O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Snívajú androidi o elektrických ovečkách? (Do androids dream of electric sheep?)

450 visualizações

Publicada em

Sci-fi vs. cognitive robotics, talk in Slovak from Istrocon'13 & FestivalFantazie'14

 • Seja o primeiro a comentar

 • Seja a primeira pessoa a gostar disto

Snívajú androidi o elektrických ovečkách? (Do androids dream of electric sheep?)

 1. 1. Snívajú androidi o elektrických oveckách? Kristína Kik Rebrová Kristína Kik Rebrová Snívajú androidi o elektrických oveckách?
 2. 2. Kognitívna veda: wtf? I skúma kognitívne schopnosti: vnímanie, usudzovanie, pamät, emócie, ... I zaoberá sa inteligenciou ludí a zvierat I tieto poznatky sa potom premietajú aj do umelej inteligencie, robotiky, ... I ako najlepšie skúmat inteligenciu? I ako vytvorit inteligenciu, ktorá sa bude ucit, napredovat, emergovat, adaptovat sa v prostredí ako živé bytosti? I magisterský program kognitívna veda na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK BA http://cogsci.fmph.uniba.sk/ Kristína Kik Rebrová Snívajú androidi o elektrických oveckách?
 3. 3. Kognitívna robotika I akademické vs. priemyselné roboty I humanoidné roboty, malé zvieratká I skúmanie budovaním (Pfeifer & Scheier, 1999) I inteligentné materiály I emergencia I human-robot interaction Kristína Kik Rebrová Snívajú androidi o elektrických oveckách?
 4. 4. Inteligentné humanoidné roboty I telá by aj boli, komplexné správnie ci inteligencia zatial nie I ako posudzovat androidov ked už raz budú? Kristína Kik Rebrová Snívajú androidi o elektrických oveckách?
 5. 5. Tento “robot” zabil cloveka Kristína Kik Rebrová Snívajú androidi o elektrických oveckách?
 6. 6. Isaac Asimov: 3 zákony robotiky I Robot nesmie poranit cloveka, alebo svojou necinnostou dopustit aby bolo cloveku ublížené I Robot musí poslúchat príkazy cloveka, pokial príkazy nie sú v rozpore s prvým zákonom I Robot musí chránit svoju existenciu, pokial to nie je v konflikte s prvým alebo druhým zákonom Kristína Kik Rebrová Snívajú androidi o elektrických oveckách?
 7. 7. Arthur C. Clark: Pragmatická UI The most famous case of robots or computers without programmed ethics is HAL 9000 in the Space Odyssey series, where HAL (a computer with advance AI capabilities who monitors and assists humans on a space station) kills all the humans on board to ensure the success of the assigned mission. Kristína Kik Rebrová Snívajú androidi o elektrických oveckách?
 8. 8. Philip K. Dick: Androidi a UI I Blade runner, Druhá verzia, ... I Androidi su takmer ludskí, ale bezprávni I https://www.youtube.com/watch?v=yWPyRSURYFQ I https://www.youtube.com/watch?v=HU7Ga7qTLDU Kristína Kik Rebrová Snívajú androidi o elektrických oveckách?
 9. 9. Idealistický STAR TREK I Lt. commander Data I výborný príklad ako by mohol android fungovat a súcasne dobrý príklad ako to urcite nebude I otázka robotických práv, emócií, objavovania nového života všeobecne I je Data majetkom hvieznej flotily? I https://www.youtube.com/watch?v=3PMlDidyG_I Kristína Kik Rebrová Snívajú androidi o elektrických oveckách?
 10. 10. Cosciousness – Vedomie I kedy vieme povedat, že má nejaká entita vedomie? I vedomie sa definuje rôzne I subjektvita a sebauvedomienie I schopnost cítit, byt pri zmysloch I vedomie ako hlavný riadiaci systém mozgu/mysle I kognícia je z velkej casti podvedomá I koncept "zombie" I dynamický prístup ku vzniku vedomia Kristína Kik Rebrová Snívajú androidi o elektrických oveckách?
 11. 11. Definícia inteligentného života I emergencia I životaschopnost I evolúcia I riešenie problémov I adaptácia v prostredí I Star Trek TNG: Exocomps http://en.memory-alpha.org/wiki/The_Quality_ of_Life_(episode) Kristína Kik Rebrová Snívajú androidi o elektrických oveckách?
 12. 12. Sociálne aspekty skutocnej robotiky I Cognitive systems research has a growing impact on society that will soon be very substantial several areas: e.g., industry; the workplace environment; transport; the employment economy; entertainment; healthcare; I military robotics I assistive healthcare robotics I terapeutic robotics Kristína Kik Rebrová Snívajú androidi o elektrických oveckách?
 13. 13. The end Dakujem za pozornost kristina.rebrova@gmail.com http://cogsci.fmph.uniba.sk/~rebrova/ Kristína Kik Rebrová Snívajú androidi o elektrických oveckách?

×