O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

İş Bulamamanızın Nedenleri Nedir?

111 visualizações

Publicada em

İş bulamıyorum isimli yazılar yazarken hep bir tedirginlik yaşıyorum. İş bulamıyorum diyen bireylerin profilini çizerken beni iş bulamayan kişileri küçümsediğim şeklinde azarlayan yorumcular oluyor. Yorumlarda “Bu işçinin değil, işverenin hatası”, “hatalı olan iş arama sistemi” diyerek yapıştırıyorlar yorumu.

Publicada em: Carreiras
  • Entre para ver os comentários

İş Bulamamanızın Nedenleri Nedir?

  1. 1. Univerist® Eğitim | Koçluk | Danışmanlık 19 Mayıs Mah. Atatürk Caddesi Turaboğlu Sok No:4/2 I Kozyatağı-Kadıköy I İstanbul 34736 I Türkiye T: 0216 706 1154 I F: 0216 386 8611 I E - Posta:info@univerist.com UNIVERIST EDUCATION COMPANY | BUSINESS SCHOOL | LEARNING ACADEMY | TECHNOLOGY SCHOOL İş Bulamamanızın Nedenleri Nedir? www.univerist.com İş bulamıyorum isimli yazılar yazarken hep bir tedirginlik yaşıyorum. İş bulamıyorum diyen bireylerin profilini çizerken beni iş bulamayan kişileri küçümsediğim şeklinde azarlayan yorumcular oluyor. Yorumlarda “Bu işçinin değil, işverenin hatası”, “hatalı olan iş arama sistemi” diyerek yapıştırıyorlar yorumu. Benim de buna eleştirilerim var ama aslında bu doğru. İşletmelerin istekleri gerçekçi olmayabilir. İş pazarı oldukça korkunç olabilir ve birkaç işe alım uzmanları en sert görünenimizi bile gözyaşları içerisinde bırakabilir. (evet, beni de!) Çoğu iş bulamıyorum diyen birey, her şeyi doğru yapar ve bu onların yeni bir iş edinmek için boşa çabaladıkları manasına gelir. Bütün bu gerçeklere rağmen sağlam tavsiyelerden kaçınan bireyler genelde kendilerini topuklarından vururlar. Bugünün konusu bu değil ama. 2013 yılında İnsan Kaynakları bölümünde doktorası olan John Sullivan işe alınmanın neden acı verici bir şekilde güç olabileceğini açıklamak için veri analizi kullandı. Onun fikri İş bulamıyorum bireyleri eğer rakamlardan az da olsa anlıyorsa iş aramanın gerçekleriyle başa çıkmaya daha hazırlıklı olacakları konusundaydı. Bunu onaylıyorum, inanıyorum ki bir kariyer koçunun sunabileceği en iyi hizmet yüksek dozajda gerçekliktir. Çünkü sistemin adaletli olmadığına yorum yapmak yeterli olmadığı gibi iş bulma hedefinizi de çözmez. Kariyer önerilerinin amacı aracıyı vurmak değil, onun yerine gerçekliğin nasıl işinize yarayacağını bulmak. Arıyorum ama iş bulamıyorum diyenler! Bunları denemeyi unutmayın! İşte Sullivan’ın değindiği püf noktalardan bazıları: (Evet, birkaçını kendim için denedim ama bilgim sistematiktir ve onunki ise bilimseldir.)  Çoğu özgeçmiş ortalama olarak aynı görev için 250 özgeçmişle yarışır, yani kalifiye olduğunuzdan gerçekten emin olmanız lazım.  Siteler tarafından verilen CV’lerin %75’i işe alım sistemince reddedilir. Eğer bir mülakata girmek istiyorsanız CV’nizi insanların gözlerinin önüne koyun. ( Ya çevre! Ya çevre!)
  2. 2. Univerist® Eğitim | Koçluk | Danışmanlık 19 Mayıs Mah. Atatürk Caddesi Turaboğlu Sok No:4/2 I Kozyatağı-Kadıköy I İstanbul 34736 I Türkiye T: 0216 706 1154 I F: 0216 386 8611 I E - Posta:info@univerist.com UNIVERIST EDUCATION COMPANY | BUSINESS SCHOOL | LEARNING ACADEMY | TECHNOLOGY SCHOOL  CV’ niz sadece 3-6 saniye arasında bakılacak. Bu nedenle çarpıcı olan bilgi en başta olmalıdır. Genelde “hedefimiz” en başta oluyor. ( 22 yıl sonra kendimi Miami’nin yüksek katlı binalarının en yukarısında görüyorum) Bu olmamalı ! Asla olmamalı ! Sakın!  Amatörce alınmış bir mail adresi sizi diskalifiye edebilir. Gerçek bir öykü dinlemek ister misiniz? Bir defasında bana partikiziayca@……com mail adresiyle CV gönderildi. Hatta daha da kötüsü, kız alanında lider bir işletmenin mühendislik alanı için başvuruyordu. Eminim o sistemler senin tarafından güzel test edilirdi!  Sizlerin LinkedIn profiliniz önemli. Sullivan insan kaynakları uzmanlarının zamanlarının ortalama olarak %19’unu sıradan bir şekilde profil fotoğrafınıza bakarak harcadığını gösteren veriler ortaya koyuyor. Bu bence yeterli.  ‘’CV’niz iş ilanına uygun olsa bile reddedilebileceğinizin farkında olun. Bir de bu yetmezmiş gibi, adayların başvurduğu kurum pozisyonu tanımlarının birçoğu basit bir şekilde yazılmış oluyor ya da iş ilanı verildiğinde süresi geçmiş oluyor. Bu nedenle bir aday bütün iş ilanını okumak için gerekli olan süreyi harcasa bile reddedilebilirler, çünkü tam onlar başvurduktan sonra insan kaynakları uzmanı tamamen değişik özellikler istemeye karar verdi. (Sullivan 2013).”  Hiç kimse sizin CV’nizi dosyada tutmuyor. İnsan kaynakları uzmanına göre pozisyon uygun değil ama o sizin CV’nizi dosyada tutacak ve daha uygun bir iş fırsatı geldiğinde sizi bilgilendirecek. Hadi canım sende . İhtimal bile yok. Bütün tuhaflıklar hepimize karşı yığıldığından dolayı iş arayan adaylar için kabul etmesi zor olabilecek gerçekleri göz ardı etmemek bir yükümlülüktür. Akıllı bir şekilde direnin ve işi alırsınız. Eğer bir koçun önerileri işe yaramadıysa, bir başkasının fikirlerini deneyin. Eğer her iş arama uzmanı aynı fikri söylüyorsa, o zaman belki de o şeyi dinlemelisiniz. Profilinde fotoğrafı olmayan adaylar ... Şimdi ne yapacağınızı biliyorsunuz!

×