Struktura dhe Funksionet e Sistemit Nervor

Profesoresh: Jehona Ejupi
E Punuan: Qlirim Dubova,Endrit Aliu dhe
Elion Ahmeti
10/26/2019 1Footer Text
Sistemi Nervor I njeriut eshte shume I
nderlikuar dhe I persosur nga ndertimi dhe
funksionet e tij. Ai perbehet nga nje numer
shume I madh qelizash nervore qe quhen
neurone. Neuroni eshte njesia baze e
ndertimit dhe e funksionimit te Sistemit
Nervor.
10/26/2019Footer Text 2
Qdo neuron perbehet nga
berthama,citoplazma,membrana qe e
mbeshtjell,si dhe nga dy lloje zgjatimesh qe
quhen dendrite dhe aksone.
• Dendritet jane degezime te shumta dhe te
shkurta.
• Aksoni eshte nje zgjatim I gjate qe mbaron
me disa degezime,ne fundin e te cilave ka
qeska te mbushura me substanca
biokimike.
10/26/2019Footer Text 3
Vete Sistemi Nervor ndahet ne
dy pjese: ne Sistemin Nervor
Qendror (SNQ) dhe Sistemin
Nervor Periferik (SNP).
10/26/2019Footer Text 4
Eshte I perbere nga palca e
kurrizit dhe truri. Pjeset kryesore
te trurit jane: truri I prapme,truri I
mesem dhe truri I perparme
10/26/2019Footer Text 5
10/26/2019Footer Text 6
eshte I perbere nga
palca e zgjatur,ura dhe truri I vogel.
lidhet me organet e
shqisave.
perbehet nga
hipotalamusi, talamusi dhe truri i
madh.
10/26/2019Footer Text 7
Palca e kurrizit qe vendoset ne
shtyllen kurrizore, eshte e perbere
nga fije nervore aferente (ngjitese)
qe lidhin pjese te organizmit
(receptore) me trurin dhe eferente
(zbritese) qe lidhin trurin me muskuj
e gjendrra te caktuara.
10/26/2019Footer Text 8
10/26/2019Footer Text 9
Truri I madh eshte I mbeshtjelle nga nje cipe
e holle qe quhet korja e trurit (korteksi).
Truri perbehet nga 2 hemisfera (e majte dhe
e djathte),qe lidhen mes tyre permes nje ure
qe quhet korpus kallosum.
Secila hemisfere eshte e ndare ne 4
lobe:frontal parietal,oksipital dhe
temporal.
10/26/2019Footer Text 10
10/26/2019Footer Text 11
Perbehet nga Sistemi Nervor
Somatik dhe Sistemi Nerov
Autonom. Ato perbehen nga nje
mori qelizash nervore te grupuara ne
ganglione.
10/26/2019Footer Text 12
Sistemi Nervor Somatik
Mund te konsiderohet si I jashtem perderisa ai
perfshin organet shqisore dhe muskujt
skeletore,qe te dyja keto te vendosura afer
siperfaqes se trupit. Seksioni shqisor I sistemit
nervor somatik mbart mesazhe prej organeve te
shqisave.
10/26/2019Footer Text 13
Sistemi Nervor Autonom
Kur ne frigohemi zemra jone rreh
shpejt,frymemarja na shpejtohet,goja na
teret,muskujt tkurren,shuplaka na djersitet dhe
ndiejme nje nevoje qe te vrapojme. Per keto
ndryshime pergjegjes eshte pikerisht sistemi
nervor autonom
10/26/2019Footer Text 14
10/26/2019Footer Text 15
Funksionet e Sistemit Nervor
Sistemi Nervor kryen funksione te
ndryshme. Pjese te caktuara te tij jane
pergjegjese per aktivitete dhe veprimtari
caktuara te organizimit. Ato veprojne sipas
parimit te hierarkise funksionale,qe do te
thote se pjese me te larta te trurit
kontrollojne pjeset me te uleta te tij.
10/26/2019Footer Text 16
1. Truri i njeriut zhvillohet gati deri ne moshen 50 vjeçare.
2. Shtepite te cilat kane nivel te larte te dhunes e kane te
njejtin efekt tek femijet si lufta qe ka efektin tek
ushtaret.
3. Era e çokollates i rrit valet Beta te trurit, gje e cila e
bene qe ju te relaksoheni.
4. Nje studim ka zbuluar se perdorimi i celularit per nje
kohe te gjate rrit gjasat per te shkaktuar kancer ne tru.
5. Kur ju jeni te zgjuar truri juaj prodhon energji
mjaftueshem sa per te mbajtur ndezur nje poç elektrik.
10/26/2019Footer Text 17
Faleminderit per
vemendjen tuaj
10/26/2019Footer Text 18
1 de 18

Recomendados

SISTEMI NERVOR por
SISTEMI NERVORSISTEMI NERVOR
SISTEMI NERVORAdela Sota
19.6K visualizações8 slides
Ndertimi i trurit por
Ndertimi i truritNdertimi i trurit
Ndertimi i truritDarla Evangjeli
33.7K visualizações9 slides
Aparati i ekskretimit por
Aparati i ekskretimitAparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimitMatilda Gremi
37.9K visualizações18 slides
SISTEMI NERVOR TE NJERIU por
SISTEMI NERVOR TE NJERIUSISTEMI NERVOR TE NJERIU
SISTEMI NERVOR TE NJERIUElona Haskaj
4.4K visualizações12 slides
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit por
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisitxhulia osmanllari
206.9K visualizações34 slides
Hebrenjtë në Shqipëri por
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriDonikaLici
39.1K visualizações13 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Uji eshte jete por
Uji eshte jeteUji eshte jete
Uji eshte jetesonja prendi
45.4K visualizações10 slides
Sinapsat dhe neurotransmiterët por
Sinapsat dhe neurotransmiterëtSinapsat dhe neurotransmiterët
Sinapsat dhe neurotransmiterëtErzana Bakiu
9.2K visualizações14 slides
Atomi por
AtomiAtomi
AtomiEGLI TAFA
15.4K visualizações15 slides
Planetet e sistemit diellor por
Planetet e sistemit diellorPlanetet e sistemit diellor
Planetet e sistemit diellor#MesueseAurela Elezaj
33.9K visualizações14 slides
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo por
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoProjekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoAldrin Pashku
10.1K visualizações15 slides
Presentation1 Qeliza dhe ndertimi i saj Arjola Mullai shkolla "Albanet" klasa... por
Presentation1 Qeliza dhe ndertimi i saj Arjola Mullai shkolla "Albanet" klasa...Presentation1 Qeliza dhe ndertimi i saj Arjola Mullai shkolla "Albanet" klasa...
Presentation1 Qeliza dhe ndertimi i saj Arjola Mullai shkolla "Albanet" klasa...lira kuca
20.9K visualizações10 slides

Mais procurados(20)

Uji eshte jete por sonja prendi
Uji eshte jeteUji eshte jete
Uji eshte jete
sonja prendi45.4K visualizações
Sinapsat dhe neurotransmiterët por Erzana Bakiu
Sinapsat dhe neurotransmiterëtSinapsat dhe neurotransmiterët
Sinapsat dhe neurotransmiterët
Erzana Bakiu9.2K visualizações
Atomi por EGLI TAFA
AtomiAtomi
Atomi
EGLI TAFA15.4K visualizações
Planetet e sistemit diellor por #MesueseAurela Elezaj
Planetet e sistemit diellorPlanetet e sistemit diellor
Planetet e sistemit diellor
#MesueseAurela Elezaj33.9K visualizações
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo por Aldrin Pashku
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoProjekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Aldrin Pashku10.1K visualizações
Presentation1 Qeliza dhe ndertimi i saj Arjola Mullai shkolla "Albanet" klasa... por lira kuca
Presentation1 Qeliza dhe ndertimi i saj Arjola Mullai shkolla "Albanet" klasa...Presentation1 Qeliza dhe ndertimi i saj Arjola Mullai shkolla "Albanet" klasa...
Presentation1 Qeliza dhe ndertimi i saj Arjola Mullai shkolla "Albanet" klasa...
lira kuca20.9K visualizações
Komunizmi ne shqiperi por Elton Gjoka
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperi
Elton Gjoka49.5K visualizações
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore por Xheni Marku
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Xheni Marku110K visualizações
Lojrat popullore por Kristina Doko
Lojrat populloreLojrat popullore
Lojrat popullore
Kristina Doko92K visualizações
Fizika dhe Sporti por Adri Arapi
Fizika dhe SportiFizika dhe Sporti
Fizika dhe Sporti
Adri Arapi42.2K visualizações
Projekt Fiskultur - Voleyball por Marinela Abedini
Projekt Fiskultur - VoleyballProjekt Fiskultur - Voleyball
Projekt Fiskultur - Voleyball
Marinela Abedini55.5K visualizações
Zemra dhe enët e gjakut (Biologji) por Fleurati
Zemra dhe enët e gjakut (Biologji)Zemra dhe enët e gjakut (Biologji)
Zemra dhe enët e gjakut (Biologji)
Fleurati49.4K visualizações
Sëmundjet gjenetike por XhuLia Muca
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
XhuLia Muca50.8K visualizações
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi por Facebook
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Facebook76.6K visualizações
NDERTIMI I ATOMIT. R.H F.P por Rei El Hajdari
NDERTIMI I ATOMIT. R.H  F.PNDERTIMI I ATOMIT. R.H  F.P
NDERTIMI I ATOMIT. R.H F.P
Rei El Hajdari41.9K visualizações
Shqiperia dhe Bashkimi Europian por olinuhi
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
olinuhi16.7K visualizações
Libër mësuesi-fizika-10 por Luan Hykaj
Libër mësuesi-fizika-10Libër mësuesi-fizika-10
Libër mësuesi-fizika-10
Luan Hykaj22.3K visualizações
Te drejtat e femijeve por 22062002
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200241.3K visualizações
Aksidentet rrugore por Arlinda
Aksidentet rrugoreAksidentet rrugore
Aksidentet rrugore
Arlinda 48.8K visualizações

Similar a Struktura dhe Funksionet e Sistemit Nervor

Sistemi nervor por
Sistemi nervorSistemi nervor
Sistemi nervorAtien Mati
186 visualizações5 slides
Cipa e trurit te madh por
Cipa e trurit te madhCipa e trurit te madh
Cipa e trurit te madhNatyrë Ramusholli
2.6K visualizações11 slides
New microsoft word document (2) por
New microsoft word document (2)New microsoft word document (2)
New microsoft word document (2)Reddona
1.6K visualizações7 slides
New microsoft word document (2) por
New microsoft word document (2)New microsoft word document (2)
New microsoft word document (2)Reddona
376 visualizações7 slides
Truri i njeriut ne teresi por
Truri i njeriut ne teresiTruri i njeriut ne teresi
Truri i njeriut ne teresiSara Rama
8K visualizações13 slides
Hyrje ne anatomi por
Hyrje ne anatomiHyrje ne anatomi
Hyrje ne anatomiMedShqip
21.6K visualizações45 slides

Similar a Struktura dhe Funksionet e Sistemit Nervor(6)

Sistemi nervor por Atien Mati
Sistemi nervorSistemi nervor
Sistemi nervor
Atien Mati186 visualizações
Cipa e trurit te madh por Natyrë Ramusholli
Cipa e trurit te madhCipa e trurit te madh
Cipa e trurit te madh
Natyrë Ramusholli2.6K visualizações
New microsoft word document (2) por Reddona
New microsoft word document (2)New microsoft word document (2)
New microsoft word document (2)
Reddona1.6K visualizações
New microsoft word document (2) por Reddona
New microsoft word document (2)New microsoft word document (2)
New microsoft word document (2)
Reddona376 visualizações
Truri i njeriut ne teresi por Sara Rama
Truri i njeriut ne teresiTruri i njeriut ne teresi
Truri i njeriut ne teresi
Sara Rama8K visualizações
Hyrje ne anatomi por MedShqip
Hyrje ne anatomiHyrje ne anatomi
Hyrje ne anatomi
MedShqip21.6K visualizações

Mais de QlirimDubova

Sami frasheri shqiperia por
Sami frasheri  shqiperiaSami frasheri  shqiperia
Sami frasheri shqiperiaQlirimDubova
587 visualizações12 slides
Ngarkimi dhe Shkarkimi i te Dhenave por
Ngarkimi dhe Shkarkimi i te DhenaveNgarkimi dhe Shkarkimi i te Dhenave
Ngarkimi dhe Shkarkimi i te DhenaveQlirimDubova
1.5K visualizações15 slides
Energjia diellore por
Energjia dielloreEnergjia diellore
Energjia dielloreQlirimDubova
720 visualizações16 slides
Epoka e Barokut por
Epoka e BarokutEpoka e Barokut
Epoka e BarokutQlirimDubova
1.5K visualizações6 slides
Ndikimi i Internetit ne Shoqeri por
Ndikimi i Internetit ne ShoqeriNdikimi i Internetit ne Shoqeri
Ndikimi i Internetit ne ShoqeriQlirimDubova
1.9K visualizações16 slides
Ligjet e Njutonit por
Ligjet e Njutonit Ligjet e Njutonit
Ligjet e Njutonit QlirimDubova
4K visualizações10 slides

Mais de QlirimDubova(8)

Sami frasheri shqiperia por QlirimDubova
Sami frasheri  shqiperiaSami frasheri  shqiperia
Sami frasheri shqiperia
QlirimDubova587 visualizações
Ngarkimi dhe Shkarkimi i te Dhenave por QlirimDubova
Ngarkimi dhe Shkarkimi i te DhenaveNgarkimi dhe Shkarkimi i te Dhenave
Ngarkimi dhe Shkarkimi i te Dhenave
QlirimDubova1.5K visualizações
Energjia diellore por QlirimDubova
Energjia dielloreEnergjia diellore
Energjia diellore
QlirimDubova720 visualizações
Epoka e Barokut por QlirimDubova
Epoka e BarokutEpoka e Barokut
Epoka e Barokut
QlirimDubova1.5K visualizações
Ndikimi i Internetit ne Shoqeri por QlirimDubova
Ndikimi i Internetit ne ShoqeriNdikimi i Internetit ne Shoqeri
Ndikimi i Internetit ne Shoqeri
QlirimDubova1.9K visualizações
Ligjet e Njutonit por QlirimDubova
Ligjet e Njutonit Ligjet e Njutonit
Ligjet e Njutonit
QlirimDubova4K visualizações
Kuptimi i Temperaturess por QlirimDubova
Kuptimi i TemperaturessKuptimi i Temperaturess
Kuptimi i Temperaturess
QlirimDubova70 visualizações
Amazon Rainforest por QlirimDubova
Amazon RainforestAmazon Rainforest
Amazon Rainforest
QlirimDubova67 visualizações

Struktura dhe Funksionet e Sistemit Nervor

 • 1. Profesoresh: Jehona Ejupi E Punuan: Qlirim Dubova,Endrit Aliu dhe Elion Ahmeti 10/26/2019 1Footer Text
 • 2. Sistemi Nervor I njeriut eshte shume I nderlikuar dhe I persosur nga ndertimi dhe funksionet e tij. Ai perbehet nga nje numer shume I madh qelizash nervore qe quhen neurone. Neuroni eshte njesia baze e ndertimit dhe e funksionimit te Sistemit Nervor. 10/26/2019Footer Text 2
 • 3. Qdo neuron perbehet nga berthama,citoplazma,membrana qe e mbeshtjell,si dhe nga dy lloje zgjatimesh qe quhen dendrite dhe aksone. • Dendritet jane degezime te shumta dhe te shkurta. • Aksoni eshte nje zgjatim I gjate qe mbaron me disa degezime,ne fundin e te cilave ka qeska te mbushura me substanca biokimike. 10/26/2019Footer Text 3
 • 4. Vete Sistemi Nervor ndahet ne dy pjese: ne Sistemin Nervor Qendror (SNQ) dhe Sistemin Nervor Periferik (SNP). 10/26/2019Footer Text 4
 • 5. Eshte I perbere nga palca e kurrizit dhe truri. Pjeset kryesore te trurit jane: truri I prapme,truri I mesem dhe truri I perparme 10/26/2019Footer Text 5
 • 7. eshte I perbere nga palca e zgjatur,ura dhe truri I vogel. lidhet me organet e shqisave. perbehet nga hipotalamusi, talamusi dhe truri i madh. 10/26/2019Footer Text 7
 • 8. Palca e kurrizit qe vendoset ne shtyllen kurrizore, eshte e perbere nga fije nervore aferente (ngjitese) qe lidhin pjese te organizmit (receptore) me trurin dhe eferente (zbritese) qe lidhin trurin me muskuj e gjendrra te caktuara. 10/26/2019Footer Text 8
 • 10. Truri I madh eshte I mbeshtjelle nga nje cipe e holle qe quhet korja e trurit (korteksi). Truri perbehet nga 2 hemisfera (e majte dhe e djathte),qe lidhen mes tyre permes nje ure qe quhet korpus kallosum. Secila hemisfere eshte e ndare ne 4 lobe:frontal parietal,oksipital dhe temporal. 10/26/2019Footer Text 10
 • 12. Perbehet nga Sistemi Nervor Somatik dhe Sistemi Nerov Autonom. Ato perbehen nga nje mori qelizash nervore te grupuara ne ganglione. 10/26/2019Footer Text 12
 • 13. Sistemi Nervor Somatik Mund te konsiderohet si I jashtem perderisa ai perfshin organet shqisore dhe muskujt skeletore,qe te dyja keto te vendosura afer siperfaqes se trupit. Seksioni shqisor I sistemit nervor somatik mbart mesazhe prej organeve te shqisave. 10/26/2019Footer Text 13
 • 14. Sistemi Nervor Autonom Kur ne frigohemi zemra jone rreh shpejt,frymemarja na shpejtohet,goja na teret,muskujt tkurren,shuplaka na djersitet dhe ndiejme nje nevoje qe te vrapojme. Per keto ndryshime pergjegjes eshte pikerisht sistemi nervor autonom 10/26/2019Footer Text 14
 • 16. Funksionet e Sistemit Nervor Sistemi Nervor kryen funksione te ndryshme. Pjese te caktuara te tij jane pergjegjese per aktivitete dhe veprimtari caktuara te organizimit. Ato veprojne sipas parimit te hierarkise funksionale,qe do te thote se pjese me te larta te trurit kontrollojne pjeset me te uleta te tij. 10/26/2019Footer Text 16
 • 17. 1. Truri i njeriut zhvillohet gati deri ne moshen 50 vjeçare. 2. Shtepite te cilat kane nivel te larte te dhunes e kane te njejtin efekt tek femijet si lufta qe ka efektin tek ushtaret. 3. Era e çokollates i rrit valet Beta te trurit, gje e cila e bene qe ju te relaksoheni. 4. Nje studim ka zbuluar se perdorimi i celularit per nje kohe te gjate rrit gjasat per te shkaktuar kancer ne tru. 5. Kur ju jeni te zgjuar truri juaj prodhon energji mjaftueshem sa per te mbajtur ndezur nje poç elektrik. 10/26/2019Footer Text 17