PUNE ME PROJEKT

K
PUNE ME PROJEKT
TEMA:FITNESI
USHQYES
PUNOI:KLEA HAKA
Fitnesi mund të përkufizohet si një disiplinë e aktivitetit fizik që nuk
fokusohet vetëm në pjesën estetike, por kërkon edhe përmirësimin e
shëndetit nëpërmjet sportit. Nga ana estetike, ushtrimet e fitnesit
fokusohen në humbjen e yndyrës dhe tonifikimin e muskujve për të arritur
një fizik harmonik dhe funksional. Që nënkupton pjesën tjetër të
ekuacionit në palestër, që është përmirësimin e shëndetit, në nivel
kardiovaskular, për të luftuar mbipeshën, etj..
Me pak fjalë, fitnesi është kërkimi i një trupi totalisht të shëndetshëm dhe
funksional përmes sportit dhe një stili jetese shumë të shëndetshëm.
Sepse qëllimi i kësaj disipline është se trupi mund të kryejë të gjitha
funksionet e tij në mënyrën më efektive. Dhe për ta arritur atë, ato
janë bërë ushtrime specifike forcash, rezistencë dhe fleksibilitet.
Brenda fitnesit mund të gjeni modalitete të ndryshme. Në pjesën më të
kërkuar, që përfshin konkurrencën, kërkon një trajner për të arritur
objektivat e dëshiruara. Megjithatë, çdokush mund të fillojë palestër në
një nivel shumë bazë. Për shembull, ecni çdo ditë për të paktën 30
minuta Është pjesë e një plani ushtrimesh për këtë disiplinë.
FITNESI USHQYES: eshte atehere kur
nje individ ushqehet me nje diete te
balancuar, e cila perfshin te gjithe
ushqyesit macro dhe micro ne racionet
e duhura, ne menyre qe t’i pershtatet
kerkeses per kalorite dhe vlerat
ushqimore.
SI TË USHQEHEMI SHËNDETSHËM?
• Përpara stërvitjes së mëngjesit duhet të konsumoni peshk ton me domate,
vaj ulliri dhe pak rigon. Kjo ju siguron uljen e proteinave dhe të yndyrave
esenciale. Peshku ton është një nga 6 llojet e peshkut që ju ndihmojnë të
bini në peshë. Jeni të lodhur nga dietat? Mjafton të pyesni një instruktor se
çfarë duhet të hani. Shumë ushqime, që ju mendoni se nuk janë të
shëndetshme, në të vërtetë luajnë një rol shumë të rëndësishëm në
organizëm. Stërvitje e vështirë, punë e vështirë, jetë e vështirë. Shampanja
është e keqe për shëndetin, por shumë e mirë për shpirtin. Një gotë
shampanjë nuk dëmton askënd.Avokadot të japin energji dhe duhet t’i
konsumoni para dhe pas stërvitjes. Mund t’i hani në sallatë ose si frutë.
Mandarinat janë fruta me vitamina esenciale dhe të japin shumë energji
Proteinat ndihmojnë në shërimin e muskujve. Kosi grek ose, siç njihet
ndryshe, kosi me yndyrë, nuk është një zgjedhje e keqe në qoftë se ha pa
e tepruar.Pas stërvitjes një biftek është ushqimi i vetëm që mund t’ju
kënaqë. Peshat e rënda dëmtojnë muskujt dhe mishi i kuq ju ndihmon për
t’i riparuar.Kjo frutë përmban elektrolite dhe një nivel të lartë uji. Gjithashtu
duke ngrënë shalqi mund të përfitoni sheqernat që trupi ka nevojë dhe i keni
humbur gjatë stërvitjes.Bajamet ju ndihmojnë sa herë që ndiheni të uritur
sepse kanë proteina. Por bajamet dhe gjalpin e tyre duhet ta konsumoni në
pjesë të vogla. Tërshëra është një ushqim që përgatitet shpejt dhe ka
shumë fibra. Mund të shoqërohet me arra, fruta. Tërshëra ju ndihmon për të
tretur më thjeshtë ushqimet e konsumuara.Batha është një lloj perime
jeshile, që ju jep energji dhe është e dobishme për njerëz që vuajnë nga
inflamacionet e stomakut.Vezët janë të pasura me proteina, yndyra të
shëndetshme dhe vitamina. Vezët ju japin energji.Lakra jeshile është një
nga perimet më të shëndetshme. Ajo ju ndihmon në uljen e kolesterolit dhe
shmang prekjen nga kanceri.
DIETA E BALANCUAR
• Një dietë e balancuar do të thotë që në
çdo vakt një e treta e pjatës tuaj të
përfshijë karbohidrate me përbërje
niseshteje të tilla si patatet, makaronat
apo orizi ; një e treta përfshin frutat dhe
perimet ndërsa pjesa që mbetet
përfshin ushqimet e pasura me proteina
si mishi, peshku, vezët dhe bulmeti.
Yndyrnat dhe sheqernat duhet të
mbahen brenda normës.
Sa kalori duhet te marrim ne dite?
Sasia e kalorive që mund të konsumohen çdo ditë nuk mund të jepet si një
shifër batanije. Nga njëra anë, varet nëse jeni mashkull apo femër. Nga ana
tjetër, kjo varet nga aktiviteti juaj fizik dhe shkalla juaj metabolike. Të gjithë
janë të ndryshëm dhe kështu është edhe ndryshe kush duhet të marrë sa
kalori në ditë. Gratë mund të supozojnë se mund të marrin rreth 1800-2000
Kcal në ditë nëse lëvizin deri në gjysmë ore në ditë. Nëse aktiviteti i tyre
fizik rritet deri në një orë, ata kanë nevojë për rreth 200 Kcal më shumë. Me
më shumë se një orë stërvitje në ditë, sasia e kalorive të nevojshme është
midis 2400 dhe 2800 Kcal. Sigurisht, sasia e kalorive në ushqim jep një
tregues se sa energji po konsumon trupi kur ha ushqimin. Por 100 kalori
nga salmoni janë dukshëm më të shëndetshme se 100 kalori nga fruktoza,
sepse kjo ndikon në metabolizëm ndryshe.
Përkundër kësaj, reputacioni i keq që kanë disa ushqime duket shumë më
pak i keq. Ushqyesit e rrëfyer të rrëfyer janë vërtetuar se janë më të dobët
se njerëzit që përdorin ushqime përveç snacks në vend të arra, edhe nëse
këto ushqime kanë më pak kalori sesa arrat. Në mënyrë që të qëndroni të
pakta dhe të përshtateni përgjithmonë, ushtrimi fizik ende luan një rol të
rëndësishëm.
1 de 6

Recomendados

Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona. por
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.An An
126.8K visualizações33 slides
Ngrohja globale por
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globaleKristjana Llolli
51.2K visualizações8 slides
Yndyrat dhe sheqernat por
Yndyrat dhe sheqernatYndyrat dhe sheqernat
Yndyrat dhe sheqernatVilma Kafexhiu
31K visualizações7 slides
Mjedisi yne-lokal por
Mjedisi yne-lokalMjedisi yne-lokal
Mjedisi yne-lokalolinuhi
22.5K visualizações17 slides
Fizika ne jeten e perditshme por
Fizika ne jeten e perditshmeFizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshmeAn An
169.8K visualizações37 slides
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. por
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
58.5K visualizações29 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Panelet diellore por
Panelet diellorePanelet diellore
Panelet dielloreKlarisa Klara
78.1K visualizações8 slides
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi por
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
76.4K visualizações23 slides
Filozofia gjate shekullit XVII por
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIDenisa Caushi
6.7K visualizações5 slides
Ushqyerja e shëndetshme por
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshmeExhitah Vasija
51.1K visualizações10 slides
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet por
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetProteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetKorba Ferizaj
41.5K visualizações22 slides
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem por
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemArenoardReno
7.1K visualizações9 slides

Mais procurados(20)

Panelet diellore por Klarisa Klara
Panelet diellorePanelet diellore
Panelet diellore
Klarisa Klara78.1K visualizações
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi por Facebook
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Facebook76.4K visualizações
Filozofia gjate shekullit XVII por Denisa Caushi
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVII
Denisa Caushi6.7K visualizações
Ushqyerja e shëndetshme por Exhitah Vasija
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshme
Exhitah Vasija51.1K visualizações
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet por Korba Ferizaj
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratetProteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Proteinat yndyrnat dhe karbohidratet
Korba Ferizaj41.5K visualizações
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem por ArenoardReno
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
ArenoardReno7.1K visualizações
Historia e numrit por jola cenollari
Historia e numritHistoria e numrit
Historia e numrit
jola cenollari57.4K visualizações
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut por koralda
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
koralda38.8K visualizações
Gazeta e shkolles por Valeria Baçi
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
Valeria Baçi148.1K visualizações
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10) por CleaInanis24
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
CleaInanis2450.7K visualizações
Mutacionet gjenetike por amla hoxha
Mutacionet gjenetikeMutacionet gjenetike
Mutacionet gjenetike
amla hoxha40.3K visualizações
Komunizmi ne Shqiperi por Denis Lezo
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
Denis Lezo44.2K visualizações
Mikrogjallesat por ldddmk
MikrogjallesatMikrogjallesat
Mikrogjallesat
ldddmk17.5K visualizações
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor. por ronela hasanaj
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
ronela hasanaj24.7K visualizações
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr... por Edward Newgate
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Edward Newgate37.7K visualizações
Projekt edukimi fizik por Anesti çobani
Projekt edukimi fizikProjekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizik
Anesti çobani 41.9K visualizações
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore por Mirsad
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Mirsad114.1K visualizações
Lidhja e matematikes me lendet e tjera por olinuhi
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraLidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
olinuhi44.1K visualizações
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike por koralda
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
koralda43.2K visualizações
Kequshqyerja dhe semundjet por Sindi_haka
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjet
Sindi_haka55.1K visualizações

Similar a PUNE ME PROJEKT

Prezantim por
Prezantim Prezantim
Prezantim Luan Sejdijaj
3K visualizações24 slides
Një jetë e shëndetshme por
Një jetë e shëndetshmeNjë jetë e shëndetshme
Një jetë e shëndetshmeMario Peleshka
2.7K visualizações12 slides
Edukimi fizik-Blertë Jashari por
Edukimi fizik-Blertë JashariEdukimi fizik-Blertë Jashari
Edukimi fizik-Blertë JashariBlertaJashari
154 visualizações9 slides
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi por
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimiRoli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimiMirsad - New
5.3K visualizações19 slides
Ed.Fizike.pptx por
Ed.Fizike.pptxEd.Fizike.pptx
Ed.Fizike.pptxAndiBuqinca
223 visualizações7 slides
Te ushqehemi dhe jo te hame! por
Te ushqehemi dhe jo te hame!Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!Egla Mërzheku
5.1K visualizações20 slides

Similar a PUNE ME PROJEKT(20)

Prezantim por Luan Sejdijaj
Prezantim Prezantim
Prezantim
Luan Sejdijaj3K visualizações
Një jetë e shëndetshme por Mario Peleshka
Një jetë e shëndetshmeNjë jetë e shëndetshme
Një jetë e shëndetshme
Mario Peleshka2.7K visualizações
Edukimi fizik-Blertë Jashari por BlertaJashari
Edukimi fizik-Blertë JashariEdukimi fizik-Blertë Jashari
Edukimi fizik-Blertë Jashari
BlertaJashari154 visualizações
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi por Mirsad - New
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimiRoli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Roli i substancave organike natyrore - Projekt kimi
Mirsad - New5.3K visualizações
Ed.Fizike.pptx por AndiBuqinca
Ed.Fizike.pptxEd.Fizike.pptx
Ed.Fizike.pptx
AndiBuqinca223 visualizações
Te ushqehemi dhe jo te hame! por Egla Mërzheku
Te ushqehemi dhe jo te hame!Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!
Egla Mërzheku5.1K visualizações
Te ushqyerit por Xhesika Merko
Te ushqyeritTe ushqyerit
Te ushqyerit
Xhesika Merko4.4K visualizações
Piramida Ushqimore por Marinela Abedini
Piramida UshqimorePiramida Ushqimore
Piramida Ushqimore
Marinela Abedini30.9K visualizações
Leksioni nr6 por Betta BeTta
Leksioni nr6Leksioni nr6
Leksioni nr6
Betta BeTta521 visualizações
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit) por Xhoana Pepa
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Veprimtari praktike qytetari (te ushqyerit)
Xhoana Pepa1.9K visualizações
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01 por Merkur Sinani
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Teushqyeriteshendetshemdhendikiminesjelljettona 120916144334-phpapp01
Merkur Sinani1.8K visualizações
Ushqyerja por ornela rama
Ushqyerja Ushqyerja
Ushqyerja
ornela rama13K visualizações
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme por Riku Verri
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Riku Verri22.6K visualizações
Ushqyerja e shendetshme por Ervis Duti
Ushqyerja e shendetshmeUshqyerja e shendetshme
Ushqyerja e shendetshme
Ervis Duti7.1K visualizações
Food por Enxhi_01
FoodFood
Food
Enxhi_011.3K visualizações
Piramida ushqimore por XhuLia Muca
Piramida ushqimorePiramida ushqimore
Piramida ushqimore
XhuLia Muca5.4K visualizações
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli por irena kotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
irena kotobelli6.9K visualizações
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone por FialdoMema
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneaktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
FialdoMema5.8K visualizações

PUNE ME PROJEKT

 • 2. Fitnesi mund të përkufizohet si një disiplinë e aktivitetit fizik që nuk fokusohet vetëm në pjesën estetike, por kërkon edhe përmirësimin e shëndetit nëpërmjet sportit. Nga ana estetike, ushtrimet e fitnesit fokusohen në humbjen e yndyrës dhe tonifikimin e muskujve për të arritur një fizik harmonik dhe funksional. Që nënkupton pjesën tjetër të ekuacionit në palestër, që është përmirësimin e shëndetit, në nivel kardiovaskular, për të luftuar mbipeshën, etj.. Me pak fjalë, fitnesi është kërkimi i një trupi totalisht të shëndetshëm dhe funksional përmes sportit dhe një stili jetese shumë të shëndetshëm. Sepse qëllimi i kësaj disipline është se trupi mund të kryejë të gjitha funksionet e tij në mënyrën më efektive. Dhe për ta arritur atë, ato janë bërë ushtrime specifike forcash, rezistencë dhe fleksibilitet. Brenda fitnesit mund të gjeni modalitete të ndryshme. Në pjesën më të kërkuar, që përfshin konkurrencën, kërkon një trajner për të arritur objektivat e dëshiruara. Megjithatë, çdokush mund të fillojë palestër në një nivel shumë bazë. Për shembull, ecni çdo ditë për të paktën 30 minuta Është pjesë e një plani ushtrimesh për këtë disiplinë.
 • 3. FITNESI USHQYES: eshte atehere kur nje individ ushqehet me nje diete te balancuar, e cila perfshin te gjithe ushqyesit macro dhe micro ne racionet e duhura, ne menyre qe t’i pershtatet kerkeses per kalorite dhe vlerat ushqimore.
 • 4. SI TË USHQEHEMI SHËNDETSHËM? • Përpara stërvitjes së mëngjesit duhet të konsumoni peshk ton me domate, vaj ulliri dhe pak rigon. Kjo ju siguron uljen e proteinave dhe të yndyrave esenciale. Peshku ton është një nga 6 llojet e peshkut që ju ndihmojnë të bini në peshë. Jeni të lodhur nga dietat? Mjafton të pyesni një instruktor se çfarë duhet të hani. Shumë ushqime, që ju mendoni se nuk janë të shëndetshme, në të vërtetë luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Stërvitje e vështirë, punë e vështirë, jetë e vështirë. Shampanja është e keqe për shëndetin, por shumë e mirë për shpirtin. Një gotë shampanjë nuk dëmton askënd.Avokadot të japin energji dhe duhet t’i konsumoni para dhe pas stërvitjes. Mund t’i hani në sallatë ose si frutë. Mandarinat janë fruta me vitamina esenciale dhe të japin shumë energji Proteinat ndihmojnë në shërimin e muskujve. Kosi grek ose, siç njihet ndryshe, kosi me yndyrë, nuk është një zgjedhje e keqe në qoftë se ha pa e tepruar.Pas stërvitjes një biftek është ushqimi i vetëm që mund t’ju kënaqë. Peshat e rënda dëmtojnë muskujt dhe mishi i kuq ju ndihmon për t’i riparuar.Kjo frutë përmban elektrolite dhe një nivel të lartë uji. Gjithashtu duke ngrënë shalqi mund të përfitoni sheqernat që trupi ka nevojë dhe i keni humbur gjatë stërvitjes.Bajamet ju ndihmojnë sa herë që ndiheni të uritur sepse kanë proteina. Por bajamet dhe gjalpin e tyre duhet ta konsumoni në pjesë të vogla. Tërshëra është një ushqim që përgatitet shpejt dhe ka shumë fibra. Mund të shoqërohet me arra, fruta. Tërshëra ju ndihmon për të tretur më thjeshtë ushqimet e konsumuara.Batha është një lloj perime jeshile, që ju jep energji dhe është e dobishme për njerëz që vuajnë nga inflamacionet e stomakut.Vezët janë të pasura me proteina, yndyra të shëndetshme dhe vitamina. Vezët ju japin energji.Lakra jeshile është një nga perimet më të shëndetshme. Ajo ju ndihmon në uljen e kolesterolit dhe shmang prekjen nga kanceri.
 • 5. DIETA E BALANCUAR • Një dietë e balancuar do të thotë që në çdo vakt një e treta e pjatës tuaj të përfshijë karbohidrate me përbërje niseshteje të tilla si patatet, makaronat apo orizi ; një e treta përfshin frutat dhe perimet ndërsa pjesa që mbetet përfshin ushqimet e pasura me proteina si mishi, peshku, vezët dhe bulmeti. Yndyrnat dhe sheqernat duhet të mbahen brenda normës.
 • 6. Sa kalori duhet te marrim ne dite? Sasia e kalorive që mund të konsumohen çdo ditë nuk mund të jepet si një shifër batanije. Nga njëra anë, varet nëse jeni mashkull apo femër. Nga ana tjetër, kjo varet nga aktiviteti juaj fizik dhe shkalla juaj metabolike. Të gjithë janë të ndryshëm dhe kështu është edhe ndryshe kush duhet të marrë sa kalori në ditë. Gratë mund të supozojnë se mund të marrin rreth 1800-2000 Kcal në ditë nëse lëvizin deri në gjysmë ore në ditë. Nëse aktiviteti i tyre fizik rritet deri në një orë, ata kanë nevojë për rreth 200 Kcal më shumë. Me më shumë se një orë stërvitje në ditë, sasia e kalorive të nevojshme është midis 2400 dhe 2800 Kcal. Sigurisht, sasia e kalorive në ushqim jep një tregues se sa energji po konsumon trupi kur ha ushqimin. Por 100 kalori nga salmoni janë dukshëm më të shëndetshme se 100 kalori nga fruktoza, sepse kjo ndikon në metabolizëm ndryshe. Përkundër kësaj, reputacioni i keq që kanë disa ushqime duket shumë më pak i keq. Ushqyesit e rrëfyer të rrëfyer janë vërtetuar se janë më të dobët se njerëzit që përdorin ushqime përveç snacks në vend të arra, edhe nëse këto ushqime kanë më pak kalori sesa arrat. Në mënyrë që të qëndroni të pakta dhe të përshtateni përgjithmonë, ushtrimi fizik ende luan një rol të rëndësishëm.