O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

FMP Eğitimi Bölüm 7.pdf

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
FMP Eğitimi Bölüm 6.pdf
FMP Eğitimi Bölüm 6.pdf
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 24 Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Mais de SeyfettinColak (20)

Anúncio

Mais recentes (20)

FMP Eğitimi Bölüm 7.pdf

 1. 1. FMP EĞİTİMİ 7.BÖLÜM Esat BAŞARAN
 2. 2. DERS 14 ŞİMDİ DEĞİŞİME KENDİNİZDEN BAŞLAYIN 21.01.2023
 3. 3. 21.01.2023 Evlilikte genellikle kişiler eşinin kendisine ayak uydurmasını ister. "Boş ver maç izlemeyi de aç şu TV kanalını. Benim dizimi birlikte izleyelim." gibi. Eşinin kendisine uymasını bekleyenler boşa kürek çekerler. Çünkü evleninceye kadar edinilmiş olan davranışların ve alışkanlıkların evlilik sürecinde hemen değiştirilmesi oldukça zordur. Bu zorlamalar da eşler arası iletişimi etkiler. Kişinin kendini değiştirmesi, eşinideğiştirmekten daha kolaydır. Daha kolay olmakla birlikte daha da etkili bir yoldur. Basit gibi görünen bir damak zevkini bile değiştirmek zordur. Anne evinde hiç acı yememiş bir kişiye "acı yemeye alışsan ne olur?" gibi bir cümle ile onca yıllık alışkanlığını değiştirmesi ile ilgili beklentinin dile getirilmesi çok anlamsızdır.
 4. 4. 21.01.2023 Eşi sarımsak yemeye alışıncaya kadar kişinin kendisini sarımsak yememeye alıştırması daha kolaydır. Bu durumlarda fedakarlığı hep aynı kişiden beklemek iletişimde çatışmalara neden olur. Örnekte olduğu gibi, eşinizden istediğiniz davranışlar için öncelikle sizin örnek olmanız gerekir. Sabah evden çıkarken sizi öperek göndermesini istiyorsanız, önce siz onu öpün. Eşinizin dişini firçalamadan yatağa girmemesini istiyorsanız, önce siz dişlerinizi fırçalayın. Örnek olarak öğretme veya model alarak öğrenme yöntemi davranışların kalıcılığı için daha geçerlidir. Çocuklarımızın da ileride sahip olacakları anne baba ve eş rol davranışlarını bizi modelleyerek öğrendikleri unutulmamalıdır. Hata yapmak insanın özelliklerinden biridir. Elbette her insan hata yapar. "Hatasız kul olmaz." sözü boşuna söylenen bir söz değildir. Yapılan bir hatayı o kişinin bütün yönlerine genelleştirmek, onu her gün aynı hatayı tekrarlıyor olarak görmek, evlilikte sorunlara neden olur.
 5. 5. 21.01.2023 Yaşanan bir hata karşısında "Sen hep böylesin.", "Hiç değişmedin." şeklindeki sözler eşin davranışına yönelik olmayıp, sorunu genelleştiren ve eşin kişiliğini hedef alan sözlerdir. Sorunu çözmek, eşinin hatalı davranışını düzeltmek isteyen bir kişi, hatayı yapanın kişiliği üzerinde değil de hatalı davranışı üzerinde durmalıdır. Bir hatalı davranışta "Sen hep böylesin." sözü ile kişiyi eleştirmek sorunu ortadan kaldırmaz, hatta sorunu çözülemez hale getirebilir. Bunun yerine hatalı davranış masaya yatırılmalı, hatalı davranışın nedenleri ve nasıl ortadan kaldırılabileceği üzerinde durulmalıdır. Eş eve geç gelmişse onun eve geç gelmesi veya geç gelmesinin nedenleri ele alınmalıdır. Geç kalmasının nedeni arabasında yaşanan bir sorun dolayısıyla yolda kalması olabilir. Yolda kalması sebebiyle de birçok sıkıntı yaşamış olabilir. Eş eve gelir gelmez halini, hatırını ve geç gelme nedenini sormak yerine "Zaten arkadaşların benden daha kıymetli.
 6. 6. 21.01.2023 Senin yanında benim hiç değerim yok. " şeklinde bir yaklaşım sergilenirse karşılığında sinirlilikle "Evet, değerin yok." türü cevap alınabilir. Bu da eşler arası iletişimi çatışmalı hale getirir. Hatalı davranış yerine kişiliğe yapılan saldırılar, kişinin savunma duygularını ve öfkeyi harekete geçirir. Bu duygular, yapılan hatalı davranışı gölgede bıraktığı için hatalı davranış veya sorun çözülememiş olur. Sarf edilen sözler ve yansıtılan davranışlar hatalı davranışı düzeltmeye yönelik olmalı, eşin kişiliği eleştiri ile yıpratılmaya çalışılmamalıdır. Eşlerden Duyulan Her Konudaki Memnuniyeti Dile Getirilmeli.. Erkeklerin iletişiminde kendisine olan öz güveni çok önemlidir. Öz güveni olan kişi kendini inkar etmez, dürüsttür, duygularını ifade eder, istediği amaca ulaşabilir, kendisi adına seçim yapabilir ve kendine güvenir.
 7. 7. 21.01.2023 Öz güveni olmayan kişi ise duygularına karşı dürüst değildir. Hedeflediği amaçlara ulaşamaz. Başkalarının kendisi adına seçim yapmasına izin verir. Öfke duyar ve kaygılıdır. Öz güveni olan bir insan, ne saldırgan bireyler gibi çevresindekileri kırar, küçük düşürür, ne de çekingen bireyler gibi kendini küçük görür. Öz güven sağlayamamış erkekler, öz güveni sağlamak için çevredeki insanlardan daha çok eşine karşı saldırgan davranışlarda bulunur. Eşiyle çatışmalı ilişkileri tercih eder. Eşini ezme, onunla dalga geçme, onu yok sayma, değersiz kılma, beğenmeme, başkalarıyla kıyaslama, yaptıklarından hoşlanmama gibi yoları tercih eder. Hatta fiziksel şiddet dahi uygulayabilir. Kendisi ise küçük şakaları ve eleştirileri bile kaldıramaz. Eşini bu duruma getirmek istemeyen bir kadın, eşini aşağılayıcı, azarlayıcı, ondan şikayetçi söz ve davranışlardan kaçınmalıdır. Bu tür söz ve davranışlar yerine eşinin kendine güvenini sağlayıcı söz ve davranışları tercih etmesi daha yapıcıdır.
 8. 8. 21.01.2023 Sık sık eşinden memnun olduğunu söylemeli ve bunları davranışlarıyla desteklenmelidir. "Bir söyle iki dinle. Çünkü bir ağzımız iki kulağımız var." İnsanın bir dinleyiciye ihtiyacı vardır. Kişinin benlik saygısını geliştirmesi ve sağlıklı iletişim kurabilmesi için dinleme önemlidir. Çevrenize baktığınızda kimlerden daha çok hoşlanırsınız? Kimlerin çevrenizde veya yanınızda olmasını istersiniz? Dertlerinizi kimlerle paylaşmak istersiniz? Şüphesiz, sizi dinleyen veya iyi dinleyici olan kişileri tercih edersiniz. Dinleme edilgin ve etkin (aktif) dinleme olarak ikiye ayrılır. Edilgin dinleme sözel tepki vermeden karşıdakini dinlemedir. Anlatan kişi karşısındakinin kendisini anlayıp anlamadığını kestiremez. Dinleme aktivitesi hiç tepki vermeden gerçekleştiği için iletişim yeterince sağlanmaz. Aktif dinleme ise bir kişinin dikkatini dağıtmadan, karşısındakini önemsediğini ona hissettirerek dinlemesi demektir.
 9. 9. 21.01.2023 Eşler arası ilişkilerde eşi dinlemek önemli bir yere sahiptir. Çünkü dinlemek ilgilenmek, değer vermek, sevmek demektir. Dinlemek karşıdaki kişiye "Sana değer veriyorum.", "Seni önemsiyorum." mesajı verir. Dinlememek ise "Sen Benim için değersizsin." mesajı içerir. İş yerinde önemli bir sorununuzu müdürünüze anlatırken müdürünüzün bir taraftan maç izlemesini, bir taraftan da sizi dinlemesini nasıl karşılarsınız? Pek hoşunuza gitmeyeceği düşüncesindeyiz. Bu manzara karşısında sizde değersizlik hisleri oluşabilir. Eşler arasındaki ilişkilerde de aynı durum söz konusudur. Kendini değersiz hisseden kişi her zaman çatışmaya hazır demektir. Evlilikte karşılaştığınız sorunları daha kolay ve daha kısa sürede çözmek veya evliliğin kalitesini artırmak istiyorsanız, eşinize değer vermeli ve bunu gösterebilmek için de onu aktif dinlemelisiniz. Özellikle eşinizin bir sorunu olduğunda etkin dinlemelisiniz. Rahat bir şekilde kendini ifade edemeyen eşiniz bu etkin dinleme karşısında sorununa ilişkin duygularını tam olarak aktarabilir. Eşler arası sorunların çözülmesi eşlerin karşılıklı konuşabilmesine, karşılıklı konuşmanın etkisi de aktif dinlemeye bağlıdır.
 10. 10. 21.01.2023 Eşler Birbirlerinin Özelliklerini Dikkate Almalı ve Kendi Özellikleriyle Kıyaslamamalıdır.. Eşler sağlıklı bir iletişim için, öncelikle kişisel özellikler açısından birbirlerinden farklı olduklarını bilmeli ve bu parkurları kabul etmelidir. Bu farklılıkları dikkate alarak eşine davranmalıdır. Örneğin, bir kadının erkekler için arabanın önemli olduğunu, bir erkeğin de kadınlar için ev eşyasının veya güzel görünmenin öncelikli olduğunu bilerek davranışta bulunman sağlıklı iletişim için önemlidir. Kadınlar için aşk önemliyken erkekler için aşkla beraber mantık da önceliklidir. Eşler kendi önceliklerini eşinin öncelikleri ile kıyaslamamalı eşinin önceliklerini hafife almamalıdır. Yoksa sıklıkla iletişim kazaları yaşanır.
 11. 11. 21.01.2023 Yeni elbise alan ve bunu eşine göstermek için heyecanla eşini bekleyen bir kadın eşi gelir gelmez bu heyecanını eşiyle paylaşmak ister. Büyük bir heyecanla elbisesini gösteren kadının eşinin "Ne gerek vardı elbise almana.", "Zaten birçok elbisen var.", "Dolap elbiseden geçilmiyor.", "Para harcayacak yer arıyorsun." türü cümleleriyle karşılaşması onu hayal kırıldığına uğratır. Kadın bunu değersizlikle özdeşleştirir. Sonuçta çatışmalı iletişim başlar. Bunun yerine "Çok güzel olmuşsun. Sana da çok yakışmış ama bu ay ödemelerimiz biraz fazla gelecek ay alsan daha iyi olurdu." gibi açıklayıcı cümleler söylemek sağlıklı iletişim için daha uygundur. Misafir ağırlamakta bile erkek ile bayanın öncelikleri farklıdır. Erkek için sadelik öncelikliyken kadın için teferruat önemlidir. Erkek için hazır pastanın çayla birlikte misafire ikram edilmesinin bir zararı yoktur.
 12. 12. 21.01.2023 Erkek için hazır pastanın çayla birlikte misafire ikram edilmesinin bir zararı yoktur. Kadın için hazır pasta ikramı uygun olmayıp ikramın el emeği ile hazırlanması gerekir. Çünkü hazır pasta ikramını misafire değer vermemekle eş tutar. Aynı zamanda misafir için hazırlanmış masada tabakların konuluş şekli erkek için çok önemli değilken, kadın için oldukça önemlidir ve tasarlanan bu şekil belli anlamlar içerir. Bu nedenle eşlerin öncelikleri dikkate alınmalı, küçük farklılıklar (Örneklerde olduğu gibi) çatışmaya zemin hazırlamamalıdır. Masaya tabakların konuluş şeklinin erkeğe bir zararı olmadığı için bırakın eşiniz nasıl koyuyorsa koysun. "Böyle koymanın ne anlamı var?" deyip karşısına geçmenin, karşılıklı atışa meydan vermenin bir anlamı yoktur.
 13. 13. 21.01.2023 Özür Dilemek Gerektiğinde Yapılması Gereken Bir Erdemdir. İnsan olmanın özelliklerinden biri de zaman zaman hata yapmaktır. "Hiçbir konuda hata yapmam." diyen kişi, bu sözüyle bile hata yapıyor demektir. Eşlerin de birbirlerine karşı hatalı davranışları olabilir. Önemli olan bu hataları alışkanlık haline getirmemek ve gerektiğinde özür dilemesini bilmektir. Bir hatalı davranışın arkasından gelen özür dileme, iletişimde yaşanabilecek birçok çatışmayı önler. Bu yolla sorunlar büyümeden kısa sürede çözülebilir. Özür dilemek bir yönü ile sorunların çıkmasını önleyen bir eylemdir, diğer yönüyle de gerçekleştirilmesi bazı kişilerce zor bir olaydır. Özür dilemek yetişme sürecinde anne babadan modelleme ile öğrenilen bir davranış şeklidir. Bu nedenle çocuklarının ilerisindeki hayatını düşünen anne babalar hatalı davranışlarında çocuğundan da özür dileyebilmelidir. Çocukluğunda anne babasının kendisinden özür dilediğini gören kişinin ileride hayatında özür dileme eyleminde zorlanması beklenmez.
 14. 14. 21.01.2023 Özür dilemek sadece evlilik hayatında değil, hayatın çeşitli alanlarında (trafikte, arkadaşlıkta, komşulukta vb sorunların çıkmasını veya büyümesini önleyen, sorunların çözümünü kolaylaştıran yapıcı davranış şeklidir. Özür dilememek bir kibir işaretidir; hatalı bir davranış sonrası özür dilemek yerine kibirlenmek sadece nefsi okşar. Kişi sadece bununla kalır, eşi ile arasını açar, çatışmalara ortam hazırlar. Hatalar karşısında özür dilemek erdemli bir davranıştır. Özür dilemek kişiyi küçültmez, aksine özür dilenen kişi karşısında değerini yükseltir. Birlikte öğrenmek: Birlikte öğrenmek aile üyelerini dört boyutta yeniler. Herkes kendi merakları ve öğrendikleri hakkında konuşur. Birlikte öğrenirler ve birlikte keşfederler. Bu süreç neşe verir. Yeni bir spor öğrenen aile üyesi, hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak yenilenir. Birlikte öğrenmek aile için büyük bir zevk kaynağıdır. Aile üyeleri toplanarak, birlikte okuyabilir ve gelişebilirler. Yapılan araştırmalara göre, çocukların okumamalarının en büyük sebebi, ailelerinde okuyan kimseleri görmemeleridir.
 15. 15. 21.01.2023 Bu bakımdan sürekli okumaya odaklanmış bir aile geleneği ve kültürü oluşturmak zorundayız. Birlikte hizmet etmek: Birlikte hizmet etmek, aile üyelerinin kendinden daha büyük bir şeye odaklanmaları demektir. Bu faaliyetler yetenekleri geliştirir ve sosyal yenilenmeyi sağlar. Gerçekten anlamlı ve değerli bir şey için birlikte çalışmaktan daha bağlayıcı, daha birleştirici ve daha enerji verici bir şey yoktur. • Birlikte eğlenmek: Mizah insanın kendini fazla ciddiye almamasına yol açar. Birlikte eğlenen aileler, küçük konulara takılıp kalmaz. Bu aileler, ailede ayrılık yaratacak tartışmaların içine girmezler. Bazen bir tek kişinin ortama mizah sunması bile, günlük üzücü bir olayın bir maceraya dönüşmesine sebep olabilir. Birlikte eğlenen ailelerde herkes, özlendiğini ve ailenin önemli bir parçası olduğunu hisseder.
 16. 16. 21.01.2023 Bu saydığımız faaliyetler aile üyelerini fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal boyutta yeniler ve güçlendirir. Bu dört boyutta gelişme çok önemlidir. Değişime Kendinizden Başlayın. "Kendini değiştiremeyen başkasını değiştiremez” Eşler arası sorunlarda ve çift terapilerin de sık sık rastlanılan olaylardan biri de, eşlerin kendilerini değiştirmek yerine bir birlerini değiştirme çabalarıdır. Burada her kadının birini yetiştirmeye yönelik yaratıldığı unutulmamalıdır. Bu nedenle kadınlar eşini de yetiştirmek ister. Fakat ister erkek ister kadın olsun her insanın kendine özgü kişilik yapısı olduğu da hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalıdır. Herkesin hayatı algılaması, yetişme tarzları ve öğrenimleri farklıdır. İnsanlar evlenirken bu özellikleri de beraberinde taşır. Bu özelliklerin evlilik sürecinde tümden değişime uğraması mümkün değildir. 12.00 kişinin (657 kadın ve 543 erkek) katıldığı bir araştırmada boşanan kişilere "Eski eşinizde evlenmeden önce fark ettiğiniz fakat evlendikten sonra değişeceğini umduğunuz olumsuz özellikler var mıydı?" sorusu sorulmuştur. 1200 kişinin %55'i evlenmeden önce de olumsuz bir takım özelliklere sahip olduklarını ifade etmiştir.
 17. 17. 21.01.2023 Evlenmeden önce de eşlerinde olumsuz özelliklerin bulunduğunu kabul etme oranı kadınlarda %61, erkeklerde %47 olarak belirlenmiştir. Eğer eşinizde bulunan özellikleri değiştirmenin kolay olacağına inanıyorsanız, eşinizin özellikleri yerine kendi özelliklerinizi değiştirmeyi deneyin. En küçük bir noktada dahi değişimi göze almıyorsanız eşinizi de değiştirmeye çalışmayın. Buna paralel bir diğer önemli nokta ise eşlerin kendi özelliklerini ön plana çıkarmaya çalışmalarıdır. Eşler kendi özellik-Eşler kendi özelliklerini öncelikli görürlerse güç ve kişilik çatışması ortaya çıkar, Bu da eşler arası etkileşimi olumsuz etkiler. Eşler her zaman orta noktada buluşulabilmeyi öğrenmeleri ve bunu hayatlarına uygulamaları gerekir.
 18. 18. 21.01.2023 Dargınlık durumunda da eşler orta noktada buluşabilmeyi öğrenmelidir. Orta noktaya her zaman aynı eşin adım atması ile ulaşılmaz. Orta noktada buluşabilmek için eşler beraber adım atmayı öğrenmeli, bu yönde kendisine düşen fedakårlığı göstermelidir. Uzun süreli dargınlıkların da eşleri birbirinden uzaklaştırdığı, eşler arası duyguların zayıflamasına neden olur. 25-Eşler Dargınlık Sonrası Barışabilmenin Yollarını Bulabilmelidir. Evlilik hayatı her zaman güzelliklerle geçmez. Eşlerin anlaşamadıkları durumlar ortaya çıkabilir. Anlaşmazlıkların hiç yaşanmadığı evlilik bulmak zordur. Her evlilikte ufak tefek anlaşmazlıklar, sorunlar, kavgalar ve sonrasında gelen uzun veya kısa süreli dargınlık yaşanabilir. Her gülün dikeni vardır. Önemli olan dikenlerine rağmen elimize batırmadan gülü koklamaktır.
 19. 19. 21.01.2023 Evlilikte eşler arasında anlaşmazlık veya kavga sonucu dargınlık yaşandığına şahit oluruz. Sağlıklı iletişimde önemli olan bu dargınlıktan sonra barışabilmenin yollarını bulmak, barışabilmektir. Barışla sonuçlanan dargınlıkların eşler arası iletişime olumlu katkısı vardır. Barışma eşler arası samimiyeti ve muhabbeti artırır. Bu süreçte eşler birlerine daha sevecen tavırlar ile yaklaşır. Fakat eşler dargınlık sonrası kolay barışamıyorsa, barışma yolları bulamıyorlarsa dargınlıktan uzak durmalıdırlar. Dargınlığın nedeni kişilik zedeleyici söz ve davranışlar ise bunlar barışı geciktirebilir. Dargınlıklarda ilk adımı atan siz olmalısınız. Ayrıca, dargınlıkta inatlaşma eşler arasında evliliğin varlığını tehlikeye atan ciddi düzeyde bir iletişimsizliğe neden olabilir.
 20. 20. 21.01.2023 Eşlerin Geçmişteki Hatalarını Bir birbirine hatırlatmaması gerekir. Kişi kendisinin eşine veya eşinin ona yaptığı bir hatayı, olumsuz bir durumu, aldatmak ve aldatılmak gibi önemli olayları unutmak ister, fakat kendisi bunda başarılı olamayabilir. İstese de unutamayabilir. Özellikle aldatılma gibi olayları karşımızdakinden unutmasını beklemek gerçekçi değildir. Fakat evlilik kurtarılmak isteniyorsa geçmişte yaşamamak, geçmişi bugüne getirmemek, onu canlı tutmamak gerekir. Sorunu veya travmayı çözmeden rafa kaldırmak da uygun değildir. Sorunu çözmeden rafa kaldırırsanız, en küçük bir uyarıcıyla veya düşünceyle tekrar canlanır. Olumsuz durum veya olayın tekrar canlanması da kişinin eşi ile olan ilişkisini olumsuz etkiler. Bu nedenle, sorun önce masaya yatırılmalı, tanımlanmalı, çözüm yolları birlikte bulma yolunu seçmeli.
 21. 21. 21.01.2023 Eşlerin Bireysel Olarak Birbirinden Farklı Olduklarını Bilmeleri Gerekir. Herkes kendine özgü kişilik özelliklerine sahiptir. Kardeşler arasında bile kişilik özellikleri bakımından farklılık vardır. Anne baba ile çocuğu arasında da kişisel özellik farklılıkları vardır. Anne baba ile çocuğu ve kardeşler arasında bile kişisel özellikler bakımından farklılık varken, eşlerin aynı kişisel özelliklerine sahip olması beklenemez. Eşlerin kişisel özellikler bakımından birbirlerinden farklı olduklarının bilincinde olmaları iletişimlerinin sağlıklı olmasına büyük ölçüde yardımcı olur. Bu kişisel özellik farklılığı bilinmezse eşler arasında iletişim çatışmalarının yaşanması kaçınılmaz olur. Eğer bir erkek eşinin kişisel özelliklerini, örneğin; özel günlere önem verdiğini, duygusal olduğunu, alışverişi sevdiğini, kısa cevaplarla yetinmediğini bilirse eşi ile ile iletişimde çatışma yaşama olasılığı azalır.
 22. 22. 21.01.2023 Bazen eşin bu özelliklerini bilmek, iletişimde çatışmanın yaşanmaması için yeterli olmayabilir. Bilginin söz ve davranışlara yansıması gerekir. Eşinin özel gününü bilen, fakat bununla ilgili hiçbir eylemde bulunmayan, hatta bu günün kendisi için önemli günün kendisi için önemsizliğini vurgulayan kişinin, eşinin özel günlere önem verdiğini bilmesi onu çatışmalı iletişimden kurtaramaz. Kadın da eşinin fazla konuşmaktan hoşlanmadığını, duygusallık yerine mantıklı olmayı tercih ettiğini, hatta duygularının anlaşılmasından nefret ettiğini bilir ve bu yönde davranışlar geliştirirse eşi iletişimde çatışmaları engellemiş olur. İletişimde Erkek Beyni ile Kadın Beyninin Farklı Çalıştığı Dikkate Alınmalı Kadın ve erkeğin yaratılış olarak sahip oldukları farklı özelliklerden biri de bir sorun karşısında beyinlerinin çalışma şeklidir.
 23. 23. 21.01.2023 Erkek bir sorunla karşılaştığında zihinsel sığınağına çekilir. Bu sığınağında sorunu düşünür ve zihinsel olarak çözüm üretmeye çalışır. Kadın beyni ise bir sorun karşısında başkaları ile paylaşarak rahatlamaya yönelir. Bazen bayanlar bu özellikleri nedeni ile çok konuşuyor olarak algılanabilir. Halbuki kadınlar böylelikle yalnızlıklarını giderirler. Yalnızlığını gidermek kadının doğasının gereğidir. Erkekte bu tür paylaşımlar daha azdır. Erkek daha çok çözüm odaklıdır. Sorunu çözer, bitirir. Uzamaz. Erkekte "Daha fazla niye uzatıyorsun?" anlayışı hakimdir. Aldatma olayını algılamada bile beyinlerin işleyişi arasındaki bu farklılık görülür. Aldatmada kadın eşini "Acaba eşim onu sevdi mi sevmedi mi?", erkek ise eşini "Acaba eşim onunla cinsel ilişki kurdu mu?" diyerek sorgular.
 24. 24. 21.01.2023 Erkek ile bayan beyninin sorunlar karşısında farklı çalışması iletişimde olumsuzluklara neden olmak yerine fırsata dönüştürülebilmelidir. Çünkü, eşler arasındaki benzer özellikler güç ve kişilik çatışmalarının çıkma olasılığını artırır. Farklılıklar ise eşlerin birbirlerini tamamlaması yönü ile avantaja dönüşebilir. Bu noktada eşlerde görülen en büyük hatalardan biri, taraflardan biri konuşurken diğerinin onu dinlememesine, eşlerin sırayla konuşmamasıdır. Burada ifade edilen sıra tam bir sayısal eşitlik olmayıp, hakimiyetin olmaması durumudur. Eğer kişi hep kendi konuşur eşinin konuşmasına fırsat vermezse, eş, bir süre sonra iletişimden geri çekilecek, düşüncelerini ifade edemeyecek ve dolayısıyla iletişimde kopukluk başlayacaktır. Eğer eşe neler hissettiği sorulur ve cevap alınırsa sonuca daha kısa sürede ulaşılır. Bu nedenle eşler birbirlerini konuşmaya davet edebilmek için bu iletişim becerisini kazanmaları gerekir.

×