óRaterv barnáné kiss éva - 11a - a mozgóképi szövegek rendszerezése
1. Óraterv
Iskola típusa: gimnázium
Osztály: 11
Óra helye a tantervben: 21-22
Tantárgy: mozgóképkultúra és médiaismeret
Téma, témakör: A mozgóképi szövegek rendszerezése
Óra típusa: vegyes (rendszerező, és új - kötelező és kiegészítő - ismeretet feldolgozó)
Elsajátítandó fogalmak jegyzéke: „természetes felvételek”, „csodás képek”, a korszak filmjei, műfa-
jai, technikái, filmkészítői, filmjei, régi műfaji elnevezések, Az európai film kezdetei DVD, hetedik
művészet, önálló művészeti ág, új műfaji elnevezések, szinkron hang, színes film, digitális rögzítés, a
filmek megjelenésének közegei, azok jellemzői, analóg és digitális rögzítés technikái, eszközei, mód-
szerei, jellemzői, a film lehetséges hordozói, azok jellemzői, felhasználási területei, HD TV, 3D, törté-
net, konfliktus, karakter, helyzet, megjelenítési eszköz, „ipari termelés” a filmgyártásban, kollektív
igény, újra feldolgozott témák, korai filmek sikeressége, a egyes filmműfajok jellemzői, sikerességének
okai, keresés online műsorújságban, műsortípusok jellemzői, műsortípusok jellemzői, sorozatszerűség,
a mozgókép kettős természete, játékfilm, dokumentumfilm, ezek jellemzői, fiktív cselekmény, objekti-
vitás, illúzió, szubjektív szűrés, szerzői film, tömegfilm, művészmozi, fesztiválhálózat
FEJLESZTÉSI CÉLOK: OKTATÁSI ÉS NEVELÉSI CÉLOK
Az ismeretek, ismeretkörök tudása: A tanulók ismerjék meg a filmek lehetséges csoportosítási mód-
jait, és ezek jellemzőit.
A képességek, készségek fejlesztése: Legyenek képesek helyesen használni e fogalmakat filmelemzé-
seknél, önálló filmélményeiknél.
Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők: A mozgókép fenti fogalmainak értelmezése, részleteik felis-
merése által igényes filmértési kultúra kialakítása. Az órai aktív, interaktív, kreatív tudásbefogadás él-
ménye, a konnektivista, diákokhoz közel álló módszerek alkalmazása erősítse a motivációjukat a tan-
tárgy jelen és egyéb anyagainak elmélyítésével kapcsolatban.
MÓDSZEREK, ALKALMAZOTT MUNKAFORMÁK
egyéni megfigyelés, szövegfeldolgozás, értelmezés, gyűjtőmunka, csoportos megbeszélés, vita, tanári
magyarázat, frontális osztálymunka, egyéni munka, egyéni véleményalkotás, csoportmunka
A számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek: probléma- és felfedező alapú tanulás,
egyéni kutatás, tudományos vizsgálódás
Tervezett hálózat alapú konnektivista tanulási módszerek:
• közösségi terek használata, tartalommegosztás, reflexió, tanári inspiráció (Gmail, Googlegroups,
Facebook, YouTube, Wikipédia)
• közösségi tartalomfejlesztés (Facebook, Picasa)
• tartalom aggregálás (webes saját tananyagban)
• iskolai hálózat, számítógépek használata
Tanári inspiráció alapján elvárt a tanulók aktivitása, kreativitása a tevékenységorientált feladatokban.
FORRÁSOK, ESZKÖZÖK
Hagyományos források: nincs (órán nem használjuk a tankönyvet, füzetet)
Digitális források: tanár által készített weblapok tankönyv alapján készített, és a webről, illetve offline
médiából aggregált tartalommal: http://barnane.atw.hu/rendszerezes_konn/index.htm (a többi saját oldal
tartalma innen menüből elérhető, illetve az egyéb feldolgozandó oldalak linkeken keresztül), egyéb on-
line weblapok, online videók
Tantermi eszközök: projektor, hálózatba kötött tanári számítógép, és minden tanuló saját használatú számító-
gépe, amelyek rendelkeznek internet-eléréssel
Ezek segítségével megvalósított szemléltetés, beszéd, szöveg, mozgókép, zenei hanganyag, online multimédia
Hálózati eszköz online multimédia, hálózati eszközök (weboldalak, Wikipédia, Facebook, Gmail,
Google Groups csoportok, Picasa, YouTube, open source böngésző: Firefox Mozilla és videolejátszó )
1
2. Tanulói szemléltető eszközök: böngésző, weboldalak, Picasa, Facebook, YouTube
Tanári szemléltetőeszközök: böngésző, saját weboldalak, Picasa, internetes online weboldalak, YouTube
videofilmek, számítógép, iskolai hálózat, projektor, hangszóró
FELHASZNÁLT IRODALOM, ESZKÖZÖK
Hagyományos, papíralapú: Hartai László - Muhi Klára: Mozgókép és médiaismeret
Elektronikus (offline, online):
A saját készítésű weboldalak képei a megfelelő filmekből kivágva:
• Az európai film kezdetei DVD
• Majmok bolygója 2
• Magyar Vándor
• Edius 6.0 videoszerkesztő program
• Adobe Acrobat Premier Pro 6.5 videoszerkesztő program
• Zinnemann: Délidő
• Chaplin: Aranyláz
• Spielberg: ET
• Jancsó: Szegénylegények
• Cameron: Titanic
• Watkins: A forradalom arcai
• Rácz Gábor: 12 hónap az erdőn
• Mészáros Márta: A szerencse lányai
• Antal Nimród: Kontroll
• Landis: Amerikába jöttem
• Chris Columbus: Harry Potter és a bölcsek köve
Egyéb illusztráló képek forrása a google.com
Egyéb használt weboldalak:
http://index.hu/kultur/cinematrix/hirblog/2011/10/25/meghalt_a_film/
http://hu.wikipedia.org/wiki/Film
http://www.youtube.com/watch?v=1LMnuLoC1Lo
http://www.imaxbudapest.hu/imax_experience
http://www.youtube.com/watch?v=ww5pb-z0o0I&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=mtZTIwSIuGw&feature=related
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=mtZTIwSIuGw&NR=1
port.hu
youtube.com
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=mtZTIwSIuGw&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=SRc38YP82V8
http://www.youtube.com/watch?v=GbdlffjYlv0
Idő Tartalom Az órai tevékenység
0-90
Adat, név, Módszerei,
Gondolatmenet, részfeladat, Szemlél-
fogalom, tevékenységi Eszközei
módszertani szakaszok tetés
jelenség formái
0,5 JELENTÉS
1 I. MOTIVÁCIÓ rendszerezés, tanári magya- böngésző, Digitális
A mai órán megpróbáljuk rend- mozgóképi rázat saját web- tananyag /
szerezni a mozgóképi szövegeket. szöveg, in- oldalak, Bevezetés
2
3. Sok érdekes dologról lesz szó, a ternet, számító- lap
vonatkozó fogalmak már ismerő- Facebook gép, isko- (http://bar
sek Nektek. Ahhoz, hogy rend- lai hálózat, nane.atw.h
szerezzük őket, a Ti közreműkö- projektor u/elbeszele
désetekre lesz szükség, az inter- s/index.ht
netről keresünk hozzá szemlélte- m)
tőanyagokat, amiket együtt dol-
gozunk fel. Használjuk majd a
Facebook-ot, és egyéb érdekessé-
geket.
8 ISMÉTLÉS történet, alap- frontális osz- böngésző, előző órai
Először – úgy, ahogy szoktuk - , történet, cse- tálymunka, saját web- digitális
átismételjük a múlt órai anyagot. lekmény, egyéni munka: oldalak, tananyag /
Miután az óra eleji ismétlés ellen- történet ré- tanári kérdé- számító- Történet
őrzési funkciót is ellát, a gyerekek szei sek, egyéni gép, isko- oldal
nem nyitják meg az anyagot a saját válaszok lai hálózat, (http://bar
gépükön. projektor nane.atw.h
Mivel foglalkoztunk a múlt u/elbeszele
órán? s/tortenet.
A múlt órán a mozgóképi elbeszé- htm)
lésről volt szó.
Ismételjük át a tanultakat! A
füzetre egyelőre nincs szükség,
kérdésekre kell válaszolnotok.
Fogalmazd meg a történet fo-
galmáról tanultakat!
Minden filmnek van egy alaptörté-
nete, amelyet akár többféle cselek-
ménnyel is meg lehet valósítani.
A történetnek általában van eleje,
közepe, vége. A benne szereplő hő-
sök élete megváltozik, ezt ők felis-
merik, küzdenek a megoldásért,
végül kialakul egy új állapot. Az
események sokszor időben, térben
illesztve, logikusan követik egy-
mást, de ettől el is lehet térni.
Fogalmazd meg a cselekmény történet tere, frontális osz- böngésző, előző órai
fogalmáról tanultakat! ideje, jelenet, tálymunka, saját web- digitális
A cselekmény adott térben és idő- cselekmény, egyéni munka: oldalak, tananyag /
ben a szereplők jellemzői, cseleke- cselekmény tanári kérdé- számító- Történet
detei; jelenetek sorozata, ebből értelmezése sek, egyéni gép, isko- és cse-
állítja elő a néző a történetet; válaszok lai hálózat, lekmény
ugyanaz a történet más-más cse- projektor oldal
lekménnyel is előadható; a film (http://bar
nem magyarázza a jeleneteket, a nane.atw.h
néző többféleképpen értelmezheti az u/elbeszele
eseménysort. s/tortenet_
cselekmen
y.htm)
3
4. Sorold fel az elbeszélés fogal- elbeszélés, frontális osz- böngésző, előző órai
mához tartozó funkciókat! cselekmény, tálymunka, saját web- digitális
A cselekmény, a kísérőzene, a nar- kísérőzene, egyéni munka: oldalak, tananyag /
rátor hangja, inzertek, kiemelések, narrátor, in- tanári kérdé- számító- Elbeszélés
stáblista. zert, kieme- sek, egyéni gép, isko- oldal
lés, stáblista válaszok lai hálózat, (http://bar
projektor nane.atw.h
u/elbeszele
s/elbeszele
s.htm)
Sorold fel és jellemezd a film expozíció, frontális osz- böngésző, előző órai
részeit! elbeszélői tálymunka, saját web- digitális
Az expozícióban megismerjük a sajátosságok, egyéni munka: oldalak, tananyag /
szereplőket és egymáshoz való vi- konfliktus, tanári kérdé- számító- Az expo-
szonyukat;megtudjuk, hogy hol, bonyodalom, sek, egyéni gép, isko- zíciótól a
mikor játszódik a cselek- epizodisztiku válaszok lai hálózat, lezárásig
mény;kiderülnek a műfaji, és egyéb s és fordulat projektor oldal
elbeszélői sajátosságok; itt zajlik le típusú jelene- (http://bar
a konfliktus. A bonyodalomban tek nane.atw.h
zajlik a cselekmény kibontása; a u/elbeszele
benne lévő jelenetek típusai: s/expozíció
epizodisztikus(jellemrajz,lassú tem- .htm)
pó) és fordulat (gyors tempó). A
lezárásban a konfliktus feloldódik
(a feszültség visszaesik).
13 III. ÚJ ISMERETEK FELDOL- „természetes frontális osz- böngésző, Digitális
GOZÁSA felvételek”, tálymunka, saját web- tananyag/
CÉLKITŰZÉS, PROBLÉMA- „csodás ké- egyéni munka: oldalak, Beveze-
FELVETÉS pek”, a kor- tanári kérdé- számító- tés/ képek
BEVEZETÉS: VAN-E A MOZ- szak filmjei, sek, egyéni gép, isko- korai fil-
GÓKÉPNEK RENDSZERTA- műfajai, válaszok lai hálózat, mekből
NA? technikái, egyéni megfi- projektor (http://bar
Az osztállyal nem írjuk le órán a filmkészítői, gyelés, csopor- nane.atw.h
vázlatot. Helyette minden webolda- filmjei tos megbeszé- u/rendszer
lon az adott részhez tartozó vázlatot lés, vita ezes_konn
megbeszéljük, majd házi feladat /index.htm
lesz ezeket, vagy az utolsó oldalra )
egybegyűjtött vázlatot leírni a fü-
zetbe, ez már az otthoni tanulás
része lesz.
Az osztállyal már korábban létre-
hoztunk egy Facebook csoportot.
Ennek a csoportnak óra előtt el-
küldtem az új tananyag webcímét:
http://barnane.atw.hu/rendszerezes_
konn/index.htm (az adott oldalról
menün keresztül elérhető az összes
oldal, de a Szemléltetés oszlopban
ezeket külön részletezem).
A mai órán a mozgóképi szöve-
4
5. gek rendszerezéséről lesz szó.
Nyissátok meg a Facebook-on
megosztott linket!
KORÁBBI ISMERETEK AKTI-
VIZÁLÁSA, RÉSZELLENŐR-
ZÉS, VISSZACSATOLÁS, MEG-
ERŐSÍTÉS:
Elsőként nézzük a filmezés ős-
korát a Bevezetés oldalon!
Kikérdezem a diákokat, mire emlé-
keznek a filmezés őskorából, majd
erre alapozva továbblépünk az oldal
alapján.
- Természetes felvételek
- Csodás képek
10-es évek: burleszk, western, régi műfaji frontális osz- böngésző, Digitális
bűnügyi film, történelmi film, elnevezések tálymunka, saját web- tananyag/
melodráma ősei, de elnevezései: egyéni munka: oldalak, Beveze-
filmregény, filmdráma, filmvers, tanári kérdé- számító- tés/ képek
filmeposz – irodalmi elnevezés sek, egyéni gép, isko- korai fil-
alapján. válaszok lai hálózat, mekből
egyéni megfi- projektor (http://bar
gyelés nane.atw.h
u/rendszer
ezes_konn
/index.htm
)
ÚJ ISMERETEK FELDOLGO- Az európai egyéni megfi- böngésző, http://ww
ZÁSA film kezdetei gyelés, értel- számító- w.youtube
Ezután megnyitom a weblapon ke- DVD anyaga, mezés gép, isko- .com/watc
resztül a linket, amely egy mint hiteles lai hálózat, h?v=1LM
YouTube videóra mutat: Az euró- forrás, segéd- projektor, nuLoC1L
pai film kezdetei c. DVD teljes tar- anyag a tanu- hangszóró, o
talma elérhető. A videót (közvetle- láshoz a ké- YouTube
nül előtte) letöltöttem a tanári gép- sőbbiekben is
re, így akadálymentesen vetíthető.
Teljes régi (pár perces) filmeket, és
filmrészleteket vetítek hanggal pél-
daképpen a fenti kategóriákból.
5
6. A film önálló művészeti ág? He- hetedik mű- frontális osz- böngésző, Digitális
tedik művészet? Úgy tűnik, igen, vészet, önálló tálymunka, saját web- tananyag/
nagyban különbözik a szépiroda- művészeti ág, egyéni munka: oldalak, Beveze-
lomtól: új műfaji tanári kérdé- számító- tés/ utolsó
- a technikai fejlődéssel együtt elnevezések, sek, egyéni gép, isko- kép
(kép és hang szinkronban rögzí- szinkron válaszok lai hálózat, (http://bar
tése, színes film, tv megjelenése, hang, színes egyéni megfi- projektor nane.atw.h
digitális rögzítés) gyorsan válto- film, digitális gyelés, csopor- u/rendszer
zik, újabb és újabb formákat szül rögzítés tos megbeszé- ezes_konn
- ismert elnevezések: rövidfilm, lés, vita /index.htm
ismeretterjesztő film, művészfilm, )
kommersz film, szappanopera,
klip, horror, krimi, talk-show, http://hu.
sci-fi, musical, dokudráma, szatí- wikipedia.
ra, fantasy, animáció, thriller, org/wiki/F
kvíz, háborús film, televíziós ko- ilm
média…
Ráhangolódásként megnézzük, mit
ír a Wikipédia a filmműfajokról.
Otthoni ajánlott olvasmány lesz a
teljes oldal.
Lássuk, milyen szempontok alap-
ján érdemes csoportosítani a fil-
meket!
13 KORÁBBI ISMERETEK AKTI- a filmek frontális osz- böngésző, Digitális
VIZÁLÁSA, RÉSZELLENŐR- megjelenésé- tálymunka, saját web- tananyag/
ZÉS, VISSZACSATOLÁS, MEG- nek közegei, egyéni munka: oldalak, Eltérő
ERŐSÍTÉS: azok jellem- tanári kérdé- számító- közeg
A diákokkal megbeszéljük, hogy zői sek, egyéni gép, isko- (http://bar
hol találkozhatnak filmekkel, ők válaszok, cso- lai hálózat, nane.atw.h
sorolják fel röviden, amit tudnak, portos megbe- projektor, u/rendszer
majd az oldal alapján részletesen szélés, vita, IMAX ezes_konn
megbeszéljük. egyéni megfi- mozi web- /kozeg.htm
ÚJ ISMERETEK FELDOLGO- gyelés, értéke- oldalai )
ZÁSA lés http://ww
I. A MEGJELENÉS ELTÉRŐ w.imaxbu
KÖZEGE: A MOZI, A TELE- dapest.hu/
VÍZIÓ ÉS A SZÁMÍTÓGÉP imax_exp
A képek alatti felsorolás egyben a erience
vázlat is, amit részletekben leírunk
a füzetbe.
Részenként megbeszéljük a képek-
kel illusztrált vázlatpontokat.
I. A megjelenés eltérő közege sze-
rinti csoportosítás
MOZI
- eredeti helyszín
- különös hangulat: elsötétítés,
álomszerűség, nagy vászon, külvi-
6
7. lág kizárása, összezártság, kollek-
tív élmény
- passzivitás
- a film idejére vannak együtt a
nézők
- koncentrált figyelem (csak a
vászon)
Elolvassuk, megnézzük a budapesti
IMAX mozi weblapján a következő
témákat: Imax Experience / Imax
Történet, Imax Technológia, Érde-
kes adatok. Megbeszéljük, értékel-
jük, miben más, illetve miben ha-
sonlít a mai csúcs mozi az eddig
megbeszéltekhez képest.
TELEVÍZIÓ
- a személyes tér része, családias
- a kollektivitás más értelemben
jelenik meg
- szórt figyelem (más tevékenysé-
gek, családtagok, más csatornák)
- kis mértékben interaktív
VIDEÓ (kazetta, DVD)
- kis mértékben interaktív
- személyes
- gyűjteményt hozunk létre
HÁZIMOZI
- moziélmény elérésére törekszik
- kollektivitási élmény nélkül
SZÁMÍTÓGÉP
- teljesen interaktív
- egyéni (ritkán családias) élmény
- a kisméretű eszközök személyes
tárgyak, az internet által szinte
állandó személyes eszközök
- minőségi kompromisszumok
- gyűjteményt hozunk létre
A JÖVŐ
- tv + videó (felvétel, lejátszás) +
házimozi + számítógép - internet
+ telefon + videotelefon
9,5 II. AZ ELTÉRŐ HORDOZÓK: analóg és frontális osz- böngésző, Digitális
A CELLULOIDTÓL A DIGI- digitális rög- tálymunka, számító- tananyag/
TÁLIS ADATHORDOZÓIG zítés techni- egyéni munka: gép, isko- Eltérő
kái, eszközei, tanári kérdé- lai hálózat, hordozók
KORÁBBI ISMERETEK AKTI- módszerei, sek, egyéni projektor, (http://bar
7
8. VIZÁLÁSA, RÉSZELLENŐR- jellemzői válaszok, cso- hangszóró, nane.atw.h
ZÉS, VISSZACSATOLÁS, MEG- portos megbe- újabb on- u/rendszer
ERŐSÍTÉS: szélés, vita line web- ezes_konn
A diákokkal megbeszéljük, hogy oldal /hordozo.h
milyen hordozókat ismernek, rövi- tm)
den elmondják a jellemzőiket. Va- http://inde
lószínűleg lesznek hiányosságaik. x.hu/kultu
Először az ajánlott cikket olvassák r/cinematr
el önállóan ( Meghalt a film, éljen a ix/hirblog/
digitális rögzítés!). 2011/10/2
Eztán megbeszéljük a cikk tartal- 5/meghalt
mát, kérdésekkel ellenőrzöm a _a_film/
megértést, megerősítem a jó értel-
mezést.
Részenként megbeszéljük a képek- a film lehet- frontális osz- böngésző, Digitális
kel illusztrált vázlatpontokat. séges hordo- tálymunka, saját web- tananyag/
zói, azok egyéni munka: oldalak, Eltérő
II. A hordozó szerinti csoportosí- jellemzői, tanári kérdé- számító- hordozók
tás felhasználási sek, egyéni gép, isko- (http://bar
CELLULOID FILM területei, HD válaszok, cso- lai hálózat, nane.atw.h
- fényérzékeny emulzió TV, 3D portos megbe- projektor u/rendszer
- a kontúrok, a színek természete- szélés, vita ezes_konn
/hordozo.h
sebbek, szebbek
tm)
- részletgazdagság
- sérülékeny
TELEVÍZIÓ
- kevésbé részletgazdag a hagyo-
mányos videoszalagról vetített
kép
- a HD TV-n a digitális HD film
kifejezetten részletgazdag, csúcs
minőség
SZÁMÍTÓGÉP
- a fájl típusa / a DVD mérete
meghatározza a részletgazdagsá-
got
- a digitális számsor nem sérülé-
keny
- 3D megvalósítható
- valószerű élmény informatikai
eszközök segítségével
- átalakíthatóság
- számítógépes alkotás: animációs
film, videojáték
SZÜNET
20 III. A MOZGÓKÉPEK TEMA- történet, frontális osz- böngésző, Digitális
TIKAI ÉS ÁBRÁZOLÁSI RO- konfliktus, tálymunka, Google, tananyag/
KONSÁGAI: A FILMMŰFAJ- karakter, egyéni munka: Picasa, Filmmű-
8
9. OK ÉS A TELEVÍZIÓS MŰ- helyzet, meg- tanári kérdé- saját web- fajok /
SORTÍPUSOK jelenítési sek, egyéni oldalak, feladat
eszköz válaszok, számító- (http://bar
KORÁBBI ISMERETEK AKTI- csoportmunka: gép, isko- nane.atw.h
VIZÁLÁSA, RÉSZELLENŐR- Picasa gyűjte- lai hálózat, u/rendszer
ZÉS, VISSZACSATOLÁS, MEG- mény készítése projektor ezes_konn
/mufaj.ht
ERŐSÍTÉS:
m)
Kikérdezem a gyerekeket a filmmű-
fajok jellemzőiről.
a megosz-
Az általuk összeszedett jellemzők
tott Picasa
között szerepelni fognak a követke-
mappák
ző vázlat elemei, azzal haladunk
tovább.
III/1. FILMMŰFAJOK
Feladat:
Mondjunk olyan filmeket, ame-
lyek megfelelnek a következő váz-
latpontoknak:
Egy-egy filmműfaj hasonló…
… történeteket dolgoz fel;
… konfliktusokat ábrázol;
… karaktereket ábrázol;
… helyzeteket ábrázol;
… megjelenítési eszközöket hasz-
nál.
A gyerekek példákat mondanak,
ezeket megbeszéljük. Ha szüksé-
ges, saját példákat említek a követ-
kező és hasonló példák alapján:
- horror: borzalom, sokkolás
- melodráma: szerelmi háromszög
történet, érzelmes zene
- filmmusical: zenés
Feladat: Készítsünk egy PICASA
gyűjteményt, melynek egyes ré-
szei a fenti vázlatpontoknak fe-
lelnek meg.
A megfelelő filmekhez a Google
kereső segítségével keressünk
képeket.
A megfelelő mappákat előkészítet-
tem, a csoport számára megosztot-
tam, a gyerekek beleteszik a lemen-
tett képeket, és feliratozzák.
A gyerekek 5 csoportban dolgoz-
nak. A csoportból egy diák felügye-
9
10. li a munkát, a választásaikat egy-
más közt egyeztetik, hogy ne le-
gyen redundancia a gyűjteményben.
A munkát én is segítem, ha szüksé-
ges, és felügyelem.
Az elkészült gyűjteményt az osztály
előtt prezentálják a csoportok kép-
viselői.
A műfajok kialakulása „ipari terme- frontális osz- böngésző, Digitális
Mi történik, ha egy addig nem lés” a film- tálymunka, saját web- tananyag/
felkapott témát feldolgozó film gyártásban, egyéni munka: oldalak, Filmmű-
sikeres lesz? kollektív tanári kérdé- számító- fajok / A
- új változatot forgatnak rövidesen igény, sek, egyéni gép, isko- műfajok
az eredeti történetre alapozva, és ez újra feldolgo- válaszok lai hálózat, kialakulá-
még később újra előfordulhat zott témák projektor sa (King
Kong ké-
Meddig ismétlik az eredeti törté- pek)
net feldolgozását? (http://bar
- amíg érdekli az embereket nane.atw.h
u/rendszer
Hogyan alakultak ki a műfajok? ezes_konn
/mufaj.ht
m)
A műfajok kialakulása – „Ipari
termelés”
- sikeres film (sok embert érde-
kel, kollektív igényt elégít ki)
haszon reménye
hasonló film gyártása újra és
újra
amíg sikeres
A King Kong történetén kívül
mondjunk erre további példákat!
Megbeszéljük a diákok által emlí-
tett példákat. Amennyiben nem
elég tájékozottak, én is említek to-
vábbi ilyeneket: Majmok bolygója,
Rokonok, mesék: Hamupipőke,
Piroska és a farkas, Hófehérke;
Robinson Crusoe; Faust, Hamlet,
Robin Hood, Drakula, Franken-
stein, Tarzan, Pszicho…
10
11. ÚJ ISMERETEK FELDOLGO- korai filmek frontális osz- böngésző, Digitális
ZÁSA, ELLENŐRZÉS, VISSZA- sikeressége, a tálymunka, saját web- tananyag/
CSATOLÁS egyes film- egyéni munka: oldalak, Filmmű-
műfajok jel- tanári kérdé- számító- fajok /
Próbáljuk megfejteni, hogy miért lemzői, sike- sek, egyéni gép, isko- Miért ép-
éppen ezek a műfajok váltak nép- rességének válaszok lai hálózat, pen ezek a
szerűvé? okai egyéni munka: projektor, műfajok?
Nézzünk meg néhány műfajt! másolás a fü- hangszóró (http://bar
A korai filmeknél mi fogta meg a zetbe a kivetí- nane.atw.h
nézőket? tőről u/rendszer
- az izgalom, az érdekesség, az új- ezes_konn
/mufaj.ht
szerűség, és a látvány
m)
A burleszk műfajú filmek kikről,
http://ww
kiknek szólnak?
w.youtube
Megnézünk két részletet az Arany-
.com/watc
láz c. filmből a YouTube-on.
h?v=ww5
- a kisembernek a kisember prob-
pb-
lémáiról
z0o0I&fea
ture=relat
A western filmek miről szólnak?
ed
Megnézünk két részletet a Volt egy-
szer egy vadnyugat című western-
http://ww
filmből a YouTube-on.
w.youtube
- az amerikaiak öntudatának kérdé-
.com/watc
seiről
h?v=mtZT
IwSIuGw
A bűnügyi filmek, thrillerek mi-
&feature=
ről szólnak?
related
- a bűn megítélésének kérdéséről,
társadalmi kérdésekről
http://ww
w.youtube
A tudományos – fantasztikus fil-
.com/watc
mek miről szólnak?
h?feature=
- a jövő bizonytalansága, lehetősé-
endscreen
gei, a technika fejlődése
&v=mtZT
IwSIuGw
Mi a közös a fenti példákban, ami
&NR=1
a filmműfajok sikerességét bizto-
http://ww
sítja?
w.youtube
- nagy tömegeket érdekel, sok em-
.com/watc
ber problémáit érintik
h?v=SRc3
8YP82V8
A műfaji filmek sikerességét az
biztosítja, hogy az adott műfaj
nagy tömegek igényeit elégíti ki.
6 III/2. TELEVÍZIÓS MŰSORTÍ- keresés on- frontális osz- böngésző, Digitális
PUSOK line műsorúj- tálymunka, Google, tananyag /
KORÁBBI ISMERETEK AKTI- ságban, egyéni munka: Picasa, Filmmű-
VIZÁLÁSA, RÉSZELLENŐR- műsortípusok tanári kérdé- saját web- fajok /
ZÉS, VISSZACSATOLÁS, MEG- jellemzői sek, egyéni oldalak, Televíziós
11
12. ERŐSÍTÉS: válaszok, önál- számító- műsortí-
ló keresés a gép, isko- pusok /
Feladat: A port.hu-n keressünk port.hu-n, lai hálózat, feladat
televíziós műsortípusokat! Sorol- egyéni véle- projektor (http://bar
juk fel röviden műsortípusonként ményalkotás, nane.atw.h
a jellemzőiket! csoportmunka: u/rendszer
Készíts PICASA képgyűjteményt Picasa gyűjte- ezes_konn
mény készítése /tv.htm)
a fenti műsortípusokhoz!
A megfelelő mappákat előkészítet-
tem, a csoport számára megosztot- port.hu
tam, a gyerekek beleteszik a lemen-
tett képeket, és feliratozzák. a megosz-
Az 5 csoportnak más-más adót jelö- tott Picasa
lök ki. Az előző, hasonló feladatnak mappák
megfelelően dolgozunk.
Ezután a következő vázlat alap- műsortípusok frontális osz- böngésző, Digitális
ján igazoljuk az előbbi megállapí- jellemzői, tálymunka, saját web- tananyag /
tásainkat: sorozatszerű- egyéni munka: oldalak, Filmmű-
ÚJ ISMERETEK FELDOLGO- ség tanári kérdé- számító- fajok /
ZÁSA, ELLENŐRZÉS, VISSZA- sek, egyéni gép, isko- Televíziós
CSATOLÁS válaszok lai hálózat, műsortí-
IV.TELEVÍZIÓS MŰSORTÍPU- projektor pusok /
SOK vázlat
Önálló műsorok: (http://bar
- hírműsor nane.atw.h
- reklám u/rendszer
- teleregény ezes_konn
/tv.htm)
- közéleti magazin
- show
- sportműsor
- televíziós játék
A televíziós műsortípusok fontos
jellemzője a sorozatszerűség. A
részek helye kötött a műsorfo-
lyamban, így szorosabban egy-
máshoz tartoznak.
Egyéb műsorok:
- mozifilm
- színházi előadás
- zenei műsor
- táncprodukció
13 V. A VALÓSÁG ÁBRÁZOLÁ- a mozgókép frontális osz- böngésző, Digitális
SÁHOZ VALÓ VISZONY KÜ- kettős termé- tálymunka, saját web- tananyag /
LÖNBSÉGEI A MOZGÓKÉ- szete, játék- egyéni munka: oldalak, Dokumen-
PEN: A DOKUMENTUMFILM film, doku- tanári kérdé- számító- tumfilm
ÉS A JÁTÉKFILM mentumfilm, sek, egyéni gép, isko- és játék-
KORÁBBI ISMERETEK AKTI- ezek jellem- válaszok, lai hálózat, film
VIZÁLÁSA, RÉSZELLENŐR- zői, fiktív egyéni véle- projektor, (http://bar
ZÉS, VISSZACSATOLÁS, MEG- cselekmény, ményalkotás hangszóró, nane.atw.h
u/rendszer
12
13. ERŐSÍTÉS objektivitás, YouTube ezes_konn
ÚJ ISMERETEK FELDOLGO- illúzió, szub- /dokum_ja
ZÁSA, ELLENŐRZÉS, VISSZA- jektív szűrés tek.htm)
CSATOLÁS youtube.co
m
Tanultuk már, hogy a mozgókép
kettős természetű. E kettős ter-
mészet mentén is csoportosíthat-
juk a filmeket.
A következő vázlat pontjait ér-
telmezzük egy-egy választott film
esetén!
A diákok próbálnak példákat keres-
ni ismert filmekből az egyes vázlat-
pontokhoz.
V. Játékfilm és dokumentumfilm
Játékfilm:
- történetet mesél
- cselekménye fiktív, kitalált, ese-
tenként személyes
- színészek játszanak benne
- előre megszervezett körülmé-
nyek között készül
- nagy része valamilyen műfajba
sorolható
Megnézünk egy rövid részletet a
gyerekek által kikeresett játékfilm
részletből. Értelmezzük vele kap-
csolatban a fenti megállapításokat.
Dokumentumfilm:
- megtörtént eseményekről, való-
ságos személyekről, közösségek-
ről, konfliktusokról szól
- szándéka: tényszerűség, pontos-
ság, objektivitás
- a moziban másodlagos szerepe
volt, a tv megjelenése után kiszo-
rult onnan
- a tv-ben egyes speciális típusai
nagyon sikeresek: természetfil-
mek, ismeretterjesztő filmek,
hírműsorok
Megnézünk egy rövid részletet a
gyerekek által kikeresett dokumen-
tumfilmből. Értelmezzük vele kap-
csolatban a fenti megállapításokat.
A tények és az illúzió ábrázolása
nagyon sokszor keveredik, ebből
sikeres műsortípusok is szület-
nek: reklám, show-műsor, való-
ságshow.
Megnézünk egy rövid részletet a
13
14. gyerekek által kikeresett reklám-
filmből. Értelmezzük vele kapcso-
latban a fenti megállapításokat.
A valóság ábrázolása mindig
szubjektív szűrőn keresztül való-
sul meg.
VI. ALKOTÓI SZÁNDÉK, NÉ- szerzői film, frontális osz- böngésző, Digitális
ZŐI ELVÁRÁS: A SZERZŐI tömegfilm, tálymunka, saját web- tananyag /
FILM ÉS A TÖMEGFILM művészmozi, egyéni munka: oldalak, Szerzői
KORÁBBI ISMERETEK AKTI- fesztiválháló- tanári kérdé- számító- film, tö-
VIZÁLÁSA, RÉSZELLENŐR- zat sek, egyéni gép, isko- megfilm
ZÉS, VISSZACSATOLÁS, MEG- válaszok lai hálózat, (http://bar
ERŐSÍTÉS projektor, nane.atw.h
ÚJ ISMERETEK FELDOLGO- hangszóró, u/rendszer
ZÁSA, ELLENŐRZÉS, VISSZA- YouTube ezes_konn
/szerzoi_to
CSATOLÁS
meg.htm)
youtube.co
A következő vázlat pontjait ér- m
telmezzük egy-egy választott film
esetén! http://ww
A diákok próbálnak példákat keres- w.youtube
ni ismert filmekből az egyes vázlat- .com/watc
pontokhoz. h?v=Gbdl
ffjYlv0
VI. SZERZŐI FILM
- jellegzetes személyes hang és
stílus
- gyakran saját történetből író-
dott saját forgatókönyv
- sokszor a film kifejezési lehető-
ségeinek megújítására törekszik
- kereskedelmileg ritkán sikere-
sek
- kevés pénzből készülnek
- vetítési helyek: művészmozik,
fesztiválhálózatok
Megnézünk egy rövid részletet An-
tal Nimród: Kontroll c. filmjéből.
Értelmezzük vele kapcsolatban a
fenti megállapításokat.
TÖMEGFILM
- népszerű, kereskedelmileg sike-
res művek
- milliós közönség fogyasztja
- általában jól ismert történettí-
pusokat dolgoz fel
- nagyrészt bevált eszközöket
használ
- általában konkrét műfajba be-
sorolható
14
15. - ritkán jellemzi a személyes
hang, újítások
- sikerük sokszor múlandó
- születnek időtálló alkotások is
5 ÖSSZEGZÉS eddigi összes frontális osz- böngésző, az eddigi
ELLENŐRZÉS, VISSZACSATO- fogalom tálymunka, saját web- webolda-
LÁS egyéni munka: oldalak, lakon vé-
tanári kérdé- számító- giglapo-
sek, egyéni gép, isko- zunk
válaszok lai hálózat,
projektor
0,5 HÁZI FELADAT
Le kell írni a vázlatot a füzetbe. A
tankönyv anyagát elolvasni. A tan-
anyagot a tankönyv, a vázlat és az
órán feldolgozott internetes forrá-
sok alapján kell megtanulni.
1 ÉRTÉKELÉS, DICSÉRETEK,
AZ ÓRA LEZÁRÁSA
15