O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Amerika veriut

31.124 visualizações

Publicada em

KRISTINA XANI :D

 • Entre para ver os comentários

Amerika veriut

 1. 1. GR 4 OBJEKTIVAT :  Te njohim pozitat gjeografike te tyre  Te arrime te lokalizojme ne harte Amerikat  Te njohim vendet me te bukura si dhe historite e popullit te Amerikave
 2. 2. Amerika Veriore dhe Qendrore
 3. 3. Ku ndodhet Amerika Veriore?  Amerika Veriore,është një kontinent në Hemisferën Veriore dhe Perëndimore të Tokës  Ajo kufizohet në veri nga Oqeani Arktik, në lindje nga Oqeani Atlantik, në juglindje nga Deti Karaib, dhe në jug dhe perëndim nga Oqeani Paqësor;
 4. 4. Karakteristikat Gjeografike     Amerika veriore mbulon një sipërfaqe prej rreth 24,709,000 kilometra katrorë. Kontinenti I trete per madhesi ne bote pas Azise dhe Afrikes( Am veriore + jugore) Dallojme 3 rajone kryesore Ne lindje malet Apalashe dhe Alegene.Ne qender Mburoja Kanadeze, ne perendim malet Shkembore    Ne oqenanin Artik brigjet jane te copezuar. Ne lindje gjendet Toka e Re,gad. Skocia e re, Florida ,Jukatan.Ne veri – perendim, gad Kalifornise. Terrritor I pasur me lumenj : San Lorenci , Misuri , Rio Grande etj
 5. 5. Vendet e Amerikes Veriore    SHBA Kanada Meksike
 6. 6. POPULLSIA       Perberja e popullsise se Amerikes Veriore eshte e ndryshme. Njerezit e pare te Amerikes ishin lekurkuqet ,ata u quajten Indiane nga evropianet.pebejne rreth 2 milione banore. Ne SHBA dhe Kanada mbizoterojne gr e pop qe kane prejardhje evropiane Ne zonen e Texasit popullsia njihet si : ‘’kauboj’’ Ne Ameriken Veriore jetojne njeres me ngjyre te ndryshme lekure , & flokesh Gjuhet qe fliten jane : Anglisht,Frengjisht ,Spanjisht
 7. 7. Klima     Ne te gjithe rajonet veriore mbizoterojne klimat e zones se ftohte : polare e subpolare. Ne disa rajone te Kalifornise prane Paqesorit klima eshte tipit mesdhetare. Ne rajonet e brendshme klima kontinentale Ne jug klima tropikale behet gjithnje me e thate.
 8. 8. Ekonomia     Ekonomia e Shteteve të Bashkuara është ekonomia kombëtare më e madhe në botë Ekonomia amerikane mban nivel të lartë të të dalave për person Kanadaja renditet e 11 per ekonomine me te zhvilluar ne bote Meksika renditet e 13,te zhvilluar sektoret moderne dhe sherbimi.
 9. 9. SHBA        Ze vendin e katert ne bote per nga siperfaqja. Ne pjesen lindore malet Apalashe, ne perendim malet Shkembore ,Sierra Nevada Klima mesatare , e ndryshme nga nje rajon ne tjetrin. Ze vendin e tret pas Kines per popullsine Kryeqyteti Washington Republike federale , president aktualisht ; Barak Obama Nje nga superfuqite ekonomike te botes.
 10. 10. Qytete ,vende turistike... Kryeqyteti , Washington , ku ndodhet dhe Shtepia e Bardhe. NEW YORK ,qyteti Qe sfle kurre...
 11. 11. LOS ANGELES ( LA) Los Angeles është qyteti më i madh i Kalifornisë dhe qyteti i dytë më i madh iShteteve të Bashkuara të Amerikës. Sebashku me New York dhe Cikago krijojne nje prej metropoleve me te rendesishem Njohur ndryshe si qyteti I kinemase, Simbol i LA është shkrimi i famshëm në kodrat e Hollivudit që tregon rëndësinë që ka pasur industria e kinemasë në historinë e qytetit.
 12. 12. Florida Florida është një Shtet Federal në juglindje të ShBA-ve. Ky Shtet është edhe i njohur si Sunshine State (Shteti dritë dielli). Fjala "Florida" vjen nga Gjuha Spanjolle dhe kuptohet si "plot me lule". Kryeqyteti i Floridës është Tallahassee. Plazhet e Florides vleresuar si me te bukurit...
 13. 13. Miami Qytet qe ndodhet ne juglindje te Florides. Miami beach eshte plazhi apo bregu me I njohur ne Florida qe vizitohet nga mbare turiste ne gjithe boten. Vend luxi
 14. 14. Las Vegas     Vendi me I ‘’famshem’’ ne Navada ne SHBA-se Njihet ndryshe si qyteti I dritave Qendra e lojrave te fatit dhe kazinove te botes Nje vend luksoz e I kushtueshem.
 15. 15. Las Vegas
 16. 16. HAWAI     Iu bashkua SH.B.A-se ne 1959 , 21 gusht. I vetmi shtet I SHBA-se I perbere teresisht nga ishuj. Eshtet nje grup veiore ishujsh ne Polinezi. Peisazhet e larmishme,klima e ngrohte tropikaledhe plazhet ekzotike e bejne nje destionacion popullor per turistet.
 17. 17. KANADA     Kanada është shtet në kontinentin e Amerikës Veriore. Kryeqyteti i saj është Ottawa Kanadaja, së bashku me Alaskën, zë pjesën veriore të Amerikës së Veriut, pas Rusisë, është vendi më i madh në botë për nga sipërfaqja Lumenj të shumtë e përshkojnë Kanadanë, shumica derdhen në veri dhe janë të ngrirë në shumicën e kohës. San Lorenci buron nga liqeni Ontario dhe derdhet në Atlantik. Ky lumë lidh oqeanin me pesë Liqenet e Mëdhenj. Në Kanada në veri ndodhen plot 250 mijë liqene. Më kryesorët janë: Liqeni i Sipërm, Huron, Eire, Miçigan dhe Ontario, që përbëjnë, në jug, një pjesë të kufirit me SHBA
 18. 18.  Kanadaja ka klimë të ftohtë dhe mbulohet nga pyjet. Më të përhapur janë pisha e bardhë dhe sidomos, panja e sheqerit, simbol i njohur i vendit: gjethja e saj është edhe në flamurin kanadez.
 19. 19. Liqenet e Medhenj
 20. 20. Peisazhet piktoreske
 21. 21. MEKSIKA     Shtetet e Bashkuara të Meksikës që njihet zakonisht si Meksika është një republikë kushtetuese federale në Amerikën e Veriut Laget nga oqeani Paqësor dhe Gjiri i Meksikës. Territori i Meksikës ka dy vargmale, Sierra Madre Lindore dhe Sierra Madre Perëndimore Bregu i Paqësorit përbëhet nga ultësira të ngushta bregdetare. Brigjet e gjirit të Meksikës janë të ulëta dhe vijëdrejta deri në gadishullin Jukatan Pjesa më veriore e vendit ka një klimë shumë të nxehtë dhe të thatë, sepse malet pengojnë erërat oqeanike.
 22. 22. Kuzhina meksikane   Kuzhinë meksikane është një stil i ushqimit i cili është kryesisht një shkrirje e gatimit indigjene Mesoamerican me gatim evropiane, sidomos spanjoll Ajo është krijuar kryesisht me përbërësit vendas të Meksikës
 23. 23.  Fruta tropikale të tilla si gujava, dardhë me gjemba, sapote, mangoes, banane, pineapple dhe cherimoya (mollë krem ​karamel) janë të njohura, sidomos në qendër dhe në jug të vendit Guajava Mango
 24. 24. Plazhet meksikane Turizmi mjaft I zhvilluar ne Meksise , Ka klime te favorshme dhe vende te bukurura ekzotike
 25. 25. Amerika Qendrore
 26. 26. Pikpamja gjeografike     Eshtë hapësirë gjeografike në mes të dy masave të mëdha kontinentale tëAmerikës Veriore dhe të Amerikës Jugore Pike kalimi nepermjet kanalit te Panamase, midis dy oqeaneve ,Atlantik dhe Paqesor. Prej kufirit verior të Meksikës deri te luguna e lumit Atrato në Mamerikën Jugore Diferencohet prej pjesëve tjera të Amerikës për coptimin e theksuar të bregdetit, për numrin emadh të ishujve, gadishujve , deteve që e rrethojnë.
 27. 27.      Ne Ameriken qendrore deti eshte mbizoterues. Ketu ndodhen ishujt e Antileve. Lumenjt e shkurter, liqeni Nikaragua lidhet me liqenin Managua nepermjet lumit Tipitapa. Klima eshte kryessiht e ngrohte dhe e lagesht. Deti zbut ndjeshem temperaturen.
 28. 28. Panama & Kosta Rika  Panamaje eshte njohur ne gjithe boten per kanalin e saj te famshem ( 80km te gjate) Kosta Rika
 29. 29. Amerika Qendrore ishullore      Perbehet nga 3 grupe ishujsh : Antilet e Medha , ishujt Bahama dhe Antilet e Vogla. Kuba: perbehet nga ishulli Kubes dhe ishuj te tj te vegjel.Ben pjs ne Antilet e Medha. Popullsia me rrace te perzier Kryeqyteti : Havana, kultivohen kultura tradicionale. Turizmi – burim I rendesishem per ekonomine
 30. 30. Xhamajka & Porto Riko    Xhamajka: territori malor I ishullit eshte me origjine vullkanike. Veprimtarite kryesore eko : nxjerrja mineralit boksitit dhe turizmi Porto Riko:përfshin një arkipelag që përfshin ishullin kryesor të Puerto Rikos dhe një numër ishujsh të vogla,
 31. 31. Antilet e Vogla
 32. 32. FUND KRISTINA XANI

×