O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.
BU AY 
2. Tasarım Bienali 
2. IKSV Tasarım Bienali bu ay basladı. Bienalin merkez üssü 
Galata Özel Rum Ilkögretim Okulu. ...
TREND 
Real Room Escape 
‘Real room escape’ oyun konsepti, rekabete girdi. 
Japonya’da baslayan gerçek alandan kaçma çılgı...
KESiF 
Souq: El Yapımı 
Son zamanların en cool tasarım pazarı 
Souq Karaköy, 15-16 Kasım tarihlerinde 
“el yapımı” temasıy...
MEKAN 
Kozmonot 
Topagacı 
Topagacı meydanında, yeni açılan bir gastropub. Ismi için 
uzaya ilk giden Yuri Gagarin’den ilh...
TASARIM 
A Kind O Guise 
Bayaiyi.com’dan bir kesif. Almanya’da eski derilerden çanta yapmakla 
baslamıslar. Materyalleri g...
SANAT 
Joan Miro 
Sakıp Sabancı Müzesi 
Sahtesine gittikten sonra orijinali geçtigimiz 
ay Sabancı Müzesi’ne gelmisti. 2 S...
MuZiK 
Emiliana Torrini 
Black Box – 12 Kasım 
Izlanda’nın tatlı sesi Emiliana Torrini daha önce de gelmisti, 
simdi yine ...
SiNEMA 
Interstellar 
Christopher Nolan’ın yönettigi bilimkurgu 
Interstellar yıllar süren büyük ugraslar 
sonucunda nihay...
TiYATRO 
Parkta Güzel Bir Gün 
Moda Sahnesi 
Yeni sezon oyunları ortaya çıkmaya basladı. Mert 
Fırat, Didem Balçın ve Volk...
KiTAP 
Minecraft 
Delilerine özel kitabı çıktı. Böylece 
tek basınıza kasmaya gerek 
kalmadı. Içerisinde neyi nasıl 
yapma...
ATOLYE 
8. Dijital Oyun Felsefesi 
Sanal dünya iyi güzel de peki ya bunun gerçek 
dünyaya etkisi ne?“Oyun tasarımı ve oyun...
1010 
Biraz Tetris biraz 2048. 
Yerli malı, yurdun aplikasyonu, herkes onu kullanmalı. 
Gram Games Android ve IOS kullanıc...
Kasım İstanbul Guide
Próximos SlideShares
Carregando em…5
×

Kasım İstanbul Guide

1.050 visualizações

Publicada em

Publicada em: Turismo
 • Entre para ver os comentários

Kasım İstanbul Guide

 1. 1. BU AY 2. Tasarım Bienali 2. IKSV Tasarım Bienali bu ay basladı. Bienalin merkez üssü Galata Özel Rum Ilkögretim Okulu. 14 Aralık’a kadar ücretsiz gezilebilecek. Konu baslıgı “Gelecek artık eskisi gibi degil”. Katlar manifestonlara göre bölümlere ayrılmıs; yayın, kisisel, kaynaklar, norm ve standartlar ile toplumsal iliskiler. En üst katta manifesto üzerine çok acaip seyler var. Bienal ayrıca belirledigi tasarım rotaları ile daha da islevsel hale geliyor; Asya ve Avrupa yakalarındaki farklı bölgeleri kapsayan 12 rota, farklı bölgelerdeki tasarım odaklı ofis, magaza, atölye, imalathane ve yapıların yanı sıra, çesitli bölgelerin kendine has dokularının kesfedilmesine olanak saglıyor. (bknz: Geçmis aylardan Crafted in Istanbul) Contemporary Istanbul Lütfi Kırdar 13-16 Kasım arasında Contemporary Art’ı konuk ediyor. 104 galeriden 520 sanatçının toplamda 3 bine yakın isi Istanbul’da olacak. Geçtigimiz ay ilk kez Istanbul’da kisisel sergisini açan ünlü Alman sanatçı Ulrich Erben, albüm kapaklarından bildigimiz Todd James, , Phil Frost, Francis Bacon, olmazsa olmaz Picasso ve Sabancı’dan artan Miro ve daha niceleri contemporary’de olacak. 33. Uluslararası TUYAP Kitap Fuarı 8-16 Kasım tarihleri anasında Tüyap Kitap Fuarı var. Bu sene Macar Dili ve Edebiyatı üzerinden sekilleniyor. Yine de pek müstesna yazarlar orda diyecegim ama imza günlerine baktım, çok bir sey göremedim. Indirimli ve yeni çıkan kitaplar içni orda olmak lazım diyeyim o zaman. Yol uzun gerçi. Siz bilirsiniz.
 2. 2. TREND Real Room Escape ‘Real room escape’ oyun konsepti, rekabete girdi. Japonya’da baslayan gerçek alandan kaçma çılgınlıgı Ingiltere, ABD, Rusya, Romanya, Macaristan gibi ülkelerden sonra Istanbul’a da sirayet etti. Oyunda, 3 ila 5 kisilik gruplar halinde bir odaya kilitleniyorsunuz. Anahtarı bulup çıkmak için tam 60 dakikanız var. Kapı kapandıgında kendinizi çok farklı bir ambiyansın içinde buluyorsunuz. Odadaki ipuçlarından yararlanarak sifreleri çözüp, son olarak kapının anahtarını bulmaya çalısıyorsunuz. Simdilik Istanbul’daki basarılı temsilcileri; Escape Planet ve geçtigimiz aylarda da bu alanda yer alan ISTrapped
 3. 3. KESiF Souq: El Yapımı Son zamanların en cool tasarım pazarı Souq Karaköy, 15-16 Kasım tarihlerinde “el yapımı” temasıyla kuruluyor. El yapımı bisikletler, mumlar, motosikletler, kıyafet ve aksesuarlarla iki gün boyunca hasır nesir olma fırsatı dogacak. Petra Coffee ve Kaan Düzarat’ın Analog kültür arsivi de yine burada olacak. Sonunda konser de olur heralde, takipte kalmalı. Art By Chance Ultra Kısa Film Festivali Art By Chance bu ay “kesif” bölümünde. Söyle ki basvurular basladı ve ana teması halihazırda “kesif”. Kısa filminizi bu tema üzerinde kurgulayın gönderin, filminiz 20 ülkede, 200 sehirde, 1.5 milyar kisi tarafından izlesin. Son katılım tarihi 27 Kasım. Yeraltındaki Istanbul Sehrin dibinde neler oluyor diye düsünenler varsa bunun cevabını Fest Travel bir günlük gezisinde veriyor. Efsanelere konu olan yeraltına iniyor, kendinizi Oktay Anar’ın kitaplarında gibi hissediyorsunuz. Botonaites Sarayı Kalıntıları, Eresin Crown Hotel, Hipodrom Sarınıcı, Sultanahmet Büyük Saray kalıntıları, Binbirdirek Sarnıcı, Terzioglu Grup Binası, Servet Han, Theodosius Sarnıcı gibi bir çok yeraltı dehlizleri rotanızda.
 4. 4. MEKAN Kozmonot Topagacı Topagacı meydanında, yeni açılan bir gastropub. Ismi için uzaya ilk giden Yuri Gagarin’den ilham alınmıs. Soguk Savas günlerini anlatan tematik bir mimari tercih edilmis. Gamze Yalçın duvarlara resimler kondurmus. Bir anda da kesfedilmis. Eski Asmalımescit Parantez tayfası barda. Can Oba Sirkeci Sirkeci’de, Hocapasa Sokak’ta Can Oba günlük malzemelerden yemek yapıyor. Mekan kebapçı gibi gözüküyor dısarıdan, kapısına attıgı 7-8 masa son derece normal bir görüntü çiziyor. Fiyatlar 10 ila 40 TL arasında. Herkes Michelin yıldızından bahsediyor. Rezervasyon yaptırmak isterseniz 2 ay sonranızı öngörebilmeniz gerekiyor. Agora Meyhanesi 1890 Balat Balat’ın meshur Agora Meyhanesi geri döndü. Zeki Müren’leri, Müeyyen Senar’ları hatırlatan meyhane 1890’da kurulmus. Bu size bir seyler anımsatıyor mu? Simdi mekanı Ezel Akay devralmıs ve geçmisine sadık kalarak yeniden elden geçirmis. Mutfakça Ermeni, Rum, Türkmen ve Zaza asçılar var. Yani hersey olması gerektigi gibi. 1890’lardan bugüne uzanmıs bize kalan Osmanlı Meyhanesi Agora. O yüzden rezervasyonda sıkıntı yasayabilirsiniz, çok önden arayın. Ha deyince olmuyor.
 5. 5. TASARIM A Kind O Guise Bayaiyi.com’dan bir kesif. Almanya’da eski derilerden çanta yapmakla baslamıslar. Materyalleri genisletip ciddi koleksiyon çıkarmaya baslamıslar. Fiyat olarak da makulmus. Son koleksiyonların adı ‘Turkish Delight’. Koleksiyonun fotografları epey ‘bizden’. Koleksiyondaki kıyafetlerin isimleri de bir o kadar iyi. Evet, baya iyi. CIVAN – Tailored by Gentelman Civan 2015 kıs renklerini ve duygusunu ‘The Grand Budapest Hotel’ e ithaf ediyor. Burdan gözünüzün önüne Wes Anderson’un turuncu hakim, renkli dünyasını getirebilirsiniz. Öyle biseylerden bahsediyorum. Marka retronun dibi. Genlerini eski Istanbul zevkinden almıs ve blogunda dedigine göre simdi tek bir amaç var; aldıklarını sehre geri vermek. Civan Çukurcuma’da ve bilimum tasarım pazarlarında. Niyo by Niyazi Erdogan Niyazi Erdogan geçtigimiz yıl Fashion Week’te koleksiyonunu Istanbul’daki bir apartmanın deseni üzerinden sekillenmisti. Seveni çok olunca bunlar çesitlendi ve Niyo markasını yarattı. Niyazi Erdogan temelini aldıgı bu pikselli desenleri sırt çantalarına dönüstürdü. Satısı bywonderland.com üzerinden ilerliyor sadece. Baska bir yerde yok.
 6. 6. SANAT Joan Miro Sakıp Sabancı Müzesi Sahtesine gittikten sonra orijinali geçtigimiz ay Sabancı Müzesi’ne gelmisti. 2 Subat’a kadar da olaganca gerçekligiyle devam edecek. Sergi sanatçının olgunluk dönemi islerini kapsıyor; kadınlar, kuslar ve yıldızlar. Sergide olmayan islerinin bazıları da Contemporary’de olacak. Sonsuz Körlük Art On Heykeltıras Ilgın Seymen günlük hayatın malzemeleri ile insanın alısveris odaklı yasam modelini kara mizah ve renklerle yeniden yorumluyor. Sergi 29 Kasım’a kadar görülebilir. Semiha Berksoy Galerist Sergi Semiha Berksoy’ın çok yönlü sanat hayatını kapsıyor;opera kayıtları, esyaları, yaglı boya resimleri, kisisel belgeleri, videoları… Amaç Semiha Bersoy Müzesi’ni kurmak için destek saglamak. Sergi 13 Kasım-10 Ocak tarihleri arasında açık olacak.
 7. 7. MuZiK Emiliana Torrini Black Box – 12 Kasım Izlanda’nın tatlı sesi Emiliana Torrini daha önce de gelmisti, simdi yine geliyor. Süper hiper kadın vokallerden kendisi. Kaçırmamak lazım. Lykke Li Babylon – 18-19 Kasım Indie pop müzigini, alternatif ve elektronik motiflerle bulusturan Lykke Li, 18 Kasım Salı ve 19 Kasım Çarsamba günü Babylon’da olacak. Balmorhea Salon IKSV Teksaslı grup tekrar geliyor. Post rock, folk, klasik müzik etrafında dönen grup normalde 6 kisi ama konsere 2 kisi olarak geliyorlar. 2 kisi dedigimde grubun kurucuları Rob Lowe ve Michael Muller. Rob Lowe bir sey ifade ediyor mu?
 8. 8. SiNEMA Interstellar Christopher Nolan’ın yönettigi bilimkurgu Interstellar yıllar süren büyük ugraslar sonucunda nihayet bitti, vizyona girdi. Matthew McConaughey ve Anne Hathaway basrollerde… Sivas Ilk filmi ile Venedik Film Festivali ana yarısmaya kabul edilen ve Jüri Özel Ödülü ile yalnız ve tatlı ülkesine geri dönen Kaan Müjdeci,11 yasındaki Aslan ve köpegi Sivas’ın iç yakan öyküsünü anlatıyor. Nightcrawler Basrolde Jake Gyllenhaal ile sert bir medya elestirisi. Oyuncu kariyerinin en iyi performanlarından birini sergilemekte. 5 yıldız verilmis bir film olarak nasıl oluyorda oluyor sorularının cevabı ancak seyredilerek elde edilebilir.
 9. 9. TiYATRO Parkta Güzel Bir Gün Moda Sahnesi Yeni sezon oyunları ortaya çıkmaya basladı. Mert Fırat, Didem Balçın ve Volkan Yosunlu’nun rol aldıgı ‘Parkta Güzel Bir Gün’ ülkeler, sınırlar ve bireyden bagımsız politikalar üzerine trajik bir durum komedisi. Can Afife Jale Can Yücel’in hayatı Kemal Kocatürk tarafından yazılıp oynanıyor, Mehmet Güleryüz’ün video çalısmalarıyla görsellesiyor. Can Yücel severlerinin kaçırılmaması gereken bir oyun. Kırmızı, Siyah ve Cahil Bitiyatro Bitiyatro, kendi mekanı olan Bisahne’de geçtigimiz sezondan beri sahnelenen Kırmızı Siyah ve Cahil’i izleyici ile bulusturmaya devam ediyor. Modern Ingiliz tiyatrosunun en büyük yazarlarından Edward Bond’un Kırmızı, Siyah ve Cahil’i 27 Kasım’da Bisahne’de seyirciyle bulusuyor.
 10. 10. KiTAP Minecraft Delilerine özel kitabı çıktı. Böylece tek basınıza kasmaya gerek kalmadı. Içerisinde neyi nasıl yapmanız gerektigi yazıyor. Mesela aletler, silahlar, binalarla ilgili yapım sırlarını ögrenebilir ; canavarları, hayvanları ve köylüleri daha yakından tanıyabilirsiniz. Ünlü Minecraft uzmanlarından özel ipuçları ve tavsiyelerde içerisinde. Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku Ilhami Algör’ün bu incecik ve 2 saatte yutulabilen kitabı birebir olmasa da bu ay sinemaya aktarılıyor. Yazarı Erdal Besikçioglu canlandıracak. Gidilecekse önden kitabını okumak sart. Çünkü kitabı bambaska bir alem. Hiç bir kitabı yayınlanmamıs yazar Arif’in bitirim ve “çıt” çıkarmamak üzerine kurulu dünyası, iç sesleri, Müzeyyen askı, nesneleri dile getirisi, çok güçlü Sadri Alısık “insight”ları… Mükemmel. Ilk Filmim Aralarında Neil Jordan, Gary Oldman, Steve Buscemi, Coen Biraderler (Ethan Coen & Joel Coen), Ang Lee, Kevin Smith, Oliver Stone, Ken Loach, Mike Leigh, Pedro Almodóvar gibi isimlerin oldugu yirmi yönetmen ilk uzun metraj filminin serüvenini en ince ayrıntısına kadar anlatıyor Ilk Filmim'de. Senaryo yazımından finansman bulmaya, oyuncu seçiminden film ekibini toplamaya, çekimden kurguya, filmin satısından gösterime girmesine kadar film yapımının bu uzun ve mesakkatli yolunu büyük bir açık yüreklilikle göz önüne seriyorlar.
 11. 11. ATOLYE 8. Dijital Oyun Felsefesi Sanal dünya iyi güzel de peki ya bunun gerçek dünyaya etkisi ne?“Oyun tasarımı ve oyuncu özgürlügü”, “oyuncu deneyimi ve özgürlük algısı”, “çevrimiçi oyunlar ve oyuncu özgürlügü” gibi agır konuların konusuldugu bir seminer bu. Çevrimiçi oyunlar dedigi tavla, okey galiba. Emin degilim. Dervis Zaim Senaryo Yazım Atölyesi Yönetmen Dervis Zaim akademik kadrosunda bulundugu Bilgi Üniversitesi’nde her Cumartesi klasik sinema teknikleri dogrultusunda senaryo yazım dersleri verecek. 29 Kasım’da dersler sona erecek. Yemek Tasarımı Fransız Kültür Merkezi’nde yemek pisirmeyi degil de tasarlamayı ögretiyorlar. Yaptıgınız yemek lezzetli olabilir ama tipi kayıksa kimse tadmak istemiyor malum. Ünlü yemek tasarımcısı Marc Bretillot orada olacak. Tarım sanayiiden, çagdas sanata kadar olayı derinlemesine inceleyip anlatacak.
 12. 12. 1010 Biraz Tetris biraz 2048. Yerli malı, yurdun aplikasyonu, herkes onu kullanmalı. Gram Games Android ve IOS kullanıcıları için minimalist puzzle oyunu çıkardı. Detay bilgiyi app store’larınızdan alabilir, direkt telefonunuza indirebilir ve bütün gün sarjınızı bu arkadaslara emanet edebilirsiniz. Parrot Flower Power Emanet çiçeklere iyi bakma yolu, botanikte devrim. Bu cihaz, üzerindeki alıcılar sayesinde topragın nem durumunu, bitkinin gübre ihtiyacını, ortam sıcaklıgını, ısık yogunlugunu anlık olarak ölçüp bluetooth yardımıyla cep telefonuna gönderiyor. Android ve IOS cihazlarla uyumlu çalısıyor, istatistik de çıkarıyor. Adeta bitkilerin özel saglık sigortası. DIGITAL Freecycle Istanbul Geri dönüsüm hadisesi önümüzdeki yıllarda gerçek anlamda islevsel hale gelebilir. Bununla ilgili platformlar tüm dünyada hızla çogalıyor. Kullanılmayan ve el degistirmesi gereken esyalar için arada bir kontrol edilmesi gereken farklı bir Facebook grubu var; facebook.com/groups/freecycleistanbul. Burda para yok, takas yok. Tüketim manyaklıgımızın sonu çöp degil, geri iade etme odaklı.

×