmów na YouTube. Tu zdecydowanie prowadzi muzyka, choć na drugie miejsce za ProstoTV wdarł się właśnie Wardęga. Na Facebooku niekwestionowanym liderem jest nadal Robert Lewandowski, który ma 5,4 mln sympatyków. Na Twitterze prowadzi inny piłkarz - Wojciech Szczęsny. W tym miesiącu szczególną uwagę zwrócili-śmy na marki modowe. To one napędzają w Polsce Instagram. Największe profile marek to właśnie te związane z odzieżą. 97,9 tys. osób śledzi profil Mr Gugu & Miss Go. Wśród modelek króluje Ania Rubik - 213 tys obserwujących. Bardzo wpływowe są także blogerki zajmujące się modą. Profil Maffashion obserwuje ponad 196 tys. osób. Julia Kuczyńska jest najbardziej wpływową postacią w serwisach WYŚWIETLENIA SA WARDĘGA społecznościowych wśród blogerek. Kolejne 284 tys. lubi ją na Facebooku. Do tego należy dodać profile na Twitterze, YouTube.,G+, oraz profile jej marki Staff By Maff (kolejne 58 tys. na Facebooku i ponad 13 tys. na Instagramie). Co ciekawe największe zaangażo-wanie wykazują fani Maffashion na Instagramie. Wg. analizy NapoleonCat.com w ciągu minionego miesiąca na jej profilach ze zdjęciami i filmami było ponad 626 tys. interakcji (polubień, komentarzy). O komentarze poprosiliśmy więc ekspertów niezależnych marek. O sukcesie Mr Gugu & Miss Go pisze Levon Yemenjyan, z kolei Michał Górecki zdradza tajemnice funkcjonowanie i filozofię działa-nia Koszulkowo.com. O tym jak sprzedawać modę w społecznościach pisze natomiast Agnieszka Jaśkiewicz z Ceneo.pl. O tym jak wygląda lub powinna wyglądać komunikacja marek modowych w społecznościach i relacjach z influencerami piszą: Anna Ledwoń z Click Community, Kamil Wiśniewski z Fenomemu, Daniel Przygoda z K2, Karol Wyszyński z Lifetube, Artur Smolicki z Newcreative, Jakub Głogowski z PR Expert, Jagoda Prętnicka-Markiewicz z Sentione, Magdalena Laskowska-Burek z Socjomanii, Anita Wojtaś-Jakubowska z Think Konga, Paweł Lipiec z VML, Viktoriia Zhuhan z Catvertiser i Oskar Berezowski z Napoleoncat. Wardęga SA 01-09 02-09 03-09 04-09 05-09 06-09 07-09 08-09 09-09 10-09 11-09 12-09 13-09 14-09 15-09 16-09 17-09 18-09 19-09 20-09 21-09 22-09 23-09 24-09 25-09 26-09 27-09 28-09 29-09 30-09 2,600k 2,400k 2,200k 2,000k 1,800k 1,600k WSTĘP
 4. 4. FACEBOOK SZANSĄ DLA MAREK NIEZALEŻNYCH FACEBOOK SZANSĄ DLA MAREK NIEZALEŻNYCH 4 Niezależne marki odzieżowe zwykle nie posiadają ogromnych budżetów reklamowych. Często nie ma w takiej firmie nawet konkret-nej osoby, zajmującej się marketingiem. Jednak, marki niezależne mają coś, czego często brakuje markom bardziej znanym i masowym, mianowi-cie – unikalnego, spersonalizowanego podejścia. Co do tego ma Facebook? To, że on również pozwala prowadzić z odbiorcą dialog na bardzo osobistym poziomie, poznając jego gusty i dostoso-wując ofertę do jego potrzeb. A nawet więcej: grupy osób, które polubiły ten sam Fanpage, tworzą lojalną społeczność, która ma wiele wspólnego z marką, chętnie kojarzy siebie z nią oraz może podrzucić fajne nowe pomysły. Jak z tego potencjału korzystać? Można brać przykład z takich polskich fan page’y jak na przykład Mustache Warsaw. Jest to profil poświę-cony młodym projektantom z Polski. Wspiera on portal mustache.pl, stworzony po to, by „wszyst-kie ciekawe produkty tworzone przez naszych kreatywnych wystawców były dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu”. Na Polskim Facebooku modowym dobrze sobie radzą nie tylko takie projekty, jak Mustache. Można również znaleźć dużo fan page’y drobniej-szych, jak np. Life/Stab lub PALTO. Są to mniejsze strony (do 20 tys. fanów), niemniej jednak ciekawe i aktywne. Najwiekszy serwis społecznościowy świata jest bowiem doskonałym miejscem i dla marek sieciowych i dla projektantów, którzy celują w mniej liczną grupę odbiorców. Przykład? W Catvertiser.com skonfigurowa-liśmy grupę polskich odbiorców w wieku 18-35 i potencjalnie zainteresowanych autorską odzieżą w stylu streetwear – otrzymaliśmy 2.6 milionów potencjalnych klientów. Pobawić się z różnymi grupami docelowymi można dzięki podpowie-dziom narzędzia co do sugerowanych zaintereso-wań, które mogą być charakterystyczne dla danego targetu. To da nam więcej opcji przy skonfigurowa-niu grupy docelowej i więcej możliwości dostoso-wania się do konkretnego fanpage’a. Viktoriia Zhuhan Client happiness assistant Catvertiser.com
 5. 5. FACEBOOK SZANSĄ DLA MAREK NIEZALEŻNYCH 5 Catvertiser pozwala również optymizować koszty kampanii reklamowej, co w przypadku małych marek niezależnych może być skutecz-nym rozwiązaniem. Reklama na Feacebooku i tak jest tańsza, niż w innych mediach, natomiast nasz reklamowy Kot oferuje dodatkowe możliwości oszczędzania. Zmniejszyć koszt pozwala na przykład split test, czyli śledzenie i analiza wyników, które przynosi kampania, zatomizowana na wiele kreacji dla poszczególnych kategorii. Może to na przykład być kategoria wieku, płci lub zainteresowań. Wtedy możemy się dowiedzieć, czy reklama jest lepiej odbierana przez mężczyzn czy kobiet, młodszych lub starszych, etc. To jest wskazówką co do tego, jak najlepiej dostosować targetting do naszych potrzeb. Druga opcja to połączenie kampanii publiko-wanej przez Catvertisera z Google Analytics. To pozwala śledzić osiągane cele i skuteczność tej kampanii. To tylko drobna część możliwości, które są w zasięgu ręki marketerów zajmujących się promocją marek niezależnych. Precyzyjne targetowanie, optymalizacja kampanii to podstawa i wcale nie taka trudna. Ważne jest analizowanie efektów takich działań. Wówczas unikniemy rozczarowa-nia długimi kampaniami na Facebooku, który “nie działa”. Bo on działa, tylko ważny jest precyzyj-ny plan: do kogo chcemy dotrzeć, w jakim celu i jakim kosztem. Wówczas możemy zająć się kwesta-imi technicznymi: wyborem modelu rozliczania kampanii (płacimy z kliknięcia, wyświetlenia a może za konkretną akcję) itp.
 6. 6. BLOGI FIRMOWE BLOGI FIRMOWE WSPIERANE SPOŁECZNOŚCIAMI 6 Ceneo Moda jest jednym z największych polskich fanpage’y modowych (w ecommerce), obecnie mamy ponad 215 tys. fanów. Naszą główną zaletą jest to, że prezentujemy oferty nie tylko od jednego producen-ta, ale ze wszystkich większych polskich modowych sklepów internetowych. Możemy więc pozwolić sobie na miksowanie trendów i pokazywanie ubrań z różnych półek cenowych. Skąd pomysł na taki profil? Kanał ogólny – Ceneo – ma tak szeroki target, że ciężko było dopasować komunikację tak, by zadowolić wyspecjalizowane gusta tematyczne. Zdecydowaliśmy więc o strategii tworzenia nowych fanpage’y, z których najwięk-sze i cieszące się dużą popularnością są Wnętrza ze Smakiem i właśnie Ceneo Moda – facebookowy kanał promujący także nasz blog modowy – Kraina Stylu. GŁÓWNIE MŁODE DZIEWCZYNY Zdecydowana większość naszych fanów to młode dziewczyny. Dużą popularnością cieszą się wpisy z gotowymi zestawieniami i stylizacje. Popularne są również produkty kultowych marek takich jak Adidas czy Hunter. Nasze czytelniczki są zdecydo-wanie fankami butów. Największe emocje budzą zazwyczaj linie sportowych marek takie jak Nike Air Max. Ostatnio hitem były również legginsy w oryginalne wzory. W kategorii „Moda” na Ceneo znajdziemy ponad 211 tys. ubrań i dodatków dla samych kobiet. Staramy się wybierać najciekawsze produkty i pokazywać je naszym czytelniczkom. Jeśli sięgamy po inspirację (na przykład na portal Pinterest) staramy się znaleźć na Ceneo produkty, które jak najbardziej przypomi-nają te na zdjęciach. PLANOWANIE Z PROGNOZĄ POGODY Na fanapge’u Ceneo Moda kierujemy użytkowników nie tylko do konkretnych produktów czy kategorii na Ceneo, ale również do serwisu Kraina Stylu. Jest to blog poradnikowy, na którym pokazujemy aktualne trendy, przygotowujemy modowe poradniki oraz przedstawiamy gotowe stylizacje z ubrań, które są dostępne w sklepach internetowych. Na fanpage’u zdecydowanie lepiej sprawdzają się ubrania damskie, chociaż zdarza nam się również pokazywać męskie stylizacje z naszego drugiego bloga - Jego-Styl.pl. Prowadząc fanpage o modzie trzeba zwracać uwagę również na… pogodę. Przykładowo kiedy robi się zimniej proponujemy naszym czytelniczkom kalosze, swetry i szaliki. Z danych naszego bloga wynika, że już w zimniej-sze dni sierpnia dziewczyny rozglądały się za ciepłymi butami i kurtkami. NIE TYLKO ZAKUPY Co jest dla nas ważne? Naturalnie zaangażowanie naszych fanek, ale nie samymi „lajkami” ecommerce żyje. Mamy zaawansowane mechanizmy mierzenia efektyw-ności naszej komunikacji z naciskiem na konwersję, kliki, odsłony bloga i Ceneo. Dzięki temu dokładnie wiemy, co się klika, co się kupuje, co najlepiej wesprzeć promocją płatną i jakie buty czy sukienki pokazać. Kontekst zakupowy nie jest na pierwszym planie naszej komunikacji, ale nie możemy o nim zapominać. Agnieszka Jaśkiewicz Ceneo.pl
 7. 7. WEŹ MNIE! W SPOŁECZNOŚCIACH WEŹ MNIE! W SPOŁECZNOŚCIACH 7 Dobrą podstawą do rozpoczęcia rozważań na temat komunikacji marek modowych w social media jest płaszczyzna związku i kontaktów damsko-mę-skich. W uproszczeniu z dobrym ciuchem jest jak z facetem – ma wzięcie, a modowe marki prowadzą ze swoimi fanami (obserwatorami) swoistego rodzaju flirt. Mogą od siebie uzależnić, ale i sprawić, że zostaną znienawidzone. Gdzie leży granica i jak sprawić, aby pojawiła się chemia? DOBRE FLIRTU POCZĄTKI Na początku warto zastanowić się co chcesz osiągnąć: szukasz kogoś na dłużej , a może zależy Ci na szybkiej, intensywnej znajomości? Określ konkret-ne wartości i efektywność jaką chcesz osiągnąć w określonym zakresie czasu: zdobycie danej ilości fanów na fanpage, konwersje w witrynie, dana liczba sprzedaży z mediów społecznościowych, a może osiągany zasięg treści związany z twoją kolekcją ubrań. Następnie powinieneś zastanowić się kogo tak naprawdę szukasz. Być może przeciwieństwa się przyciągają, ale powiedzmy sobie szczerze, że trudno będzie ekskluzywne marce nawiązać związek na dłużej z rzeszą nastolatek albo młodzieżowej marce trafić do poważnej businesswoman. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. O ile w późniejszym etapie znajomości wartościowy, słowny przekaz jest milej widziany, o tyle na początku liczy się wygląd i gra na emocjach. Branża modowa powinna w szczególności oprzeć swoją komunikację na visual contencie. Około 90% treści odbieranych przez mózg to obrazy – to one jako pierwsze zwracają na siebie uwagę. Daj się zauważyć wartościową grafiką, niepowtarzalną stylizacją, zachwycającym zdjęciem. Obrazy zdobywają więcej zaangażowania, niż linki czy tekst, w szczególności w branży modowej, a grafiki mają większą szansę na bycie udostępnionym, niż cokolwiek innego. Co najważniejsze posty z elemen-tem graficznym mają zdecydowanie więcej szans na przekierowanie do twojego sklepu. GDZIE I JAK RANDKOWAĆ? Kiedy wymarzona osoba dała złapać się w sidła, warto zastanowić się gdzie zabrać ją na pierwszą randkę. I na kilka kolejnych. Istnieje niezliczona ilość portali społecznościowych, ale nie wszystkie są stworzone dla mody jak i nie wszystkie stworzone są właśnie dla twojej marki. Najważniejszym zadaniem jest wybrać jeden główny kanał, którym chcesz się komunikować ze swomi przyszłymi bądź teraźniejszymi klientami. To właśnie tam twoja marka powinna skoncentro-wać swoje działania. Zapewne wybierzesz Facebooka. Co jeszcze? W branży modowej idealnie sprawdza-ją się Pinterest, Instagram i oczywiście blogi. Jeżeli kierujesz swój przekaz nie tylko do polskiej publicz-ności warto zastanowić się także nad Tumblrem czy nawet Twitterem. Warto także zastanowić się nad integracją wszyst-kich portali, na których znajduje się twoja marka. Nie mówię tutaj o wrzucaniu na wszystkie kanały takich samych postów, ale Instagram może okazać się świetnym narzędziem do budowania contentu na Facebook’u, a kreacje graficzne z fanpage’a świetnie sprawdzą się na Pintereście. Zastanów się nad przepro-wadzeniem konkursu na Instagramie poprzez aplikację na fanpage’eu czy konkursu na Pintereście
 8. 8. 8 zintegrowanego z Facebookiem – istnieją liczne aplikacje, które na to pozwalają. Ale pamiętaj, co za dużo to niezdrowo! Jeżeli nie masz czasu na tworze-nie wartościowego contentu na wszystkie społecz-nościówki lepiej zostań przy jednym kanale. Samo przypinanie ubrań z twojego sklepu na Pinteresta to nie wszystko. Twój klient chce być dopieszczony i czuć się wyjątkowo. Chce widzieć, że o niego dbasz i poświęcasz mu swój czas. SIŁA PRZEKAZU Fani potrzebują konkretów tak jak kobieta w dalszym etapie związku. Chcą poznać aktualną kolekcję i promocje w sklepie. Wbrew pozorom nie szukają porad i wymiany zdań na temat mody. Ale i tutaj należy pamiętać o zasadzie: co za dużo to niezdrowo. Wiele profili zastanawia się dlaczego traci polubienia lub obserwatorów. I nic z tym nie robi. Odlubienie profilu w wirtualnym świecie nie musi wiązać się ze zniechęceniem do twojej marki w ogóle, czasami to zbyt duża aktywność i nieciekawe treści. Być może kolekcja ubrań i butów w twoim sklepie jest zjawiskowa, ale po prostu nie wiesz jak ją wizualnie sprzedać i pokazać w wirtualnym świecie. Ludzie nie lubią spamu – bombardowanie swoich fanów 20 zdjęciami jednej bluzki dziennie może doprowadzić do frustracji. Nie nagabuj i nie spamuj. Ponownie – twórz dobrej jakości wizualny content! Kobieta jak I mężczyzna chcą chwalić się swoim partnerem przed znajomymi, nie chcą się wstydzić znajomości z nim. Tak jak twoi fani bądź obserwatorzy nie chcą wstydzić się tego, że polubili twoją markę bądź weszli z nią w interakcję. POZWÓL POCZUĆ SIĘ WYJĄTKOWO Każdy lubi być dopieszczany i czuć się wyjątkowo. Mimo że twoje sukienki bądź marynarki pokocha-ło 100 000 osób swój przekaz kieruj tak, aby każdy z twoich fanów myślał, że jest tym jedynym. Nie zdradzaj swoich starszych fanów na rzecz nowych. Małe profile mogą pozwolić sobie na szybkie rozdania ubrań, kuponów czy rabatów – oczekiwanie na wyniki konkursu to jak emocje przed randką. Duże marki modowe powinny zainwestować w rozbudowane konkursy, najlepiej przeprowadzone w aplikacji i nie tylko na jednym kanale społecznościowym. Kobiety uwielbiają się stroić – nie tylko dla tej jednej ukocha-nej osoby, ale i dla innych kobiet. Dlatego świetnym pomysłem są konkursy na stylizacje i outfity – nie dość, że fanka może zabłysnąć przed swoją ukochaną marką, to jeszcze przed innymi fankami. Bądź seksi! Wiele osób kręci najbardziej to o czym skrycie marzą. Na co dzień zapracowana mama biegają-ca w adidasach i jeansach marzy o tym, by założyć szpilki i seksowną sukienkę. Marka, która pokazuje swoim fanom, że mogą być kim chcą, wyzwala lekkie uczucie zazdrości i gra na pożądaniu - wygrywa! W końcu „przeciętna kobieta zakochuje się siedem razy w roku, w tym tylko sześć razy w nowych butach”. Anna Ledwoń Social Media Specialist Clickcommunity.pl WEŹ MNIE! W SPOŁECZNOŚCIACH
 9. 9. ENERGIA BLOGOSFERY Dzięki zmianom prawnym na polskim rynku energii elektrycznej, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku na zmianę dostawcy zdecydowało się ponad 200 tys. gospodarstw domowych, a prognozy na kolejne kilkanaście miesięcy mówią o 1 mln takich „przejść”. W coraz bardziej konkurencyjnej rzeczywistości najwięksi gracze starają się dokonać cudów, żeby ich dotychczasowi Klienci, ani przez chwilę nie pomyśleli o zmianie dostawcy. Sami prowadząc działania, które mają powiększyć ich bazę konsumentów. Oczywistym jest, że największy nacisk firmy stawiają na działania handlowe, ale jak „walka” o Klientów wygląda z punktu widzenia marketingu i social media? W zdecydowanej większości przypadków, czas się zatrzymał a dostawcy stawiają nadal na ten sam zestaw – sponsoring (głównie sportu oraz wydarzeń kultural-nych) oraz CSR (przede wszystkim działania edukacyj-ne). A social media? Wydają się być jedynie miejscem komunikacji kolejnych wydarzeń offline’owych. 9 zdjęcia PGE:; fot.: fb.com/gkpge Kamil Wiśniewski Account Manager Fenomem ENERGIA BLOGOSFERY
 10. 10. 10 zdjęcia PGE:; fot.: fb.com/gkpge ENERGIA BLOGOSFERY
 11. 11. 11 Przykładów firm wykorzystujących media społeczno-ściowe do sprzedaży produktów i usług jest bez liku, np. Wizz Air notuje tysiące biletów lotniczych nabywanych właśnie w ten sposób. W przypadku dostawców energii elektrycznej takiego bezpośredniego przełożenia być nie może, więc tym, na co firmy powinny zwrócić uwagę to działania wyróżniające je spośród grupy bezpośred-nich rywali. Teraz do przykładu. PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. angażuje się zarównow sponsoring sportu, np. piłki nożnej (PGE GKS Bełchatów), czy siatkówki (PGE Skra Bełchatów), jak i działania CSR (Klub Czterech Żywiołów). Natomiast to, na co warto zwrócić uwagę w tym momencie, to współpraca z blogosferą w ramach akcji PGE „Energia Inspiruje”. Dotychczas odbyły się dwie edycje, a ich wyniki sprawiają, że można mówić o jej cykliczności. Założeniem akcji jest zaangażowanie najpopular-niejszych polskich blogerek modowych do organiza-cji wymagających konkursu dla swoich czytelniczek oraz przygotowania sesji zdjęciowej ze zwycięzcami, dla której tłem były industrialne obiekty PGE. Miejscem prowadzenia konkursu były blog oraz kanały social media wybranej blogerki – w pierwszej edycji Macademian Girl, a w drugiej Styloly. Efekty? W przeciągu niespełna 2 tygodni, odnoto-wano 79 zgłoszeń konkursowych, w którym każde było mini sesją zdjęciową zbudowaną wokół hasła „Energia Inspiruje”. Wpisy blogerskie wygenerowały ćwierć miliona odsłon, a każde ze zdjęć na Instagramie notowało blisko 1.500 like’ów. Akcja spotkała się z jedynie pozytywnym odbiorem wśród czytelników i zainteresowaniem uczest-nictwem w kolejnych edycjach akcji. Efekty poza statystykami? Dzięki akcji „Energia Inspiruje” przełamywany został wizerunek firmy jako wielkiej korporacji inwestującej duże środki finanso-we jedyniew duże ogólnopolskie projekty. Dodatkowo PGE miało możliwość zaprezentowania swoich najwięk-szych dóbr – nieprawdopodobnej infrastruktury kopalni, elektrowni wodnych oraz wiatrowych, które w towarzy-stwie modowych stylizacji nabrały innego estetycznego wymiaru. zdjęcia PGE:; fot.: fb.com/gkpge ENERGIA BLOGOSFERY
 12. 12. PRZEMAWIAJ DO EMOCJII I BUDUJ.... PRZEMAWIAJ DO EMOCJI I BUDUJ ŚWIADOMOŚĆ 12 Jak prowadzić komunikację marki odzieżowej w mediach społecznościowych? Jeśli by się bliżej przyjrzeć temu zagadnieniu i w ogóle zagadnieniu prowadzenia komunikacji w social mediach to się okaże, że ilu specja-listów tyle rekomendacji i tricków. Niezależnie od tego kogo słuchamy, czy czytamy główne zasady w zasadzie pozostają niezmienne. I kiedy już przebrniemy przez wszystkie mądre rady, przejrzymy rozmaite portale i brandową narrację na nich prowadzoną to dostrzeżemy kilka generalnych założeń, którym z lepszym lub gorszym skutkiem zdają się hołdować wszyscy. Wymienię dla porządku najważniejsze, a kilka pozwolę sobie rozwinąć i skomentować. Pierwsza nader oczywista sprawa – szeroka obecność w mediach społecznościowych! Chyba nie ma już marki modowej, która w jakiś sposób by w tym świecie nie zaistniała w postaci fan page, Instagramu, kanału na YT, Tumblr, czy nawet Snapchat (Rebeca Minkoff http:// mashable.com/2013/09/05/rebecca-minkoff-snapchat/ ). Żeby być tam gdzie są potencjalni fani. ŚWIADOMOŚĆ CELÓW Dużą rolę gra świadomość celów jakie ma dana marka do zrealizowania – w zależności od tego komunikacja będzie bardziej wizerunkowa, albo bardziej sprzeda-żowa, ewentualnie będzie to komunikacja mieszana zawierająca miks obu podejść. Zaangażowanie ludzi, angażowanie się w ich życie i w życie w ogóle. Żeby to zaangażowanie było trafione i skutkowa-ło reakcją marka powinna słuchać i obserwować to jak zachowują się fani, obserwować trendy, a w miarę możliwości kreować nowe. Tutaj świetną robotę robi np. Nike, który zachęca ludzi do biegania -a jeszcze milej robi się zakupy w Sevenly kiedy wie się, że firma z od
 13. 13. PRZEMAWIAJ DO EMOCJII I BUDUJ.... 13 każdego zakupionego towaru odejmuje 7 dolarów i dorzuca na jakiś szczytny cel: http://www.sevenly. org/ . Mam znajomą, która co jakiś czas wyraża się poprzez koszulki od Shameless: „mówię jedno, robię drugie”, „dzień jak co dzień”, „można? można!” i wiele innych opcji, które, gdy je założy działają na zasadzie takiej komiksowej chmurki z komentarzem do rzeczywistości. Proste i urocze: Shameless. REAGUJ Jeśli marka usłyszy coś wartego uwagi powinna reagować. Na potrzeby klientów, na nowe potencjal-nie ciekawe zjawiska, na problemy swoich fanów, zwłaszcza na te, które dotyczą marki. Przykładowo wśród konsumentów coraz powszechniejsza staje się świadomość zagadnień sprawiedliwego handlu, praw pracowników z tzw. krajów rozwijających się oraz ogromu problemów z jakimi na co dzień zmagają się żyjący tam ludzie. Producent obuwia TOMS zaangażował się w pomaganie Haitańczykom, którzy produkują dla tej marki buty m.in. poprzez gwaran-towanie im godziwych warunków zatrudnienia, wspieranie lokalnych dostawców oraz promowanie haitańskiej kultury za granicą (espadryle inspirowane motywami zaczerpniętymi od lokalnych artystów) : http://www.toms.com/men/collections/men-haiti-artist-collective. Podobnie działa Krochet Kids International – które dostarcza mieszkańcom Ugandy i Peru impulsów do edukacji i rozwoju: http://www.krochetkids.org/ NIE ZAWIEDŹ ZAUFANIA Marka wzbudziła zaufanie konsumentów? Nie można go zawieść. Dostarczane powinny być kolejne powody by ta emocjonalna więź się pogłębiała. Kolejne dowody na to, że brand rozumie i szanuje potrzeby konsumenta, że chce wspólnie z nim tworzyć świat pięknie ubranych mądrych ludzi. Przykład pierwszy z brzegu – nosimy ubrania, a te się zużywają, przecierają i po chwili są do wyrzucenia – mało kto je ratuje, większość wywala. Co robi Levi’s? Levi’s zachęca ludzi do napraw, do przerabiania, do tworzenia unikalnego spersonalizowanego ubrania: http://www. levi.com/PL/en_GB/live-in-levis-toolkit. Bardzo proste i
 14. 14. PRZEMAWIAJ DO EMOCJII I BUDUJ.... www.shameless vol. 5 / SS 2014 Foto: Tomek Makolski Model: Anna T. MODEL PLUS stylist : Kania Kamińska mua : Jaga Prochowska production: FilmFiction Adrian Pawłowski przyjemne rozwiązanie problemu – nie umiesz szyć? Wejdź na stronę i pokażemy Ci krok po kroku co i jak należy zrobić. Albo przyjdź do salonu my Ci pokażemy wspólnie z Tobą dodamy Twojemu ciuchowi niepowtarzalny sznyt. 14 Autentyzm i bardzo ważne – opowiadanie historii. Wszystko rzecz jasna z wykorzystaniem contentu, który będzie inspirujący i jakościowy. Żadne stocki! Prawdziwe sesje, studyjne, uliczne, stylizacje, angażowanie gwiazd, ale i zapraszanie zwykłych ludzi do stania się twarzą marki, do podzielenia się swoimi pomysłami na stylowy ubiór. W zapraszaniu zwykłych ludzi celują zwłaszcza lokalne, nieduże marki: Mamapiki.com, Local Heroes.
 15. 15. 15 Podczas gdy w zapraszaniu gwiazd specjalizują się wielcy tego świata ot np. taka PRADA zaprasza do współpracy np. Wesa Andersona, czy nasz lokalny 4F, który do swojej komunikacji wprowadza Kamila Stocha. DOBRY CLIENT SERVICE Najważniejsze zostawiam na koniec – dobry client service – w skrócie – bądź miły. I nie chodzi tu o wirtual-ny emotek na końcu wiadomości do kupującego, czy „uśmiech numer pięć przy kasie”. Klient musi czuć się jak partner, a nie jak portfel, który trzeba wydrenować ze złotówek. W dobie wszechobecnych mediów społeczno-ściowych, ale i rozmaitych badań internetowych marka ma możliwość zapoznania się nie tylko z trendami, ale też i z najgłębszymi potrzebami konsumenta. Robić to powinna po to, żeby dostarczyć mu usługę na najwyż-szym możliwym poziomie. Od wizyty w sklepie w realu, czy online przez odebranie paczki/zakupienie towaru w kasie, kontakt zapośredniczony przez media społeczno-ściowe po korzystanie i frajdę czerpaną z jakości, którą się charakteryzują dostarczone rzeczy. Przykłady z lokalnego podwórka – „Nenukko” – kto kiedyś coś od nich zamawiał ten wie, że hasło „We are because you are” traktują nader poważnie. Rzeczy są pięknie zapakowane, człowiek ma poczucie, że osoba, która to pakowała uśmiecha się do niego znad tej paczki. Czy „RISK made in Warsaw”, który swoje ubrania przesyła w kartonowych opakowaniach z podobizną założycielek i copy From RISK with love. Albo Answear.com – multibrand odzieżowy, który co i rusz zaskakuje niestandardowymi akcjami, ciekawymi partnerstwami z innymi markami oraz bardzo atrakcyj-ną ofertą praktycznie na każdą kieszeń. Z opiniami na ich temat możecie zapoznać się na Opinieo. Wreszcie. Marka powinna wydawaać PLNy i budować zasięgi, żeby ze swoją komunikacją dotrzeć do jak najwięk-szego grona odbiorców, albo do grona najbardziej zainte-resowanego jej komunikatami, a tutaj narzędzia typu Facebook umożliwiają nigdy wcześniej niespotykaną precyzję targetowania. MARTWE DUSZE Niby wszyscy to wiedzą, ale potem okazuje się, że marka zgromadziła wokół siebie fanów, którzy w jakiś czas po zasubskrybowaniu kanału, czy polubieniu fan page zamieniają się w martwe dusze niechętne jakiejkolwiek wymianie myśli. Albo co gorsza odchodzą z poczuciem zawodu. A wystarczy przyjrzeć się najlepszym w katego-rii oraz klientom i bardzo starannie wdrażać najlepsze praktyki pogłębione o własne unikalne doświadczenie. Rzecz jasna nic nie zadzieje się z dnia nadzień, ale bez przemówienia do emocji i zbudowania świadomości nie przejdziemy do kolejnego kroku jakim jest rozważenie zakupu danej marki. Daniel Przygoda Creative Strategist K2 Media PRZEMAWIAJ DO EMOCJII I BUDUJ....
 16. 16. HISTORIA KOSZULKOWO .COM HISTORIA KOSZULKOWO.COM 16 ANATOMIA SUKCESU Kiedy rozpoczynałem moją przygodę z Koszulkowo, miałem w głowie właściwie dwie rzeczy – pasję do tshirtów noszoną w sobie od zawsze, oraz doświadczenie marketingowe skupione głównie wokół internetu i okolic. Oczywiście to trochę mało, aby rozpocząć biznes, dlatego nigdy nie doszedłbym do tego sam – potrzebna była jeszcze osoba która ogarnie całe przedsięwzięcie organizacyjnie, oraz taka która zna się na technologii. To nie jest e-biznes, to jest prawdziwy biznes w który trzeba inwestować, w którym trzeba kontrolować produkcję i sprzedaż, a także milion innych rzeczy. Ja miałem ten komfort, że mogłem skupić się na samym marketingu. 4P - WCIĄŻ AKTUALNE Tylko, że marketing często postrzegany jest bardzo wąsko, szczególnie dziś, gdzie biorą się za to osoby bez nawet podstawowej wiedzy w tym zakresie. Ja miałem to szczęście, że zostało mi trochę teorii z czasów studiów, a te podstawy wbrew pozorom się nie zmieniają. Wiedziałem więc bardzo dobrze, że marketing to nie tylko promocja. To nie tylko promowanie tego co już jest, po to by to najlepiej sprzedać. To podejście z połowy XX wieku, które już dawno powinno odejść w niepamięć. I przypomnia-łem sobie ciągle aktualną zasadę 4P – Product, Price, Place, Promotion. I nie bez kozery promocja jest tu na ostatnim miejscu. KONSUMENCI SĄ AMBASADORAMI Jesteśmy dość nietypową marką odzieżową, obowią-zują nas nieco inne zasady. W t-shirtach z nadrukami sam wzór jest zazwyczaj ważniejszy od samego ciuchu – ten jest klasyczny i musi po prostu być dobrze wykonany. Tu aż tak bardzo nie liczy się podejście czysto modowe, wymuskane
 17. 17. HISTORIA KOSZULKOWO .COM 17 ujęcia z sesji i inne sprawy, choć to oczywiście też jest ważne. Tu liczy się kreatywność wzorów oraz ich dopasowanie do potrzeb ludzi. I to było największe wyzwanie. Ale zanim je podjąłem, czy też na nim się skupiłem, przez ponad rok wybierałem odpowiedni rodzaj koszulki. Co więcej, ciągle poszukuję nowych modeli, testuję, dokształcam się w tym zakresie. To samo z technologiami nadruku – po 3 latach mogę powiedzieć, że mamy praktycznie najlepszy druk cyfrowy w Polsce, świetnych specjalistów od sitodruku, korzystamy z najlepszych materiałów. To bardzo ważne, dzięki temu produkt broni się sam – mamy rzesze zadowo-lonych konsumentów, którzy są naszymi ambasadorami. Drugą sprawa był proces pozyskiwania grafików którzy tworzą nasze wzory. On nadal trwa i dopiero teraz, gdy nasza marka jest coraz bardziej znana, proces nabiera tempa i zgłaszają się do nas coraz lepsi graficy. My dzielimy się z nimi zyskiem. NAJPIERW PODSTAWY, POTEM SKRZYDŁA Potem jeszcze odpowiednia strategia cenowa, odpowied-ni sklep nad którym praca trwała prawie rok i… to prawie wszystko :) Dlatego, że z takimi podstawami można dopiero rozwijać skrzydła w sieciach społecznościowych. Bo to kanał w którym nie ma ściemy. To nie jest kreatywny wymysł copywritera, to prawdziwi ludzie, którzy wyrażają swoje opinie o produkcie i którzy zjadą nas, jeśli coś zwalimy.
 18. 18. 18 Skupiliśmy się na początku na Facebooku, bo to oczywiście najbardziej zasięgowy kanał, idealny dla nas, gdyż często robimy koszulki bazujące na aktual-nych tematach – tu świetnie się share’ują. Mamy tę wygodną sytuację, że komunikujemy właściwie wyłącz-nie produkty, a nie inne śmieszne obrazki, i idzie nam to – patrząc na nasz rozwój – bardzo dobrze. Teraz zaczynamy wykorzystywać również bloga, ekspery-mentujemy z twitterem i pinterestem. PROMOWAĆ MARKĘ SOBĄ Ponieważ ja sam jestem osobą dość aktywną w mediach społecznościowych, mocno zacząłem promować markę sobą – zarówno nosząc nasze koszulki jak i po prostu będąc mocno aktywnym gdzie się da. To nie sztuczna strategia marketingowa, ja po prostu taki jestem i to doskonale się zgrało. Dzięki temu druga odnoga naszego biznesu, czyli hurtowa produkcja na zamówie-nie – kwitnie. Bardzo dużo ludzi, którzy chcą wykonać koszulki na event, czy inną okazję po prostu od razu uderza do nas. Lub pyta na Facebooku, a tam od razu pojawi się ktoś kto nas lubi i podpowie: „Koszulkowo!”. I to jest bardzo miłe :) Oczywiście samo działanie tego typu nie może rozwijać firmy w nieskończoność, zaczęliśmy rozwijać zespół i prawde mówiąc nadal przede wszystkim skupiamy się na szeroko rozumianym produkcie. Mamy świetny dział produkcji hurtowej i handlowców którzy aktywnie poszukują klientów i obługują przychodzą-ce zamówienia, mamy kierownika sklepu, mamy osobę zajmującą się różnymi płatnymi formami reklamy, remarketingiem i innymi twardymi zagadnieniami e-commerce. Rozwijamy coraz bardziej naszą platformę i planujemy w najbliższym czasie dodać do niej trochę elementów społecznościowych. Zaczęliśmy organizować regularne konkursy na wzór, które przyciągają świetnych grafików. Nie idziemy tak szybko, jak niektóre startupy, ale w tym biznesie tak po prostu nie można – błąd może słono kosztować – na przykład zła maszyna, a koszty takich maszyn to dziesiątki tysięcy Euro. SŁUCHAJ CO O TOBIE MÓWIĄ Słowem – skupiliśmy się mocno na produkcie i jego jakości, to jest nasze najważniejsze zajęcie, a gdy jesteś z niego zadowolony, social media są doskonałym kanałem by o tym mówić. A raczej słuchać jak inni o tobie mówią w pozytywny sposób. Bo to chyba jest z tego wszyst-kiego najfajniejsze :) Michał Górecki T-Shirt Officer koszulkowo.com HISTORIA KOSZULKOWO .COM
 19. 19. UBRANIA ŁĄCZĄ LUDZI 19 O tym, co wspólnego mają ze sobą: Abstrachuje, PewDiePie i… zakonnica-blogerka pracująca z biedakami. Film o spiderdogu wyniósł Sylwestra Wardęgę na szczyty popularności, niektórzy twierdzą nawet, że obok Lecha Wałęsy i Roberta Lewandowskiego jest najbardziej rozpoznawalnym Polakiem na świecie. Na końcu i tak pojawia się pytanie „ile zarobił Wardęga?”. I nie chodzi o polską zazdrość. Po prostu wszyscy cieszymy się z sukcesu rodaka, wszyscy jesteśmy mistrzami YouTube, a jeśli można by przy okazji pożyczyć od niego choć 500 zł[1] to przecież nie ma w tym nic złego. Jak jednak przyznał sam Sylwester zarabianie na reklamach to ciężki kawałek chleba. Warto by rozważył drugi sposób[2] na monetyzo-wanie obecności w sieci – sprzedaż produktów pod własną marką. Naturalna byłaby kolekcja ubrań dla zwierząt. Póki co, Wardęga promuje jedynie sklep z kostiumami – partybox.pl. OWOCNA WSPÓŁPRACA Jak podaje Variety wśród młodych amerykanów pięciu najbardziej wpływowych artystów to youtube-rzy.[ 3] Z kolei Buisness Insider już w 2011 napisał, że blogi modowe mają większy wpływ na swoich czytel-ników niż wielkie magazyny.[4] Wie o tym np. H&M, który już w 2011 wyprodukował kolekcję zaprojekto-waną przez Elin King.[5] Kolejnym przykładem jest 18-letnia youtuberka Bethany Mota (ponad 7 mln subskrybentów). Nastolatka stworzyła własną kolekcję dla Aeropostale, o czym wspomniał sam Teen Vogue. A w Polsce? Blogerka Jessica Mercedes stworzyła buty dla Saranzy a dla River Island zaprojektowała bluzę. Z kolei Julia Kuczyńska - Maffashion współpraco-wała z Denimbox i Gatta. fot: Katalog STAFF BY MAFF presents 2014 UBRANIA ŁĄCZĄ LUDZI
 20. 20. UBRANIA ŁĄCZĄ LUDZI 20 SAM SOBIE STE-REM, ŻEGLARZEM, OKRĘTEM Niektórzy blogerzy i youtuberzy idą o krok dalej i startują z własnym biznesem. Chiara Ferragni stworzyła przedsiębiorstwo a jej buty dostępne są w 200 sklepach w 25 krajach. W inną stronę poszła youtuberka Jenna Marbles (14 mln subów), która sprzedawała pluszaki wyprodu-kowane na wzór jej psów[6]. W Polsce też nie brakuje przedsiębiorczych twórców. Wspomniana Maffashion razem ze wspólniczką Martą Gajewską, od 2012 roku prowadzi sklep Staffbymaff. Fanpage marki ma niemal 60 000 fanów na Facebooku i ponad 13 500 obserwatorów na Instagramie. Co ciekawe twarzą i ambasadorką letniej kolekcji w 2013 była Margaret. GUNWO03 Abstrachuje, to po Wardędze, najpopularniej-szy w Polsce kanał na YouTube (1,4 mln subów). Inteligentny, choć kontrowersyjny humor zyskał wielu fanów. Tę abstrakcyjną atmosferą widać w kolekcji Abstrawear. W tym klimacie dobrze czuje się społeczność, która aktywnie bierze udział w konkursach, szeruje zdjęcia na FB i Instagramie. Nic dziwnego, że ubrania coraz lepiej się sprzedają.[7] YOUTUBERZY A PLATFORMA Większość twórców decyduje się na duże platformy sprzedażowe. Na spreadshirt.com sprzedają m.in. PewDiePie (ponad 31 mln subów) - najpopularniejszy youtuber, Shane Dawson (6 mln subów) oraz duet Smosh (19 mln subów). Na ich stronie znajdziemy: koszulki, bluzy, czapki, bieliznę. W Polsce podobne platformy to Cupsell (produkuje i sprzedaje produkty m.in. SKKF’a, Lekko Stronniczych czy ŚmiechawaTV) i koszul-kowo. com (Ravgor). fot: Katalog STAFF BY MAFF presents 2014
 21. 21. 21 Karol Wyszyński - PR Manager LifeTube ZAKONNICA OD BIELIZNY, ALE O CO CHODZI? Siostra Małgorzata Chmielewska, prowadzi własnego bloga a jej wystąpienie na TEDx Warsaw należy do najchęt-niej oglądanych na polskim YouTube[8]. Znana jest jednak przede wszystkim z prowadzenia domów opieki dla potrze-bujących. Niewiele osób wie, że wraz ze swoją przyja-ciółką, prowadzi sklep z sexy-bielizną. No dobrze, o tym czy jest sexy trzeba się przekonać wchodząc do sklepu skarbyprababuni.pl. Jak sama nazwa wskazuje znaleźć tam można ubrania modne i pożądane przez nasze prababcie. Pamiętacie młodziutką Alicję Bachledą-Curuś biegającą po ogrodzie w filmie Pan Tadeusz? To jest właśnie ten typ ubrań. Dochód ze sklepu jest przeznaczony na cele charytatywne. HYMN POCHWALNY NA CZEŚĆ BLOGERÓW I YOUTUBERÓW Prowadzenie popularnego kanału na YouTube, czy bloga to ciężka praca. Ludzie, którzy osiągnęli sukces w Internecie musieli nie tylko znaleźć pomysł na siebie, ale także systematyczną, kreatywną pracą zdobyć uznanie w oczach odbiorców. Kolejnym krokiem było zbudowa-nie społeczności wokół swojej marki osobistej i zmiana zwykłych internautów w fanów. I to właśnie ci ostatni oczekują jeszcze więcej możliwości na interakcję i identy-fikację ze swoimi idolami. Stworzenie linii produktów pod marką blogera czy youtubera to wyjście naprzeciw oczekiwaniom rynku. Firmy, które to dostrzegą, szybko zostaną nagrodzone. [1] S. Majewski do S. Wardęgi, https://www.youtube.com/ watch?v=g5SBdqOEyK8 [2] Wyróżniamy 4 główne sposoby zarabiania na YouTube: reklamy, sprzedaż produktów/usług, współpraca z firmami, crowdfunding. [3] http://variety.com/2014/digital/news/survey-youtube-stars-mo-re- popular-than-mainstream-celebs-among-u-s-teens-1201275245/ [ 4 ] h t t p : / / w w w. b u s i n e s s i n s i d e r . c o m / the-fashion-blogs-who-are-beating-vogue-at-online-influence-2011-7 [ 5] ht t p: //www.vo g u e . co.u k /news /2 01 1 /01 / 1 2/ new-handm-collection-collaboration-with-blogger-elin-kling [6] h t t p : //w w w. t u b e f i l t e r . c om/ 2 0 1 3 /0 7/ 1 1 / jenna-marbles-plush-toy-dogs/ [7] http://www.fpiec.pl/post/2014/03/21/abstrachuje [8] https://www.youtube.com/watch?v=b9oQ-vczuj8 Absolwent Uniwer sy tetu Warszawskiego na kierunku stosunki międzynarodowe oraz London School of PR. Pracował dla m.in.: Przeznaczeni.pl i RTB House. Konsultant w start-upach i organizacjach pozarządowych. Prowadzi szkolenia w zakresie innowacyjnych rozwiązań w biznesie. W LifeTube odpowiedzialny za komunikację i networking. Posiada certyfikat YouTube w zakresie Audience Growth. Pomoc w przygotowaniu artykułu: Michał Makuch (LifeTube) UBRANIA ŁĄCZĄ LUDZI
 22. 22. SPRZEDAŻ A SOCIAL MEDIA 22 Mr. GUGU & Miss GO jest jednym z niewielu polskich marek branży fashion działających w pełni globalnie. Mamy klientów w najbardziej zaskakujących zakątkach świata – od Tokyo poprzez Bejrut aż po Santiago, ale w odróżnieniu od innych graczy na rynku nie jesteśmy jeszcze na tyle duzi, by mieć biuro w każdym kraju albo chociaż-by regionie, w którym działamy. Mając do czynienia z tak różnorodnym audytorium, na co dzień musimy stawiać czoła tak trywialnym problemom jak bariera językowa, różnice kulturalne i wiele innych. Ale bez względu na to, z kim i gdzie mamy do czynienia, nasze działania we wszyst-kich kanałach social mediów opieramy na kilku filarach. STRATEGIA Podstawą naszej strategii jest dostarczenie odpowied-niego contentu w odpowiednim czasie. Fani nie śledzą profilu marek, bo chcą odpowiadać na pytania, czy przedmiot na zdjęciu jest hot or not. Oni robią to, by być na bieżąco. Po to, by wiedzieć więcej o sklepie, który się otworzył nieopodal, po to, by dowiedzieć się o imprezie, która odbędzie się w jego mieście, no i oczywiście po to, by nie przegapić promocji. W GUGU stawiamy przede wszystkim na to, aby nasi fani zawsze wiedzieli nieco więcej niż ich znajomi, którzy nie śledzą naszych kanałów social mediowych, aby zawsze mieli nieco taniej i dostawali jakieś gratisy. Staramy się sprawiać, by każdy członek naszej społecz-ności czuł się wyjątkowy i doceniany, wówczas to nie jest nasza społeczność, lecz społeczność, do której chętnie dołączają kolejni członkowie, bo przecież każdy lubi być wyjątkowy. KOMUNIKACJA Dobra komunikacja to jeden z kamieni węgielnych sukcesu każdej firmy. Często słyszę opinię, że tzw. kryzysy w kanałach socialmediowych nie są w stanie zaszkodzić markom i że wiele z tych, które przycho-dziło i mijało, nie znalazło swojego odzwierciedlenia fot: Mr. GUGU & Miss GO SPRZEDAŻ A SOCIAL MEDIA
 23. 23. 23 w kwartalnych wynikach sprzedażo-wych. Obawiam się jednak, że ci, którzy głoszą taką opinię, nie biorą pod uwagę efektu skali. O ile takie silne marki jak Sokołów (sprawa z Kocham Gotować), BZ WBK (sprawa z gzymsem) czy NC+ (sprawa związna ze zmianiamy pakietów i abonamentów) są w stanie przeżyć właściwie każdy kryzys opinii publicz-nej, o tyle dla małej marki słaba komuni-kacja moze być czynnikiem decującym o być albo nie być, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z klientami zagranicz-nymi, dla których czynnik ceny jest znacznie mniej istotny niż dla klientów pochodzących z Polski. Żadne pytanie nie może pozostać bez odpowiedzi, każda wyciągnięta ręka musi zostać uściśnięta, a wszystkie skargi rozwią-zane szybko i skutecznie. SPRZEDAŻ Media społecznościowe, a w szczegól-ności Facebook, są jednym z najbardziej potężnych narzędzi sprzedaży, jakie znam. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej, to jego strategia sprzedaży w social mediach opierała się najwyżej na stworze-niu zakładki z serwisem WWW. Nic dziwnego więc, że się nie udało. Aby skutecznie sprzedawać na Facebooku, należy odejść od praktyk domokrążcy i pomyśleć o tym, jak sami podejmuje-my decyzje zakupowe. Mając wątpli-wości co do słuszności zakupu, bardzo często sięgamy po tzw. społeczny dowód słuszności, a Facebook jest najwięk-szym na świecie repozytorium takich dowodów. Większość kobiet – nie oszukuj-my się, to właśnie kobiety najczęściej stoją za wynikami sprzedażowymi w branży fashion – przed zakupem ma tendencję do sięgania po opinię i ocenę innych i właśnie poprzez zapewnie-nie możliwości takiego opiniowania Facebook wspiera sprzedaż, a nie poprzez zakładkę ze sklepem, na którą nikt nigdy nie wejdzie. fot: Mr. GUGU & Miss GO SPRZEDAŻ A SOCIAL MEDIA
 24. 24. 24 fot: Mr. GUGU & Miss GO SPRZEDAŻ A SOCIAL MEDIA
 25. 25. SPRZEDAŻ A SOCIAL MEDIA fot: Mr. GUGU & Miss GO 25 ANALIZA Nie ma nic gorszego, niż decyzje podejmo-wane „na czuja”. Dobór odpowiednich KPI oraz ich monitoring jest niezwykle istotny, zwłasz-cza jeżeli stawia się pierwsze kroki, bo wtedy wspomniany już wyżej efekt skali jest jeszcze bardziej spotęgowany i skutki każdej pomyłki są dużo bardziej odczuwalne. Wprawdzie spośród wszystkich kanałów socialmediowych jedynie Facebook ma natywne rozwiązania pozwalające na dogłębną analizę danych zwrotnych, ale jest dużo rozwiązań zewnętrznych, które pomogą nam w przeanalizowaniu naszych działań i ich skutków. Dzięki analizie jesteśmy w stanie szybko zareagować, jeżeli sytuacja rozwija się nie po naszej myśli. INNOWACJE Ciągle testujemy nowe rozwiązania, ciągle wdrażamy nowe narzędzia. Niektóre przyno-szą wyśmienite efekty, niektóre są wpadkami, o których chciałoby się zapomnieć, ale internet i e-commerce są branżą tak dynamiczną i tak konkurencyjną, że nie możemy pozwolić sobie na luksus przegapienia „the next big thing” i wylądo-wania za plecami konkurencji. Dzięki temu mamy w naszym arsenale mnóstwo rozwiązań pozwalających nam pozostawać w roli lidera. W świecie, w którym musimy stawiać czoła koncer-nom i wielomilionowym budżetom, musimy też ciągle pracować na 110 procent, dlatego współpra-cujemy ze start-upami, wdrażamy nowe rozwią-zania i cięgle dążymy do optymalizacji wszyst-kich procesów. Obawiam się, że nie napisałem powyżej ani nic nowego, ani odkrywczego, lecz choć koło też od tysiącleci nie zmienia kształtu, to wciąż jest niezastąpione. Nagrodą za nasze słuszne decyzje jest ciągle rosnąca sprzedaż i nieustanny rozwój firmy widoczny gołym okiem. Dzięki stosowa-niu powyższych zasad i poprawnym działa-niom, przede wszystkim w mediach społecz-nościowych, w ciągu dwóch lat z małej firmy, mieszczącej się w pokoju gościnnym, wyrośliśmy na jednego ze światowych liderów produkują-cych ubrania z pełnymi nadrukami. Levon Yemenjyan Head of Marketing Mr. GUGU & Miss GO
 26. 26. 26 „Create your own style… let it be unique for yourself and yet identifiable for others.” Słowa wypowiedziane przez Annę Wintour jak żadne inne pasują jednocześnie do branży modowej oraz mediów społecznościowych. Największe na świecie marki każdego dnia kształtują styl panujący nie tylko na salonach, lecz przede wszyst-kim w naszym codziennym życiu. Jak w żadnej innej branży spoczywa na nich odpowiedzialność za właściwą komunikację oraz dobór materiałów prezentowanych swoim odbiorcom. Profile brandów odzieżowych to idealne miejsce by skutecznie pobudzić naszą wyobraź-nię. Jak wygląda to w rzeczywistości? Podróż po modowym świecie social media rozpoczą-łem dokładnie tam, gdzie skupia się uwaga największej ilości fanów, czyli wśród znanych większości brandów typowo młodzieżowych. House, Cropp i Reserved, chociaż prezentują odmienne od siebie style życia, konsekwentnie stawiają na otwartą komunikację, nie bojąc się rozmowy i kontrowersyjnych treści. W większości przypadków żadne z pytań nie pozostaje bez odpowiedzi, co przy ilości zauważonych przeze mnie komentarzy wymaga przygotowanej w tym celu strategii. MR. GUGU & MISS GO - WZÓR Pomimo najwyższej wśród marek odzieżowych liczby fanów powyższe profile nie odznaczają się wysokim zaangażowaniem. Przyzwyczailiśmy się chyba do formy i stylu, oczekując czegoś zupełnie nowego. Czegoś, co oferuje chociażby Mr. Gugu & Miss Go. W pełni ekstra-waganckie produkty oraz wielojęzykowa komunikacja to prawdopodobnie sposób na sukces tej marki. Ciężko znaleźć na polskim rynku produkty wymagające bardziej doprecyzowanego tagretu, co zresztą przekłada się na zainteresowanie nie tylko potencjalnych klientów. W swojej podróży po markach modowych zajrzałem także na profil, który od dawna stawiam za przykład rozsądnie prowadzonej komunikacji. Jako jeden z niewielu nie jest zasypywany negatywnymi komenta-rzami, reklamacjami oraz uwagami niezadowolonych klientów. New Balance Poland, o nim bowiem mowa, stawia na proste treści oraz prezentację swoich produktów, co z jednej strony może wydawać się nudne i sztampowe, z drugiej marka ta broni się jakością oraz wypracowanym stylem, co gwarantuje jej zainteresowanie przy niewiel-kim stosunkowo wysiłku. NIE BÓJ SIĘ RYZYKA Odwiedzając profile poszczególnych marek modowych ciężko oczekiwać rewolucji. Zdecydowana większość z nich kontynuuje budowany offline wizerunek według przyjętej strategii. Spotkamy je nie tylko na Facebooku, lecz także Twitterze, Instagramie czy YouTube. Dla marek związa-nych z odzieżą to idealne miejsca, głównie ze względu na rodzaj contentu, który w przypadku mody okazuje się być łatwiejszy w produkcji niż w przypadku innych branż. Szczególną rolę w tej grupie odgrywa Instagram, który powoli zaczyna przejmować od Facebooka zaanga-żowanie odbiorców największych brandów modowych. W przypadku marek związanych z odzieżą sprawdza się także założenie, że mały może więcej. Konieczność walki z konkurencją, mniejszy target czy rozpoznawal-ność sprawiają, że marki dopiero wkraczające na rynek mogą pozwolić sobie nie tylko na odważniejsze treści, lecz także podjęcie ryzyka związanego z przyjętą strate-gią. Duże marki przestały ryzykować, co było ich atutem jeszcze kilka lat temu. Dziś przykład House, który właśnie przechodzi niewielki kryzys na swoim profilu pokazuje, że kontrowersyjne kampanie wymagają przygotowa-nia strategii na każdą ewentualność. Marki odzieżowe odpowiadają za nasz styl życia, za naszą codzienność. Identyfikujemy się z nimi oraz prezentowanymi przez nie trendami. Dziś w social media wygrywają jednak odważne brandy, odrobiny ryzyka wśród marek modowych trochę mi więc brakuje. MAŁY MOŻE WIĘCEJ Artur Smolicki, Online Marketing Specialist, newCreative.pl MAŁY MOŻE WIĘCEJ
 27. 27. MODA W GALERIACH HANDLOWYCH I SOCIAL MEDIA 27 SPOŁECZNOŚCIOWE BITWY MODOWE Galerie handlowe bardzo często wykorzystują w swojej komunikacji modę. Nie jest problemem dostrzec ją na rozmaitych profilach, fanpage i blogach. Ciężej jest znaleźć atrakcyjne i oryginalne formy jej prezentacji, które wykraczają poza ramy prostej publikacji ofert i kolekcji. Czy można robić więcej? Oczywiście. Najbardziej pospolitymi sposobami prezentowania mody w mediach społecznościowych jest oczywiście zamieszczanie nadsyłanych przez sieci ofert handlowych, look booków i innych materiałów. Co ciekawe jednak nawet największe sieci często nie ułatwiają zadania social media managerom galerii handlowych, przesyłając wyłącz-nie tekst lub też grafikę nieprzystosowaną do wymagań platform. Przykładem firmy, która robi to znakomicie jest np. H&M, który nie tylko przekazuje odpowiednie formaty, ale też przesyła propozycje postów, zgodne ze strategią marki. NOWOŚCI, OFERTY, WYPRZEDAŻE Warto się jednak w tym miejscu zastanowić, jak duże przebicie mogą mieć takie informacje. Jeśli dana osoba nosi kolekcje wybranej marki, wydaje się logiczne, że śledzi jej kanały i profile i to tam znajduje największe inspiracje. Jeśli tak jest, na pewno wie też, gdzie w swoim mieście znajdzie sklepy danego brandu. Podobnie jest z promocjami. W 90% oferty uruchamiane są sieciowo. (Ciekawe, co stałoby się, gdyby marki zdecydowałyby się na wprowadzanie ich lokalnie w konkretnych miastach lub sklepach?) Statystyki i badania pokazują dobitnie, że w przypadku śledzenia marek najważniejsze są dla wielu osób nowości, oferty i wyprzedaże. Każda marka walczy o klienta na swoim profilu organizując własne konkursy, czy aplika-cje. Jeśli dodamy do tego, że to tam informacje zawsze pojawiają się jako pierwsze, wiemy, gdzie potencjalny lub obecny klient zajrzy w pierwszej kolejności, a galerie handlowe tylko powielają przekaz. GALERIE STYLIZACJI Przejdźmy więc do bardziej wyszukanych propozycji. Wiele galerii na stałe współpracuje ze stylistkami, które oczywiście pojawiają się też na fanpage w roli swojego rodzaju brand hero. Dzięki temu pojawia się możliwość korzystania z jej porad. Fani zyskują kontakt z profesjonali-stą, a galeria oczywiście może promować marki, które w niej znajdziemy. Styliści przy okazji często prowadzą też blogi, co pozwala dodatkowo promować ich pracę i inspirację. Stylizacje to zresztą jeden z głównych motywów modowych w social media. Formy są różne: propozycje stylizacji wraz z cenami poszczególnych produktów, czy galerie stylizacji klientów galerii (świetny sposób na angażowanie fanów). Stylizacje można jednak wykorzystać jeszcze szerzej. Jedna z galerii zaprezentowała świetny pomysł kreatora stylizacji, w którym fani mogli układać swoje własne kreacje, a następnie walczyć o głosy i wygrywać atrakcyjne nagrody. Konkursy zdjęciowe na stylizacje fanów są świetnym rozwiązaniem, ponieważ praktycznie za darmo nie tylko pokazywana jest marka, ale jednocześnie wiadomym jej, że naprawdę jest noszona. CZAS NA INSTAGRAM Ten trop wydaje się właściwym rozwiązaniem. Skoro marki i tak prezentują swoimi kanałami oferty, galerie mogą je przenosić na własne łamy, wykorzystując swoją rzeczywistość: galerie stylizacji fanów, zdjęcia z wnętrza sklepów, przykłady ciekawie zaaranżowanych witryn, relacje z imprez modowych organizowanych w galerii oraz różnorodne konkursy. Takim zestawem galeria może zapewnić różnorodność oraz atrakcyjność treści prezen-towanych na profilach. Facebook to oczywiście wiodące medium wśród galerii handlowych. Coraz szerzej wykorzystywany jest również Instagram, który wydaje się naturalnym środowiskiem dla mody. Na dalszy plan zszedł Pinterest, który po początko-wym boomie w Polsce przeszedł w fazę regresu. Na pewno jesteśmy świadkami ciekawej walki o uwagę, gdzie każdy chce zyskać swój własny kawałek wielkiego, kilkunasto-milionowego tortu. Wygrać może ten, kto wymyśli, jak w kolejny nieużyty do tej pory sposób, przekazać właściwie tę samą treść. Czas start. Jakub Głogowski Social Media Manager Pr Expert MODA W GALERIACH HANDLOWYCH I SOCIAL MEDIA
 28. 28. MONITORING MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH MONITORING MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH W WALCE Z PIRATAMI 28 Dane z monitoringu internetu, wykazują, że Polak w sieci, najchętniej deklaruje intencje zakupowe, związane z ubraniem na forach internetowych, Facebooku oraz Twiterze i innych mikorblogach. Frazy takie jak „gdzie kupić buty”, „chciałbym kupić nowe buty” itp., najczęściej pojawiają się na Twiterze, a ponad 70% z nich należy do kobiet. Polecanie sobie produktów i usług oraz dodawanie opinii stało się w sieci normą. Obecnie marki muszą zmagać się, nie tylko z trudnościami związanymi z krytyką produktów w internecie, ale niejednokrotnie poza dialogiem z klientem, stają w obliczu zmagania się z oszustami podrabiającymi ich artykuły. Jednym z klientów SentiOne jest polski dystry-butor, znanej zachodniej marki obuwniczej. Od dłuższego czasu firma boryka się z problemem podróbek, sprzedawanych w polskim internecie. Podrobione buty marki, kupione w sklepie interne-towym, trafiają do wielu nieświadomych klientów. Po nieudanym zakupie, internauci swoje frustracje i reklamacje zamieszczają w sieci, przekonani, że za marną jakość ubrań odpowiadają przedstawiciele dystrybutora. Wpisy niezadowolonych nabywców, najczęściej pojawiają się na forach internetowych oraz Facebooku (stanowiły do niedawna blisko 70% negatywnych wpisów związanych z marką). Psuje to wizerunek producenta, jego renomę, a także wpływa na spadek sprzedaży odzieży w Polsce. Zaproponowanym przez SentiOne rozwiąza-niem jest monitorowanie wypowiedzi internautów, a zwłaszcza forów i portali społecznościowych. Szybkie reagowanie pozwala wychwytywać nielegalne kanały sprzedaży podrobionych produktów marki. Codzienne alerty i comiesięczne raporty dokładnie prezentują gdzie i w jakiej formie odbywa się dystrybucja imitacji. Rezultatem wykorzystania monitoringu jest efektywne zwalczanie oszustów internetowych, marka podejmuje dialog z klientami dzieląc się w sieci informa-cjami o nieuczciwych sprzedawcach. Dzięki szybkiemu reagowaniu w internecie pojawia się mniej negatywnych wypowiedzi o jakości produktów (spadek negatyw-nych wpisów o 48% wciągu półrocza, analogicznie do minionego). Dystrybutor buduje świadomość rynku oraz wskazuje legalne źródła zakupów, przy okazji kształtując swój prokliencki wizerunek. Jagoda Prętnicka-Markiewicz head of marketing Sentione
 29. 29. MODA ZAKLĘTA .... MODA ZAKLĘTA W OBRAZKACH CZYLI POLSKIE MARKI MODOWE NA INSTAGRAMIE ILOŚĆ MAREK MAJĄCYCH KONTA NA INSTAGRAMIE STALE ROŚNIE, NIE SĄ TO JEDNAK DUŻE LICZBY. WARTOŚCIOWYCH DOBRZE PROWADZONYCH KONT POLSKICH MAREK MODOWYCH JEST NIEWIELE, A I MARKETERZY PODCHO-DZĄ DO TEJ APLIKACJI Z OSTROŻNOŚCIĄ. I SŁUSZNIE. 29 INSTAGRAM ROŚNIE W SIŁĘ, NIE MOŻNA GO LEKCEWAŻYĆ W tej popularnej aplikacji swoje konta obok zwykłych użytkowników mają ludzie mediów i show biznesu, gwiazdy, miejsca, marki, a nawet politycy, jak na przykład Barack Obama. Instagram jest bardzo demokratyczny, wszystkie konta mają te same uprawnienia. Oznacza to, że nie ma możliwości założenia profilu firmowego, jak to ma miejsce np. na Facebooku czy Pintereście. Według danych Megapanelu PBI/Gemius, wersję webową Instagram.com w kwietniu br. odwiedziło 2,12 mln polskich internautów z czego 60,5 % stanowiły kobiety. Aplikacja ta największą popularnością cieszy wśród grupy wiekowej 15-24 lata, korzysta z niej aż 988,559 osób w tym wieku. Według szacunków eMarketer do końca 2014 roku 25% właścicieli smartphonów będzie aktywnymi użytkownikami Instagramu. POLSKIE MARKI MODOWE NA INSTAGRAMIE Local heroes to dziewczyńskie stylizacje z jakże charakterystycznym dla marki mocnym tekstem bądź nadrukiem, okraszone inspirującymi zdjęciami ściśle określonego stylu życia i zdrowego jedzenia. Marka ta prowadzona przez dwie blogerki to bardzo ciekawy przykład, bo swoją popularność zawdzięcza mediom społecznościowym, a właściwie celebrytom (m.in. Biber i Rihanna) którzy dali się sfotografować w ich ubraniach, a fotki rozeszły się po mediach społecz-nościowych. Znaczenie tych zdjęć i ich wpływ na sprzedaż można porównać zapewne do budżetu reklamowego przeznaczonego na działanie marketin-gowe w internecie liczonego w dziesiątkach albo i setkach tysięcy. Instagram w przeciwieństwie do Facebooka nie zna ograniczeń językowych, najważ-niejszy jest tu obraz (oczywiście komentarz może być w języku ojczystym marki) ale to obrazy decydują czy ktoś będzie profil śledził czy nie. Local Heroes w sklepie internetowym oferuje wysyłkę na cały świat na przeciw czemu wychodzi Instagram, który nie jest ograniczony przez język (Local Heroes komentarze publikuje po angielsku co przy takim targecie jest oczywiste). Obecnie profil tej marki to 1437 postów i ponad 71 tys. obserwatorów. Co ciekawe zdarzało się, że te same zdjęcia publikowane na Facebooku i Instagramie większą popularnością cieszą się na tym drugim kanale. Streetart, tatuaże i ciuchy czyli profil marki Cropp w trzech słowach, a w liczbach to 702 posty i ponad 21 tysięcy osób obserwujących. Target marki to najlicz-niejsza grupa wiekowa na Instagramie, dlatego cropp nie mógł a na pewno nie powinien pozwolić sobie na zbagatelizowanie wpływu jaki ma ta aplikacja. Sporą część contentu marki stanowią przepięte posty od innych użytkowników Instagramu oddające ducha marki. Co więcej aplikacja daje markom możliwość monitorowania jak żyją ich fani.
 30. 30. 30 Last but not least: Reserved czyli ponad 340 postów i ponad 6 tysięcy obserwatorów. Warto tu zaznaczyć że marka odnotowała tutaj ostatnio duży wzrost, według danych w marcu opubli-kowanych w socialpress.pl reserved miała 2 843 obserwujących co oznacza, że w niecałe pół roku liczba ta się podwoiła. Profil tej marki to zdjęcia zza kulis sesji zdjęciowych i casualowa moda uliczna, trochę gwiazd, konkursy i inne fotografie oddające styl marki. Mówiąc o polskich markach modowych na Instagramie nie można pominąć też takich marek jak Misbhv, Aoha from Deer, Deezee czy Sinsay, które równieą świetnie sobie radzą. Statystki blogerów i marek można sprawdzić w serwisie instagram24.pl. Jak zaangażować użytkowników? Warto reposować oczywiście odsyłając do profilu autora, łączyć komunikację między kanałami czyli np. dodać do Facebooka zakładkę z postami z Instagramu (np. zakładka na profilu Facebookowym marki Reserved), a także komunikować bieżące informacje takie jak promocje na instagramie (co np. robi marka Local Heros). WYWOŁAĆ DUCHA MARKI Już niedługa halloween warto więc nie tylko od święta spróbować wywołać ducha marki, i pokazać się szerszej publiczności na Instagramie. Jednak uwaga: Instagram wymaga szczerości i kompetencji od osoby prowadzącej konto, musi ona dobrze znać i rozumieć markę, jej wizje i przekaz marketingowy. To nie są tylko fajne zdjęcia, ale zdjęcia określające markę, a z marką wiążą się konkretne emocje i sposób życia zaklęte w obrazkach. Dane przytoczone powyżej są z dnia 22.09.2014 Magdalena Laskowska-Burek Strategy Manager Socjomania MODA ZAKLĘTA ....
 31. 31. SPOŁECZNOŚCIOWI PROJEKTANCI MODY SPOŁECZNOŚCIOWI PROJEKTANCI MODY 31 „Projektanci na start” to pierwszy na polskim rynku modowy talent showo zmaganiach utalentowa-nych projektantów. Podczas castingów wyłonio-nych zostało dwunastu bohaterów programu, z których jeden zdobył bilet do wielkiego świata mody, w tym m.in. szansę na autorski pokaz na Designer Avenue podczas Fashion Week Poland w Łodzi. Ich talent ocenili i wsparli m.in. Aneta Kręglicka, Marek Straszewski, Mona Kinal oraz Marcelina Zawadzka. W działaniach on-line wykorzystaliśmy synergię wielu działań social media i komunikację powiąza-ną z formatem programu. Prowadzone działania obejmowały Facebooka, YouTube, blogosferę i stronę www. Jak zwiększyć zasięg treści emi-towanych w telewizji? Wykorzy-stując synergię z social media! Taki model wykorzystano w cza-sie promocji programu „Projek-tanci na start” - pierwszego polskiego talent show o projek-tantach mody, który miał swo-ją premierę w październiku 2013 roku na kanale FOX Life. Anita Wojtaś-Jakubowska Client Service Director Think Kong awojtas@thinkkong.pl BLOGOSFERA W ramach projektu zaprosiliśmy do współpra-cy popularnych blogerów piszących na tematy zarówno związane z modą, jak i rozrywką. W zaproszonym gronie znaleźli się m.in. Cajmel, Vanitas, Stay Fly czy Zwierz Popkulturalny. Dostali oni ekskluzywne zaproszenie na nagrania odcinków „Projektantów”, w tym na specjalne wydanie finałowe. Byli na bieżąco wyposażani w materia-ły specjalne w formie foto i video, wykorzystywane później w publikacjach na blogach, przeczytanych ponad 100 tysięcy razy.
 32. 32. SPOŁECZNOŚCIOWI PROJEKTANCI MODY JAK DUŻO CZASU SPĘDZASZ ŚREDNIO W CIĄGU TYGODNIA KORZYSTAJĄC Z PORTALI SPOŁECZNOŚCIOWYCH? Rozkład wskazań wśród osób, które deklarują, że w ogóle nie oglądają TV. powyzej 25 godzin 19% od 20 do 25 godzin 6% od 15 do 20 godzin 7% od 10 do 15 godzin 10% od 5 do 10 godzin 21% ponizej 5 godzin 31% trudno powiedziec, nie uzywam 6% Żródło: badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie agencji Think Kong metodą CAWI, czerwiec 2014 rok, N=800. 32 YOUTUBE Każdy z 12 odcinków „Projektantów na start” został poprzedzony filmową zapowiedzią opublikowaną na kanale na YouTube. Przedłużeniem doświadcze-nia sprzed telewizora była publikacja materiałów zakulisowych, które kilka dni po emisji pojawiały się na kanale YouTube. FACEBOOK Działania na Facebooku najpełniej wykorzystywa-ły trend „double screen”, związany z korzystaniem z drugiego ekranu (komputera, tabletu, smartfona) w czasie oglądania telewizji. Codzienna moderacja na fanpage programu została wzmocniona poprzez interakcję z 15 tysiącami fanów, prowadzoną na żywo w czasie trwania kolejnych odcinków programu „Projektanci na start”. Moderator strony – ogląda-jąc odcinek wspólnie z fanami – inicjował dyskusje, pytał o opinie i zachęcał do głosowania na najlepszych projektantów. Facebook realizował też cel zasięgo-wy – w czasie ponad 2-miesięcznego projektu treści dotyczące programu dotarły do ponad 3 mln osób ze zdefiniowanej grupy docelowej. *** Czy social media to niezbędne rozszerzenie działań telewizyjnych? Coraz częściej tak! Z badań przepro-wadzonych przez agencję Think Kong w czerwcu 2014 roku wynika, że prawie 13% internautów w ogóle nie ogląda telewizji. To aż 2,3 mln osób! Jednocześnie większość tej grupy aktywnie korzysta z social media - aż 1,5 mln osób spędza minimum 5h tygodniowo korzystając z portali społecznościowych. To ogromna grupa, o którą warto rozszerzyć kampanie TV.
 33. 33. WSPÓŁPRACA Z .... WSPÓŁPRACA Z BLOGE… Z INFLUENCERAMI 33 Współpraca blogerów, vlogerów i szeroko rozumia-nych twórców internetowych z markami nie jest już niczym nowym. Działania komercyjne na blogach są prowadzone od wielu lat. Aby móc wycisnąć z takiej współpracy więcej trzeba zrozumieć, że bloger nie kończy (ani nie zaczyna) się na blogu. Kim jest influencer? Twórca internetowy to nie tylko osoba obecna w danym kanale komunikacji. Ani blogerzy ani twórcy wideo nie ograniczają się jedynie do tekstów na blogu (czy filmów na YouTubie). Większość z nich jest obecna na Facebooku, Twitterze, Instagramie i w innych sieciach społecznościowych. Trzeba więc pamiętać, że mamy do czynienia z osobą skupiającą pewną społeczność w wielu miejscach. Jak efektywnie wykorzystać tę wszechobecność? W dużym skrócie: zapominając o głównym ośrodku aktywności blogera. Już sam Facebook daje niesamo-wite możliwości. Wykorzystanie opcji promocji czy targetowania postów pozwalają na osiągnięcie o wiele lepszych wyników niż współpraca oparta na zwykłym opublikowaniu tekstu w kanałach blogera. Wiele marek nadal na tym kończy współpracę — na publikacji. To nie wystarczy. Po publikacji konieczna jest skuteczna promocja treści. Ponadto jest też całkiem liczna grupa osób, o których często się zapomina, gdyż trudno je zmieścić w pojęciu bloger czy vloger. Dlatego właśnie najczę-ściej używamy pojemnego określenia influencer, które pomieści nie tylko klasycznego blogera, twórcę wideo, ale również gwiazdy Facebooka czy Instagrama. Takie rozległe — nieco bardziej społecznościowe — spojrzenie pozwala na działanie z szerszą grupą. W efekcie daje to możliwość lepszego dopasowania osób biorących udział w kampanii. Aby wykorzystać całe spektrum możliwości działania z influencerami współpracujemy nie tylko z blogera-mi czy vlogerami, ale uzupełniamy te dwie grupy o szeroko rozumianych „mikrocelebrytów”. Każda sieć ma swoje „fejmy”, jak to określa społeczność Ask.fm. Mamy już przykłady kampanii, w których współpraca z gwiazdami Instagrama sprawdziła nam się lepiej niż reklamy na Facebooku, czy ewentualne działania z blogerami. Czasy, kiedy ceWEBryrytów można było poszukiwać jedynie wśród blogerów, bezpowrotnie minęły. Dziś mamy do czynienia z całym ekosystemem małych „światów”, a każdy z nich wytworzył swoje gwiazdy. To nie ułatwia dokonania najlepszego wyboru ale daje wręcz nieograniczone możliwości tym markom, które poświęcą czas na poznanie tych „światów”. Paweł Lipiec Influencer Relations Lead VML Poland
 34. 34. NAPOLEONCAT RADZI BLOGEROM 34 Pic or it didn’t happen. Chcesz być wiarygod-ny? Weź pod uwagę potrzeby agencji lub marki, która z Tobą współpracuje. Poniższe zasady są zbiorem doświadczeń i listą potrzeb jakie często mają agencje lub marki, które weryfikują efektyw-ność relacji marketingowych i wizerunkowych z blogerami. NAPOLEONCAT RADZI BLOGEROM
 35. 35. 35 TWARDE DANE: Unikalni użytkownicy bloga; odsłony postów w których promowałeś/aś produkt markę; liczba komentarzy pod nimi; liczba komentarzy na blogu; liczba śledzących na Twitterze; liczba retweetów; zasięg na na Facebooku, demografia fanów, polubienia, komentarze, udostępnienia; zasięg na Instagramie, polubienia; wyświetlenia, polubienia, komentarze na Youtube RAPORTY: Stwórz raport ze wspólnych działań z marką w mediach społecznościowych. Policz zasięg postów, które były związane z marką, sprawdź jakie budziły interakcje REFERENCJE: Poproś o nie poprzednich zleceniodawców. Publikuj case’y. POTRZEBUJESZ TAKIEGO RAPORTU? Napisz do mnie: oskar@napoleoncat.com OPIS: Co zrobiłeś/aś? Pokaż przykłady, screeny z poprzednich akcji promocyjnych w mediach społecznościowych. MIERZALNE CELE: Powiedz jakie efekty marka może osiągnąć współpracu-jąc z Tobą? Dopasuj to do określonej oferty. NAPOLEONCAT RADZI BLOGEROM
 36. 36. YOUTUBE - VLOGI YOUTUBE - VLOGI - MODA, URODA, KOSMETYKI 36 Red Lipstick Monster­stylizacjeTV­nieesia25­maxineczka­Weronika Załazińska­katOsu­Azjatycki Cukier­PannaJoannaMakeUp­Stylizacje Hairstyles­szusz­causeiloveu1­ciasteczko25­TheOleskaaa­RockGlamPrincess­Alina Rose­211 497 132 589 123 347 114 255 105 247 95 439 90 395 87 886 81 791 62 507 61 825 60 512 58 949 50 416 48 451 21 673 566 21 995 022 39 308 159 16 530 373 3 003 364 15 852 368 6 304 074 12 798 075 13 702 153 19 319 073 6 331 895 20 029 312 8 270 559 8 968 149 7 024 829 272 474 532 238 33 313 91 532 167 578 163 330 548 239 197 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Tytuł Subskrybcje Wyświetlenia Video
 37. 37. INSTAGRAM MARKI MODOWE - INSTAGRAM 37 Mr. Gugu & Miss Go LOCAL HEROES Mr Gugu & Miss Go PLNY LALA misbhv ALOHA FROM DEER Mr. Gugu & Miss Go #hazel21 || fb.com/hazelxxi areta Croop Diamante Wear wujaszekliestyle ilovesinsay MOHITO staffbymaff_official 220 1445 555 1371 289 1150 597 232 6360 254 1539 1979 1165 491 910 97919 71938 71168 53412 49715 37423 34544 30892 25689 21288 19950 17356 14684 14013 13490 0 3 0 34 7 19 0 0 27 4 0 67 4 0 6 1497 767482 116603 368052 97450 263607 96506 167376 791321 704 547170 358186 148608 43404 106822 104130 93274779 9434983 30772681 10176324 35482602 5571706 8712444 103782510 8947506 20011300 19171363 13133516 2513299 9687181 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Tytuł Śledzący Zdjęcia Filmy Komentarze Polubienia
 38. 38. INSTAGRAM LUDZIE MODY - INSTAGRAM 38 anja_rubik frackowiakmagdalena zuzol jacmonika dawid_wolinski nataliasiwiec_official miss_zi ola1000000 magdalenamielcarz ewawladymiruk paulinaschaedel msanaweber malgosiaguzowska monikaeva maciej_zien 1029 851 651 149 1225 91 747 652 354 295 1122 573 584 561 129 213005 149406 125017 95518 68846 23956 23757 19086 14355 13770 10544 10441 9786 7541 5770 8 0 3 5 32 0 7 12 4 16 21 3 11 0 0 950371 559852 672875 131968 766457 35311 36496 120836 43148 81171 76284 80060 2378 68451 414 101827546 68829939 118450355 13473089 51345569 1611630 2403796 2922034 2336023 5143791 1111790 2835662 175085 2638643 24507 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Tytuł Śledzący Zdjęcia Filmy Komentarze Polubienia
 39. 39. INSTAGRAM INSTAGRAM: BLOGI MODA, URODA 39 maffashion_official Jessica Mercedes Kirschner © Sara Mannei szafeczka saszan Weronika Załazińska PaniEkscelencja Red Lipstick Monster Karolina Joanna Tamara Gonzalez Perea *Patsyhilton BLOGGER/POLAND/LUBLIN Kasia Tusk pannajoannamakeup 5899 4438 975 620 2334 209 1006 773 2406 112 3317 513 447 68 483 196587 169296 98563 71245 53982 53059 41840 41033 39045 33036 31012 25095 24958 21895 21019 280 179 6 11 202 0 16 19 91 2 113 29 8 0 4 4038330 2395075 1059065 480892 3395173 208097 488630 432459 825681 55771 692441 41642 213303 21349 266820 431918595 251267488 32487780 47224105 199236728 25777599 41149409 24741603 76154825 2474030 41124807 4372700 12595313 1047803 12116088 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Tytuł Śledzący Zdjęcia Filmy Komentarze Polubienia
 40. 40. BLOGI / MODA - FANI 40 SII 2 ER LICZBA FANÓW 3 9,16 0,16 149 159 FAN PAGE FANI % AKTYWNYCH UZYTKOWNIKÓW SII 2 1. MAFFASHION 295 495 +4,55% 61,73% -9,69% 132,96 -9,45% 2. Maxineczka 156 843 +5,72% 6,42% -38,47% 7,09 -61,39% 3. styloly 149 159 +2,11% 0,61% +51,07% 9,16 -9,69% 4. KatOsu 137 415 +2,21% 6,86% -35,08% 7,95 -28,15% 5. Beauty.Fashion.Shopping. 137 164 +1,63% 0,43% -55,66% 26,48 -10,00% 6. D E Y N N 131 583 +4,59% 20,71% -10,73% 20,98 -20,12% 7. Jessica Mercedes JEMERCED.blogspot 131 214 +4,15% 58,57% +97,67% 89,98 +145,88% 8. PaniEkscelencja 124 010 +0,58% 13,44% +467,93% 17,18 +642,71% 9. Make life easier 117 235 +1,11% 5,19% -21,93% 4,29 -22,03% 10. Red Lipstick Monster 110 574 +14,88% 1,39% -65,61% 34,42 -30,96% 11. Stylizacje 102 888 +13,41% 38,28% -34,84% 47,82 -36,57% 12. 100 088 +0,34% 12,32% +65,18% 10,97 +64,71% 13. MACADEMIAN GIRL 94 252 +1,27% 14,54% -31,12% 13,92 -36,55% 14. Raspberry And Red 91 690 +5,87% 0,36% +107,55% 35,71 +212,62% 15. Cajmel 88 549 +0,88% 7,87% -16,64% 5,85 -14,90% SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW 2 1 3 9,16 0,16 149 159 132,96 0,37 295 495 7,09 0,10 156 843 FAN PAGE 1. MAFFASHION 2. Maxineczka 3. styloly 4. KatOsu 5. Beauty.Fashion.Shopping. 6. D E Y N N 7. Jessica Mercedes JEMERCED.blogspot 8. PaniEkscelencja 9. Make life easier 10. Red Lipstick Monster 11. Stylizacje 12. 13. MACADEMIAN GIRL 14. Raspberry And Red 15. Cajmel Blogi / Moda - fani
 41. 41. BLOGI / MODA - SII2 41 SII 2 ER LICZBA FANÓW 3 69,57 2,04 6 962 FAN PAGE FANI % AKTYWNYCH UZYTKOWNIKÓW SII 2 1. MAFFASHION 295 495 +4,55% 61,73% -9,69% 132,96 -9,45% 2. Jessica Mercedes JEMERCED.blogspot 131 214 +4,15% 58,57% +97,67% 89,98 +145,88% 3. Boogiesilver 6 962 +4,87% 9,11% -18,96% 69,57 -26,35% 4. Stylizacje 102 888 +13,41% 38,28% -34,84% 47,82 -36,57% 5. Juszes 6 307 +2,35% 2,17% -82,22% 43,71 +22,08% 6. Szafa Sztywniary 12 949 +3,05% 5,12% -12,70% 38,82 -32,49% 7. Jestem Kasia 78 049 +3,55% 30,62% -35,36% 35,73 -20,53% 8. Raspberry And Red 91 690 +5,87% 0,36% +107,55% 35,71 +212,62% 9. Red Lipstick Monster 110 574 +14,88% 1,39% -65,61% 34,42 -30,96% 10. Zmalowana Makeup TV 36 648 +8,09% 3,38% -13,22% 29,47 +8,22% 11. Beauty.Fashion.Shopping. 137 164 +1,63% 0,43% -55,66% 26,48 -10,00% 12. Miss Ferreira 9 179 +1,86% 3,48% +24,77% 26,09 +54,50% 13. PannaJoannaMakeUp 22 062 +3,30% 1,74% -67,16% 23,30 -50,02% 14. D E Y N N 131 583 +4,59% 20,71% -10,73% 20,98 -20,12% 15. Szusz 25 639 +4,74% 2,12% +19,13% 20,46 +2,92% SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW 2 1 3 69,57 2,04 6 962 132,96 0,37 295 495 89,98 0,91 131 214 FAN PAGE 1. MAFFASHION 2. Jessica Mercedes JEMERCED.blogspot 3. Boogiesilver 4. Stylizacje 5. Juszes 6. Szafa Sztywniary 7. Jestem Kasia 8. Raspberry And Red 9. Red Lipstick Monster 10. Zmalowana Makeup TV 11. Beauty.Fashion.Shopping. 12. Miss Ferreira 13. PannaJoannaMakeUp 14. D E Y N N 15. Szusz Blogi / Moda - SII2
 42. 42. ODZIEŻ / MODA - FANI 42 SII 2 ER LICZBA FANÓW 3 0,44 0,00 1 337 247 FAN PAGE FANI % AKTYWNYCH UZYTKOWNIKÓW SII 2 1. Reserved 1 490 296 +1,28% 0,47% +6,34% 1,18 +63,69% 2. Cropp 1 386 092 +2,42% 0,46% -23,41% 0,95 -33,81% 3. 1 337 247 +3,58% 0,17% +4,89% 0,44 +37,96% 4. House 1 208 508 +1,74% 0,25% -42,77% 0,46 -41,70% 5. Triumph 724 251 +3,29% 0,55% -56,98% 0,60 -58,54% 6. Mohito 533 261 +3,66% 2,36% +13,92% 3,30 +33,42% 7. Sinsay 383 416 +3,99% 1,95% -26,51% 2,13 -22,88% 8. DIVERSE 377 843 +0,97% 0,30% -16,45% 0,33 -14,78% 9. ALOHA FROM DEER 316 400 +2,58% 4,95% -29,05% 5,68 -31,42% 10. Nike Running Poland 288 063 +0,45% 0,06% -84,42% 0,64 -16,68% 11. 4F 236 340 +6,43% 0,48% -82,36% 7,56 +53,81% 12. New Balance Poland 232 701 +6,63% 0,46% -36,91% 18,93 -41,43% 13. DIAMANTE WEAR 210 647 +0,95% 4,91% -16,43% 5,78 -7,02% 14. Deichmann Polska 202 146 +1,84% 0,23% -24,76% 1,16 -2,89% 15. 5.10.15 186 821 +2,40% 0,29% +44,33% 2,36 +49,58% SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW 2 1 3 0,44 0,00 1 337 247 1,18 0,00 1 490 296 0,95 0,00 1 386 092 FAN PAGE 1. Reserved 2. Cropp 3. 4. House 5. Triumph 6. Mohito 7. Sinsay 8. DIVERSE 9. ALOHA FROM DEER 10. Nike Running Poland 11. 4F 12. New Balance Poland 13. DIAMANTE WEAR 14. Deichmann Polska 15. 5.10.15 Odzież / moda - fani
 43. 43. ODZIEŻ / MODA - SII2 43 SII 2 ER LICZBA FANÓW 3 17,46 0,84 4 003 FAN PAGE FANI % AKTYWNYCH UZYTKOWNIKÓW SII 2 1. New Balance Poland 232 701 +6,63% 0,46% -36,91% 18,93 -41,43% 2. Pit Bull West Coast PL 45 267 +11,14% 2,40% +279,45% 18,66 +127,12% 3. salomonrunning.pl 4 003 +5,07% 11,84% +53,97% 17,46 -11,64% 4. Venezia 70 546 +12,17% 13,72% +9,67% 11,90 +30,26% 5. TYSZERT 4 520 +11,69% 4,98% +47,05% 11,42 +16,17% 6. StaffByMaff 58 336 +0,12% 0,24% +18,50% 8,94 +35,86% 7. Gatta 42 644 +25,83% 0,83% +18,54% 8,94 +74,18% 8. Yups! 9 123 +2,33% 2,86% +8,53% 8,05 -79,28% 9. 4F 236 340 +6,43% 0,48% -82,36% 7,56 +53,81% 10. KONTRI.pl 11 214 +5,56% 2,20% +20,61% 6,64 +18,71% 11. Fanfaronada 6 427 +3,88% 1,45% +42,11% 6,38 +72,51% 12. Arena Polska 16 190 +2,93% 0,74% +80,64% 6,34 -35,20% 13. 23 771 +2,01% 0,50% -50,16% 6,31 -12,60% 14. Vistula 30 186 +8,23% 0,58% -2,56% 5,79 +40,88% 15. DIAMANTE WEAR 210 647 +0,95% 4,91% -16,43% 5,78 -7,02% SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW 2 1 3 17,46 0,84 4 003 18,93 0,17 232 701 18,66 0,27 45 267 FAN PAGE 1. New Balance Poland 2. Pit Bull West Coast PL 3. salomonrunning.pl 4. Venezia 5. TYSZERT 6. StaffByMaff 7. Gatta 8. Yups! 9. 4F 10. KONTRI.pl 11. Fanfaronada 12. Arena Polska 13. 14. Vistula 15. DIAMANTE WEAR Odzież / Moda - SII2
 44. 44. YOUTUBE TOP15 POLSKICH PROFILI NA YOUTUBE: LICZBA SUBSKRYPCJI - WRZESIEŃ 44 SA Wardega­AbstrachujeTV­Niekryty Krytyk­Polski Pingwin­Blowek­reZigiusz­5 Sposobów na...­skkf­ProstoTV­UrbanRecTv­ROJOV13­Step Records­AdBuster­Remigiusz Maciaszek­MagdalenaMariaMonika­2 456 575 1 419 679 1 144 639 1 062 120 1 020 264 994 569 975 497 958 697 907 680 875 957 852 130 837 386 792 969 771 688 618 659 340 156 159 155 204 679 162 640 120 158 819 480 154 467 550 126 117 737 75 755 497 132 485 303 567 245 318 310 048 635 139 859 502 335 049 749 81 094 784 161 181 947 157 519 076 39 75 159 717 619 386 83 461 1 232 737 2 088 1 152 110 2 767 814 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Tytuł Subskrybcje Wyświetlenia Video
 45. 45. YOUTUBE TOP15 POLSKICH PROFILI NA YOUTUBE: LICZBA WYŚWIETLEŃ - WRZESIEŃ 45 ProstoTV­SA Wardega­Step Records­MyMusicGroup­UrbanRecTv­NawrotkaTv­MaxFloRec - TworzyMy­itvp­VoiceOfPolandTVP­WEEKEND - Oficjalny­NajlepszeBajki­Niekryty Krytyk­Remigiusz Maciaszek­Polski Pingwin­MagdalenaMariaMonika­567 245 318 340 156 159 335 049 749 331 416 676 310 048 635 206 911 778 191 333 971 177 539 518 172 205 399 170 002 854 165 266 501 162 640 120 161 181 947 158 819 480 157 519 076 907 680 2 456 575 837 386 160 627 875 957 113 388 302 557 94 856 112 487 217 495 62 283 1 144 639 771 688 1 062 120 618 659 1 232 39 1 152 1 745 737 409 701 4 013 1 347 259 441 159 2 767 717 814 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Tytuł Wyświetlenia Subskrybcje Video
 46. 46. TOP15 POLSKICH PROFILI NA TWITTERZE: LICZBA ŚLEDZĄCYCH 46 Wojciech Szczesny @13Szczesny13 Joanna Krupa @joannakrupa MTV Polska @MTVPolska tvn24 @tvn24 HONEY @honorataskarbek Twitter po polsku @twitter_pl Doda @DodaPoland Papież Franciszek @Pontifex_pl Radosław Sikorski @sikorskiradek Palikot Janusz @Palikot_Janusz Robert Lewandowski @Rob_Lewandowski Gazeta Wyborcza.pl @gazeta_wyborcza Newsweek Polska @NewsweekPolska mediafun @mediafun Donald Tusk @premiertusk 310 32395 10004 46988 9044 11 3082 404 9435 4122 110 78764 19873 6916 246 762855 672587 546812 435483 397932 0 295549 273394 264244 233337 225556 218190 195751 190925 190653 58 13047 347 27 5507 0 458 8 60 182 2 242 1085 664 97 1 20 129 288 12 366949 2 175 127 180 1 64 7 8 194 5 6369 1416 2 38 250 21 0 88 55 0 324 225 429 12 1 14 129 222 12 0 1 175 125 174 1 49 6 0 188 1 9 4 82 2 212 6 10 1 36 0 33 8 8 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Tytuł Śledzący Statusy Znajomi Wspomnienia Ulubione Retwetty Odpowiedzi wrzesień 2014 TWITTER
 47. 47. BRANŻE NA FACEBOOKU WRZESIEŃ 2014 47
 48. 48. 48 2 LICZBA FANÓW 3 2,10 0,03 2 344 808 FAN PAGE FANI % AKTYWNYCH UZYTKOWNIKÓW SII 2 1. Robert Lewandowski 5 446 989 +4,41% 1,40% -27,37% 27,42 -44,55% 2. Serce i Rozum 2 411 396 +0,22% 0,59% +18,73% 1,90 +78,77% 3. Zalando 2 344 808 +1 553,24% 0,16% -96,22% 2,10 -39,67% 4. Play 2 216 300 +0,74% 0,53% -14,67% 2,13 -12,15% 5. Wojciech Szczesny 2 072 855 +4,25% 2,70% -27,20% 24,04 -39,88% 6. Demotywatory 1 840 029 +0,11% 17,57% -31,94% 91,80 -15,06% 7. Radio ESKA 1 764 746 +1,74% 6,17% +5,37% 22,32 +24,21% 8. KWEJK.pl 1 535 779 +0,53% 16,68% -16,75% 58,06 -4,43% 9. Plus 1 516 613 +1,19% 2,96% +158,27% 9,31 +122,58% 10. Wiedza bezuzyteczna 1 495 013 +4,68% 38,48% -20,32% 234,29 -13,40% 11. Tymbark 1 490 633 +1,75% 1,21% -40,41% 5,05 -29,75% 12. Reserved 1 490 296 +1,28% 0,47% +6,34% 1,18 +63,69% 13. Allegro 1 461 962 +1,35% 0,17% -12,00% 0,45 +7,29% 14. Kamil Bednarek 1 417 299 +2,16% 3,33% +16,00% 14,05 +34,55% 15. Cropp 1 386 092 +2,42% 0,46% -23,41% 0,95 -33,81% SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW 2 1 3 2,10 0,03 2 344 808 27,42 0,02 5 446 989 1,90 0,03 2 411 396 FAN PAGE 1. Robert Lewandowski 2. Serce i Rozum 3. Zalando 4. Play 5. Wojciech Szczesny 6. Demotywatory 7. Radio ESKA 8. KWEJK.pl 9. Plus 10. Wiedza bezuzyteczna 11. Tymbark 12. Reserved 13. Allegro 14. Kamil Bednarek 15. Cropp Największe polskie strony na Facebooku - liczba fanów
 49. 49. Największe polskie strony na Facebooku - zaangażowanie fanów SII2 49 2 LICZBA FANÓW 3 220,42 0,18 346 657 FAN PAGE FANI % AKTYWNYCH UZYTKOWNIKÓW SII 2 1. Ciacha.net 19 776 +17,88% 6,10% +211,92% 283,62 +453,22% 2. Wiedza bezuzyteczna 1 495 013 +4,68% 38,48% -20,32% 234,29 -13,40% 3. Sport.pl 346 657 +4,62% 57,26% +25,07% 220,42 +133,72% 4. Onet Sport 323 614 +6,72% 63,80% +57,19% 197,76 +116,33% 5. Przeglad Sportowy 374 110 +4,53% 66,81% +9,19% 182,29 +10,81% 6. W Sieci 86 931 +3,79% 89,91% -12,82% 173,73 -15,29% 7. Top Model TVN 354 477 +15,99% 3,36% +639,27% 159,68 +2 279,14% 8. Aparat - moje trzecie dziecko 5 507 +2,63% 124,35% -3,15% 159,00 +11,60% 9. Fakt.pl 295 661 +5,10% 48,59% -11,33% 153,60 +6,99% 101 797 +2,73% 10. Kochamy Zwierzaki! Psy, Koty i wszystkie inne pupile. 52,70% -35,22% 144,87 -27,94% 11. TeMysli.pl 687 798 +6,02% 1,28% -32,32% 143,12 -6,05% 12. MAFFASHION 295 495 +4,55% 61,73% -9,69% 132,96 -9,45% 13. tvp.info 102 298 +9,61% 9,79% -29,18% 122,40 +30,17% 14. Przemysław Wipler 76 345 +7,06% 81,95% +12,50% 118,38 +24,89% 15. Oliwia-testuje 4 236 +11,56% 67,07% -21,01% 113,01 -23,44% SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW 2 1 3 220,42 0,18 346 657 283,62 3,03 19 776 234,29 0,11 1 495 013 FAN PAGE 1. Ciacha.net 2. Wiedza bezuzyteczna 3. Sport.pl 4. Onet Sport 5. Przeglad Sportowy 6. W Sieci 7. Top Model TVN 8. Aparat - moje trzecie dziecko 9. Fakt.pl 10. Kochamy Zwierzaki! Psy, Koty i wszystkie 11. TeMysli.pl 12. MAFFASHION 13. tvp.info 14. Przemysław Wipler 15. Oliwia-testuje
 50. 50. 50 2 LICZBA FANÓW 3 5,57 0,11 263 191 FAN PAGE FANI % AKTYWNYCH UZYTKOWNIKÓW SII 2 1. Jacob's Creek 439 602 +0,53% 0,01% -30,60% 0,06 -42,35% 2. Ballantine's w Polsce 291 471 +5,83% 5,28% -6,43% 14,78 +67,00% 3. Wyborowa 263 191 +4,28% 4,00% -15,06% 5,57 -18,47% 4. Jack Daniel's Polska 208 027 +3,23% 7,57% -0,46% 9,82 -0,02% 5. Zubrowka 173 036 +5,05% 1,36% -40,81% 2,85 -46,26% 6. Zoładkowa Gorzka 165 226 +0,45% 2,22% +13,16% 2,60 +63,57% 7. Stock Prestige 155 733 +0,05% 0,74% -14,32% 0,67 +2,87% 8. SOBIESKI VODKA POLAND 130 560 +0,42% 0,05% +2 223,59% 0,05 +637,09% 9. Barmanska 116 992 +2,44% 2,88% +33,87% 2,72 -39,84% 10. Lubelska 98 791 +2,06% 5,46% +13,50% 4,43 +22,86% 11. BOLS Platinum 93 809 +0,08% 2,81% +107,47% 3,00 +189,16% 12. Maximus Vodka Polska 81 310 -0,24% 0,00% 0,00% 0,00 0,00% 13. Chivas Regal Polska 53 921 +3,47% 10,34% +2,45% 7,29 +10,44% 14. Luksusowa Wódka 53 328 +0,25% 4,21% -31,43% 2,47 -42,05% 15. Cydr Lubelski 49 103 +12,16% 1,91% -46,09% 1,34 -44,11% SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW 2 1 3 5,57 0,11 263 191 0,06 0,00 439 602 14,78 0,50 291 471 FAN PAGE 1. Jacob's Creek 2. Ballantine's w Polsce 3. Wyborowa 4. Jack Daniel's Polska 5. Zubrowka 6. Zoładkowa Gorzka 7. Stock Prestige 8. SOBIESKI VODKA POLAND 9. Barmanska 10. Lubelska 11. BOLS Platinum 12. Maximus Vodka Polska 13. Chivas Regal Polska 14. Luksusowa Wódka 15. Cydr Lubelski Alkohol - fani
 51. 51. 51 2 LICZBA FANÓW 3 7,29 0,37 53 921 FAN PAGE FANI % AKTYWNYCH UZYTKOWNIKÓW SII 2 1. Ballantine's w Polsce 291 471 +5,83% 5,28% -6,43% 14,78 +67,00% 2. Jack Daniel's Polska 208 027 +3,23% 7,57% -0,46% 9,82 -0,02% 3. Chivas Regal Polska 53 921 +3,47% 10,34% +2,45% 7,29 +10,44% 4. J.A. Baczewski Vodka Monopolowa 27 881 +4,47% 1,19% +212,51% 5,59 +19,27% 5. Wyborowa 263 191 +4,28% 4,00% -15,06% 5,57 -18,47% 6. Cydr Dobronski 14 959 +9,04% 6,66% -49,95% 5,41 -40,06% 7. Dzik - polski cydr 7 512 +25,47% 7,84% +14,49% 4,72 +9,35% 8. Vinisfera.pl 1 241 +2,82% 2,26% +18,40% 4,62 +45,45% 9. Lubelska 98 791 +2,06% 5,46% +13,50% 4,43 +22,86% 10. BOLS Platinum 93 809 +0,08% 2,81% +107,47% 3,00 +189,16% 11. Kocham wino 13 570 +1,05% 0,56% +10,60% 2,98 -39,69% 12. Zubrowka 173 036 +5,05% 1,36% -40,81% 2,85 -46,26% 13. 26 054 +3,51% 0,36% -32,23% 2,80 +16,91% 14. Barmanska 116 992 +2,44% 2,88% +33,87% 2,72 -39,84% 15. Zoładkowa Gorzka 165 226 +0,45% 2,22% +13,16% 2,60 +63,57% ALKOHOL - SII2 SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW 2 1 3 7,29 0,37 53 921 14,78 0,50 291 471 9,82 0,23 208 027 FAN PAGE 1. Ballantine's w Polsce 2. Jack Daniel's Polska 3. Chivas Regal Polska 4. J.A. Baczewski Vodka Monopolowa 5. Wyborowa 6. Cydr Dobronski 7. Dzik - polski cydr 8. Vinisfera.pl 9. Lubelska 10. BOLS Platinum 11. Kocham wino 12. Zubrowka 13. 14. Barmanska 15. Zoładkowa Gorzka Alkohol - SII2
 52. 52. 52 2 LICZBA FANÓW 3 6,36 0,02 178 054 FAN PAGE FANI % AKTYWNYCH UZYTKOWNIKÓW SII 2 1. Baski z Banku BGZ 190 133 -0,27% 0,29% -58,92% 0,25 -61,31% 2. Bank Zachodni WBK 185 009 +4,61% 0,61% -47,39% 1,14 -48,05% 3. mBank Polska 178 054 +3,28% 3,96% +24,76% 6,36 +26,78% 4. ING Bank Slaski 138 169 +0,99% 0,78% -50,60% 0,97 -29,92% 5. Saxo Bank 104 515 +3,21% 0,02% +6,12% 0,01 -54,38% 6. Idea Bank 86 704 +0,62% 1,01% -37,64% 0,88 -34,98% 7. Citi Mobile PL 73 453 -0,10% 0,12% -72,81% 0,08 -74,70% 8. T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank 55 137 +1,38% 1,84% -33,65% 1,44 -43,25% 9. PKO Bank Polski 51 449 +1,27% 1,03% +47,01% 1,34 +79,93% 10. BNP Paribas Bank 43 177 +2,80% 3,69% -36,61% 3,00 -28,13% 11. Alior Bank SA 36 884 +1,29% 3,80% -52,92% 3,19 -38,62% 12. Mobilny Bank 30 144 +2,31% 0,15% -32,80% 0,87 -14,19% 13. eurobank 28 438 +24,74% 5,87% +50,75% 3,59 +51,42% 14. Make Life Fair 27 140 +0,01% 0,14% -59,79% 0,44 -64,81% 15. Getin Bank 26 565 +0,47% 1,17% -39,97% 1,22 -45,79% SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW 2 1 3 6,36 0,02 178 054 0,25 0,01 190 133 1,14 0,00 185 009 FAN PAGE 1. Baski z Banku BGZ 2. Bank Zachodni WBK 3. mBank Polska 4. ING Bank Slaski 5. Saxo Bank 6. Idea Bank 7. Citi Mobile PL 8. T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank 9. PKO Bank Polski 10. BNP Paribas Bank 11. Alior Bank SA 12. Mobilny Bank 13. eurobank 14. Make Life Fair 15. Getin Bank Banki - fani
 53. 53. 53 2 LICZBA FANÓW 3 3,19 0,03 36 884 FAN PAGE FANI % AKTYWNYCH UZYTKOWNIKÓW SII 2 1. mBank Polska 178 054 +3,28% 3,96% +24,76% 6,36 +26,78% 2. eurobank 28 438 +24,74% 5,87% +50,75% 3,59 +51,42% 3. Alior Bank SA 36 884 +1,29% 3,80% -52,92% 3,19 -38,62% 4. BNP Paribas Bank 43 177 +2,80% 3,69% -36,61% 3,00 -28,13% 5. Credit Agricole Bank Polska 15 668 +2,99% 1,45% -1,16% 1,88 +68,24% 6. T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank 55 137 +1,38% 1,84% -33,65% 1,44 -43,25% 7. PKO Bank Polski 51 449 +1,27% 1,03% +47,01% 1,34 +79,93% 8. Moje Inteligo 10 867 +0,22% 1,28% -31,00% 1,33 -27,40% 9. Getin Bank 26 565 +0,47% 1,17% -39,97% 1,22 -45,79% 10. Bank Pocztowy 3 793 +0,66% 0,98% +18,57% 1,14 +45,21% 11. Bank Zachodni WBK 185 009 +4,61% 0,61% -47,39% 1,14 -48,05% 12. ING Bank Slaski 138 169 +0,99% 0,78% -50,60% 0,97 -29,92% 13. Idea Bank 86 704 +0,62% 1,01% -37,64% 0,88 -34,98% 14. Mobilny Bank 30 144 +2,31% 0,15% -32,80% 0,87 -14,19% 15. Nordea Bank Polska 11 123 +0,15% 0,82% -38,19% 0,85 -24,10% SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW 2 1 3 3,19 0,03 36 884 6,36 0,02 178 054 3,59 0,17 28 438 FAN PAGE 1. mBank Polska 2. eurobank 3. Alior Bank SA 4. BNP Paribas Bank 5. Credit Agricole Bank Polska 6. T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank 7. PKO Bank Polski 8. Moje Inteligo 9. Getin Bank 10. Bank Pocztowy 11. Bank Zachodni WBK 12. ING Bank Slaski 13. Idea Bank 14. Mobilny Bank 15. Nordea Bank Polska Banki - SII2
 54. 54. 54 2 LICZBA FANÓW 3 0,19 0,00 838 798 FAN PAGE FANI % AKTYWNYCH UZYTKOWNIKÓW SII 2 1. Zalando 2 344 808 +1 553,24% 0,16% -96,22% 2,10 -39,67% 2. Allegro 1 461 962 +1,35% 0,17% -12,00% 0,45 +7,29% 3. Vinted 838 798 +0,81% 0,14% -59,62% 0,19 -62,11% 4. 563 013 +13,69% 10,37% -3,42% 33,70 +20,42% 5. www.deezee.pl 519 322 +4,73% 18,61% -24,49% 37,01 -25,75% 6. empik.com 478 306 +3,05% 1,72% -25,97% 2,87 -8,67% 7. zlotewyprzedaze.pl 443 046 -0,05% 0,05% +20,27% 0,07 +42,28% 8. eastend.pl 378 300 +2,38% 1,82% -35,93% 2,47 -26,70% 9. TK Maxx 372 164 +6,79% 0,28% -59,04% 0,39 -75,63% 10. Butyk.pl 369 225 +0,38% 1,59% -1,74% 2,24 +40,31% 11. www.UrbanCity.pl 367 383 +1,60% 8,58% -43,82% 10,54 -41,80% 12. OLX Polska 328 584 +5,19% 0,65% -5,42% 0,74 -14,76% 13. Mosquito 316 981 +6,49% 14,63% -2,11% 23,97 -7,16% 14. Paczkomaty InPost 288 147 +0,38% 0,20% +19,59% 0,38 +61,35% 15. unhuman.pl 275 601 +0,47% 4,61% -44,96% 4,80 -44,97% SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW 2 1 3 0,19 0,00 838 798 2,10 0,03 2 344 808 0,45 0,00 1 461 962 FAN PAGE 1. Zalando 2. Allegro 3. Vinted 4. 5. www.deezee.pl 6. empik.com 7. zlotewyprzedaze.pl 8. eastend.pl 9. TK Maxx 10. Butyk.pl 11. www.UrbanCity.pl 12. OLX Polska 13. Mosquito 14. Paczkomaty InPost 15. unhuman.pl E-commerce - fani
 55. 55. 55 2 LICZBA FANÓW 3 47,58 0,23 13 808 FAN PAGE FANI % AKTYWNYCH UZYTKOWNIKÓW SII 2 1. StyloweButy.pl 170 602 +5,09% 42,75% +10,19% 60,93 +22,45% 2. kelban.pl 53 840 +0,30% 4,80% -25,70% 55,42 -28,62% 3. Wrzenie swiata 13 808 +12,70% 5,15% +752,54% 47,58 +1 858,60% 4. www.deezee.pl 519 322 +4,73% 18,61% -24,49% 37,01 -25,75% 5. 563 013 +13,69% 10,37% -3,42% 33,70 +20,42% 6. DaWanda Polska 55 195 +35,97% 34,35% +388,73% 33,05 +7,52% 7. Mosquito 316 981 +6,49% 14,63% -2,11% 23,97 -7,16% 8. Nakarm Pupila 60 080 +12,37% 0,80% -13,00% 20,86 +12,36% 9. Red is Bad 70 464 +6,62% 1,05% -13,47% 19,61 +9,19% 10. szafomania.pl 36 657 +3,35% 8,58% -2,09% 15,29 -20,82% 11. muve.pl 70 620 +5,73% 8,22% +24,91% 13,31 +15,99% 12. MniamMniam.pl 129 278 +14,86% 1,31% +4,65% 13,02 +8,31% 13. www.UrbanCity.pl 367 383 +1,60% 8,58% -43,82% 10,54 -41,80% 14. Szef wszystkich szefów 23 363 +5,18% 20,35% +11,38% 9,68 +3,85% 15. Landersen 8 692 +6,19% 0,89% -10,48% 9,43 +12,93% SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW 2 1 3 47,58 0,23 13 808 60,93 0,35 170 602 55,42 0,26 53 840 FAN PAGE 1. StyloweButy.pl 2. kelban.pl 3. Wrzenie swiata 4. www.deezee.pl 5. 6. DaWanda Polska 7. Mosquito 8. Nakarm Pupila 9. Red is Bad 10. szafomania.pl 11. muve.pl 12. MniamMniam.pl 13. www.UrbanCity.pl 14. Szef wszystkich szefów 15. Landersen E-commerce - SII2
 56. 56. 56 2 LICZBA FANÓW 3 1,44 0,00 686 045 FAN PAGE FANI % AKTYWNYCH UZYTKOWNIKÓW SII 2 1. Toshiba 907 460 +2,33% 0,26% +1,79% 0,37 +17,62% 2. Telefony Samsung 876 772 +2,40% 1,23% +15,81% 2,56 +37,01% 3. Nokia Poland 686 045 +0,42% 0,66% -24,20% 1,44 -9,01% 4. TomTom 653 521 +3,27% 0,01% -46,74% 0,04 -55,12% 5. PlayStation Polska 326 314 +5,26% 1,06% -35,98% 12,76 -9,88% 6. Sony Mobile PL 245 266 +2,46% 7,59% +31,25% 11,21 +39,55% 7. Huawei Device Polska 244 522 -0,06% 0,44% -37,75% 2,05 -47,09% 8. ASUS Polska 239 379 +3,71% 1,74% +13,54% 2,54 +24,35% 9. Sony Polska 234 278 +1,38% 0,54% -34,15% 0,83 -18,71% 10. LG Polska 192 120 +3,65% 0,24% -76,83% 1,49 -39,92% 11. Intel Polska 180 100 +2,93% 2,90% +43,48% 3,30 +41,31% 12. Panasonic Polska 164 430 -0,00% 0,66% +10,06% 1,26 +18,94% 13. Lenovo Polska 128 708 +4,61% 0,58% -51,12% 0,70 -74,51% 14. Acer Polska 93 776 +2,85% 0,97% -33,39% 1,52 -20,28% 15. HTC Polska 58 325 +3,62% 5,56% -32,54% 5,44 -32,62% SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW 2 1 3 1,44 0,00 686 045 0,37 0,00 907 460 2,56 0,02 876 772 FAN PAGE 1. Toshiba 2. Telefony Samsung 3. Nokia Poland 4. TomTom 5. PlayStation Polska 6. Sony Mobile PL 7. Huawei Device Polska 8. ASUS Polska 9. Sony Polska 10. LG Polska 11. Intel Polska 12. Panasonic Polska 13. Lenovo Polska 14. Acer Polska 15. HTC Polska Elektronika - fani
 57. 57. 57 2 LICZBA FANÓW 3 5,44 0,06 58 325 FAN PAGE FANI % AKTYWNYCH UZYTKOWNIKÓW SII 2 1. PlayStation Polska 326 314 +5,26% 1,06% -35,98% 12,76 -9,88% 2. Sony Mobile PL 245 266 +2,46% 7,59% +31,25% 11,21 +39,55% 3. HTC Polska 58 325 +3,62% 5,56% -32,54% 5,44 -32,62% 4. MSI Polska 33 743 +3,27% 1,17% -77,72% 4,00 -65,32% 5. Intel Polska 180 100 +2,93% 2,90% +43,48% 3,30 +41,31% 6. Telefony Samsung 876 772 +2,40% 1,23% +15,81% 2,56 +37,01% 7. ASUS Polska 239 379 +3,71% 1,74% +13,54% 2,54 +24,35% 8. Huawei Device Polska 244 522 -0,06% 0,44% -37,75% 2,05 -47,09% 9. Acer Polska 93 776 +2,85% 0,97% -33,39% 1,52 -20,28% 10. LG Polska 192 120 +3,65% 0,24% -76,83% 1,49 -39,92% 11. Nokia Poland 686 045 +0,42% 0,66% -24,20% 1,44 -9,01% 12. Panasonic Polska 164 430 -0,00% 0,66% +10,06% 1,26 +18,94% 13. ZTE Poland 43 540 +8,31% 1,42% -19,04% 1,08 -23,25% 14. Sony Polska 234 278 +1,38% 0,54% -34,15% 0,83 -18,71% 15. Lumenmax 662 +3,76% 0,91% +15,65% 0,73 +46,13% SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW SII 2 ER LICZBA FANÓW 2 1 3 5,44 0,06 58 325 12,76 0,04 326 314 11,21 0,04 245 266 FAN PAGE 1. PlayStation Polska 2. Sony Mobile PL 3. HTC Polska 4. MSI Polska 5. Intel Polska 6. Telefony Samsung 7. ASUS Polska 8. Huawei Device Polska 9. Acer Polska 10. LG Polska 11. Nokia Poland 12. Panasonic Polska 13. ZTE Poland 14. Sony Polska 15. Lumenmax Elektronika - SII2

×