O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Stres Nedir ve Stresi Nasıl Yönetiriz?

432 visualizações

Publicada em

Sözlüğe bakıcak olursak stres aslında zihinsel, duygusal veya fiziksel bir bağdaştırılan bir bağ veya gerginlik olarak bilinir ve tanımlanır. Birçoğumuzun olduğu gibi o gün içinde yapması gereken oldukça çok şeyi bulunuyor ve bu durumda strese neden oluyor. Bazen kendimizi koşu bandında kala kalmış bir tür fare gibi hissediyoruz. Bunun nedeni aslında finansal bir güvensizlik, travmatik bir deneyim, içinde kişisel çatışmalar veya yaşamımızda bir çok şey isteyen rutin, monotonlaşmış işler olabilir. Stresin bize verdiği etkileri uzun bir dönemde vücudumuz için yorucu hale gelebiliyor. Daima sahip olduğumuz stres kötü etkileride sağlık bozukluklarına, duygusal problemlere, uyku düzensizliğine, depresyona veya gergin ilişkilere sebep olabilir. Stres yönetmek dediğimiz şey aslında işte tam da bu sorunların , nedenlerin çözümüne ilişkindir.

Publicada em: Negócios
  • Login to see the comments

Stres Nedir ve Stresi Nasıl Yönetiriz?

  1. 1. Univerist® Eğitim | Koçluk | Danışmanlık 19 Mayıs Mah. Atatürk Caddesi Turaboğlu Sok No:4/2 I Kozyatağı-Kadıköy I İstanbul 34736 I Türkiye T: 0216 706 1154 I F: 0216 386 8611 I E - Posta:info@univerist.com UNIVERIST EDUCATION COMPANY | BUSINESS SCHOOL | LEARNING ACADEMY | TECHNOLOGY SCHOOL Stres Nedir ve Stresi Nasıl Yönetiriz? www.univerist.com Sözlüğe bakıcak olursak stres aslında zihinsel, duygusal veya fiziksel bir bağdaştırılan bir bağ veya gerginlik olarak bilinir ve tanımlanır. Birçoğumuzun olduğu gibi o gün içinde yapması gereken oldukça çok şeyi bulunuyor ve bu durumda strese neden oluyor. Bazen kendimizi koşu bandında kala kalmış bir tür fare gibi hissediyoruz. Bunun nedeni aslında finansal bir güvensizlik, travmatik bir deneyim, içinde kişisel çatışmalar veya yaşamımızda bir çok şey isteyen rutin, monotonlaşmış işler olabilir. Stresin bize verdiği etkileri uzun bir dönemde vücudumuz için yorucu hale gelebiliyor. Daima sahip olduğumuz stres kötü etkileride sağlık bozukluklarına, duygusal problemlere, uyku düzensizliğine, depresyona veya gergin ilişkilere sebep olabilir. Stres yönetmek dediğimiz şey aslında işte tam da bu sorunların , nedenlerin çözümüne ilişkindir. Bazılarımız genellikle stresten kurtulmak yerine kaçmayı denerler bunun için ilaçlara, alkole veya sigaraya kaçar. Ama bu olağan durumu sadece bu durumu daha da çok kötüleştirir. Stresi yönetmenin , kontrol altına almanın yolu nedir? Stresin bazı sebepleri ve onlardan nasıl kaçınılması gerektiğini anlatmamıza izin verin. Stres yönetiminiz için bilmeniz gerekenler. 1 – En önemli madde Güvensizlik. Asla unutulmaması gerekir ki kimsenin kimseye tam bir güvencesi yoktur. Zaman ve plansız olan tahmin edilemeyen olaylar her zaman hayatımızda yer alır. Güvensizlik nedeniyle oluşan stresle başa çıkmanın en iyi yollardan biride arkadaşa açılmaktır. Queen Üniversitesi öğretim üyeleri araştırmacıları yakın ilişkide beraber olan partnerler arasındaki duygusallaşmış olan yük paylaşımının kanıtını bulup belgelediler. Çalışmada doktora adayı Jessica Lougheed sevilen biriyle gerçekleşen güçlü bir ilişkinin zor durumlarda stresi azalttığını ortaya koydu. Bu sadece duygusal rezervleri kurutur. Ve korktuğunuz şey belki de hiç gerçekleşmeyecek. Sadece bugüne odaklanın, çünkü yarının kendine ait problemleri zaten olacak. 2 – Acımasız Rutin, monotonlaşmış İşler. Rutininiz gününüzde trafik, çalışma , işler ve çocuk bakımı veya yaşlı bakımı da içerebilir. Bu durumların hiçbiri hiçbir şekilde durdurulamaz. O zaman bu durumda kaçınmak için neler yapabilirsiniz? Kendinize biraz zaman ayırın ,biraz vakit vermeyin vakti gelmiştir belki , düzgün bir şekilde dinlenin, önceliklerinizi, önemli detaylarınızı belirleyin ve yaşamınıza uygulayın. Yaşamınızı basitleştirmek , kolay hale getirmek sizin maliyetlerinizi oldukça çok azaltacaktır, böylece işte bulunduğunuz az vakit geçirirsiniz ve ailenizi yönetmeye , onlarla ilgilenmeye daha fazla vakit bulursunuz. Bu size huzur ve mutluluk verebilir.
  2. 2. Univerist® Eğitim | Koçluk | Danışmanlık 19 Mayıs Mah. Atatürk Caddesi Turaboğlu Sok No:4/2 I Kozyatağı-Kadıköy I İstanbul 34736 I Türkiye T: 0216 706 1154 I F: 0216 386 8611 I E - Posta:info@univerist.com UNIVERIST EDUCATION COMPANY | BUSINESS SCHOOL | LEARNING ACADEMY | TECHNOLOGY SCHOOL 3 – İçinizde Kişisel Çatışmalar. Kişisel çatışmalar özellikle iş yerinde olduğunda stresli olabilir. Bir anlaşmazlık çıktığında sakin kalmaya çalışın. Kendinizi diğer insanın yerine koyun ve iki tarafın da durumunu anlayın. Anlayışlı ve affedici olun. Affetmek mutluluk, sağlık ve barış getirir. Stres yönetimi için de mutluluk direksiyonu sabit tutmanızı sağlar.

×