O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

Szkoła Sycewice - wczoraj i dziś.

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 29 Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Diapositivos para si (20)

Quem viu também gostou (20)

Anúncio

Semelhante a Szkoła Sycewice - wczoraj i dziś. (20)

Mais de Szkoła Podstawowa w Sycewicach (12)

Anúncio

Mais recentes (20)

Szkoła Sycewice - wczoraj i dziś.

 1. 1. Człowiek – najlepsza inwestycja SZKOŁA - NASZE KULTUROWE DZIEDZICTWO PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO Człowiek – najlepsza inwestycja
 2. 2.  Jesteśmy 12- osobową grupą z klas trzecich gimnazjum. Pod nadzorem Pani Iwony Woty i Elizy Labudy – Kopycińskiej realizujemy projekt pt: „Szkoła – nasze kulturowe dziedzictwo”  Zbieramy i przetwarzamy materiały i dokumenty dawnych dziejów szkolnictwa w Sycewicach.
 3. 3. Nasza grupa
 4. 4.  Celem naszego projektu jest odtworzenie dziejów szkoły w Sycewicach. W tym celu spotykamy się z mieszkańcami, którzy posiadają wiedzę, dokumenty lub fotografie związane ze szkolnictwem w Sycewicach
 5. 5.  Na zachód od Słupska leży wieś Sycewice. Dawniej od północy wieś otaczały szerokie pola podczas gdy na południu rozciągały się lasy i łąki. Sięgały one aż do majątku i wiejskich gospodarstw. Ze Słupska prowadziła droga na Sławno.  Majątkiem władała rodzina von Zitzewitz. W majątku hodowano konie, bydło, owce i świnie. Była też duża gorzelnia. Ponadto we wsi była kuźnia, karczma, zabudowania chłopskie no i oczywiście szkoła. Zitzewitzowie utrzymywali nauczyciela. Ten zaś uczył chłopskie dzieci.
 6. 6. Widok na pałac rodziny Zitzewitz z bocianiego gniazda.
 7. 7.  W tamtych czasach do szkoły chodzili tylko chłopcy. Dziewczęta nie chodziły do szkoły.  Wyjątkiem były dziewczęta z majątku. Nauczyciel odwiedzał je w domu. Były przygotowywane do całkiem innego życia. W przyszłości miały wykonywać całkiem inne obowiązki niż chłopskie dziewczynki. Po kilku latach nauki w domu były wysyłane na tak zwane pensje, czyli szkoły z internatem dla lepiej urodzonych.
 8. 8.  Pan von Zitzewitz jako jeden z niewielu właścicieli ziemskich opłacał nauczyciela by jego chłopi potrafili czytać i pisać. Było to dla niego ważne, by mieszkańcy sami mogli przeczytać jakieś pismo, lub chociażby modlitwę z modlitewnika podczas niedzielnej mszy.  Nauka chłopcom szła ciężko. Pisali kredą na drewnianych tabliczkach. Uczyli się czytać z jednej książki. Trwało to parę lat, zanim nauczyli się poprawnie czytać i pisać.
 9. 9.  ul. Sportowa w miejscu obecnej biblioteki i sklepu ABC były 2 sale lekcyjne i stołówka  ul. Słupska w miejscu gdzie był Antykwariat znajdowało się tam 6 sal lekcyjnych  ul. Słupska w miejscu , gdzie mieszka p. Bartos był pokój nauczycielski i 2 sale lekcyjne  ul. Słupska w miejscu , gdzie mieszka p. Broda  ul. Polna w miejscu , gdzie mieszka p. Kłudka była 1 sala lekcyjna i biblioteka  ul. Szkolna –w tym miejscu znajduje się obecny budynek szkoły
 10. 10. 1784- Sycewice mają dwa folwarki, 9 gospodarstw rolnych, budynek szkolny, 3 chłopów małorolnych, 25 stanowisk przeciwpożarowych 1784- wzmianka o szkole w Sycewicach 1824- do szkoły uczęszcza 26 uczniów 1860-70 – budowa linii kolejowej Berlin – Gdańsk
 11. 11.  1860-62 – budowa nowej szkoły  1900- Sycewice mają 350 do 400 mieszkańców, uroczystość z okazji 600 - lecia rodu von Zitzewitz  1904- do tego roku nauczycielem był Eduard Sellke lecz przeprowadził się do miejscowości Gać. Nauczycielem w Sycewicach zostaje do 1930 roku Richard Neubuser  1912- zbudowano następny budynek szkolny  1916- w szkole zostaje założone światło  1932- szkoła ma trzy klasy, uczy się w niej 79 uczniów i pracuje dwóch nauczycieli
 12. 12.  1968- p. Bronisława Kamykowska - absolwentka szkoły zostaje nauczycielką  1975- 137 uczniów  1980- rozpoczęcie nauki przez klasy I-IV w budynku adaptowanym po klubie rolnika  1984- 248 uczniów, 13 nauczycieli  1990- wprowadzenie religii do szkoły  1996- 50 - lecie szkoły podstawowej w Sycewicach
 13. 13.  Odwiedzamy mieszkańców Sycewic, poszukując informacji na temat szkoły.  Z pierwszą wizytą udaliśmy do nowych dzierżawców terenów byłego PGR-u. Aby zobaczyć w jaki sposób możemy przedstawić dzieje naszej szkoły udaliśmy się do Swołowa i Gdańska. Tam widzieliśmy w nowoczesnym stylu zaprezentowane Skansen oraz Muzeum Morskie na miarę XXI wieku. 17 listopada zwiedziliśmy Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
 14. 14.  Przeprowadziliśmy wywiad z państwem Johanną i Felixem. Dowiedzieliśmy się od nich że są tu od dwóch lat i dzierżawą tu ziemię. Mają do tego miejsca sentyment ponieważ gospodarzyli tu ich przodkowie. Na temat Sycewic wiedzą tyle, że mieszkają na terenie majątku von Zitzewitz, w miejscu gdzie znajdował się folwark. Pamiątką są znajdujące się na budynkach daty ich wybudowania. Ponadto posiadają książkę i zdjęcia starych Sycewic.
 15. 15.  Dnia 13.10.2012 odbyła się wycieczka do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Celem wycieczki była nauka opracowywania materiałów historycznych, oraz forma przedstawiania nowocześnie zarchiwizowanej wiedzy.
 16. 16.  W Swołowie zwiedzaliśmy odrestaurowany skansen z XIX wieku. To było bardzo inspirujące zdarzenie ponieważ ukazało nam wiedzę o tym jak ciężko pracowali ludzie na wsi. Zobaczyliśmy jak żyły i żyją zwierzęta na farmie i jak się z nimi obchodzić. W gospodarstwie widzieliśmy kozy, barany gęsi, kury, a przede wszystkim konie. Byliśmy również w dwóch innych miejscach i oglądaliśmy sprzęty jakimi posługiwali się chłopi.  Zdobywaliśmy informacje o Swołowie i naszej okolicy także dzięki multimedialnej wystawie, komputerom, panelom dotykowym, interaktywnym mapom i animacjom – umieszczonym w pięknie odbudowanych i wyremontowanych oborach i stodołach. Wystawy oddziaływały na naszą wyobraźnię przez wszystkie zmysły, za pomocą których odczuwaliśmy przestrzeń i nastrój towarzyszący poszczególnym pokazom.
 17. 17. Chcielibyśmy poprosić państwa o pomoc. Poszukujemy informacji, zdjęć oraz dokumentów dotyczących szkoły w Sycewicach. Na koniec realizacji projektu powstanie książeczka pt. „ Szkoła Sycewice- wczoraj i dziś”. Mamy nadzieję, że pomogą nam Państwo w zbieraniu materiałów poprzez przekazanie nam wiedzy, którą Państwo posiadacie na temat szkoły i starych Sycewic.

×