O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.
Coca Cola Swot Analizi 
Halkla İlişkiler Ve Tanıtım
Dünyanı en çok tanınan lezzeti Atlanta, Georgia’da 8 Mayıs 1886’da doğdu. 
Yerel bir eczacı olan Dr. John Stith Pemberton,...
Dr. Pemberton yarattığı içeceğin potansiyelini hiç fark etmedi. Zaman 
içinde işini parça parça değişik ortaklara sattı ve...
Performans Yönetim Sistemleri 
· Yönetim yetkinliklerini artırarak kuruluşun vizyon, misyon ve 
hedeflerine ulaşmasına yar...
Merak Ettikleriniz 
Coca-Cola'nın içinde alkol var mı? 
Coca-Cola" ürününde alkol bulunmamaktadır. Coca-Cola Şirketi ürünl...
Coca-Cola" üretiminde böcek (cochineal) kullanılıyor mu? 
Coca-Cola" üretiminde "Cochineal" kullanılmamaktadır. "Coca-Cola...
Swot Analizi
GÜÇLÜ YANLARI 
1.Pazar payı dünyada en büyük içeceklerden biri 
2.Güçlü bir pazarlama ve reklam 
3.En büyük içecek dağıtım...
ZAYIF YÖNLERİ 
1.Gazlı içecekler üzerinde önemli odak olması 
2.Şirket,son birkaç yıldır dış borçlar yüküyle karşı karşıya...
FIRSATLARI 
1.Yeni pazarlara girebilmek için dünya ekonomisindeki küreselleşme, 
tüketici bilgi ve Doğu Avrupa ülkelerinde...
TEHDİTLER 
1.Müşteri tercihlerindeki değişimleri 
2.Özellikle Türkiye’deki belirsiz politik ve ekonomik çevre 
3.Dünyayı e...
Halkla İlişkiler Ve Tanıtım 
Ayet Kuru 
142514024 
1.Sınıf 1.Öğretim
Próximos SlideShares
Carregando em…5
×

Coca cola swot analizi

18.552 visualizações

Publicada em

 • ⇒ www.HelpWriting.net ⇐ This service will write as best as they can. So you do not need to waste the time on rewritings.
     Responder 
  Tem certeza que deseja  Sim  Não
  Insira sua mensagem aqui
 • Dating direct: ❶❶❶ http://bit.ly/2u6xbL5 ❶❶❶
     Responder 
  Tem certeza que deseja  Sim  Não
  Insira sua mensagem aqui
 • Follow the link, new dating source: ♥♥♥ http://bit.ly/2u6xbL5 ♥♥♥
     Responder 
  Tem certeza que deseja  Sim  Não
  Insira sua mensagem aqui

Coca cola swot analizi

 1. 1. Coca Cola Swot Analizi Halkla İlişkiler Ve Tanıtım
 2. 2. Dünyanı en çok tanınan lezzeti Atlanta, Georgia’da 8 Mayıs 1886’da doğdu. Yerel bir eczacı olan Dr. John Stith Pemberton, Coca-Cola® şurubunu üretti ve yeni üründen bir tası caddenin aşağısındaki Jacob’un Eczanesine götürerek deneme testine tabi tuttu, “mükemmel” olarak adlandırıldı, ve bardağı 5cent’den soda memba içeceği olarak satışa sunuldu. Karbonlu su yeni bir şurupla eşleştirilerek günümüzde bile Coca-Cola’nın tadına varılan her yerde eko yapan bir tema olarak anında “tazeleyici ve lezzetli” bir içecek yaratılmıştı. Dr. Pemberton’un ortağı ve muhasebecisi Frank M. Robinson “reklamda iki C’nin güzel görüneceğini” düşünerek bu adı önerdi ve şimdiki meşhur “Coca-Cola” ticari ismini benzersiz yazısıyla kaleme aldı. Susamış hemşehrileri “yeni ve popüler soda memba içeceği” Coca-Cola’yı denemeye davet eden ilk gazete reklamı Atlanta Journal’da çıktı. Coca-Cola yazan, elle boyanmış muşamba ilanlar mağaza tentelerinde görülmeye başladı. Geçenleri bilgilendirmek amacıyla bu işaretlere “İçecek” bilgisi de eklendi, yeni içeceğin soda memba içeceği olduğu belirtildi. İlk sene satışlar günde ortalama 9 bardak gibi mütevazi bir sonuç verdi.
 3. 3. Dr. Pemberton yarattığı içeceğin potansiyelini hiç fark etmedi. Zaman içinde işini parça parça değişik ortaklara sattı ve 1888’de ölümünden önce kalan hisselerini Asa G. Candler’a sattı. Büyük iş zekası olan bir Atanta’lı olarak Mr. Candler ilave hisseler de alarak tam kontrolü elde etti. Misyonu En yüksek kalitede içecekler sunup, beden,akıl ve ruh susuzluğunu gidererek insan hayatına değer katmak için varolmaktır. Vizyonu · Bütün paydaşlarına değer katmak · Dünyadaki Coca-Cola sistemi içinde, satış ve kalite sıralamasında ilk 10’da yeralmak · Müşteri ve tüketici memnuniyetini sürekli olarak aşmak · Piyasadaki fırsatları herkesten önce yaratmak,belirlemek ve değerlendirmek · En nitelikli profesyonel işgücünü cezbetmek geliştirmek bünyesinde yaratmak Değerleri Saygı, güven,açıklık ve sosyal sorumluluğun kurumsal bütünlüğü oluşturduğu bir ekip ruhuna sahip olmak. Kalite,servis ve liderlikte mükemmeliyet ve sürekli geliştirme
 4. 4. Performans Yönetim Sistemleri · Yönetim yetkinliklerini artırarak kuruluşun vizyon, misyon ve hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak · Performans sürecini hayati iş süreçlerinden bağımsız düşünememe anlayışı geliştirmek · Performansını artırıma yardımcı olmak ve mesleki başarıyı garanti etmek · Açık ve net yönlendirme, destek, danışmanlık ve geri bildirim sağlıyarak ve alarak işi kazançlı kılmak Performans Kriterleri · Bulunabilirlik · Pazar Payı · Karlılık · Satış hedefi (Günlük hedefleri tutturmaya çalışırken öngördüğü hedeflere ulaşmayı amaçlamıştır.)
 5. 5. Merak Ettikleriniz Coca-Cola'nın içinde alkol var mı? Coca-Cola" ürününde alkol bulunmamaktadır. Coca-Cola Şirketi ürünleri dünyanın 200 ülkesinde yerel kurum ve kuruluşların onayı ve denetimi altında satışa sunulmaktadır. Ürünlerimiz Türkiye'de de T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izni ile "Türk Gıda Kodeksi'nin Alkolsüz İçecekler Tebliği'ne" uygun üretilir. Aralarında Mısır, Suudi Arabistan, Endonezya, Malezya, Pakistan'ın da yer aldığı ülkelerdeki resmi kuruluşlar Coca-Cola Şirketi ürünlerinin tüketiminin uygunluğunu onaylamaktadır. Coca-Cola'da alkol bulunmadığını gösteren raporlara ve T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kodeksi-Alkolsüz İçecekler Tebliği'ne pdf dosyalarına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Coca-Cola" ürünleri GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) içerir mi? Türkiye'de satılan "Coca-Cola" ürünleri GDO içeren veya GDO'dan üretilen bileşen içermezler. Tüm hammadde tedarikçilerimiz GDO ürün veya GDO’dan üretilen bileşen kullanmadıklarını sertifikaları ile belgelemektedirler.
 6. 6. Coca-Cola" üretiminde böcek (cochineal) kullanılıyor mu? Coca-Cola" üretiminde "Cochineal" kullanılmamaktadır. "Coca-Cola"ya rengini veren madde "renklendirici karamel"dir. Coca-Cola" üretiminde meyankökü kullanılıyor mu? Meyankökü, "Coca-Cola" üretiminde eklenen bir bileşen değildir. Son teknoloji kullanılarak, el değmeden ve yüksek kalite standartlarında üretilen hiçbir ürünümüz için bahsi geçen durumun gerçekleşmesi mümkün değildir. Coca-Cola" üretiminde domuz ürünleri kullanılıyor mu? Coca-Cola" ürünlerinin hiçbirinde, domuz ürünleri de dahil olmak üzere hayvansal kaynaklı gıda maddesi bulunmamaktadır. Ürünlerimiz aralarında Mısır, Suudi Arabistan, Endonezya, Malezya ve Pakistan gibi birçok ülkenin bulunduğu dünyanın 200’den fazla ülkesinde, yerel otoritelerin izni ile üretilmektedir.
 7. 7. Swot Analizi
 8. 8. GÜÇLÜ YANLARI 1.Pazar payı dünyada en büyük içeceklerden biri 2.Güçlü bir pazarlama ve reklam 3.En büyük içecek dağıtım kanalı 4.Müşteriye sadık ve oldukça fazla müşterisinin olması 5.Gelirin %70'i ABD dışından geliyor. 6.Pazarlık tedarikçileri üzerinde bir güç 7.Sermayesinin fazla olması 8.Teknolojiyi iyi kullanması 9.Yüksek marka bağımlılığı 10.Tüketici tarafından iyi bilinen bir marka olma özelliği, meşrubat denince akla gelen ilk isim 11.Personel eğitimine verilen önem 12.Coca-Cola iletişimini ve imajını arttıran sponsorluk ilişkileri 13.Coca-Cola formülünün patentli olması nedeni ile rakip firmalar tarafından taklit edilememesi 14.(En yakın rakibine karşı tercih edilme oranı 9/1)
 9. 9. ZAYIF YÖNLERİ 1.Gazlı içecekler üzerinde önemli odak olması 2.Şirket,son birkaç yıldır dış borçlar yüküyle karşı karşıyadır. Vadeli borç miktarı 2700 Milyon Dolardır. 3.İçecekleri sınırlıdır. 4.Coca Cola gibi piyasada ikame ürünler mevcuttur. 5.Olumsuz tanıtım yapması 6.Marka hataları 7.Sağlığa zararlı asit içeceği olması 8.Asılsız söylentiler
 10. 10. FIRSATLARI 1.Yeni pazarlara girebilmek için dünya ekonomisindeki küreselleşme, tüketici bilgi ve Doğu Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan yeni pazar fırsatları. 2.Gelişen spor aktiviteleri ve Coca-Cola’nın gençlerin tercih ettiği içecek olması nedeni ile sponsorluk imkanlarının artması 3.Sermayesi çok olduğu için satın almalar yoluyla büyümesi 4.Zincir mağazaların sayısının ve toptan tüketimin artmasının ayrı bir pazar oluşturması ve bu artışın her geçen gün hızlanması. 5.Türkiye’nin genç nüfusunun oranı oldukça yüksektir ve bu oran her geçen gün artmaktadır. 6.Coca.Cola’nın genç nesil için oldukça popüler bir içecek olması önemli bir fırsattır.
 11. 11. TEHDİTLER 1.Müşteri tercihlerindeki değişimleri 2.Özellikle Türkiye’deki belirsiz politik ve ekonomik çevre 3.Dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krizin etkileri 4.Uzun yıllardır pazar lideri konumunda olmanın motivasyon düşüklüğüne, ve gevşekliğe neden olma ihtimali. 5.Tüm dünya’da Cola’nin sağlığa zararlı olduğuna dair söylentiler 6.Rakiplerin acımasız stratejileri 7.Pepsi reklamlarıyla güçlü rakibidir. 8.Hammadde fiyatlarının artması 9.Doymuş gazlı içecekler pazarı 10.Bira,su,meyve suları gibi çeşitli içeceklerin mevcut olması 11.Coca-Cola ürün hattı elemanların birbirlerini baltalama ihtimali de tehditler arasına alınabilir. 12.Rakibi olan Pepsi'nin daha çeşitlendirilmiş içeceklerinin olması
 12. 12. Halkla İlişkiler Ve Tanıtım Ayet Kuru 142514024 1.Sınıf 1.Öğretim

×