O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Yöneticiliğe İlk Adımı Atmak

168 visualizações

Publicada em

Bu konu tamiyle takım ve de misyon ile ilgilidir, bu sebepten dolayı misyonun ne olduğunu, ne anlama geldiğini bildiğinizden emin olmalısınız. Başarmanızı istedikleri misyon nedir , cidden neydibu istedikleri misyon ? Bu takımı yönetmede oldukça çok etkili olabilir.

Yöneticiliğe İlk Adımı Atmak

  1. 1. Univerist® Eğitim | Koçluk | Danışmanlık 19 Mayıs Mah. Atatürk Caddesi Turaboğlu Sok No:4/2 I Kozyatağı-Kadıköy I İstanbul 34736 I Türkiye T: 0216 706 1154 I F: 0216 386 8611 I E - Posta:info@univerist.com UNIVERIST EDUCATION COMPANY | BUSINESS SCHOOL | LEARNING ACADEMY | TECHNOLOGY SCHOOL Yöneticiliğe İlk Adımı Atmak www.univerist.com 1 – Öncelikli olarak misyon ve vizyon. Bu konu tamiyle takım ve de misyon ile ilgilidir, bu sebepten dolayı misyonun ne olduğunu, ne anlama geldiğini bildiğinizden emin olmalısınız. Başarmanızı istedikleri misyon nedir , cidden neydibu istedikleri misyon ? Bu takımı yönetmede oldukça çok etkili olabilir. Bununla beraberinde ise bunu yaparken kendi “büyük siz’i” işin içine sokmaktan çekinmeyin. Bu benim babamın her zaman yaptığı , anlattığı ve yapmamızı istediği şeydir. Sizin büyük tarafınız takım, misyon ve kurum açısından yaptığı şeyin doğru olduğunu düşünen tarafınızdır. Ve “küçük tarafınızı” artık başka bir kenara koymanın vakti geldi. Bu parça aslında bizim egomuz; bizi herkesin zeki olduğumuzu, ne kadar yetenekli olduğumuzu ve de yeni lider olmayı nasıl da hak ettiğimizi kabullenmesini isteyen parçamız. 2 – Artık birşeyleri umursamayı ve takımı önemsemeyi öğrenin. Herkes aynı bir şey , aynı olaylar tarafından motive olmaz. Yani sizin onları motive eden olayları , olguları ne motive ediyorsa onu bulmanız ve de o hissi ortaya çıkarmanız sizin elinizdedir. Örneğin spor salonunda bazı insanlar “Hadi Ahmet, yapabilirsin” gibi şeylerden motive olurlar. Ama ben onunla motive olmam. Bunu bana yaptıklarında tepem atar. 3 – iki şekilde odaklanın. Öncelikle işte: sadece üç önceliğiniz olsun ve onlara odaklanın ve onları halledin. İnsanlar gerçek anlamda bu üç öncelik çevresi sayesinde başarıyı yakalayabilirler ve ayriyetten siz de kendinizi çok fazla dağıtmadığınızdan dolayı kontrolde hissedeceksiniz. Daha sonra ki aşamda ise, odaklanmanın diğer bir yolu olan prensiplere liderlik etmek ve de bu olağan durumlara çok kural koymamaktır. Eğer kural koyarsanız onları da yönetmek zorunda kalırsınız ve insanları da onlardan sorumlu tutmak zorunda olursunuz. Yani eğer “kimse benim iznim olmadan seyahate çıkamaz” kuralını koyarsanız; bir bakarsınız çıkmaz yoldasınız veya kötü bir insana aniden dönüştünüz. 4 – Sakin ve sabırlı olmayı ihmal etmeyin. Sadece bu takımınızla değil bununla beraberinde kendinizle de. Bir şeyde , bir olağan durumla yeniyseniz hatalar illaki olacaktır. Bu yüzden hızlı gitmeyip , biraz yavaşlamalı ve hüsrana uğramamalısınız. Hüsrana uğrarsanız eğer bunu takımla başa çıkış şeklinize yansıtmayın. Şimdiden başarılar dilerim.

×