O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

ÇEKİM TEKNİKLERİ

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 64 Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Quem viu também gostou (19)

Anúncio

Mais recentes (20)

ÇEKİM TEKNİKLERİ

 1. 1. ÇEKİM TEKNİKLERİ
 2. 2. POZLANDIRMA Pozlama sırasında, objektif ve obtüratör açık kalırlar. Bu süre içinde, görüntünün oluşması başlar. Görüntü oluşma süresin pozlama denir.
 3. 3. Çeşitli Konularda Pozlandırma Problemleri Normal manzara fotoğrafları : Genellikle yansıyan ve gelen ışık ölçümleri doğrudan kullanılabilir. Bir fark varsa ortalaması alınır.Kapalı havada gökyüzü aşırı ışıklı olacağından pozometreyi gök ışığından korumak gerekir.
 4. 4. Ters ışıkta aydınlatılmış konular : Önce bu konulardan ne beklendiği saptanır. Siluet? Portre? Portre ise konunun bize bakan tarafından ölçüm yapılır.
 5. 5. Hareketli konuların çekimi : Genel olarak önceden ölçüm yapılır. Ya da yerine koyma metodu ile ölçüm yapabiliriz. Çoğu fotoğrafik obje için hareketlilik önemli bir özelliktir. Ancak hareket durağan bir ortam olan fotoğrafta doğrudan verilemez.. Ancak hareket doğrudan verilemese de hareket hissi bazı grafik yollarla uyandırılabilir.
 6. 6. Alan derinliği ve koşulları Alan derinliği, netliğin ayarlanmış olduğu yüzeyin gerisinde ve ötesinde uzanan netlik bölgesidir. Yani fotoğrafın ön plandaki en net bölge ile arka plandaki en net siluet bölge arasındaki uzaklıktır. Cismin uzaklığı : Yakındaki cisimlere yapılan netleme ile daha az, uzaktaki cisimlere yapılan netleme ile daha fazla net alan derinliğine sahip oluruz.
 7. 7. Objektifin odak uzaklığı : Uzun odaklı objektifler geniş açılı objektiflere göre daha kısa net alan derinliğine sahiptirler.
 8. 8. 100mm, f: 22 uzun odaklı objektifin net alan derinliği azdır (28mm, f:22 geniş açılı objektifin net alan derinliği fazladır
 9. 9. Diyaframın açıklığı : Diyafram kısıldıkça net alan derinliği artar ancak diyafram çapı büyüdükçe olarak azalır. net alan derinliği de buna paralel
 10. 10. 100 mm, f:22 100 mm f:4
 11. 11. 200mm f/2
 12. 12. 200 mm f/2.8
 13. 13. HİGH-KEY Genellikle bu teknik kullanılırken arka fon beyazdır. Makinanın bize verdiği normal (tam pozlama) değerleri yerine birkaç stop fazla pozlanarak uygulanır.
 14. 14. High -Key fotoğraf tekniği aslında beyaz arka fon üzerinde beyaz çekim demektir. Bu tarz fotoğraf berraklık, duruluk, hafiflik gibi duyguları aktarır.Böyle bir çekimi yapmak oldukça basittir.
 15. 15. LOW-KEY low-key tekniği daha çok fotoğraflara dramatik bir görünüm katmak ve ana hatları belirginleştirmek için kullanılır. fotoğrafta kullanılan fon genellikle siyahtır. bu teknik uygulanırken makinanın normal yani tam pozlama değerleri yerine fotoğraf birkaç stop eksik pozlandırılır.
 16. 16. PAN TEKNİĞİ • Pan tekniği, hareket eden nesnenin hareketini, hız hissini verecek şekilde kareye aktarmada kullanılır. Tahmin edilenin aksine pan tekniğini uygularken hızlı enstantane değil yavaş enstante kullanılır. Çekilen hareketlinin hareketini yaptığı yöne doğru fotoğraf makinesi döndürülerek hareket halindeyken deklanşöre basılır. Her nekadar elle çekilebilsede bir tripod veya monopod yardımıyla daha iyi sonuçlar alınabilir.
 17. 17. PANORAMA Kullandığınız ekipmanla tek kareye sığmayan konuların birden fazla sayıda fotoğraf çekilip birleştirilerek tek görsel elde etme amaçlı çalışmak olarak tanımlandırılabilir. bu teknikte iyi sonuçlar elde etmek istiyorsak bir tripod yardımıyla konunun taranması sağlanarak hareket edilebilir. Elde ettiğimiz fotoğrafları bilgisayarımızda bir yazılım sayesinde birleştirerek (photoshop, panaroma maker, …) görmek istediğimiz tek görselimizi elde edebiliriz
 18. 18. HDR (High Dynamic Range) En az 3 farklı pozlama ile özellikle bulutlu ve kapalı mekanlarda hareketsiz karelerin tripod yardımıyla yakalanması ve bir resim işleme programıyla üst üste yerleştirilerek birleştirilmesiyle oluşur. hdr çekimlerinde bir tirpod kullanmak gerekir. Tam olarak pozlayıp çektiğimiz fotoğrafın dışında, kadrajımızı bozmadan birtane eksik pozlanmış ve birtane artı pozlanmıs hallerini çektikten sonra üst üste bir program yardımıyla koyarak işlenmesidir. İyi sonuçlar yakalamak için sıralı olarak pozlanmıs en az 3 fotoğraf gerekmektedir.
 19. 19. IŞIKLA BOYAMA Işıkla boyama sanatı, genellikle karanlık ya da fazla ışığa maruz kalmayan bir ortamda, bulb modunu kullanarak herhangi bir ışık kaynağı (genellikle fener) ile, çalışılan konuda istenilen yerlere ışık düşürülerek filme (sensöre) yansıması şeklinde uygulanır. Bu teknik uygulanırken bir tripod, kumandaya ve bir yardımcıya  ihtiyaç duyulabilir.
 20. 20. UZUN POZLAMA YILDIZ POZLAMASI DENİZ POZLAMALARI YILDIRIM ÇEKİMLERİ Aslında genel olarak çekim teknikleri ışıkla boyamaya benzerdir. Bir tirpod ve kumanda ile iyi sonuçlar alınabilir. Makinanın enstantane hızı BULP moduna alınır ve pozlama süresi de göre verilen diyafram değerleri ile uzun pozlama gerçekleştirilir. Havanın karanlık olması ortamın ışıklı olması gibi etkenler pozlama süresini ve diyafram ayarlarını değiştirmekte bunun için deneme yanılma yoluna gidilmelidir.
 21. 21. ZOOM PATLAMASI Zoom in / zoom out Odak uzun uzaklığı değişebilen lenslerde konunun ana temasını vurgulamak için için kullanılır. Bu teknik kullanılırken mutlaka odak uzaklığı değişebilen lensler kullanmak gerekir. Deklanşöre basılırken aynı anda lensin zoom halkası ileri veya geri hareket ettirilerek çekim gerçekleştirilir.
 22. 22. ÖRNEK FOTOĞRAFLAR

×