O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Gerilla yaratıcılık

786 visualizações

Publicada em

Chupa Chups Gerilla Yaratıcılık

Publicada em: Educação
 • Seja o primeiro a comentar

Gerilla yaratıcılık

 1. 1. Gerilla Yaratıcılık NECİP ASIM TOPRAK B141600021
 2. 2. PERFETTI VAN MALLE HAKKINDA  Perfetti Van Melle dünya çapında 150’den fazla ülkede şekerleme – sakız üretimi ve dağıtımı yapan özel bir şirkettir.  Şirket, Mart 2001’de Perfetti S.p.A. ve Van Melle NV’nin birleşmesi ile kurulmuştur. Grup, Haziran 2006’da İspanyol şirketi Chupa Chups’u alarak, dünyanın en büyük üçüncü şekerleme (şekerleme+sakız) grubu konumunu güçlendirmiş ve küresel şekerleme piyasasının en büyük oyuncusu haline gelmiştir.  Şu anda dünyanın en büyük üçüncü, başlıca Asya pazarlarında ise birinci şekerleme grubudur.  Perfetti Van Melle, dünya çapındaki 19,000 çalışanı ve 35 şirketiyle gerçek bir küresel şirkettir: Asya Pasifik Bölgesinden, Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’ya tüm pazarlarda faaliyet göstermektedir. Şirketin genel merkezi İtalya ve Hollanda’da bulunuyor. Markalarının birçoğu, beş kıtada bilinen ve yaygın olarak kullanılan ürünlerdir.
 3. 3.  Perfetti Van Melle’in yenilikleri, ürün özelleştirme stratejisinin ve müşteri taleplerine duyarlılığının açık kanıtlarıdır. Pek çok Asya ülkesinde Alpenliebe yerel tercihlere uygun formül, ambalaj ve formatlarla üretilerek pazar liderliğini elde eden şekerleme olmuştur. Çok gelişmiş Avrupa pazarlarında ise, Perfetti Van Melle, bol çeşitlilik gösteren ve rahatlıkla ayırt edilebilen özelliklere sahip geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.  Bunlar arasındaki işlevsel sakızın bir benzeri, başlıca uluslararası rakipleri tarafından henüz üretilememiştir.  Grubun bir numaralı markası olan Mentos’un dağıtımı Amerika’da özel bir ürün yelpazesiyle yapılarak, pazarın özel potansiyelinden sonuna kadar faydalanılmaktadır.  Dünyaca ünlü yuvarlak Chupa Chups lolipopları dünyada tam 150 ülkede 40 ayrı çeşit lezzeti ve sağlığa faydalı çeşitli özellikleriyle çocukları ve ebeveynlerini mutlu etmektedir.
 4. 4. CHUPA CHUPS Dünyanın en sevilen lolipop markası Chupa Chups, Türkiye’de de tüm yaş gruplarından tüketicilere olağanüstü lezzetler sunmaya devam etmektedir. 1958 yılından bu yana dünyanın pek çok ülkesinde, çocukların, gençlerin hatta erişkinlerin tercihi olan Chupa Chups, lolipop sevgisini tüm yaş kategorilerine yaymıştır. Yine dünyada tüketilen yaklaşık her 4 lolipoptan 1’isi olma unvanıyla Chupa Chups, yeryüzündeki yüzlerce lolipop markası arasında çok açık ara Pazar lideri konumundadır. Logosu ünlü İspanyol ressam Salvador Dali tarafından şekillendirilen marka, Perfetti Van Melle grubunun dünya pazarlarında yaygın ölçekte dağıtılan ve tüketilen en önde gelen markalarından birisidir.
 5. 5. ŞEKERLEME SEKTÖRÜNÜN GENEL YAPISI  Şekerleme sanayinin en önemli iki özelliği geniş bir ürün yelpazesi içinde rekabet ve sürekli değişimdir. Bu dinamik sektörde faaliyet gosterebilmenin ön şartı, kendine özgü şekil, doku ve aromaya sahip yeni ürünlerin üretiminde öncülük edebilmektir.  Teknolojik gelişmeler sonucu, şekerleme üretiminde kullanılabilecek çok sayıda alternatif hammadde piyasaya sürülmüş, bilinen hammaddelerin bazı özellikleri geliştirilmiştir. Ancak sektörde ilerleme teknolojik gelişmelerle sınırlı değildir.  Yeni ürünlerin hazırlanmasında toplumun tüketim yönelimleri de önemli bir faktördür. Şöyle ki; toplumun refah düzeyi arttıkça, özellikle gençlere ve çocuklara yönelik kampanyalar ile tatlı besin ve içecek tüketiminin artması, tüketime sunulan şekerli ürünlerde kalorinin düşürülmesi, diabetliler icin uygun ürün üretimi veya üretimde maliyetin düşürülmesi gibi konular tüketici eğilimleri ile ön plana çıkan konular arasındadır.
 6. 6. SEKTÖRDE YER ALAN RAKİP FİRMALAR
 7. 7. ‘’ŞEKERSİZ’’ CHUPA CHUPS
 8. 8. ‘’ŞEKERSİZ’’ CHUPA CHUPS Çocuk, genç, yaşlı demeden herkesin favorisi olan şekerler olmasa hayat ne kadar çekilmez olurdu değil mi? ‘’Ah bir de şekersiz olsa…’’ diyoruz ve Chupa Chups imdadımıza yetişiyor. Bugüne kadar diş çürütür diye çocuklara yedirilmeyen, kilo yapar korkusuyla gençlerin yiyemediği lolipop şekerlerini artık doya doya yiyebileceğiz. Siz de benim gibi şeker severseniz sizin için büyük bir müjde vermiş olmalıyım. Şekersiz lolipop mu olurmuş derseniz alın size kanıtı; kampanya fotoğrafından daha iyi bir kanıtı nereden bulabilirisiniz ki? Şeker canavarları olan karıncalar bile yere düşmüş olan lolipopun yanına yanaşmıyor ve bize dediği ” It’s sugar free ” yani ” şekersiz” cümlesini açık açık anlatıyor.
 9. 9. REKLAMIN NEYİ Mİ YARATICI ?  Özellikle şekerli gıdalar ve şekerleme ürünlerinde ‘’sağlıksız’’ ve ‘’şekersiz’’ kelimeleri ülkemiz insanlarından sıkça duyduğumuz kelimeler arasında yer almaktadır. Bu açıdan baktığımızda ortaya çıkarılan ürünün şekersiz olması, firmanın da ‘’sağlıklı gıda’’ olgusuna son derece önem vermesi zaten reklamı yapılan ürünün çekiciliğini başlı başına arttıran bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.  Bununla birlikte reklam afişinde kullanılan şeker canavarı karıncaların evlerimizde bile şeker dökülen yeri istila etmesi, bizim onlarla olan mücadelemiz herkes tarafından bilinir. Firmanın ‘’sıfır şeker’’ mesajını hedef kitlesine vermek istediği böyle bir reklamda bu meşhur hikayeyi kullanması kesinlikle yüzlerde gülümsemelere neden oluyor ve yaratıcılığını hissettiriyor.
 10. 10.  Her gün etrafta birbirinden kötü ve anlamsız reklamlar görüyoruz ve reklamı yapılan ürünlerden nefret ediyoruz. Birçok kişi, iyi bir reklamın karmaşık ve çok renkli görseller ile yapılabileceğini düşünüyor sanırım. Fakat durum bunun tam tersi çünkü sade, anlaşılır ve ilginç reklamlarla tüketicinin ilgisi çok daha kolay ve fazla bir şekilde çekilebiliyor.  Bazı reklamlar rahatsız edici ve saçma olabiliyor. Fakat iyi bir pazarlama stratejisi ve yaratıcı bir ekip ile harika reklamlar hazırlayabilmek mümkün.  Bazılarını ilk bakışta anlamayabilirsiniz fakat biraz daha dikkatli bakınca içerisinde harika bir mesaj veya mizah gizli olduğunun farkına varıyorsunuz. Keşke tüm reklamlar, Chupa Chups markasının reklamı kadar yaratıcı olsa da biz de onlardan nefret etmesek…
 11. 11. YARATILAN ETKİ ve YAYIN YAPILAN MECRALAR Chupa Chups markası bu reklam afişiyle şekerleme sektöründe lider bir konumda bulunduğunu kesin bir tavırla bir kez daha göstermiş ve ortaya çıkardıkları yaratıcılık abidesiyle taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Kampanyanın, sosyal medyada ve internet ortamında gerilla yaratıcılığın en başarılı örnekleri arasında gösterilmesi bunun en büyük kanıtlarındandır. Bu güzide ve yaratıcı reklam afişi birçok dergide, billboardlarda, gazetelerde, internet ortamı ve sosyal medya ile outdoor reklam mecralarında kendine yer bulmuştur.
 12. 12. BİZ OLSAK NE mi YAPARDIK ?  Peki, Chupa Chups markasına yaratıcı reklam yapma görevi bize verilseydi ne yapardık ? Sanırım böylesine yaratıcı bir reklam afişini gördükten sonra çok da söylenecek bir şey kalmıyor.  Ancak, bizim de fikrimizi söylememiz gerekirse, naçizane bir tavsiye olarak aynı fikir üzerinden hareket ederek, afişteki durum bir reklam filmi olarak da hedef kitlenin karşısına çıkartılabilirdi. Düşündüğümüz bu reklam filmi fabl tadında ve ufak absürtlüklerle süslenebilir ve kampanyanın çeşitlendirilmesi sağlanabilirdi.  Böylece kampanya daha geniş çaplı bir şekilde duyurulur, daha geniş kitlelere hitap edebilir ve daha dikkat çekici hale getirilebilirdi.
 13. 13. DİĞER CHUPA CHUPS KAMPANYA ve YARATICILIKLARI
 14. 14. TEŞEKKÜR EDERİM…

×