O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.
BIOS (Basic Input / Output System) 
BIOS Nedir ? 
Bilgisayarın çalışması için temel yapı olarak özetlenebilir. 
Sadece ROM...
BIOS (Basic Input / Output System) 
BIOS Nedir ? 
BIOS, bir yazılım olduğundan dolayı ana kartın dengeli ve performanslı 
...
BIOS (Basic Input / Output System) 
BIOS ve Diğer Donanımlar Arasındaki İlişki 
BIOS, donanımların çalışma adreslerini işl...
BIOS (Basic Input / Output System) 
BIOS ve Diğer Donanımlar Arasındaki İlişki 
Bilgisayarı açtıktan sonra yani güç düğmes...
BIOS (Basic Input / Output System) 
BIOS Sesleri ve Anlamları 
1 Uzun: Bellek problemi. 
1 Uzun 2 Kısa: Görüntü Problemi, ...
BIOS (Basic Input / Output System) 
BIOS Sesleri ve Anlamları 
4 Bip: Sistem saati hatası. 
5 Bip: İşlemci hatası. 
6 Bip:...
BIOS (Basic Input / Output System) 
BIOS’ un Görevleri 
Bilgisayar açılırken hangi sürücünün önce okunması gerektiğini bel...
BIOS (Basic Input / Output System) 
BIOS’ un Görevleri 
Bilgisayardaki parçaların çalışması için gerekli olan frekans değe...
BIOS (Basic Input / Output System) 
BIOS’ un Görevleri 
Bilgisayar çalışırken işlemci sıcaklığı, ana kart sıcaklığı, işlem...
BIOS (Basic Input / Output System) 
BIOS Menüsü Nasıl Açılır ? 
Bilgisayar açıldıktan sonra DELETE tuşuna basılarak BIOS m...
BIOS (Basic Input / Output System) 
BIOS Şifresini Unuttum, Ne Yapmalıyım ? 
Bilgisayar kapalı durumda veya fişi çekili ik...
BIOS (Basic Input / Output System) 
BIOS’ u Varsayılan Ayarlarına Geri Döndürme 
BIOS menüsüne girdikten sonra, Load Defau...
Próximos SlideShares
Carregando em…5
×

de

What is BIOS ? Slide 1 What is BIOS ? Slide 2 What is BIOS ? Slide 3 What is BIOS ? Slide 4 What is BIOS ? Slide 5 What is BIOS ? Slide 6 What is BIOS ? Slide 7 What is BIOS ? Slide 8 What is BIOS ? Slide 9 What is BIOS ? Slide 10 What is BIOS ? Slide 11 What is BIOS ? Slide 12
Próximos SlideShares
Architectural Forum
Avançar

0 gostaram

Compartilhar

What is BIOS ?

What is BIOS?

 • Seja a primeira pessoa a gostar disto

What is BIOS ?

 1. 1. BIOS (Basic Input / Output System) BIOS Nedir ? Bilgisayarın çalışması için temel yapı olarak özetlenebilir. Sadece ROM bellek üzerine yazılmış olan bir yazılımdır. Ana kartın özelliklerinin yönetilmesini ve diğer donanımlar arasında bir bağ kurulmasını sağlar. BIOS’ dan ana kartın ses özelliğini iptal edersek işletim sistemimiz artık bu aygıtı görmeyecektir.
 2. 2. BIOS (Basic Input / Output System) BIOS Nedir ? BIOS, bir yazılım olduğundan dolayı ana kartın dengeli ve performanslı çalışması için kullanıcılara ayar yapma olanağı sunmaktadır. BIOS, ana kartınızın özelliklerini ve üzerine takılı donanımların çalışması için gerekli parametreleri, kullandığınız işletim sistemine aktaran minik bir işletim sistemidir.
 3. 3. BIOS (Basic Input / Output System) BIOS ve Diğer Donanımlar Arasındaki İlişki BIOS, donanımların çalışma adreslerini işletim sistemine bildirerek, onların düzgün çalışmasını sağlamaktadır. BIOS, donanımların çalışma adreslerini işletim sistemine yaptırmayı uygun görüyor ama bazı donanımların çalışma adreslerin çakışma meydana gelebiliyor.
 4. 4. BIOS (Basic Input / Output System) BIOS ve Diğer Donanımlar Arasındaki İlişki Bilgisayarı açtıktan sonra yani güç düğmesine bastığımız andan itibaren ilk olarak BIOS devreye giriyor. POST (Power On Self Test) adı verilen kısa bir analiz - test yapıyor. Bu analiz ile birlikte PnP (Tak - Çalıştır) aygıtları tanımaya olanak sağlıyor. Bu işlemler yapılırken bir aksilik olması durumunda size yazılı mesaj veya sesli olarak hatayı bildiriyor.
 5. 5. BIOS (Basic Input / Output System) BIOS Sesleri ve Anlamları 1 Uzun: Bellek problemi. 1 Uzun 2 Kısa: Görüntü Problemi, Ekran kartına ulaşma problemi. 1 Uzun 2 Kısa: Görüntü problemi. 1 Uzun 3 Kısa: Görüntü problemi. Sürekli Bipleme: Bellek, görüntü veya işlemci ısınma problemi. 1 Bip: Bellek tazeleme hatası. 2 Bip: Bellek parite devre hatası. 3 Bip: 64 “Base” RAM hatası.
 6. 6. BIOS (Basic Input / Output System) BIOS Sesleri ve Anlamları 4 Bip: Sistem saati hatası. 5 Bip: İşlemci hatası. 6 Bip: Klavye denetçi hatası. 7 Bip: İşlemci ya da anakart hatası. 8 Bip: Görüntü kartı belleği hatası. 9 Bip: BIOS yongası hatası. 10 Bip: CMOS hatası. 11 Bip: Ön bellek hatası.
 7. 7. BIOS (Basic Input / Output System) BIOS’ un Görevleri Bilgisayar açılırken hangi sürücünün önce okunması gerektiğini belirler. Normalde bu ayar genellikle Hard Disk’ tir fakat bazı durumlarda ilk sürücünün CD - ROM olarak belirlenmesi gerekebilir. Bilgisayar üzerindeki işlemci, RAM, ekran kartı, chipset, anakart ve daha bir çok parçanın gerilimlerini BIOS’ tan değiştirebiliriz. Overclock yapılırken işlemci ve RAM gibi parçaların voltajlarını yükseltmek gerekmektedir bu ayarlar BIOS üzerinden yapılmaktadır.
 8. 8. BIOS (Basic Input / Output System) BIOS’ un Görevleri Bilgisayardaki parçaların çalışması için gerekli olan frekans değerlerini BIOS üzerinden değiştirebiliriz. Çalışması için gereken parçaların frekans değerlerini artırmak bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlamayı sağlar. Çalışma frekansı en çok değiştirilen donanımlar işlemci ve RAM’ dir. Belirli parçaları kullanmak istemeyebiliriz bu gibi durumlarda parçaları kapatarak güç tasarrufu sağlayabiliriz. Örneğin; Ana kart üzerindeki ethernet kartının aktifleştirilip, pasifleştirilmesi.
 9. 9. BIOS (Basic Input / Output System) BIOS’ un Görevleri Bilgisayar çalışırken işlemci sıcaklığı, ana kart sıcaklığı, işlemci voltajı, çalışma frekansı gibi istatistikleri BIOS menüsünde görebiliriz.
 10. 10. BIOS (Basic Input / Output System) BIOS Menüsü Nasıl Açılır ? Bilgisayar açıldıktan sonra DELETE tuşuna basılarak BIOS menüsüne erişim sağlayabiliriz. Bazı üreticiler bu menüye erişimin F1, F2, F10 ve ESC gibi tuşların kullanımı ile erişilmesini sağlamaktadır.
 11. 11. BIOS (Basic Input / Output System) BIOS Şifresini Unuttum, Ne Yapmalıyım ? Bilgisayar kapalı durumda veya fişi çekili iken BIOS pilini çıkarmanız ve 5 dakika bekledikten sonra takıp bilgisayarını çalıştırdığınız da sorununuz çözülecek ve BIOS ayarları varsayılan ayarlarına geri dönmüş olacaktır.
 12. 12. BIOS (Basic Input / Output System) BIOS’ u Varsayılan Ayarlarına Geri Döndürme BIOS menüsüne girdikten sonra, Load Defaults komutunu etkinleştirerek, varsayılan ayarlara geri dönüyoruz. Ardından yaptığınız değişiklikleri kaydedip, çıktıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

What is BIOS?

Vistos

Vistos totais

376

No Slideshare

0

De incorporações

0

Número de incorporações

9

Ações

Baixados

0

Compartilhados

0

Comentários

0

Curtir

0

×