O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
 prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRARE
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 13 Anúncio

Djemtë e rrugës Pal

Baixar para ler offline

Tematika e Romanit
Ne kete roman problemi qe zhvillohet eshte ai qe shoket e bandes se Bokes donin te mbronin token e tyre Nga Ceko Aci i cili ishte nje njeri i keq dhe nga banda e tij mizore. Banda e Bokes donte te shpetonte parkun ku ata luanin gjithmone i cili per ta ishte e gjithe bota e tyre.


#MesueseAurela

Tematika e Romanit
Ne kete roman problemi qe zhvillohet eshte ai qe shoket e bandes se Bokes donin te mbronin token e tyre Nga Ceko Aci i cili ishte nje njeri i keq dhe nga banda e tij mizore. Banda e Bokes donte te shpetonte parkun ku ata luanin gjithmone i cili per ta ishte e gjithe bota e tyre.


#MesueseAurela

Anúncio
Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Diapositivos para si (20)

Mais de #MesueseAurela Elezaj (20)

Anúncio

Djemtë e rrugës Pal

 1. 1.  Autori : Ferenc Molnar  Shtepia Botuese : Zambaku  Viti 2011  Fq. 122  Personazhet : Boka, Kselin, Nemeceku, Ksonakosin, Gereb, Kolnin, Veisin, Ceko Aci dhe banda e tij .
 2. 2.  Nemeceku ishte nje djale i vogel . Ai ishte me i vogli i bandes se shokeve te tij. Ai ishte nje djale i bindur qe nuk lodhej asnjehere me ato qe bente dhe me urdhrat qe merrte . Nemeceku ishte mjaft trim dhe nje ushtar i zoti dhekishte nje zemer te madhe. Ai sakrifikoi jeten qe miqte e tij te ishin te lumtur dhe per te mbrojtur ate qe ishte e tija.  Ceko Aci ishte nje djale i keq dhe i tmerrshem. Atij nuk i behej vone per te tjeret dhe luftonte per synime te keqija qe i sherbenin vetem atij. Ai kishte nje bande te keqe . Ceko Aci ishte nje njeri i lige qe nuk i pelqente asgje dhe synonte per gjera te cilat nuk ishin te tijat. Nemeceku Ceko Aci
 3. 3.  Pjesa ime e preferuar eshte kur Nemeceku i vogel bente xhiro neper park kur papritur ate fillon ta ndjek Hektori i cili ishte nje qen dhe ai pa Ceko Acin ne maje te keshtjelles qe Nemeceku me shoket e tij e kishin ndertuar . Kjo pjese mua me pelqen shume sepse aty Nemeceku tregohet nje djale mjaft trim dhe i zgjuar por gjithashtu edhe i shkathet. Nemeceku ne kete pjese tregohet i ndershem sepse i tregon ato qe pa por pa krijuar ndonje gje tjeter te cuditshme.
 4. 4.  Ne kete roman problemi qe zhvillohet eshte ai qe shoket e bandes se Bokes donin te mbronin token e tyre Nga Ceko Aci i cili ishte nje njeri i keq dhe nga banda e tij mizore. Banda e Bokes donte te shpetonte parkun ku ata luanin gjithmone i cili per ta ishte e gjithe bota e tyre.
 5. 5. PERMBAJTJA Historia zhvillohet ne nje qytet te Hungarise dhe tregon per aventurat e nje bande te formuar nga disa shoke . Banda e tyre u quajt “ Djemte e Rruges Pal ” Ne lagjen e tyre kishte nje shesh plot me kollona druri dhe shtigje qe percaktonin nje labirint te vertete . Ne qender te sheshit kishte nje shtepi te vogel . Djemte e kishin kthyer ate shesh ne boten e tyre te vogel ku ata luanin gjithmone. Secili prej djemve kishte grada ushtarake pervec te voglit Nemecek i cili ishte ushtari i vetem qe i bindej urdherave te komandanteve te tij por asnjehere me merzi. Por keta djem kishin nje armik shume te forte i cili quhej Ceko Aci por dhe banda e tij e keqe. Keta ishin disa djem trupmedhenj dhe me te medhenj ne moshe. Ceko Aci dhe banda e tij kerkonin fushen e djemve te rruges Pal per ta bere te tyren.
 6. 6. Por per djemte e vegjel ajo fushe e bukur me shume peme ishte “atdheu” i tyre. Per te mbrojtur fushen djemte e vegjel te rruges Pal kaluan shume aventura . Per keto arsye i vogli Nemecek u semur shume keq nga nje semundje shume e rende e cila i rrezikonte vdekjen. Djemte e Rruges Pal dhe Ceko Aci me banden e tij bene nje lufte ne te cilen ai qe do ta fitonte do te mbate atr fushe . Djemte e Rruges Pal luftuan me shume mundim dhe me zemer dhe keshtu ata arriten ta fitonin ate beteje te lodhshme. Ne fund i gjori Nemecek i vogel vdiq nga ajo semundje e rende dhe sheshi per te cilen ai u semur kishte kaluar caste te veshtira , do te prishej dhe do te ndertohej nje pallat.
 7. 7.  Mesazhi : Femijeria eshte koha me e bukur e jetes , prandaj duhet ta jetosh sa me bukur qe te jete e mundur.  Ideja : Jeta e cdo femije eshte e mbushur me imagjinate dhe fantazi te cilat jane nje thesar shume i madh.
 8. 8. MENDIMI IM PËR LIBRIN  Une mendoj se “Djemte e Rruges Pal ” eshte nje liber shume i bukur dhe me shume domethenie .  Ne kete liber une imagjinoj gjera te mrekullueshme.  Kur lexoj ate liber futem brenda tij dhe nuk me shperqendron asgje .  Mendoj se ky roman eshte nje veper e vertete artistike.
 9. 9. Si një romancier, Molnár mund të mbahet mend më mirë për The Paul Street- Boys, historinë e dy bandave rivale të rinjsh në Budapest. Ajo u rendit i dyti në një sondazh të librave të preferuar si pjesë e versionit Hungareze të Big Lexo më 2005 dhe është bërë në filma artistikë në disa raste të ndryshme. Luan e tij më të njohura janë Liliom (1909, tr 1921.), Më vonë i përshtatur në një muzikore (Carousel);Gardës (1910, tr 1924.), I cili shërbeu si bazë e filmit me të njëjtin emër, e cila luajti Alfred Lunt dhe Lynn Fontanne (1931); dhe Swan (1920, tr. 1922). Ferenc Molnár (fillimisht Ferenc Neumann, 12 janar 1878 - 1 prill 1952) ishte një dramaturg hungarez i lindur dhe novelist i cili miratoi shtetësinë amerikane. Molnár u lind në Budapest. Ai emigroi në Shtetet e Bashkuara për t'i shpëtuar persekutimit të hebrenjve hungarezë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Filmi i tij i 1918, Djalli, u përshtat tre vjet më vonë për audiencat amerikane, starring George Arliss në filmin e tij të parë të lëshuar në shkallë kombëtare.Version 1956 film i Swan (e cila ishte filmuar dy herë para se të) ishte film i parafundit Grace Kelly, dhe u lirua në ditën e dasmës së saj në Princin Rainier
 10. 10. I nderuar zotiFerencMolnar Une jam nje vajze i klasesse tete dhe dojatju thojase kam lexuar librintuaj “Djemtee RrugesPal” . Dojatju thojase librijuaj muame ka pelqyer dhe me ka terhequr shume.Imagjinata e perdorur eshtenjesoj si e nje femije dhe me duket nje arritje qe ta kete edhe nje burre si ju. Une e kamlexuar cdo faqe me shume vemendje . Mendojse ju donit te na tregonitnje mesazh dhe kete liber dhe te jeni i sigurt se une e kamkuptuar me se mirikete mesazh.. Edhe nje here dua tju pergezojper kete veperkaq te madhedhete bukurdhe duatju them se do te me pelqenteshumenese ju do te vazhdonite shkruanitlibrapo kaq te te bukur sa ky madje edheme te bukur . Me respekt . #MesueseAurela
 11. 11. Nese ti lufton per ate qe do eshte dicka shume e mire dhe e madhe per te gjithe. Te gjithe njerezit kane dicka qe e duan me te vertete por jo te gjithe luftojne per ta pasur me cdo kusht. Jane te rralle keta persona te cilet nuk dorezohen derisa te marrin ate qe i takon dhe qe e duan me te vertete madje disa edhe japin jeten per kete gje. Nuk duhet asnjehere te tregohemi pesimiste per gjera te tilla por te luftojme deri ne fund nese rrezohemi duhet te cohemi perseri e perseri dhe pa menduar kurre se nuk mand ta bejme ate qe duam dhe te shpetojme dicka qe per ne eshte shume me vlere. Nese ne duam dicka duhet te perpiqemi shume per ta marre .

×