1. Тема. Роберт Льюїс Стівенсон (1850-1894). «Вересковий мед» як героїчна
балада. Уславлення в баладі мужності й волелюбності людини
Мета: актуалізувати знання учнів про Р.Л. Стівенсона, проаналізувати текст
балади, визначити в ньому характерні ознаки літературної балади та вплив балади
фольклорної, проаналізувати поведінку персонажів твору; вдосконалювати
навички виразного читання балади, текстологічного аналізу твору; виховувати
культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді: логічність, послідовність,
обґрунтованість, емоційність.
Тип уроку: формування знань, розвитку вмінь і навиків.
Обладнання: підручник Півнюк Н., Чепурко О., Гребницької Н. «Зарубіжна
література» (2007); текст балади у перекладі С.Маршака, мультиплікаційний
фільм «Вересковий мед», мультимедійна презентація, «Електронна енциклопедія.
Стівенсон», Вікіпедія.
Очікувані результати: учні розповідають про історичну основу балади;
виразно читають та аналізують твір; висловлюють свої судження щодо проблем,
порушених у творі, аргументують висловлене цитатами з тексту.
К-ть Зміст навчального матеріалу
год.
2 Рoберт Льюїс Стiвенсон
(1850—1894). “Вересковий
мед”
“Вересковий мед”
Стівенсона як героїчна
балада. Уславлення в ній
подвигу в непримиренній
боротьбі з іноземними
загарбниками. Фольклорні
елементи в творі.
Державні вимоги до рівня
загальноосвітньої підготовки учнів
Учень:
розповідає про історичне тло балади
(боротьба
піктів
проти
іноземних
загарбників);
висловлює власне судження про поведінку
старого пікта, який пожертвував сином і
власним життям, але не відкрив
іноземцям таємниці верескового меду;
виразно читає і аналізує баладу Р. Л.
Стівенсона “Вересковий мед”.
1
2. Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. «Галерея балад». (Слайд 1)
- З якими літературними баладами та їх авторами ми познайомилися
впродовж вивчення теми? Пригадайте тему, ідею та головних героїв цих творів.
Індивідуальні завдання.
Картка 1. Сформулюйте кодекс лицарської честі за баладою Ф.Шиллера
«Рукавичка».
Картка 2. Які факти із життя давніх русичів згадує О.С.Пушкін у баладі
«Пісня про віщого Олега»?
Картка 3. Що протиставлено в баладі Й.В.Гете «Вільшаний король».
2. «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Знаємо
Хочемо дізнатися
пригодницького Які твори, крім «Острова
Автор
роману «Острів скарбів»
скарбів»,
З дитинства тяжко хворів
Стівенсон?
Мріяв
про
подорожі
пригоди
і У
яких
написав
жанрах,
пригодницьких,
Стівенсон?
2
крім
писав
Дізналися
3. ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Американський письменник Е.Хемінгуей вважав, що «людину можна
знищити, але здолати її неможливо». Як ви вважаєте, до яких людей можна
застосувати ці слова? Так, до мужніх і безстрашних. Саме таких і зобразив у своїй
баладі «Вересковий мед» Р.Л.Стівенсон.
ІІI. Повідомлення теми і мети уроку (Слайд 2)
«Вересковий мед» як … балада. Уславлення в баладі мужності й
волелюбності людини».
Проаналізуйте назву теми уроку, пригадайте види балад і скажіть, яке слово
пропущене у формулюванні теми.
ІV. Формування нових знань, умінь та навичок (Слайд 3)
1. Поглиблення знань про Р.Л.Стівенсона
-
Робота з підручником (Півнюк Н., Чепурко О., Гребницька Н.
«Зарубіжна література», с.70 – 71).
- Перегляд навчального відеофільму («Електронна енциклопедія»).
2. Робота з Вікіпедією. Історичний коментар: пікти. (Слайд 4)
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B8%D0%BA%D1%82%D1%8B
3.
Виразне
читання
балади
(у
перекладі
С.Маршака).
мультфільму.
4. Аналіз твору з коментарями
- Що є зачином балади? Який настрій створюють ці рядки?
3
Перегляд
4. - Які рядки яскраво показують наслідок битви? («Лежал живой на мертвом,
И мертвый - на живом».)
- Яким чином поет підкреслює, що маленькі пікти загинули за правду? («В
своих могилах тесных, В горах родной земли, Малютки-медовары приют себе
нашли».)
- Як змальовує поет останніх піктів, які потрапили у полон? Який прийом
використовує він для створення образу безвиході, сили ворога? («Сидел король
шотландский Не шевелясь в седле. А маленькие люди Стояли на земле». Тут
використана антитеза.)
- Що надає їм сили мовчати перед загрозою смерті? (Автор показує їх на фоні
рідної природи, яка ніби підтримує їх: «Вереск шумел над ними, В море катились
валы».)
- Чому неможливо повірити в зраду старого пікта? (Тому що він людина
совісті: «Мне продавать свою совесть Совестно будет при нем».)
- Як ви вважаєте, чи легко було батькові зважитись на таке рішення: віддати
сина вірну смерть? Доведіть, що він дуже переживав. («И эхом ему ответил С
обрыва отец-старик».)
- Як ви думаєте, чи міг син видати таємницю верескового меду? (Напевне,
так, тому що автор дає читачу почути останній крик юнака.)
- Як показано незламність старого пікта? Чим стає для нього цей вересковий
мед? («Пускай со мной умрет Моя святая тайна - Мой вересковый мед!»
-вересковий мед символізує духовну стійкість і незламність піктів.)
5. Складання порівняльної характеристики короля і старого пікта. (Слайд
5)
4
6. V. Застосування набутих знань, умінь, навиків
1. Інтерактивна вправа. Літературознавча дослідницька робота в групах.
(Слайд 6)
- Визначте елементи сюжету в баладі Стівенсона.
(Експозиція. Розповідь про піктів, про вересковий мед.
Зав’язка. Навала шотландського короля на країну піктів.
Розвиток дії. Прагнення короля дізнатися про секрет верескового напою,
полонення двох останніх піктів, пропозиція батька, вбивство сина.
Кульмінація. Загибель старого пікта.)
2. «Коло ідей»
- Чому в баладі немає сюжетної розв’язки?
3. «Займи позицію» (із застосуванням методу «ПРЕС»: я вважаю – тому
що – отже).
«Вересковий мед» - літературна чи фольклорна балада?
4. Міні-дискусія.
- Як ви ставитеся до вчинку батька?
- Чи був у нього інший вихід?
- Чи вартий рецепт приготування напою людського життя?
VI. Рефлексія
1. «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
6
7. Автор
Знаємо
Хочемо дізнатися
Дізналися
пригодницького Які
твори,
крім Стівенсон не тільки
роману «Острів скарбів» «Острова
З
дитинства
скарбів», прозаїк, але й поет.
тяжко написав Стівенсон?
Його вабили не тільки
хворів
вигадані пригоди, але
Мріяв про пригоди і
й історичні легенди та
подорожі
перекази.
Як
письменника
поета
Стівенсона
приваблювали
мужні,
та
тільки
незламні,
свободолюбові герої.
VI. Домашнє завдання (Слайд 7)
Підготуватися до контрольної роботи з теми «Літературна балада».
Використані джерела
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Зарубіжна література. 5
– 12 класи / За ред. Д.Наливайка. – К., 2005
Електронна енциклопедія. Стівенсон
Зарубіжна література в школі. – 2011. - №18. – С.20 – 23
Зарубіжна література в школі. – 2012. - №17. – С.23 – 27
Науменко Є. Кращі уроки зарубіжної літератури. Випуск 2. – Х., 2010
Півнюк Н., Чепурко О., Гребницька Н. «Зарубіжна література». – К., 2007. –
С.70-79
Чорна О. Усі уроки зарубіжної літератури. 7 клас. – Х., 2008
7
8. Шутько Р. Зарубіжна література. Матеріали до уроків. 7 клас. – Х., 2008
http://www.youtube.com/watch?v=Sljj4nHzLtE
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B8%D0%BA%D1%82%D1%8B
8