O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

FMP Eğitimi Bölüm 1.pdf

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
FMP Eğitimi Bölüm 2.pdf
FMP Eğitimi Bölüm 2.pdf
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 18 Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Semelhante a FMP Eğitimi Bölüm 1.pdf (20)

Mais de SeyfettinColak (20)

Anúncio

Mais recentes (20)

FMP Eğitimi Bölüm 1.pdf

 1. 1. FMP EĞİTİMİ 1.BÖLÜM Esat BAŞARAN
 2. 2. DERS 1: FMP NEDİR? 20.01.2023
 3. 3. 20.01.2023 “FMP” Family Maker Programming, yani “Aile Mimarisi Programlaması, Yaşantısal Aile Terapisi ve Deneysel Sembolik Aile Terapisinin Öncüleri olan Virginia Satır, Carl Whitaker’dan model alınarak aile koçluğunun ön planda tutulduğu ve dünya üzerine 7 yaklaşım olarak adını tarihe yazdıran bir terapi yöntemidir. FMP Terapisi yöntemi temel olarak “Ages Suprime Receipt” kuramına dayanmaktadır. Kısaca “ASR” üçgeni diye de bilinen bu şematik durumun açılımı “Asrın Son Reçetesi” anlamına gelir. ASR tanım ve açılım olarak “her insan bütün zamanlarda hastadır” tezine dayanır. Bu tez esas itibari ile tarih boyunca psikolojinin savunduğu temel ilke olup, kimlerin hastalıktan muaf olduğunu içermektedir. Başka bir deyişle, ‘ne yaparsak hastalıktan kurtuluruz’ u bize ilkesel olarak sunmaya çalışan bir kuramdır.
 4. 4. 20.01.2023 Bu ilkeleri öğrenen sizler, kendinizde ve uygulayacağınız ailelerde çok etkili bir yöntem olacak, nasıl bir mesafe kat ettiğinizi ve yaşam kalitenizin nasıl yükseldiğini gözlerinizle göreceksiniz. Ailelerin yaşam kalitesini şans ve kadere bırakmayacak olan bu yöntem çocuklara bir aile oyunu gibi gelecek ve çok keyif alacaklar. FMP yıllarca bireyselliği besleyen terapi teknikleriyle ailelere yeni bir bakış açısıyla yaklaşma imkanı sunmaktadır. Milyarlarca insanı FMP Terapisi yöntemiyle ailede huzur, toplumda barış ve ruhsal sorunları dünyada en aza indirgemeye yarayacak bir aile terapisi yöntemi olacak. Benim için bu terapinin ilkelerini belirlemek ve sizlere aktarmak heyecan ve gurur verici.
 5. 5. HUZURLU TOPLUM AİLEDE BAŞLAR ◦ Bu eğitimde sizlere kendi geliştirdiğimiz “Family Maker Programming” ,kısaca “FMP” programını anlatacağım, sizlere kendinizde ve ailelerde uygulama fırsatı sunacağım. ◦ “Aile Mimarisi Programlaması”. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, başarının anahtarı mutlu ve huzurlu bir aile yuvasından geçer. Mutlu bir aile hayatının anahtarı da sağlıklı bir iletişimdir. Ailede problemleri çıkmadan önleyecek güçte olan iksir “hoşgörülü bir iletişimdir”. ◦ Carl Whitaker’in deneysel sembolik terapisini model alarak, aile koçluğunun ön planda tutulduğu FMP terapisi ve yöntemi ile iletişim, ailede huzur, toplumda barış ve psikolojik sorunlar en aza indirgenecek ve mutlu bir aile yaşantısının kılavuzu olacaktır. 20.01.2023
 6. 6. 20.01.2023 “FMP” uygulanan ailelerde, 10 toplantıdan sonra, nasıl bir mesafe kat edildiğini ve yaşam kalitelerinin nasıl yükseldiğini görecek ve gözlerinize inanamayacaksınız… Bu programda bazı kurallarımız var. Haftada en az bir kere bütün aile fertlerinin katıldığı bir toplantı yapılıyor. Tarihi belli bir aile toplantısı çocuklara, gerçekten herkesin görüşünün ciddiye alındığı ve karar alırken gerçekten bir ekip olarak çalışmak istendiği mesajını verir. Toplantıda her türlü problem tartışılır ve sorunlar beraber çözülür. Herkesin söylediklerinin dinlendiği, düzenli ve güvenilir bir mekan aile sistemindeki güveni güçlendirir. Böylece çocuklar bir sorunu tartışmayı ve düşüncelerini paylaşmayı ilk kez aile meclisinde yaşar. En güzel kıyafetler giyilir, baba kral olur, anne kraliçe. Çocuklar prens ve prensesler. Yani toplantının doğal başkanı “baba” oluyor ve toplantıyı 5-10 dakika bir kitap okuyarak açıyor, sonra o kitap hakkında yorumlar yapılıyor. Toplantıya dahil olma yaşı 7 dir. 7 yaşından küçükler sadece orada bulunmak için katılabilirler. Toplantıda herkes eşittir ve düşüncelerini dile getirmekte özgürdürler.
 7. 7. 20.01.2023 Kimse kimseyle alay edemez ”ammada aptal” diyemez, küçük düşüremez ve hor göremez, çocukta olsa anlatacağı konu bitmeden müdahale edilemez. Toplantıda alınan kararlar sadece bir kişiye yönelik olmamalı ve beklentilere dönüşmemeli. Anne- baba bir olup çocuktan beklentilerini sıralamamalı. İlk toplantıda aile meclisinin düzenli toplanmasının önemi hakkında konuşulmalı ve gündem hazırlanmalı. Hafta boyunca herkesin gündeme bir şey katması önemlidir, çünkü toplantı başladıktan sonra gündem maddeleri eklenemez. Eğer konuşmalar yeni bir tartışma konusu çıkarmışsa bu bir sonraki gündemde masaya konur.
 8. 8. Gündem ne olabilir? ◦ Aile fertlerinin tartışmak istediği her şey olabilir. Kurallardaki değişiklikler, sorunlar, okul, iş, yemek vb. şeyler, olumsuz şikayetler yok. Mesela “abim beni dövüyor” yerine konu “dövmekle ilgili kurallar” olmalı. Kararlar bir deftere not alınmalı ve sonraki haftalarda takip edilmeli. Bu yöntem çocukların ve ailenin kararlarını ve hedeflerini sergilemek açısından hoş bir anı olacak. ◦ Kısaca çocukların ve aile bireylerinin yaşam kalitesini şansa ve kadere bırakmayacak, çocuklara bir aile oyunu gibi gelecek ve inanılmaz keyif alacaksınız. ◦ Bazı aileler yıllarca aile içinde paylaşım yaşamıyor, paylaşım olmayınca iletişim kopuyor, suç oranları artıyor, çocuklarda kişilik bozuklukları görülüyor, hatta eşler arasında aldatmanın temelinde de bu sorunlar yatıyor. 20.01.2023
 9. 9. 20.01.2023 Sonuç olarak; huzurlu toplum gerçekten ailede başlar, başarıda iyi ve doğru bir eğitimin yanı sıra, mutlu ve huzurlu ailenin yeri çok önemlidir. Aile yuvası huzurlu ve mutlu olursa orda yetişen çocuklarda mutlu, huzurlu ve başarılı olur… “İNSAN İLİŞKİLERİNDE EN ÖNEMLİ KONU SAMİMİYET, SAYGI VE İLETİŞİMLE VAROLDUĞUNU UNUTMAYIN, GÜLERYÜZ VE İYİ BİR İLETİŞİM HER KAPIYI AÇAR”
 10. 10. DERS 2: FMP NİN DOĞUŞU VE TASARIMI 20.01.2023
 11. 11. 20.01.2023 Modern çağın en önemli gerçekliği ve üzerinde en çok tartışılan kurum olan aile kurumu ile alakalı yüzlerce kuram binlerce tanım ve çözüm üretildi. Ama hiçbirisi evrensel bir çözüm sunamadı. Yapılan onca çalışma ortaya konulan eser ve uygulamalar insanları genel bir çözüme kavuşturamadı. Günümüz insanları kavramlar tanımlar ve uzun süreçli çalışmalardan sıkıldı. Daha çok hep çözümler istedi. Bu süreç ve toplumdaki çözülme FMP terapisinin doğumunu kolaylaştırdı. Her doğum zordur ve kendi içinde mucizeler taşır. FMP terapisinin doğuşunu hazırlayan şartlarda bir o kadar zor ve ilginçtir. Ortaya çıkması kendisine duyulan ihtiyacın zirvede olduğu bir döneme rastlamıştır.
 12. 12. 20.01.2023 Çağın en büyük sorunu ailede başlamış içinde yetiştirdiği fertleri de içine alarak topluma sirayet etmiş bir virüs gibidir. Bu açıdan bakılınca günümüz ailesi hastalıklı bir bünye gibidir. Hangi ülkede olursa olsun özellikle gelişmiş ülkelerde ve tabii ki ülkemizde de herkesin hem fikir olduğu ortak fikirdir bu. Tıbbi hastalıların teşhis ve tedavisine nasıl genel manada tıp bilimi bakıyorsa, ailenin sorunlarının tespiti ve çözümü içinde çalışan toplum bilimciler ve psikologlar vardır. Tabi ki bu bilimlerin ailenin temel sorunlarını tespit yöntemleri ve çözüm teknikleri çok farklı olmasına rağmen soruna ciddi bir çözüm bulunabilmiş değillerdir. Hastalık bünyede yani ailede onarılmaz yaralar açarken toplumu da içten içe çökertmektedir.
 13. 13. FMP NİN DOĞUŞUNU SAĞLAYAN ETMENLER 20.01.2023 -Şimdiye kadar ki kuramların, bireyi merkeze alıp bütünü unutması. -Batı kaynaklı bireyci düşünce ve yaşantının aile olgusunu içten içe çürütmesi. -Bireyselleşmenin popülerleşmesi ile aile bütünlüğünün geri plana itilmesi -Şehir yaşantısı içinde aile fertlerinin ortak zaman dilimlerini verimli şekilde kullanamayışı. -Aile kavramının yanlış tanımlanması nedeniyle bireylerin kişilik ve davranış görüntülerindeki sapmalar. -Kişilerin aidiyet duygusunu aile dışı çarpık grup ve ilişkilerde aramaları. -Aile terapilerinde danışan merkezli ve uzun soluklu klinik ortamlarda yapılan çalışmaların aileye cazip gelmemesi -Ailelerin danışan merkezli süreci istemeyişlerinden dolayı verimliliğin azalması. -Danışanların aileyi ele alırken ve yönlendirirken aileyi tanıma konusundaki yetersizlikleri. Aile terapileri aslında bireysel terapi modüllerine göre daha geç gelişen bir tekniktir. Bunu sanayi devrimiyle ortaya çıkan büyük sosyoekonomik değişimin aileyi kökten değiştirmesi ve yıpratması olarak açıklayabiliriz. Elbette bu süreçte kendi içinde bir gelişme dönemi yaşadı. Kim ne derse desin sonuç olarak bu konudaki en sistemli çalışmaları Virginia Satir yapmıştır.
 14. 14. 20.01.2023 FAMİLY: Psiko sosyal gelişimin sağlanması için ilk basamak olan ve belli sosyokültürel özellikleri içinde barındıran toplumun en küçük yapıtaşı. MARKER: Geniş anlamda bir yapıyı gerçekleştirmek için gerekli olan mimariyi ifade eder FMP kuramında ise, “her aile mimariye hazır bir yapıdır” tezinden hareketle mimarinin sosyal yapılar ve özellikle aile içi işleyiş ve iletişim biçimlerinde kullanılacağı alanları ifade etmektedir. PROGRAMİNG: Sözlü bir sistemin kurulup, sağlıklı biçimde işletilmesi için gerekli olan yazılı ve yazılı olmayan kurallardan oluşan bir sistemler bütünü. Daha geniş anlamda düşüncelerimizi, iletişimimizi, duygu ve davranışlarımızı belirlediğimiz ve arzuladığımız hedeflere ulaşacak şekilde, eylem ve farkındalık düzeyi yüksek, esnek bir düzenlemedir.
 15. 15. 20.01.2023 Aşağıda FMP' nin bazı tanımları yer almaktadır. Onları toplu bir şekilde gözden geçirmeniz size FMP kavramı ile ilgili bir fikir verecektir. -FM, aile içi deneyimlerin yapısının detaylı bir şekilde incelemesidir -FMP evrensel aile kalıplarının saptanması ve bu kalıplar içinde her aileye uygulanabilecek evrensel ve hızlandırılmış bir aile içi eğitim ve öğrenim stratejisidir. -FMP kaybettiğimiz değerlere geri dönüş, bilgi ve eylem kuramıdır. Evrenin özüne dönüşüdür -FMP düşüncelerin davranışların ve dilin insan üzerindeki etkisini inceler -FMP beden ve zihin bilgilerimizi aile yaşantısını düzenlemede kullanma kılavuzudur. -FMP ailemizin en iyi olma sanatıdır. -FMP kendimizi gerçekten bilme ve işleme sanatıdır. Dolayısıyla aile ve toplumu iyi etme sanatıdır. -FMP ailesel değişim kılavuzudur. Ailenin nasıl değişeceğini öğretir.
 16. 16. 20.01.2023 -FMP bir hedefe ulaşabilmenin farklı yollarını öğretir. -FMP ardında bir dizi teknik bırakan bir tutum ve bir metodolojidir -FMP aileyi yönetme sanatıdır. -FMP bir dizi felsefi akım ekol ve psikolojik tekniklerle yakından ilişkilidir. Bu yakınlık FMP ‘ nin teknikleri ve çözüm stratejilerinde net biçimde görülür. Bu anlamda FMP aile terapisini holistik bakış açısına sahip hümanistlik, bilişsel davranışçı ve deneysel sembolik özelliklere sahip bir aile terapi modeli olarak görmek uygundur.
 17. 17. DERS 3 FMP KURAMININ BİLİŞSEL VE DAVRANIŞSAL BOYUTU 20.01.2023
 18. 18. 21.01.2023 FMP’ de STRATEJİK EVLİLİK SORUNLARI: -Negatif içe dönme. Bu kavramı karşı tarafta iletişim sonunda oluşan içsel süreçler bütünü olarak tanımlayabiliriz. (Yıkıcı kalıplar, kızgınlık, suçlama, cezalandırma, reaktif tutum, ihmal, eleştiri, tartışma olumsuz beklenti ve inanç ) -Çözümsüz gözüken sorunlar. -Cinsel sorunlar ve mutsuzluk. -Çocuk eğitimiyle ilgili sorunlar. -Zaman paylaşımı ve yaşantısal konularda fikir ayrılıkları.

×