O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

Yunus Emre'nin Hayatı

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
Yunus Emre
Yunus Emre
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 13 Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Mais recentes (20)

Anúncio

Yunus Emre'nin Hayatı

 1. 1. www.notbak.com
 2. 2. www.notbak.com 1240 yılında doğduğu rivayet edilen Yunus Emre,halkın çok sevdiği ve efsaneleştirdiği bir tasavvuf şairidir. Eskişehir yakınlarındaki Sivrihisar’a bağlı Sarıköylü veya Karamanlı olduğu rivayet edilir. Kuvvetli bir din ve tasavvuf kültürü almıştır. Yunus Emre tekkedeki hayatını şiirlerine yansıtmıştır.Allah aşkıyla kendinden geçtiği günler, çile çektiği ve ermiş insan olduğu zamanlar şiirlerine yansır.
 3. 3. www.notbak.com Daha sonra gezici derviş olarak Şam, Azerbaycan ve Anadolu’yu dolaşır. Tekkeden öğrendiği hakikatleri anlatır. Sarıköy’e dönerek ömrünün son yıllarını orada geçirir. Mezarı Sarıköy’dedir.
 4. 4. www.notbak.com Ancak başta Karaman olmak üzere, Yunus Emre’ye ait birçok yerde türbe bulunmaktadır. Bu durum, onun ne kadar çok sevildiğini ve halkın gönlünde taht kurduğunu gösterir.
 5. 5. www.notbak.com Yunus Türkçe'yi güzel kullanan en güçlü şairlerden biridir. Sade, samimi, yalın ve içli bir dille yazdığı ilahileri asırlarca halk arasında okunmuş ve ezberlenmiştir.Halk diline yerleşmiş Arapça ve Farsça kelimeleri de kullanan şair, yer yer sanatlı bir dil kullanmıştır.
 6. 6. www.notbak.com Hem hece hem de aruz ölçüsüyle şiirler yazan Yunus’un tekke eğitiminin yanı sıra iyi bir medrese öğrenimi gördüğü, Arapça ve Farsça öğrendiği anlaşılmaktadır. Zira mesnevi şeklinde yazdığı Risaletü’n-Nushiye adlı eseri aruzla kaleme alınmıştır. “Nasihat Kitabı” anlamına gelen bu mesnevi, aruz ölçüsüyle yazılmıştır. Bu eser 563 beyitten oluşur. Yunus bu eserde insanın su, toprak, ateş ve hava denen dört unsur ile onlara sonradan eklenen can(ruh)ın birleşmesinden meydana geldiğini anlatır. Su, temizlik ve cömertliğin; toprak, sabır ve iyi huyların; hava, sahtekarlığın ve aceleciliğin; ateş, kibir ve kötü arzuların; can ise iyilik, güzellik gibi güzel duyguların sembolüdür.
 7. 7. www.notbak.com Yunus’a göre insanla Tanrı arasında özdeşlik vardır ve Tanrı’ya ulaşmanın tek yolu ‘sevgidir’.
 8. 8. www.notbak.com Yunus Emre, sevgiyi Tanrı ve onun yarattığı tüm varlıklara karşı duyulan bir yakınlık olarak anlar. Sevginin ereği Tanrı’ya, ölümsüz olana kavuşmak,onun varlığında bütünlüğe ulaşmaktır.
 9. 9. www.notbak.com Yunus Emre’nin dilinde bilge kişinin adı “eren”dir. Eren barış içinde yaşamayı, bütün insanları kardeş görmeyi, kendini sevmeyeni bile sevmeyi bilen kişidir. Onun gönlü yalnız sevgiyle, dostluk duygularıyla doludur. Erenin gözünde insan bir küçük evrendir, büyük evren ise tanrısal tözün kuşattığı sonsuz varlık alanıdır.
 10. 10. www.notbak.com Fakat onu en iyi eserleri anlatır…
 11. 11. www.notbak.com
 12. 12. www.notbak.com
 13. 13. www.notbak.com

×