Muskujt e trupit te njeriut

Xhesika Merko
Xhesika MerkoXhesika Merko
Muskujt e trupit te
njeriut
Cfare jane muskujt?
• Sistemi muskulor është tërësia e muskujve të
trupave të organizmave të gjallë dhe bëjnë të
mundshëm lëvizjen e tyre.
• Ato ofrojnë një shumëllojshmëri lëvizjesh.
Rëndësia e muskujve në trupin e njeriut është
e paçmueshme. Falë tyre, bilanci ruhet, muret
e organeve të brendshme zvogëlohen dhe
formohet zëri.
Ndertimi,Funksioni dhe struktura
• Secili nga muskujt është një organ i formuar
veçmas. Ata kanë një formë, strukturë dhe funksion
të caktuar. Muskulatura është e pajisur me enët e
gjakut dhe fibrat nervore. Për çdo lëvizje, disa
muskuj përgjigjen menjëherë. Gjatë çdo veprimi,
ndodh shkurtimi i barkut muskulor. Për shkak të
kësaj, tendonat tërheqin kockën pas tyre. Pra, kjo
apo ajo lëvizje është bërë.
Muskujt Skeletor
• Ka edhe muskuj skeletorë. Çfarë është ajo është e njohur për të gjithë mjekët.
Ky grup i muskujve është përgjegjës për mbajtjen e bilancit. Falë
muskulaturës skeletore që një person mund të kryejë me saktësi dhe pa
probleme lëvizje të ndryshme. Është e mahnitshme, por ndërsa njerëzit
vetëm ulen akoma, dhjetëra muskuj të ndryshëm punojnë në trup.
Muskulatura skeletore mund të kontrollohet. Aktiviteti intensiv çon në
lodhje.
Muskujt e Zemres
• Muskujt e zemrës kombinojnë
njëkohësisht disa funksione të
muskujve skeletikë dhe të butë.
Ata janë në gjendje të punojnë
intensivisht dhe të tkurren.
Muskujt e zemrës nuk ndihen të
lodhur dhe punojnë gjatë gjithë
jetës së tyre.
Aktiviteti Muskular
• Aktiviteti muskular është thelbësor
për ruajtjen e shumë funksioneve
jetësore, si qarkullimi i gjakut,
frymëshkëmbimi, tretja dhe thithja e
ushqimeve, dhe për shumë funksione
të tjera që – edhe pse jo jetësore –
kanë një rëndësi të madhe, si ruajtja e
drejtqëndrimit, lokomocioni, të
folurit etj.
Dhimbjet e Muskujve
• Dhembjet e muskujve vijnë nga shkaqe të ndryshme si nga ngritja e peshave,
lodhja, mosbërja e aktiviteteve fizike, përdorimi i drogave etj. Dhembjet e
muskujve janë një problem i vërtetë, si për sa i përket diagnostikimit, edhe
për mundësinë e gjetjes së terapisë më të përshtatshme. Është i rëndësishëm
konsultimi me mjekun. Në çdo rast, është e nevojshme që të kuptoni arsyet e
mundshme për dhembjet e muskujve, duke treguar edhe mjetet që mund të
përdoren për të përmirësuar shëndetin. Pa dyshim, një nga arsyet kryesore
është stili i jetës. Ndryshe nga brezat e mëparshëm, sot lëvizet më pak dhe
rrjedhimisht muskulatura është më e dobët dhe më pak e tonifikuar
Joga
• Ushtrimet dhe qendrimet e jogs mund te jene te dobishme pasi ndihmojne
per te reduktuar stresin,nxitur gjumin dhe per te realiksuar muskujt.
Kuriozitete rreth muskujve
• Në mëngjes ne jemi një centimetër të
gjatë më shumë se mbrëmje.
• Muskuli më i fortë i trupit tonë është
gjuha.
• Jane te perbere nga 17 % uje
Punoi:Xhesika Merko
Saima Mohammad
• 
1 de 10

Recomendados

Energjia, llojet dhe perdorimi por
Energjia, llojet dhe perdorimiEnergjia, llojet dhe perdorimi
Energjia, llojet dhe perdorimiBlerinaMuobega
34.7K visualizações7 slides
Ligjet e njutonit Admir Hasani x-4 por
Ligjet e njutonit  Admir Hasani x-4Ligjet e njutonit  Admir Hasani x-4
Ligjet e njutonit Admir Hasani x-4QAKP 'Gjon Nikollë Kazazi'-Gjakovë
8K visualizações8 slides
Globalizmi por
GlobalizmiGlobalizmi
GlobalizmiKaterina R. Mehilli
14.8K visualizações8 slides
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri. por
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.
ESSE ...Çfarë pasojash ka moszbatimi i ligjit në shoqëri.#MesueseAurela Elezaj
11.6K visualizações10 slides
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme por
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshmeTema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshmeJetmira Sula
67.3K visualizações20 slides
120438463 anatomi-dhe-fiziologji-per-sport-dhe-ushtrime 1 por
120438463 anatomi-dhe-fiziologji-per-sport-dhe-ushtrime 1120438463 anatomi-dhe-fiziologji-per-sport-dhe-ushtrime 1
120438463 anatomi-dhe-fiziologji-per-sport-dhe-ushtrime 1Miralem Alija
5K visualizações25 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. por
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
58.6K visualizações29 slides
Komunizmi ne shqiperi por
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiElton Gjoka
49.4K visualizações14 slides
Projekt Matematike por
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt MatematikeS Gashi
55.9K visualizações21 slides
Cfare ishte Holokausti? por
Cfare ishte Holokausti?Cfare ishte Holokausti?
Cfare ishte Holokausti?Valeria Baçi
26.9K visualizações10 slides
Projekt historie por
Projekt historieProjekt historie
Projekt historieS Gashi
32.5K visualizações46 slides
Filozofia gjate shekullit XVII por
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIDenisa Caushi
6.7K visualizações5 slides

Mais procurados(20)

Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. por enerisaloti
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
enerisaloti58.6K visualizações
Komunizmi ne shqiperi por Elton Gjoka
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperi
Elton Gjoka49.4K visualizações
Projekt Matematike por S Gashi
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt Matematike
S Gashi55.9K visualizações
Cfare ishte Holokausti? por Valeria Baçi
Cfare ishte Holokausti?Cfare ishte Holokausti?
Cfare ishte Holokausti?
Valeria Baçi26.9K visualizações
Projekt historie por S Gashi
Projekt historieProjekt historie
Projekt historie
S Gashi32.5K visualizações
Filozofia gjate shekullit XVII por Denisa Caushi
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVII
Denisa Caushi6.7K visualizações
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi por Mirsad - New
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimiRoli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Mirsad - New5.4K visualizações
Sëmundjet gjenetike por XhuLia Muca
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
XhuLia Muca50.8K visualizações
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi por Facebook
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Facebook76.5K visualizações
Mjedisi yne-lokal por olinuhi
Mjedisi yne-lokalMjedisi yne-lokal
Mjedisi yne-lokal
olinuhi22.5K visualizações
Ligjet e Mendelit por Aldo Keçi
Ligjet e MendelitLigjet e Mendelit
Ligjet e Mendelit
Aldo Keçi33.9K visualizações
Biodiversiteti por Arlinda
BiodiversitetiBiodiversiteti
Biodiversiteti
Arlinda 64.7K visualizações
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi por Alimerko Brunilda
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperiLojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Alimerko Brunilda27.2K visualizações
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona. por An An
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
An An126.8K visualizações
matematika projekt por Facebook
matematika projektmatematika projekt
matematika projekt
Facebook62.7K visualizações
Plan biznesi por Enea Jahollari
Plan biznesiPlan biznesi
Plan biznesi
Enea Jahollari45.5K visualizações
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut por irena kotobelli
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
irena kotobelli26.3K visualizações
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre por Klevi Hoxha
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyreDialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
Klevi Hoxha26.6K visualizações
Lojrat popullore por Kristina Doko
Lojrat populloreLojrat popullore
Lojrat popullore
Kristina Doko91.9K visualizações
Historia e zhvillimit te matematikes por Xhuliana Haxhiu
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikes
Xhuliana Haxhiu203.5K visualizações

Similar a Muskujt e trupit te njeriut

Projekt edukimi fizik por
Projekt edukimi fizikProjekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizikAnesti çobani
42K visualizações24 slides
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizor por
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizorCrregullimet ne sistemin lokomotor/levizor
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizorSeptic Flesh
8.7K visualizações17 slides
Rehabilitation in rheumatology12 final shqip por
Rehabilitation in rheumatology12 final shqipRehabilitation in rheumatology12 final shqip
Rehabilitation in rheumatology12 final shqipEnida Xhaferi
665 visualizações37 slides
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone por
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneaktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneFialdoMema
5.8K visualizações5 slides
Sistemi i lëvizjes por
Sistemi i lëvizjesSistemi i lëvizjes
Sistemi i lëvizjesFleurati
12.5K visualizações13 slides
Edukimi fizik-Blertë Jashari por
Edukimi fizik-Blertë JashariEdukimi fizik-Blertë Jashari
Edukimi fizik-Blertë JashariBlertaJashari
155 visualizações9 slides

Similar a Muskujt e trupit te njeriut(8)

Projekt edukimi fizik por Anesti çobani
Projekt edukimi fizikProjekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizik
Anesti çobani 42K visualizações
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizor por Septic Flesh
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizorCrregullimet ne sistemin lokomotor/levizor
Crregullimet ne sistemin lokomotor/levizor
Septic Flesh8.7K visualizações
Rehabilitation in rheumatology12 final shqip por Enida Xhaferi
Rehabilitation in rheumatology12 final shqipRehabilitation in rheumatology12 final shqip
Rehabilitation in rheumatology12 final shqip
Enida Xhaferi665 visualizações
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone por FialdoMema
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneaktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
FialdoMema5.8K visualizações
Sistemi i lëvizjes por Fleurati
Sistemi i lëvizjesSistemi i lëvizjes
Sistemi i lëvizjes
Fleurati12.5K visualizações
Edukimi fizik-Blertë Jashari por BlertaJashari
Edukimi fizik-Blertë JashariEdukimi fizik-Blertë Jashari
Edukimi fizik-Blertë Jashari
BlertaJashari155 visualizações
5. anatomia dhe fiziologjia e sistemit muskular.pptx por ArditTela1
5. anatomia dhe fiziologjia e sistemit muskular.pptx5. anatomia dhe fiziologjia e sistemit muskular.pptx
5. anatomia dhe fiziologjia e sistemit muskular.pptx
ArditTela179 visualizações
biologjia dhe shendeti por Arens Rapushi
biologjia dhe shendetibiologjia dhe shendeti
biologjia dhe shendeti
Arens Rapushi4K visualizações

Mais de Xhesika Merko

Te ushqyerit por
Te ushqyeritTe ushqyerit
Te ushqyeritXhesika Merko
4.4K visualizações11 slides
Kuvendi i lezhes por
Kuvendi i lezhesKuvendi i lezhes
Kuvendi i lezhesXhesika Merko
3.8K visualizações5 slides
Guida turistike e vlores letersi por
Guida turistike e vlores letersiGuida turistike e vlores letersi
Guida turistike e vlores letersiXhesika Merko
5.4K visualizações6 slides
Emilia Romagna por
Emilia RomagnaEmilia Romagna
Emilia RomagnaXhesika Merko
179 visualizações5 slides
Uni cast,multicast,anycast,nat por
Uni cast,multicast,anycast,natUni cast,multicast,anycast,nat
Uni cast,multicast,anycast,natXhesika Merko
122 visualizações9 slides
Skernderbeu por
SkernderbeuSkernderbeu
SkernderbeuXhesika Merko
395 visualizações5 slides

Mais de Xhesika Merko(14)

Te ushqyerit por Xhesika Merko
Te ushqyeritTe ushqyerit
Te ushqyerit
Xhesika Merko4.4K visualizações
Kuvendi i lezhes por Xhesika Merko
Kuvendi i lezhesKuvendi i lezhes
Kuvendi i lezhes
Xhesika Merko3.8K visualizações
Guida turistike e vlores letersi por Xhesika Merko
Guida turistike e vlores letersiGuida turistike e vlores letersi
Guida turistike e vlores letersi
Xhesika Merko5.4K visualizações
Emilia Romagna por Xhesika Merko
Emilia RomagnaEmilia Romagna
Emilia Romagna
Xhesika Merko179 visualizações
Uni cast,multicast,anycast,nat por Xhesika Merko
Uni cast,multicast,anycast,natUni cast,multicast,anycast,nat
Uni cast,multicast,anycast,nat
Xhesika Merko122 visualizações
Skernderbeu por Xhesika Merko
SkernderbeuSkernderbeu
Skernderbeu
Xhesika Merko395 visualizações
Gjetja dhe zgjidhja e problemeve ne nje komjuter por Xhesika Merko
Gjetja dhe zgjidhja e problemeve ne nje komjuterGjetja dhe zgjidhja e problemeve ne nje komjuter
Gjetja dhe zgjidhja e problemeve ne nje komjuter
Xhesika Merko2.6K visualizações
Adresa IP por Xhesika Merko
Adresa IPAdresa IP
Adresa IP
Xhesika Merko1.2K visualizações
Modeli TCP/IP por Xhesika Merko
Modeli TCP/IPModeli TCP/IP
Modeli TCP/IP
Xhesika Merko2.7K visualizações
BIOS (BiosInputOutputSystem) por Xhesika Merko
BIOS (BiosInputOutputSystem)BIOS (BiosInputOutputSystem)
BIOS (BiosInputOutputSystem)
Xhesika Merko112 visualizações
Projekt Napoleon Bonaparti por Xhesika Merko
 Projekt Napoleon Bonaparti Projekt Napoleon Bonaparti
Projekt Napoleon Bonaparti
Xhesika Merko2.7K visualizações
Ndryshimet klimaterike dhe politikat menaxhuese por Xhesika Merko
Ndryshimet klimaterike dhe politikat menaxhueseNdryshimet klimaterike dhe politikat menaxhuese
Ndryshimet klimaterike dhe politikat menaxhuese
Xhesika Merko2.4K visualizações
Autocad por Xhesika Merko
AutocadAutocad
Autocad
Xhesika Merko316 visualizações
Zbatimi i rregullave te sigurimit teknik por Xhesika Merko
Zbatimi i rregullave te sigurimit teknikZbatimi i rregullave te sigurimit teknik
Zbatimi i rregullave te sigurimit teknik
Xhesika Merko6.9K visualizações

Muskujt e trupit te njeriut

 • 1. Muskujt e trupit te njeriut
 • 2. Cfare jane muskujt? • Sistemi muskulor është tërësia e muskujve të trupave të organizmave të gjallë dhe bëjnë të mundshëm lëvizjen e tyre. • Ato ofrojnë një shumëllojshmëri lëvizjesh. Rëndësia e muskujve në trupin e njeriut është e paçmueshme. Falë tyre, bilanci ruhet, muret e organeve të brendshme zvogëlohen dhe formohet zëri.
 • 3. Ndertimi,Funksioni dhe struktura • Secili nga muskujt është një organ i formuar veçmas. Ata kanë një formë, strukturë dhe funksion të caktuar. Muskulatura është e pajisur me enët e gjakut dhe fibrat nervore. Për çdo lëvizje, disa muskuj përgjigjen menjëherë. Gjatë çdo veprimi, ndodh shkurtimi i barkut muskulor. Për shkak të kësaj, tendonat tërheqin kockën pas tyre. Pra, kjo apo ajo lëvizje është bërë.
 • 4. Muskujt Skeletor • Ka edhe muskuj skeletorë. Çfarë është ajo është e njohur për të gjithë mjekët. Ky grup i muskujve është përgjegjës për mbajtjen e bilancit. Falë muskulaturës skeletore që një person mund të kryejë me saktësi dhe pa probleme lëvizje të ndryshme. Është e mahnitshme, por ndërsa njerëzit vetëm ulen akoma, dhjetëra muskuj të ndryshëm punojnë në trup. Muskulatura skeletore mund të kontrollohet. Aktiviteti intensiv çon në lodhje.
 • 5. Muskujt e Zemres • Muskujt e zemrës kombinojnë njëkohësisht disa funksione të muskujve skeletikë dhe të butë. Ata janë në gjendje të punojnë intensivisht dhe të tkurren. Muskujt e zemrës nuk ndihen të lodhur dhe punojnë gjatë gjithë jetës së tyre.
 • 6. Aktiviteti Muskular • Aktiviteti muskular është thelbësor për ruajtjen e shumë funksioneve jetësore, si qarkullimi i gjakut, frymëshkëmbimi, tretja dhe thithja e ushqimeve, dhe për shumë funksione të tjera që – edhe pse jo jetësore – kanë një rëndësi të madhe, si ruajtja e drejtqëndrimit, lokomocioni, të folurit etj.
 • 7. Dhimbjet e Muskujve • Dhembjet e muskujve vijnë nga shkaqe të ndryshme si nga ngritja e peshave, lodhja, mosbërja e aktiviteteve fizike, përdorimi i drogave etj. Dhembjet e muskujve janë një problem i vërtetë, si për sa i përket diagnostikimit, edhe për mundësinë e gjetjes së terapisë më të përshtatshme. Është i rëndësishëm konsultimi me mjekun. Në çdo rast, është e nevojshme që të kuptoni arsyet e mundshme për dhembjet e muskujve, duke treguar edhe mjetet që mund të përdoren për të përmirësuar shëndetin. Pa dyshim, një nga arsyet kryesore është stili i jetës. Ndryshe nga brezat e mëparshëm, sot lëvizet më pak dhe rrjedhimisht muskulatura është më e dobët dhe më pak e tonifikuar
 • 8. Joga • Ushtrimet dhe qendrimet e jogs mund te jene te dobishme pasi ndihmojne per te reduktuar stresin,nxitur gjumin dhe per te realiksuar muskujt.
 • 9. Kuriozitete rreth muskujve • Në mëngjes ne jemi një centimetër të gjatë më shumë se mbrëmje. • Muskuli më i fortë i trupit tonë është gjuha. • Jane te perbere nga 17 % uje