Proiect de lecţie
Cadru didactic: Moraru Svetlana
Instituția de învățământ: IPLT Sireți.
Disciplina: matematica.
Clasa: V-a
Durata lecţiei: 45 min
Unitatea de învăţare: Elemente de geometrie.
Subiectul lecţiei: Cuboidul, cubul și piramida
Tipul lecției: Lecţia de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor.
Competențe specifice:
3.1. Identificarea și aplicarea în diverse contexte, inclusiv în comunicare, a terminologiei aferente noțiunilor geometrice și
unităților de măsură studiate.
3.2. Identificarea, caracterizarea prin descrierea unor configurații geometrice, a unor figuri, corpuri geometrice și elemente ale
acestora în situații reale și/sau modelate.
3.3.Utilizarea instrumentelor geometrice pentru a măsura sau a construi/desena configurații geometrice în diverse contexte.
3.4. Confecționarea din diferite materiale a figurilor geometrice plane și a corpurilor studiate. Obiectivele operaționale:
O1 – Să enumere elementele ce formează corpuri geometrice;
O2 – Să recunoască figurile și corpurile geometrice în desenele propuse
O2 – Să compare figurile și corpurile geometrice după criteriul vârfurilor, unghiurilor și laturilor;
O3 – Să construiască cuboidul și cubul și să descrie caracteristicile pentru a le recunoaște;
O4 – Să confecționeze un cub după desfășurarea lui.
Tehnologii didactice:
Forme: frontală, individuală, dirijată.
Metode: : învăţarea prin descoperire, conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, munca independentă, joc de rol.
Mijloace de învăţământ: tabla, prezentarea geogebra.org, manualul Matematică, clasa a V-a, Ion Achiri ş.a., Chişinău, 2020.
Tipul evaluării: evaluare orală, frontală, individuală, observarea sistematica a rezultatelor elevilor, aprecieri verbale.
Scenariul didactic
Momentele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Evaluarea
EVOCAREA
1.Moment
organizatoric
2
minute
Creez condiţiile optime necesare
desfăşurării eficiente a lecţiei de
matematică.
Elevii îşi pregătesc pe banca
cărţile şi caietele de
matematică.
2.Captarea atenţiei 5
minute
Verific modul de efectuare al temei
pentru acasă.
Dacă elevii au întrebări la tema pentru
acasă, atunci le explic repetat.
Elevii vor fi introduși în
atmosfera lecției prin
intermediul discuțiilor pe
marginea rezolvării
exercițiilor pentru acasă și
își exprimă părerile pentru
rezolvarea exemplului cu
bețișoarele
Conversația Evaluare orală
3.Anunţarea temei 1
minute
Voi anunţa tema şi obiectivele lecţiei,
astfel încât acestea să fie pe înțelesul
elevilor.
Elevii deschid caietele și
notează data, „Tema în
clasă“ și subiectul lecției:
Cuboidul, cubul și
piramida
explicaţia
REALIZAREA SENSULUI
4. PREDAREA
INVATAREA
10
minute
Examinați desenele. Ce corpuri
geometrice studiate
sugerează aceste
obiecte?
Elevii răspund la întrebări
recunoscând corpurile
geometrice studiate
Elevii notează în caiete
noțiunile și semnele
referitoare la tema data.
Conversația Evaluare orală
Observarea
sistematica a
răspunsurilor
elevilor
Cuboidul sau paralelipipedul
dreptunghic are:
-6 fețe;
-8 vârfuri;
-12 muchii.
Din fiecare vârf al cuboidului pornesc 3
muchii.
Lungimile acestor muchii se numesc
dimensiunile cuboidului, mai exact
lungimea - L, lăţimea - l şi înălţimea
cuboidului - h.
Cubul este paralelipipedul dreptunghic
cu muchiile de lungimi egale. Cubul are:
-6 fețe;
-8 vârfuri;
-12 muchii.
Din fiecare vârf al cuboidului pornesc 3
muchii.
Lungimile acestor muchii au aceeași
lungime, mai exact lungimea – L=a,
lăţimea – l=a şi înălţimea cuboidului –
h=a.
Piramida este un corp geometric în care
muchiile fiecărei fețe formează un
triunghi, iar baza un poligon
Elevii construiesc in caiețele
figurile și corpurile
prezentate după un algoritm
prezentat de profesor la
tablă
Piramida patrulateră
are drept bază o
suprafaţă patrulateră și
are:
-5 fete;
-5 vârfuri, 4 la bază și 1
al piramidei
-8 muchii.
Se citește: VABCD
Piramida triunghiulară are bază
triunghiulară și are
-4 fete;
-4 varfuri, 3 la bază
și 1 al piramidei
-6 muchii.
Se citește: VABC
Cum construim un cub sau cuboid?
1.Construim un pătrat sau dreptunghi,
apoi din mijlocul pătratului sau
dreptunghiului (intersecția diagonalelor)
spre dreapta-sus construim alt pătrat sau
dreptunghi, identic cu primul.
2. Unim vârfurile corespunzătoare ale
celor două pătrate sau dreptunghiuri.
3. Cu radiera „întrerupem” muchiile care
nu se văd în spațiu.
Cum se notează un cuboid sau un cub?
- când scriem denumirea cuboidului,
primului vârf de pe fața de jos îi
corespunde primul vârf de pe fața de sus,
celui de-al doilea vârf de pe fața de jos îi
corespunde al doilea vârf de pe fața de sus,
celui de-al treilea vârf de pe fața de jos îi
corespunde al treilea vârf de pe fața de sus,
celui de-al patrulea vârf de pe fața de jos îi
corespunde al patrulea vârf de pe fața de
sus.
Prezentarea pe platforma
geogebra.org a corpurilor studiate
REFLECȚIE
5. Consolidarea
materiei și
formarea
capacităților
10
minute
Propun elevilor să numească toate
elementele corpurilor geometrice
reprezentate la sarcina 1 și 2 pag. 181
Elevii vor rezolva sarcinile
primite individual, după
care doritorii construiește un
cerc conform datelor.
Explicaţia
Conversaţia
Exerciţiul
Evaluarea verbală
Observarea
sistematică
6. Aplicații 10
minute
Propun spre rezolvare următoarele
sarcini :
Exercitiul 5,6, pag. 182
Elevii rezolvă sarcina
propusă, la tablă un elev,
ceilalți independent
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Observarea
sistematica a
rezolvării elevilor
7. Evaluarea 5
minute
Propun rezolvarea următoarei sarcini :
Exercitiul 15, pag. 1
Elevii vor rezolva sarcina
primită independent, după
care verificăm
Conversaţia
Explicaţia
Evaluare verbală
8. Bilanțul
2
minute
Ce am realizat noi azi la lecție?
Noi azi am studiat câteva corpuri
geometrice:
Cuboidul, cubul, piramida
Am studiat cum se construiesc și cum se
notează corect.
Fixez pe tablă:
De rezolvat ex. 3, pag. 181 și de
construit un cub după desfășurarea lui
Multumim! La revedere!
Elevii răspund la întrebări
Elevii noteaza tema pentru
acasa
Fiecare elev primește căte o
foaie cu desfășurarea
cubului pentru decupare și
confecționarea unui cub
Conversația
Raspunsuri orale
Analiza activității