O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Zayıf Yönlerinizi Yönetme Şekli

205 visualizações

Publicada em

Gerçek olan şu ki , oldukça çok az insan zayıf yönleriniz neler olduğunu doğru biliyor. Ama bence zayıf yönleriniz hakkında bigi sahibi olma en azından fikir sahibi olmak bu durumu paha biçilemez bir öğrenme deneyimi şekli olur.

Publicada em: Negócios
  • Login to see the comments

Zayıf Yönlerinizi Yönetme Şekli

  1. 1. Univerist® Eğitim | Koçluk | Danışmanlık 19 Mayıs Mah. Atatürk Caddesi Turaboğlu Sok No:4/2 I Kozyatağı-Kadıköy I İstanbul 34736 I Türkiye T: 0216 706 1154 I F: 0216 386 8611 I E - Posta:info@univerist.com UNIVERIST EDUCATION COMPANY | BUSINESS SCHOOL | LEARNING ACADEMY | TECHNOLOGY SCHOOL Zayıf Yönlerinizi Yönetme Şekli www.univerist.com Gerçek olan şu ki , oldukça çok az insan zayıf yönleriniz neler olduğunu doğru biliyor. Ama bence zayıf yönleriniz hakkında bigi sahibi olma en azından fikir sahibi olmak bu durumu paha biçilemez bir öğrenme deneyimi şekli olur. Zayıf yönleriniz nelerdir ? Bu sorulan soru aslında genellikle mülakat sorusu olarak sorulur. Başka bir yerde karşınıza çıkması olağan bir durum , muhtemel bir soru değildir. Yani mesela karşı cinsinizle bir arkadaşlık kurmak istediğiniz zaman size böyle bir tarzda soru sorması beklenemez. Bu sorulan soru gerçekten tam bir mülakat sorusudur. Aynı zamanda da bgelmiş geçmiş en büyük adaya sorulan hakaret sorusudur. Nedeni ne mi ? Bu sorulan soru mülakatçının kendince oyun oynadığını zanettikleri ve kedi-fare oyununun aslında bir parçası olduğunu söylerler. Başvuran kişi hakkında çok şeyi ortaya çıkarmadığını söylerler. Fakat bu bakış açısından düşünmek, mülakatta önemli olan bir konuya gölge düşürüyor. Bizler kendilerimizi analiz etmek için yeterli zaman ayırmıyoruz ve gelişmek için bir harekette bulunmuyoruz. Bu hataya düşmememiz gerekir. Zayıf yönleriniz nelerdir diye sorulduğunda nasıl cevap vermeliyiz? Bu sorulan sorunun küçük şekilde veya geçiştirerek verilicek bir cevapları yok. Doğru verilmesi gereken bu cevabı vermek için bu sorunun üzerinde oldukça biraz vakit harcamak gerekir. Bence kendinize bu soruları yöneltin .  Geçmişte yaşadığım başımdan geçen en büyük problemler neler oldu? Bu problemler karşılatığımda karşısında durabildim mi , ne yaptım ve yaptığım bu şeylerden hangisi/hangileri bu problemlere katkıda bulunmuştur?  Hangi durumlar beni oldukça çok rahatsız ediyor? Neden ne olabilir?  İnsanlar beni eleştirdiği zaman ortaya çıkan bu durumda ana fikir ne olmuştur?  Bu zayıflığımı nasıl yenebilirim? Veya bu bir kişilik problemi ise bununla savaşmaya nasıl devam ederim? Ben sizden biraz önce davranmak istiyorum. Önden gidenin burnu kopabilir ama yalan söylemezsem eğer burnum uzamaz da ve önden gitmemin o zaman hiç bir sakıncası olmaz.Aslında anlatmak istediğim size şu: dürüstlük! Zayıf yönlerinizin neler olduğunu düşünüp üzerinde dururken önce kendinize karşı dürüst olmalısınız. Beni örnek alalım. En zayıf yönlerimden birinin gereksiz yere gereksiz derecede bir ara bulucuculuk yapmam olduğunu fark ettim. İnsanların aslında duyması gereken şeyleri onlara söyleyemiyorum. Bir konu ne kadar çok kötülerse tam tersinin söylüyorum.İşte bu da takım liderliği yaparken de bana oldukça büyük bir problem ortaya çıkarıyor. Bu zayıf olan yönüm bana çok zarar veriyor.
  2. 2. Univerist® Eğitim | Koçluk | Danışmanlık 19 Mayıs Mah. Atatürk Caddesi Turaboğlu Sok No:4/2 I Kozyatağı-Kadıköy I İstanbul 34736 I Türkiye T: 0216 706 1154 I F: 0216 386 8611 I E - Posta:info@univerist.com UNIVERIST EDUCATION COMPANY | BUSINESS SCHOOL | LEARNING ACADEMY | TECHNOLOGY SCHOOL Ama bunu fark ettiğimden beri ayarlamalarımı yaptım. Örneğin yapıcı eleştiri yapmadan önce büyük hazırlık yapıyorum. Zaman zaman sesli olarak pratik yapıyorum ve de gerekli olduğunda hayır demeyi öğrendim. Bu zayıf yönümü düzeltmek için de ayrıca bir geribildirime ihtiyaç duydum. Geribildirim olmazsa olmazımızdır. Yalnızca geribildirim almak da yeterli değildir. Ayrıca bir çaba da sarf etmeniz gerekir.

×